l 1 a m hengelo Uitleenbibliotheek kreeg ongeveer f 6000.- te veel uitbetaald aan subsidie, door foutieve berekening Gemeentebestuur zoekt TIJDREDE GROTE OKTOBERMARKT Er heerst onrust over ruilverkaveling Waf gebeurt er met 1 1 naar aanvaardbare oplossing Kleding van LICHTENBERG Bouwvergunning voor Bibliotheekgebouw Ledenvergadering A.R. Burgerlijke stand Ds. H. G. ABMA Voorstel B. en W.: Zaterdugmarkt verkoop tweedehands boeken Maandag a.s. Trekking 38e marktverloting NOTTER Notterveen? 't Was mar nen stroathond PREDIKBEURTEN Vrijdag 13 oktober 1961 Jaargang 39 No, 41 1 1 I T 1 1 %- l M Coöp Boerenleenbank „Notter f: SCHOLIER REED TEGEN BOOM VERGADERING C.H.U. NED. VER. HUISVROUWEN VOOR De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 7 25 per kwartaal. vonr post abonnees f 1 40 per kwartaal Administratie en Redactie Enters!raat 10 Rimen Telef ?W1 (014X0) Inzendme van advertenties tot uiterlijk donderdagmorgen 12 iur Advertenties 10 rent oer mm Rij contract ko'tirg Bij een onderzoek naar de subsidiëring van de jeugdafdeling van de uitleenbiblio theek in deze gemeente, zijn wij tot de ont dekking gekomen, dat sinds een aantal ja ren de subsidiëring van de uitleenbibliotheek op foutieve wijze is geschied, uitgaande ten minste van het standpunt, dat de gemeente het door het rijk aangegeven minimum bij draagt. Het is namelijk mogelijk boven dit minimum uit te gaan, hetgeen door ver schillende gemeenten dan ook wordt gedaan, aldus B. en W, in een nota aan de raad. Voor subsidiëring van de o.l.b. (open bare leeszalen en bibliotheken) en de o.u.b. (openbare uitleenbibliotheken) met de ver schillende filialen en afdelingen, heeft het rijk voorwaarden (R.S.V.-rijkssubsidie-voorwaar- den) en een tabel vastgesteld. In deze tabel is achter de subsidietoeslag (dit is het aan tal inwoners in duizendtallen waarnaar het subsidie voor een bepaalde o.l.b. of o.u.b. wordt berekend) de z.g.n. grondtabel ver meld, aangevende een grondgetal voor het rijkssubsidie en het gemeentelijk subsidiemi nimum. Voor de berekening van het subsidie voor een o.l.b. gelden de volle geldbedragen, welke in de tabel bij de desbetreffende grondslag zijn vermeld. Voor de berekening van het subsidie voor een o.u.b. worden de geldbedragen, welke in de tabel bij de des betreffende grondslag zijn vermeld, verme nigvuldigd met 0,6. De richtlijnen voor de subsidiëring van de jeugdafdelingen van de o.l.b. en de o.u.b. zijn niet zo strak als voor de o.l.b. en de o.u.b. zelf. In het algemeen bedraagt het subsidie voor een jeugdafdeling van een o.l.b. of een o.u.b. res pectievelijk één derde dan wel één vijfde van het subsidie voor de o.l.b. of de o.u.b. zelf. De plattelandsbibliotheek in deze gemeen te is tot nu toe aangemerkt als een o.u.b. Het rijk heeft de stichting evenwel schriftelijk bericht gedaan, dat de subsidiabelverkla- ring als o.I.b, op korte termijn kan worden tegemoetgezien, waarbij naar alle waar schijnlijkheid gerekend kan worden op een toekenning met terugwerkende kracht tot 1 januari 1960, mits de gemeente ook als o.l.b. subsidieert. Het rijk gaat over tot deze er kenning met terugwerkende kracht met het oog op de aanloopkosten voor de stichting van de o.l.b. (het boekenbezit is al uitge breid, de verwisseling geschiedt reeds snel ler, er zijn reeds kosten voor abonnementen, kaartcatalogi, notaris en erfpacht enz.). Op grond van de subsidievoorwaarden dient de gemeente eveneens als o.l.b. te subsidiëren, zal de stichting het toegezegde rijkssubsi die als o.l.b. kunnen ontvangen. Sinds 1 augustus 1957 is aan de biblio theek een subsidiabele jeugdafdeling ver bonden, aldus B. en W., welk college ver- ZIT BETER STAAT BETER Voor de stichting Uitleenbibliotheek