FILM.NIEUWS K?",Dampo WONING AAN DE HAARSTRAAT RUIM 30 JAAR GELEDEN INSTALLATIE JEUGDNATUURWACHT GESLAAGDE BLOEMENEXPOSITIE VAN B.D.V. Wij eten anders dan 12 jaar geleden Gevonden voorwerpen R.V. - De Tukkers SPORTCLUB RIJSSEN heeft nog steeds problemen Aanbesteding Chr. Land- bouwhuishoudschool Woensdag de film Op Hoop van Zegen Vrijdag en zaterdag de film De Pelsjager van de Slangenrivier Puzzelrit DOS Vrijdag WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 Pand aan de Haarstraat, thans boekhandel v. d. Stouw I LolUi OUD RIJSSEN In de serie foto's van oud Rijssen thans een opname uit, zoals de foto duidelijk aan geeft, het jaar 1928. Al meerdere malen merkten wij in deze rubriek op dat er in enkele decennia veel veranderd is in onze plaats. Deze foto kan daarvan een uitstekend voor beeld zijn. Is de woningnood ook in Rijssen nog steeds ontsteUend groot (wanneer zal er met het huidige tempo van de woningbouw ooit een einde aan komen?) enkele tientallen jaren geleden heersten er, vanuit hedendaagse oog punten bekeken uiterst slechte toestanden. Het gezin, dat deze woning, die stond aan de Haarstraat, op de plaats, waar nu kan toorboekhandel v.d. Stouw is gevestigd, be woonde heeft zo is duidelijk te concluderen geen of weinig comfort gekend. Voor de fotograaf is het een waardevol object geweest. Het plaatsje achter de woning is een veel zeggend stilleven, een drietal kinderen in hun Riessense kleertjes wat wijs en somber, met een ouder zusje?, dat graag poseren wil voor „het petret". Verder spreken de kruiwagen, de greep, de voerbakjes voor hond of kat voor ..'.ich- zelf, en vormen tezamen dit beeld uit een nog jong verleden van onze stad. Natuurlijk kan men betreuren, dat het ka rakteristieke, dat een plaats zijn eigen bijzon dere bekoring kan geven langzaam ten offer valt aan de modernisering. Daarnaast zal men toch een open oog moeten hebben voor de veranderingen, die zich in de maatschap pij hebben voltrokken, uit welke veranderin gen ook hogere eisen zijn geboren. «Ook in Rijssen zijn karakteristieke woningen verlo ren gegaan. Dat daarvoor in de plaats waak woningen zijn gebouwd, die aan veel hogere eisen voldoen, is natuurlijk een belangrijke vooruitgang. Dinsdagmiddag heeft in gebouw Jeruël de installatie van de nieuwe lichting van de jeugdnatuurwacht plaatsgevonden. 225 leer lingen van de verschillende scholen in onze stad hebben zich dit jaar als lid voor de J.NW. opgegeven. De voorzitter de heer De Ridder vertelde de kinderen het één en ander over het doel van de J.N.W. Bescherming door de jeugd van alles wat leeft en bloeit. Nadat de burgemeester de vertegenwoor digers van de verschillende scholen het in signe op de borst had gespeld, werden ook aan de andere kinderen het insigne, een mooie oorkonde en de lidmaatschapskaart uitgereikt. In een kort woord sprak de burgemeester er zijn blijdschap over uit dat zoveel jon gens en meisjes zich als nieuw lid van de J.N.W. hadden opgegeven. Hierna vertelde de landelijke directeur van de J.N.W. over de noodzaak van de natuurbescherming. Hij sprak de hoop uit, dat de nieuwe leden met terdaad Jeugdnatuurwachters zouden wor den. Na de traditionele Coca-cola traktatie, deel- leren portemonnaie met rits inh. 61 cent. bruine linker hoge schoen, blauwe regenmuts. paar plastic sandaaltjes, autoped, pakje bo ter (Gulden Vat) bruine lederen heren por temonnaie. leesboek, volkswagen wieldop Van ,G.X. 24-33. rode portemonnaie inh. 25 cent. zwembroekje met badhandoek. K.L.M.-tas inhoudende een fles, padvindersriem en brood, bacosleutel. nylonsok. zwart-rode shawl, lan ge streng kralen, zegelkaart N.V. ter Horst, rode autoped met dichte wielen, gebloemde wollen damessjaal, herensjaal, autosleutel aan ketting, muntbiljet van 2,50. aktentas met inh. fles en broodzak, bruine leren por temonnaie inh. 2.00. badhandoek met on derbroekje. broche, kaartjes met envelop pen. boodschappennet (rood-wit). Bovengebit (Lag in de goot zonder man.) voetsteun van brommer, blauw washandje, portemonnaie inh.... zakdoek, bruine portemonnaie. paar dames handschoenen, contactsleutel D. 46. zilveren sierspeld met vier witte stukjes, rol gordijnband (grijs), blauwe zwembroek en een handdoek, rijksdaalder, bruine lederen aktentas. dop van J.L.O.