AGENDA Postduivenver. „Het Luchtvermaak" herdenkt haar 35-jarig bestaan PREDIKBEURTEN hengelo's V bier J Feestelijke dag voor Otje van Potje bij heropening Nationale tentoonstelling Burgerlijke stand Notter Tentoonstellingssuccessen De vrouw van vroeger en nu Voorlichtingsavond slechthorenden NUTSSPAARBANK Uitvoering „Die Schöpfung" (Haydn) door Hosana Verkiezing ambtsdragers Ledenvergadering „De Eendracht" Najaarsvergadering dierenbescherming „Um den olden Beerenschot DET GUN MIS Kleding van LICHTENBERG f ook hier!\ Jaargang 39 No. 45 Vrijdag 10 november 1961 Coöp. Boerenleenbank „Notter" WEEKBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 7 25 per kwartaal; voor post-abonnees f 1 40 per kwartaal De Postduivenvereniging Het Luchtvermaak herdenkt met een grote nationale postduiven- tentoonstelling haar 35-jarig bestaan. Deze vereniging, die op 26 september 1926 werd opgericht neemt een wel zeer belangrijke plaats in, in het Rijssense verenigingsleven. Het spreekt vanzelf, dat de leden van Het Luchtvermaak middels „hun" duivensport een prachtige vrije-tijdsbesteding hebben ge vonden en de sportieve wijze waarop de ou deren deze liefhebberij aan de jongere ge neratie heeft overgedragen, is er de reden van dat de 35-jarige vereniging nog steeds een opmerkelijke bloei vertoont. Ja, die ouderen die Het Luchtvermaak heb ben zien groeien. Misschien glimlacht men nu om de wijze om de primitieve wijze, waarop vroeger de duivensport werd beoe fend. Daarnaast echter krijgt men respect en bewondering voor hen, die voor hun sport zovele offers konden opbrengen, teneinde daaraan samen uiteindelijk ook weer veel plezier te kunnen beleven. De jonge garde, die gebruik kan maken van de vooruitgang, die op zoveel terrein in deze sport is gemaakt, kan zich de moei lijkheden van de ouderen nauwelijks voor stellen. Zonder nadenken draait men nu, als een duif van welke wedvlucht dan ook, is terug gekeerd de ring in de constateur. Nauwkeu rig staat de tijd, tot op de seconde dan dui delijk aangegeven. Toen Het Luchtvermaak werd opgericht, ging het er heel anders toe. Als een duif was teruggekeerd, moest de ring naar een bepaalde plaats worden gebracht. Het wer den vaak nerveuze wedlopen, en buiten adem meldde de „atleet" zich bij de mannen in het café, die de ringnummers en de tijd van aankomst noteerden. Voor liefhebbers, waarvan de hokken op betrekkelijk grote afstand van de meldingsplaats was gelegen, zat er niets anders op, dan een estafette ploeg samen te stellen. Vele lopers achtten de veiligste plaats van GEBOREN: Johan, z.v. H. Nijkamp en A. A. Stegeman, Markeloseweg 43, 31 okt; Johannes, z.v. E. Krukkert en E. Pape, Wierdensestraat 43, 1 nov; Gerrit Jan, z.v. G. J. Averesch en H. Pluimers, Esstraat 23, 1 nov; Janna Wil- lemina, d.v. J. Kommer en J. Tijhof, Arend Baanstraat 8, 3 nov; Mannes, z.v. G. Nijland en A. Pijffers, Arend Baanstraat 16, 3 nov; Gerrit Jan, z.v. B. J. Meijerink en W. Tim merman, Weverstraat 3, 4 nov; Nynke Wiet- ske, d.v. H. W. A. Klijn Hesselink en W. A. Veeninga, Trompstraat 33, 4 nov; Grada, d.v. H. Borkent en D. Beldman, Markelose weg la, 4 nov; Janna, d.v. J. Smalbrugge en L. Wilharms, Keizerdijk 21a, 5 nov; Jen- neken, d.v. A. J. Egberts en J. Kolkman, Zuna 4. 