Rijs- sen, (evenals voor haar grote lezerskring) kwam het verheugende bericht, dat vanwe ge de Ged. Staten de bouwvergunning voor de bouw van een bibliotheekgebouw met leeszaal op de Bevervoorde, is verleend. De Anti Rev. Kiesvereniging Nederland en Oranje houdt maandag 16 oktober haar le le denvergadering in dit seizoen in gebouw Je- ruel. Het lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal mr. dr. Meulink uit Ensche de zal een inleiding houden over het onder werp: „De hedendaagse wereldpolitiek". GEBORE N Jenneken, d.v. A. J. Danneberg en A. M. Rohaan, Esstraat 42, 4 okt; Hendrik Johan, z.v. G. Wolters en G. Bakker, Tabaksgaar- den 59, 5 okt; Dirk Herman, z.v. H. J. Len- sink en J. Wessels, Banisweg 16, 9 okt; Jan Hendrik, z.v. J. H. Roosink en G. J. Smelt, Stationsdwarsweg 36, 8 okt; Jeannette, d.v. J. Poortman en A. J. Pluimers, J. ter Horst- JHznstraat 12, 7 okt; Hendrika, d.v. Z. Scholman en F. Vossebelt, Rijssenseveld 2, 7 okt; Bela Lisa, d.v. P. F. Lubberhuizen en E. Goosens, Trompstraat 36, 2 okt. te Almelo. ONDERTROUWD: Johannes Verschoor, 27 jaar, Hellendoom Nij- verdal, Spijkerweg 4, en Hendrika Maria Pfeiffer, 27 jaar, Rijssen, Enterstraat 101, 4 okt; Hermanus Johannes Maria Hilberink, 26 jaar, Hellendoom Nijverdal, P. C. Stam- straat 29, en Hermanna Aleida Hendrika Maria Pfeiffer, 26 jaar, Rijssen, Enterstraat 101, 4 okt; Egbert Langkamp, 35 jaar, Rijs sen, de Steege 8, en Fenneken Sanderman, 38 jaar, Rijssen, Molendijk 29, 5 okt; Jan Hendrik ter Keurst, 24 jaar, Rijssen, Lent- fersweg 46, en Gerritdina Dannenberg, 21 jaar, Rijssen, Haarstraat 59, 6 okt. der gaat met te zeggen dat de foutieve wijze van subsidiëring uit het volgende be staat: Sinds 1958 is de vermenigvuldiging met de factor 0,6 over het hoofd gezien en zon der meer het bedrag uit de tabel als subsi die genomen (waardoor dus een bedrag als voor een o.l.b. is uitgekeerd), voor de jeugd afdeling vanaf 1958 geen subsidie toegekend en heeft geen definitieve afrekening plaats gevonden van het subsidie over 1957. In 1957 is namelijk een subsidie voor het tijdvak 1 augustus tot en met 31 december 1957 aan gevraagd voor de jeugdafdeling (bij raads besluit van 14 augustus 1957 toegekend); de toenmaals bekende bedragen zijn later enigs zins gewijzigd. Door deze gang van zaken is over voor gaande jaren een bedrag van 5700,- tot 6000.- te veel uitbetaald. B. en W. hebben zich beraden over de te nemen maatregelen om het teveel betaalde gerestitueerd te krijgen zonder de stichting in financiële moeilijkheden te brengen. Aan de secretaris van de stichting is verzocht gegevens te willen verstrekken over de fi nanciële positie. Uit de verkregen gegevens blijkt, dat tot nu toe een normale niet te krappe exploita tie mogelijk is geweest zonder beduidende voor- of nadelige saldi. Wel is in de voor gaande jaren een niet te groot kassaldo van 2500.- tot 3000.- gekweekt. Dit kassaldo kon ontstaan door het teveel betalen van subsidie, aldus B. en W. Het college van B. en W. is van mening dat er verschillende mogelijkheden zijn om de gemaakte fouten te herstellen. Zo zal bij de terugbetaling rekening kunnen wor den gehouden met de erkenning van de bibli otheek als o.l.b. voor 1960 en - of 1961, met het al dan niet subsidiëren van de jeugdaf deling over verschillende jaren of met. het bepalen van het subsidie voor de jeugdafde ling op het minimale dan wel algemeen ge bruikelijk geworden bedrag. B. en W. stellen de raad voor als oplossing te kiezen de bibliotheek voor de jaren 1960 en 1961 alsnog te subsidiëren als o.l.b., het teveel betaalde over de jaren 1957 tot en ,1959 tq laten restitueren, over de jaren 1958, 1959, en 1960 de jeugdafdeling niet meer te subsidiëren