-motor. grijs kijder- jasje. blauw jongensjasje, donkerblauwe ba ret. paraplui. kinderjasje blijven hangen aan een deur. zwart vulpotlood (Robinson), autoped, (gele spatborden met rood frame). Aankomen vliegen en lopen, jonge duif. Holland No. 61-1252857. bruine boxer, goud gele kanarie, duitse herder, zwart hondje, jonge hond zwart dek met bruine poten. Bovenstaande voorwerpen en goederen c.q. honden en vogels zijn te bevragen op alle werkdagen tussen 18.00 en 20.00 uur. Telefo nische gesprekken omtrent deze zaken kun nen niet in behandeling worden genomen. de de heer de Ridder nog mee, dat a.s. zaterdagmorgen een puzzelrit voor de J.N.W.- ers wordt gehouden. Tijdens de route, die voornamelijk in het bos is uitgestippeld, moe ten verschillende vragen betreffende planten en dieren beantwoord worden. Verder zullen er dit jaar weer avonden worden georgani seerd, waarop onze plaatsgenoot de heer Van Putten zijn prachtige kleuren-dia's voor de J.N.W. zal vertonen. Andere programmapun ten voor dit jaar zijn: een opstel- en teken wedstrijd, 'n tentoonstelling van zelfgekweek te planten, zo mogelijk enkele excursies, ver toning van natuurfilms in kleuren, enz. Alles met het doel de jeugd liefde en eerbied voor al wat leeft bij te brengen. Ondanks de kleine nederlaag die de geel zwarten zondag jl. tegen PHleden, zien wij de strijd tegen de Tukkers met vertrouwen te gemoet. Als R.V. met dezelfde geestdrift speelt als tegen Enter en De Zweef, dan moet van de Tukkers - die bekend staan als een „harde" ploeg - gewonnen kunnen worden. Doordat middenvoor Jansen deze week in militaire dienst ging komt R.V. in de volgende opstelling uit. Teijink - Kamphuis - Schreurs - Mulder Mulder - Kwintenberg - Ligtenberg - v.d. Maat - J. Zwoferink - Maatman - Maatman. De elftalcommissie van Sportclub Rijssen heeft er weer eens een probleem bij. NL hoe krijgen we een hechte verdediging die zelfs bij de felste aanvallen stand weet te houden. Zaterdag ging Sportclub naar Den Ham, een club die uit de twee voorgaande wed strijden nog geen enkel winstpuntje had weten te veroveren. Onze prognose was: een ruime zege voor Sportclub Rijssen. Dit zat er in en zou er ook uitgekomen zijn, indien niet de verdediging van onze plaatsgenoten deze middag als los zand aan elkaar gehangen had. Vooral het rechterverdedigingsblok ver toonde zulke grote gaten dat het voor de Den Ham-voorwaartsen gewoon een lust was om er doorheen te tippelen. Daar was voor de Sportclubvoorhoede geen doelpunten maken tegen. Toen na ongeveer 25 min. spelen Sport club door doelpunten van Ten Bolscher en Rutterkamp (2x) een 3-0 voorsprong had ge nomen leek de strijd beslist. Door een blunder in de Sportclubverdediging werd het echter al gauw 3-1 waarna de achterhoede der gas ten soms raar begon te „schutteren". De aanvalsleider van Den Ham wist dit goed uit te buiten en bracht met een goed schot de stand op 3-2. Direct hierop maakte Brug- geman er met een harde schuiver 4-2 van. waarmee de rust aanbrak. Met een uitge- Vrijdag werd in Hotel Gijsbers aanbesteed de bouw van de Chr. Landbouwhuishoud- school (architectuur J. Jans Almelo). De uitslag was als volgt: Perceel 1 Hoofdbouw: H. Ardesch den Ham 618.200.- Fa. Bak ker Rijssen 594.600.-. Fa ter Beerk en Miel Almelo 581.460.-.J. G. Blankvoort en Zn. Eibergen 554.000— J. H. ter Brake Lichten voorde 603.200. Fa. Bruns Almelo f 653.000 Fa. Ten Brinke en Wolterink Rijssen 583.5Ó0. Fa. G. H. Bröring Apeldoorn 606.700— Fa. Dijkink Markelo 614.800— J. J. Fókkens Laag Soeren 633.000.