6 nov; Manhard, z.v. A. Smit en G. ter Harmsel, Walstraat 25, 5 nov; ONDERTROUWD: Antonius Hanstede, 29 jaar, Rheden, Velp, Zuiderparallelweg 44a, en Aleida Maria Tijhuis, 23 jaar, Rijssen, Wierdensestraat 35, 2 nov; Hendrikus Pieffers, 39 jaar, Rijs sen, Dannenberg 75, en Dina Teunis, 33 jaar Vriezenveen. Westerhoeveweg 4, 2 november. Eibert Koetsier, 31 jaar, Rijssen, Walstraat 50, en Willemina Bouwhuis, 28 jaar, Rijssen, Nijverdalseweg 65, 2 nov; Hendrikus Johan- nus Bos, 21 jaar, Doetinchem, Adelaarstr, 8, en Jentje de Lange, 21 jaar, Rijssen, Hangerad 36, 3 nov; GETROUWD: Jan Hiltjesdam, 25 jaar, en Hendrika Johan na ten Hove, 22 jaar, Wierden. Enter, Zwiks- weg 13, 3 nov; Egbert D'ommerholt, 29 jaar, en Johanna van den Berg, 25 jaar, Rijssen, Elzenerstraat 56, 3 nov; OVERLEDEN: Mannes Smalbrugge, 73 jaar, echtgenoot van J. Kerkdijk, Zuna 1, 31 okt; Jan van Losser, 79 jaar, weduwnaar van J. W. Hofman, Es- straat 89, 2 nov; Arendina Maria Pauwe, 64 jaar, Enterstraat 49, 2 nov. Jinne Meinema, 86 jaar, echtgenoot van M. de Ruiter, Hange rad 18, 3 nov. Op de nationale tentoonstelling Ornas te Amsterdam, behaalde de combinatie ter Harmsel-Pij ffers te Notter de volgende re sultaten: Maleier haan 1 Z.Z.G. en 4 ereprijzen; Ma- leier hen, 1 Z.G.; Minorca haan, 1 Z.G. en 2 ereprijzen; Minorca hen, 1 Z.G. en 2 ereprijzen; Minorca hen, 2 G.G.. de kostbare gummiring hun eigen mond en klemden de ring dan ook tussen de tanden. Het is meer dan eens voor gekomen, dat als men op de meldingsplaats was aangeko men niets had af te geven, omdat de ring, het enigste bewijs van aankomst van de duif, ingeslikt was. Dat dit reden gaf tot grote teleurstelling voor de eventuele prijs winnaar en grote vreugde voor de concur rent laat zich gemakkelijk raden. Sommige hardlopers hadden een bepaalde faam, niet alleen om hun snelheid maar ook om hun koelbloedigheid, deze figuren namen wat er ook voor hun voeten kwam, de kort ste weg. Ook het vervoer van de duiven naar ver schillende plaatsen in binnen- en buitenland ging in vergelijking met de huidige gang van zaken zeer primitief. Er is heel wat veranderd en heel wat verbeterd. De post duif is dezelfde gebleven. Zij verlangt een goede verzorging, een goede training enz. enz. en alleen de liefhebber, die liefde voor de vogel heeft en natuurlijk ook kennis van zaken kan in deze veeleisende sport iets be reiken. Toen Het Luchtvermaak zich in een grote belangstelling van vele leden kon verheugen, omstreeks 1940, kregen de duivenmelkers een zware slag te incasseren. De bezettende macht beval, dat alle postduiven afgemaakt dienden te worden. Lang niet allen voldeden aan dit bevel. Het aantal werd vaak wel in geperkt, maar de kostbaarste duiven werden vaak op een veilige plaats opgehokt. Daar aan is het te danken, dat na de oorlog weer verder kon worden gewerkt. De belangstel ling voor de duivensport bleek, na de oor log groter dan ooit tevoren. In 1948 telde Het Luchtvermaak niet minder dan 176 le den, welk aantal later terugliep. Momenteel heeft men rond de 130 leden. Het Luchtver maak beschikt over een eigen clublokaal en de geest in de vereniging is goed. Het be stuur heeft het aangedurfd in het Parkge bouw een tentoonstelling te organiseren op 8 en 9 december, en men verwacht grote belangstelling. De Nederlandse vereniging van Huisvrou wen afd. Rijssen organiseerde in het Park gebouw een lezing over het onderwerp „De Vrouw Vroeger en Nu". De spreekster, mevrouw Stapele-Manon gaf een historisch overzicht van de posi tie der vrouw vanaf het begin onzer jaar telling. Via de tijd der Kruisridders, Middel eeuwen, Renaissence en de Franse Revolu tie, besprak zij de periode vanaf plm. 1870. Omstreeks die tijd werd de vrouw zich nl. bewust van allerlei misstanden, welke er heersten op verschillende gebieden, zoals die van de hygiëne en kindersterftebijv. In die tijd ontstond dan ook de vrouwen beweging. Velerlei onderwerpen werden door de spreek ster aangevoerd, zoals het onderwijs, kame raadschap in het huwelijk, belangstelling van de vrouw voor allerlei onderwerpen buiten gezin en huishouding. Een zeer levendige discussie besloot deze avond, waarvoor veel belangstelling bestond. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN RIJSSEN—WIERDEN De dienst wordt zondag a.s. waargenomen door dierenarts van Doorn, Rijssen, tel 2487. Een feestelijke dag was het woensdag voor de heer Otto ter Steege aan de Haarstraat die toen zijn uitgebreide zaak, in huishoude lijke artikelen, speelgoed, geschenken, ge reedschappen enz. enz. (te veel om op te noemen) heropende. De heer Ter Steege, beter bekend als Ot- je van Potje, kan met veel voldoening te rugzien op deze mijlpaal, die een gelukwens meer dan waard is. De uitbreiding en modernisering is een groot succes geworden. Zijn „warenhuis ten plattelande" zoals hij zijn nieuwe zaak heeft geannonceerd biedt thans vele mogelijkheden. Voorlopig heeft hij zijn grote tegenstander, het ruimtegebrek, overwonnen en kan hij zijn klanten in de gelegenheid stellen op rus tige wijze een indruk te verkrijgen van zijn zaak met „1002" artikelen. Otje van Potje beschikt thans over een grote ruimte. Voor de veelheid van artikelen, die hij in voor raad heeft is dit wel een eerste vereiste en het is juist daarom, dat hij met voldoening op het thans genomen initiatief terugziet. De nieuwe zaak heeft een lengte van 29 Enterstraat 10, Rijssen, Telef. 2303 (05480) Administratie en Redactie S3 L •1 :M li De vereniging tot bevordering der belan gen van slechthorenden houdt op maandag 13 november in gebouw Jeruel een bijeen komst waarin de directeur van deze (lande lijke) vereniging zal spreken over het be grip „slechthorendheid". Daarnaast zal gesproken worden over het werk dat deze vereniging reeds meer dan 50 jaar doet voor de slechthorenden, waar bij zowel de problemen van het schoolkind als van de volwassenen zullen worden be licht. Iedere belangstellende voor deze bijeen komst is van harte welkom. In de maand oktober werd bij het bij kantoor Rijssen van de Nutsspaarbank Al melo ingelegd een bedrag van 140.604,25 en terugbetaald J 64.951,69. In deze maand werden 68 nieuwe spaarre keningen geopend. De uitvoering van „Die Schöpfung" van Jos. Haydn op dinsdag 21 november door de Chr. Oratoriumvereniging Hosanna wordt door velen in Rijssen met grote verwachtin gen tegemoet gezien. In aanmerking genomen de prestaties van de vereniging in de afgelopen jaren kan de uitvoering van dit grootse werk van Haydn als een cultureel evenement van formaat worden beschouwd, vooral ook door de mede werking van het Overijssels Philharmonisch Orkest. Als solisten zijn voor deze uitvoering ge- engageerd: Elisabeth Lugt, sopraan, Reinier Schwep- pe, tenor, Max van Egmond bas en Barend Beltman clavecimbel. Het geheel staat onder leiding van de di rigent van de C.O.V. Hosanna de heer Gerrit Peuscher te Hengelo. Evenals vorig jaar is de generale repe titie, die wordt gehouden op maandag 20 no vember (alleen) toegankelijk voor de school jeugd boven 12 jaar, tegen sterk gereduceer de prijs. Door de ledenvergadering der Ger. Ge meente „Noorderkerk" werden tot ouderling gekozen de heren H. Harbers, J. Kosters en B. J. Wessels (allen aftr.). Verder werden gekozen de heren H. ten Hove en H. Nij- veld, thans diakenen in deze gemeente. meter en een breedte van ca. 9 Y2 meter. Hoewel de zaak middels de 2 etalages al een behoorlijk royale indruk biedt, komt de ze nog niet geheel tot zijn recht. Het aan grenzende huis, wordt in de naaste toekomst afgebroken. Hiermede heeft „Otje van Pot je" bij zijn verbouwing terdege rekening ge houden. Dan zal zijn zaak langs de Molenstalweg over een lengte van 29 meter kunnen wor den benut als etalage. Wat dit betekent voor een zaak als die van Ter Steege zal