en het subsidie voor de jeugd afdeling voor 1961 te stellen op één derde van het rijkssubsidie voor de o.l.b. Advertentie Voorz. S.G.P. VRIJDAG 20 OKT. 7.30 UUR IN DE WALKERK. Vrije toegang. De marktverordening Rijssen zoals die in 1951 door de raad werd vast gesteld houdt in, dat op de markt, die zaterdags wordt gehouden standplaats wordt toegelaten voor groente en fruit, vis, bloemen en dergelijke artikelen. Thans blijkt er ook belangstelling te be staan voor %e verkoop van tweedehands boe ken. Omdat de verordening hiervoor geen mo gelijkheid biedt, stellen B. enW. de raad voor deze in die zin te wijzigen, dat deze verkoop kan worden toegelaten. B. en W. zijn van mening, dat deze verruiming ge wenst is, omdat hierdoor de zaterdagsmarkt enigszins breder van opzet wordt en dat de verkoop van tweede-handsboeken een stimu lans kan zijn voor een groter bezoek. Het college stelt de raad dan ook voor tot wijziging van de marktverordening in bo venbedoelde zin over te gaan. Trekkingslij:,ten zijn 's avonds om 9 uur verkrijgbaar aan het trekkingslokaal Kerkstraat 3 De ruilverkaveling, die voor de gemeente Wierden op stapel staat werpt bij een groot aantal landbouwers vele vragen op. Er heerst ongerustheid en een gevoel van grote onzekerheid heeft zich meester gemaakt van velen; met name de agrariërs uit de buurtschap Notter Zunaen Rectumh ebben het gevoel dat over hen en zonder hen zal worden beslist over maatregelen, die voor de toekomst van hun bedrijven beslissend zullen zijn. Ook de landbouworganisaties de C.B.TJB de O.L.M en de A.B.T.E van Notter en Rijs sen kunnen bij hun aangeslotenen niet de onrust weg nemen. Waarover gaat de onge rustheid? Het ruilverkavelingsplan Wierden omvat, als wij goed zijn ingelicht een 6-tal blokken In Notter-Zuna er. Rectum is men van me ning, dat, wil de verkaveling aan zijn doel beantwoorden, deze moet worden gezien als een totaalcomplex. Aanleiding tot de ongeust heid, dat deze verantwoorde visie van de mensen uit de bovengenoemde buurtschap pen niet in de voor uitvoering van de ver kaveling verantwoordelijke kringen wordt ge deeld, is het feit, dat er een stemming is ge houden over de verkaveling van een le blok, waaronder ook het Wierdenseveld (Het Not, terveen) is ondergebracht. In Notter zijn verschillende landbouwers van mening, dat deze stemming in principe eigenlijk als ongeldig moet worden beschouwd omdat slechts korte tijd voor de stemming zou worden gehouden een complex woeste grond van 150 ha aan het gebied waarover werd gestemd door de Ged. Staten zijn inge voegd. Daardoor konden de stemmen van velen, die daarvan niet op de hoogte zijn geweest of die althans onvoldoende hebben begrepen, om voor of tegen de verkaveling te stem- men geheel anders zijn uitgevallen. De mensen in Notter voelen zich daardoor in ernstige mate benadeeld. Het Wierdense veld is n.l. in 1940 onteigend met de toe zegging, dat men de „veengrond" in de toe komst als cultuurgrond terug zou ontvangen En verschillende bedrijven in Notter hebben dus moreel rechten in dit gebied. Dat men niet aan de stemming over dat „eigen" gebied kon deelnemen, heeft grote teleurstellingen veroorzaakt, vooral daarom, omdat men ook nog in de eer is aangetast. Over de samenstelling van de plaatse lijke commissie in Wierden, die met de ver tegenwoordigers van de Notterse bedrijven per se niet willen onderhandelen, is men 't in Notter in het geheel niet eens. Men be twist zelfs het feit, of deze commissie is sa mengesteld op de voorgeschreven wettelij ke wijze. De mensen in Notter zijn er vol komen buiten gehouden en bovendien is men in deze buurtschap van mening, dat de sa menstelling van de Wierdense commissie ook niet in overeenstemimng is met de wensen van alle stemgerechtigde georganiseerden in het Wierdense blok. Men voelt zich gepasseerd in Notter, om dat geen afgevaardigde van deze buurtschap in de plaatselijke commissie van Wierden zitting heeft kunnen nemen. Dat was voor de ze buurtschap evenwel van groot belang ge weest, omdat velen die zelfs wonen in het te verkavelen blok of daarin grond hebben liggen hun belangen behartigd willen zien Advertentie i i 'M fJ i i t S&; I H 1 ij: 'f: '0 i O y .\V: W'- OOK vliegen 'J v.ordt er beta vanl HUTTENWAI RIJSSEN m M door een vertrouwensman uit de buurtschap. Als gezegd, pogingen tot samenwerking met de Wierdense commissie hebben volledig ge faald. Juist deze samenwerking in een tijd van zulke belangrijke beslissingen was vol gens de mensen van Notter voor hen althans een levensnoodzaak geweest. Dat men de landbouwers van Notter volledig gepasseerd heeft, is een grote teleurstelling geweest, maar tevens overheerst de vraag: wat gaat er gebeuren met de 150 ha woeste grond, dat aangesloten is aan het Wierdense blok. Of deze grond zal worden ontgonnen is een vraag, die men nog niet beantwoord heeft gekregen. Daarover is nog geen definitieve uitspraak gedaan en dat vindt men in Notter en in andere buurtschappen van eminent be lang. In het blok Wierden bevinden zich in to taal 143 zuivere landbouwbedrijven, waar van 80 bedrijven de beschikking hebben over 5 tot 10 ha cultuurgrond. Als de bovenge noemde 150 bunder woeste grond niet in ont ginning worden genomen zal dit voor talrijke kleine bedrijven een droevige teleurstelling worden. Daarom wil men ook in Notter graag weten waar men aan toe is. Maar waar en hoe moeten hun belangen verdedigd worden, als niet een van hun ver trouwensmannen zitting krijgt in het overleg? Wat doet men in zulk een situatie. De be dreigde boeren kwamen in een vergadering bijeen en bepaalden een standpunt. Alles moet worden gedaan om hun belangen ver dedigd te krijgen. De heer J. G. Nollen raadslid van de ge meente Wierden, beschikte over vele gegevens en uit en te na werden de moeilijkheden be sproken. Als afgevaardigde van Notter kreeg de heer Het heunnken har het slim te pakng, Het deer, koe'j zeen, har las, Noar 'n dokter goan, det kossen geeld, En 'n hoond det was gin ras. O nee, doar wur neet an edach Um 'n dokter op te haaln, 't Zol zuene wean om vuur zonn hoond Zovulle te betaaln. As 't non nen rashoond was, joa dan, Dan harn ze 't wal edoan, Want dan zol het toch jammer wean Dette oe dood zol goan. Mear zonnen stroathoond was 't neet wea*u, 't Mos oe in 'n kop mankeern, O nee, ze dachen der neet an Doar geeld an te spandeem. Het oarme deer is dood egoan. Noar det .'n ne dag of wat, Het was smangs neet um an te zeen, Vul zearte har ehad. 't Was mear nen stroathoond wur ezeg, Mear det is toch altee, Als is nen hoond gin zuuwer ras, Het is toch ook een deer. Umdet nen hoond gin' stamboom hef, Mut hee doarum' krepeern, Wiej hebt toch earlke neet het rech Um zo te prakkezeern. Het is miskien gin vergeliek, Mear toch wil ik het zeg'n, Woervulle leu kuent net zo min Nen stamboom ouwerleg'n. ROZENDOM, J. RIJSSEN. Nollen de volmacht van zijn collega's om op de juiste plaats aan te dringen op het tegen gaan van het gevaar waaraan men zich in Notter bloot gesteld voelt. De heer Nollen die benoemd is in de com missie tot voorbereiding van de ruilverkave ling voor alle Wierdense gebieden, had veel. begrip voor de ongerustheid en de onzeker heid welke zich van velen meester heeft ge maakt. In de vergadering overheerste de mening, dat men alle blokken moest beschouwen als een totaal complex. Hierdoor zou een veel betere natuurlijke scheiding kunnen ontstaan, en veel minder versnippering. Bovendien zou