een ieder duidelijk zijn. Otje van Potje, voor een jaar of 8 in het klein begonnen, is het voorbeeld, van de jonge zakenman, die bewijst, dat men ook in de hedendaagse tijd een zaak van de grond af kan opbouwen. Hij begon in een klein nietig winkeltje maar heeft zich kans gezien geleidelijk tot een behoorlijke zaak te komen, en thans heeft hij een bedrijf waarop hij trots kan zijn. Daarmede wenst de redactie van dit blad de heer Ter Steege van harte geluk en wenst hem veel succes toe. ij Zaterdagmiddag hield de Rijssense pluim vee- en konijnenfokkersvereniging „De Een dracht" haar ledenvergadering in 't café Koe dijk. In zijn openingswoord heette de voorzitter der vereniging, de heer P. J. Holtkamp, in het bijzonder welkom de leden van de Rijs sense sierduivenvereniging, welke zich bij de Eendracht hadden aangesloten. Op voor stel van de heer H. Roosink werd de heer H. Scheppink met algemene stemmen als vertegenwoordiger van de sierduiven fokkers in het bestuur gekozen. De secretaris de heer Nijzink deelde mede dat de vereniging thans 50 leden telt en enige donateurs. Aangaande de op 17 en 18 november te houden jubileumtentoonstelling van hoenders konijnen en sierduiven werd medegedeeld, dat het aantal inschrijvingen de verwach ting verre had overtroffen, n.l. vijfhonderd dieren, als volgt verdeeld: Grote hoenders 63 nummers waarvan 4 paren, hierbij zal een collectie Maleiers te bewonderen zijn van 27 nummers. Krielen 112 nummers in verschillende rassen en variateiten. Konijnen 250 dieren met als hoofd-inzending een re cord aantal Vlaamse Reuzen in verschillen de kleurslagen, terwijl ook de Alaska's sterk vertegenwoordigd zijn. Sierduiven 87 num mers met als grootst aantal inzendingen de Brunner kroppers, alsook tal van buitenland se rassen. Door het grote aantal ingeschreven konij nen, deelde de voorzitter mede, dat men nu genoodzaakt was een derde keurmeester hier voor te benoemen. Het bestuur werd ge machtigd in deze te voorzien. Nadat de se cretaris de R.V.B.-kaarten aan de leden had uitgereikt sloot de heer Holtkamp met dank aan de leden voor hun goede opkomst deze vergadering. De afdeling Rijssen van de Ned.vereniging tot bescherming van dieren hield dinsdag avond haar najaarsvergadering in de zaal van lunchroom De Goeijen. Voorzitter L. Nijland deelde in zijn ope ningswoord mede, dat het asiel thans is klaar gekomen, dank zij de medewerking van le raren en leerlingen van de lagere technische school in Rijssen. Het is een prachtig asiel geworden, waar wij trots op zijn, aldus spre ker. De in dit jaar gehouden collecte voor de afd. heeft in totaal opgebracht ruim 320,-. De periodiek aftredende bestuursleden mej. van der Gaast en de heer J. Ligtenberg werden herkozen. Het bestuur had voor deze avond uitgeno digd de heer H. Wonink uit Almelo, die hierna een lezing hield over „Het leven van dier en plant in de herfst". Aan de hand van prachtige door hem zelf genomen dia's vertelde spr. van het ontstaan van de herfstkleuren, de mooie kleuren in de houtwallen, het voortplanten der bloemen en van struiken met mannelijke en vrouwelijke bloemen. Ook het ontstaan van de paddestoe len, nam hij onder de loep. Bij de winterslaap van diverse dieren ver telde hij van de egel, de hamster, de vleer muizen, de wintervlinders, de wintermuggen en de bladluizen. Hij liet het interessante zien van het volgen van sporen in de sneeuw (van bunzings, haas, enz.). Tenslotte zagen wij voor de pauze' nog het ontluiken van de natuur, met prachtige op namen uit de Keukenhof. Na de pauze las de heer Wonink enige stukken voor uit eigen werk, met name eni ge dierenverhalen. ENTER De afd. Enter van de P.J.G.O. is voornemens