den er dan veel meer mogelijkheden liggen, die ten goede zouden komen aan alle belang hebbenden. Advertentie De Rijssense scholier H. J. uit de Bleyde- straat moest donderdagmiddag in bewusteloze toestand in het Prinses Ireneziekenhuis te Al melo worden opgenomen, toen hij op de Wier- denseweg even over de „Veerbrug" met zijn fiets'tegen een boom botste. Het ongeluk was een gevolg van het feit, dat de wielrijder, toen hij achter een bromfietser aanreed de macht over het stuur verloor, toen zijn arm, waarmee hij op het stuur leunde uitschoot en in volle vaart met zijn hoofd tegen een boom botste. De CHU afd. Rijssen hield een ledenverga dering in het gebouw Jemel onder voorzitter schap van de heer A. W. Smit. Deze vergade ring werd met gebed en bijbellezing geopend, In zijn openingswoord wees de voorzitter op het feit dat het a.s. voorjaar weer de verkie zingen van de Raad en Prov: Staten zullen worden gehouden. Daarna hield de secretaris een samenvatting over de Troonrede en vCCes er op welke staatsrechtelijke facetten deze heeft. Een belangrijk punt was de discussie over Nieuw-Guinea, waaruit bleek dat een deel der aanwezigen nog wel wat voelde voor een gesprek met Indonesië en dus meer aan de kant van de groep Rijkens stond, terwijl een ander deel meende dat 't standpunt van de re gering goed was en men vooral niet verder moest gaan. Ook de woningbouwpolitiek bracht heel wat tongen in beweging. Met aandacht be keek men daarna de statistiek van de uitga ven en inkomsten. Besloten werd om mede te werken om ook in Rijssen een Chr. Hist. Jon gerengroep op te riohten voor jongeren van 18-35 jaar. De volgende vergadering werd vast gesteld op 23 nov. Tenslotte werd nog gespro ken over de nieuwste wijziging in het wegen verkeersreglement inzake voetgangers, waarna de secretaris met dankzegging sloot. Het was een zeer leerzame en een gezellige vergadering, die behoorlijk was bezocht. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN RIJSSEN—WIERDEN De dienst wordt zondag a.s. waargenomen door dierenarts Van Door, Rijssen, tel. 2487. Op woensdagavond 11 oktober j.l, bracht me vrouw Rie Stijkel-van der Wal uit Groningen in het Parkgebouw een cabaretprogramma, ge titeld: „Mijmeringen in mijn keuken". Dit was de eerste avondbijeenkomst in het seizoen en er mag gezegd worden, dat het een goed begin was. Alle nummers uit het programma waren zeer de moeite waard, maar enkele willen we toch even speciaal memoreren, zoals: „Harnette is jarig", „Een jokkentje", „Leest u wei eens sprookjes?" en „Hoe vindt u mijn hoed?" Na afloop hoorden we hier en daar de op merking maken, dat we vaker van dit soort programma's moesten hebben, hetgeen een groot compliment voor mevrouw Stijkel is. De muzikale begeleiding werd verzorgd door Willy Weits. Ned. Herv. Gem. Grote Kerk: 9.30 uur Ds van Tuyl 15.00 uur Ds Kool Westerkerk: 9.00 uur Ds Vos 10.45 uur Ds Vos 19.00 uur Ds van Tuyl Ger. Gem. Noorderkerk: 9.30 uur, 15.00 uur en 19.00 uur lees- dienst. Ger. Kerk (Boomkamp) 9 30 uur en 15.00 uur Ds Brinkman Oud-Ger. Gem. Bevervoorde 9.30 uur de heer Vosman 14.30 uur leesdienst 19.00 uur de heer Vosman 9.30 uur en 15.00 uur Ds Van Dijk Ger. Gem. in Nederl. (Eschkerk) 9.30 uur ds. Aangeeribrug 18.00 uur ds. Aangeenbrug. 14.30 uur leesdienst. Ned. Prot. Bond: 10.45 uur: Ds. J. Nijenhuis Ockhuizen uit Aalten. SPREEKBEURT Ds. H. G. Abma, Ned. Herv. predikant te Putten, die onlangs in de vacature wijlen Ds. P. Zandt werd gekozen tot voorzitter der S.G.P., zal D.V. vrijdag 20 oktober a.s. om 7.30 uur in de Walkerk een tijdrede houden. De vergadering is voor een ieder vrij toegankelijk. (Zie advertentie op voor pagina

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 1