het toneelstuk „Um den olden Beerenschot" van de chterhoekse dialectschrijver Her man van Velzen op 9 dec. a.s. ten tonele te brengen. Dieks har nog wal 's ne keer ne dag Det hee wat biej vedeenn, Dan hulp hee Goajt met earpel stekng Of Beemd met rogge beenn. Hee veuln zik vuile better as Hee smangs een betje dee, Hee was nog kras al har hee ook Al twee joar A.O.W. En 'n poar gueln extra zo der biej Det was toch met enümn, Al mos hee toogeewn det zee ook Der zoonder det wal kümn. De vuurge wekke toen har Dieks Helpn dusken biej Getjan, Hee kreeg vief gueln, dach biej zikzelf, Doar zeg 'k Meriej niks van. Want geew' ik ze an eur, dan goat Ze der toch zo biej duur, De aandre wekke is zee joarg, Dan koop ik doar wat vuur. Mear woer mu'k ze zo lange loatn, De knippe hef gin zin, Dan weet ze 't zo, doar kik ze miej Det weet 'k, geregeld in. Dieks prakkezeern en prakkezeern, Da'k doar neer ear an dach, Ikk nemm ze met noar berre hen En knup z'in 't hemd vannach. 's Nachts stikum oonder 't berre knupn Dieks 't geeld in 't hemd, ziezo, Non konne rustig sloapn en moarn Haaln hee vuur eur 'n kadoo. Mear 's aandersmoams, Dieks meuj ees kiekng Dieks in de beene, Wat', Het geeld zat in Meriej eur hemd, Hee har zik bes ehad. J. ROZENDOM, RIJSSEN. Advertentie ZIT BETER STAAT BETER 10 november Volksuniversiteit Jeruel 10 nov. Extra contactavond Aldolem, Neutr, kleuterschool 11 nov. Onderlinge wedstrijd H.D.C. Ries- sen, terrein bij Brekeldlaan 13 nov. Aldolem, Neutrale kleuterschool 17 en 18 nov. Jubileumtentoonstelling Rijssen se Pluimvee- en konijnenfokkersver. „De Eendracht" Parkgebouw. 18 nov. ledenverg.- Eerste Rijss. Kanariever, café de Bakker 21 nov. Uitvoering „Hosanna" - met O.Ph.O van Die Schöpfung" Parkgebouw. 23 nov. C.H.U. Jeruël 24 nov. Ouderavond Julianaschool, Jeruël. 24 en 25 nov. Tentoonstelling P.D.V „Het Luchtvermaak", Parkgebouw. 27 nov. A. R. Ledenvergadering Jeruël. 7, 8, en 9 december Tentoonstelling Eerste Rijss. Kanarievereniging café De Bakker 8 dec. Ledenvergadering Unitas, Jeruël 9 dec. Eindwedstrijd H.D.C. Riessen Terrein bij Brekeldlaan 15 en 16 dec. Tentoonstelling V.V. Zanglust café De Bakker 12 januari Volksuniversiteit Jeruël 13 jan. Ledenvergadering Unitas, Jeruël. 15 jan. Aldolem, Neutrale Kleuterschool, 2 februari Volksuniversiteit Jeruël. 19 febr. Aldolem, Neutrale kleuterschool 27 febr. Ledenvergadering Unitas, Jeruël. 9 maart Volksuniversiteit Jeruël 24 maart Kynologenclub R.E.O. Parkgebouw. 17 april Vergadering Unitas, Jeruël. 23 april Aldolem, Neutrale kleuterschool. Opgaven voor deze rubriek kunnen geschie den ten gemeentehuize, kamer 7 (afdeling Algemene Zaken). Ned. Herv. Gem. Grote Kerk: 9.30 uur ds A. Kool, 15.00 uur ds. Vos. Westerkerk: 9 uur en 10.45 uur ds. W. van Tuyl, 19.00 uur ds. Kool. Notter: 19.30 uur ds. Vos. Woensdag 15 november Westerkerk 19.30 ds. van Tuyl. Ger. Gem. Noorderkerk: 9.30 uur en 19.00 uur ds. van Haren, 15.00 uur leesdienst. Ger. Kerk Boomkamp: 9.30 uur en 15.00 uur ds. Brinkman. Oud Ger. Gem Bevervoorde: 9.30 uur en 19.00 uur de Heer Vosman, 14.30 uur leesdienst. Woensdagavond 19.30 uur ds. C. de Jonge van IJsselmuiden. Oud Ger. Gem. in Nederland (Oranjestraat): 9.30 uur en 15.00 uur ds. van Dijk. Woensdag: 19.30 uur ds van Dijk. Ger. Gem. in Nederland (Eschkerk): 9,30 uur en 14.30 uur en 18.00 uur leesdienst. Woensdag: 19.30 uur ds. Aangeenbrug. RUSSEN Inzending van advertenties tot uiterlijk donderdagmorgen 12 .vit Advertenties 10 cent per mm. Bij contract korting. Advertentie c Laai er dan ook iets van naar onze Spaarbank vliegen, U vrordi er beier van I HUTTENWAl 31 RUSSEN

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 1