-H. G.Fox Hengelo 620.000.-. Fa. Gebrs Foks Hengelo 561.000. Fa. Grootelaar Almelo 654.000- (Hoogste). Gebr. ter Harmsel Rijssen 566.374.-. J. H. Hegeman en Zn. Nijverdal 620.00— Fa. A. Huijgen Sutphen 645.500.-. Jansens' Aan nemingsbedrijf Arnhem 645.500— Fa. Kel derman Enschede 596.370- J. J. Kiiip Bor ne 572.000— R. v. d. Kuip Oostermeer 544.900— Fa. Molenveld Hengelo 601000— Fa. Olde Rikkert Oldenzaal 556.900.-. Fa. Gebr. Pas Rijssen 561.800.-. Fa Regeling Beerzerveld 619.200.-. Fa Schoemaker Zut- phen 616.000— J. O. Sehurman Hengelo 559.020— Fa. Siemerink Wierden 596.000.-. Fa. Sombekke Hengelo 551.800.-. Fa. Stam Rijssen 563.900— Fa. a. d. Stegge Goor 531.583.-. (laagste) Fa. Tebbe Almelo 625.000.-. Fa. ten Thij Enschede 571 000.-. Twentse Aannemingsmaatschappij Almelo 583.000— Fa. Velten en Zn. Enter 570.000.-. Fa. v.d. Wal Hengelo 565.122- Fa De Wilde Enter 620.000.-. H. J. Wisselink (Halle (Gld) 608.000.-. PERCEEL 2 LOODGIETERS WERK: Fa. E. J. Arink Groenlo 28.115— Fa. Brug- geman Almelo 34.897.-. Fa. Ter Eist Hen gelo 29.650.- Fa J Haarman en Zn En schede 26.300- (laagste) Fa. Keizer Almelo 31.356— Fa. Klenstnan Rijssen 33.847— Fa. Rouweler Lochem 37.000 Fa. Sanders Nijmegen 39000 (hoogste) Fa. Schipper Almelo 32.150— Fa. Slaa Enschedé 35.149. PERCEEL 3 SCHILDERWERK: Fa. v.d. Noort en Jansen Rijssen 29.266.-. Ieder voorjaar worden door de afdeling Notter-Zuna-Rijssen van de B.D.O. aan haar leden bloemenstekjes uitgereikt om op te kweken, waarvan dan in het najaar een ten toonstelling wordt gehouden. Deze tentoonstel ling waarvoor altijd grote belanstelling be staat Werd deze week gehouden in 't gebouw „Irene" te Notter, waar ook boeketten, bloem stukken, vazén met dahlia's en drijfschalen konden worden ingezonden. Tal van fraaie inzendingen waren ook dit keer weer te bewónderen, wel een bewijs dat de plattelandsvrouwen naast hun dage lijkse arbeid in huis en op het land, de zorg voor de bloementuin niet verwaarlozen en hiervan, gesteund door een juiste voor lichting, prachtige bloemstukken weten sa men te stellen. De jury bestaande uit de heren Van de Westeringh en De Vries uit Wiérden hadden dan ook geen gemakkelijke taak om in de verschillende groepen de prijswinnares aan te wijzen. De voornaamste prijzen werden gewonnen door: Geraniums rose: le prijs mej. H. Eertinki 2e prijs mej. H. ter Keurs; 3e prijs mevr. D. Woudenberg-ter Keurs. Geraniums rood: 2e prijs mej. M. Nijzink 3e prijs dezelfde. Begonia's le prijs mevr. D. Woudenberg- têr Keurs, ,2e pr. dezelfde, 3e pr. mej. M. Nijzink. Boeketten: le pr. mevr. A. Lohuis-Assink, 2e pr. dezelfde. Kleine boeketten le pr. mevr. B. Mensink- Beverdam. 2e pr. mevr. D. van Pijkeren - Mensink, 3e pr. mevr. J. Gierveld-Boode. Fa. Ter Avèst Nijverdal 34.400- (hoogste). Fa. Bonke Almelo 29.087.-. Fa. Ten Cate Enschede 30.875— Fa. Getkate en Leusink Rijssen 31.249- Fa. Ter Harmsel Rijssen 31.870... Fa. D. Nijhuis Enschede 29.400— Fa. W. Kienhuis Rijssen 23.388.-. Fa. Lan- sink Enschede 30.700— Fa. Steffens Alme lo 34.250.-. Fa. H. J. Tijsen Enschede 22.980— (laagste). In het vissersdorp Scheveningen gaat het in café „Het Zwaantje" vrolijk toe. On der het publiek bevindt zich GEERT, de zoon van de vissersweduwe KNIERTJE. GEERT is als matroos in dienst en be vindt zich in gezelschap van enige kennis sen, waaronder enkele meisjes. Iets later komt een onderofficier binnen, deze heeft een slechte naam en wil met de meisjes dansen. Er ontstaat een vechtpartij, waar door GEERT wegens insubordinatie tot drie maanden gevangenisstraf wordt veroordeeld. KNIERTJE is zeer bekommerd, maar haar kennissen zorgen voor afleiding en ook haar jongste zoon BAREND, die vol strekt niet naar zee wil. CLEMENTINE BOS de dochter van de reder BOS - hoort geruchten dat haar vader schepen uitrust voor de visvangst, die niet zeewaardig zijn. Haar vader legt haar het zwijgen op. Hij is bezig met het oude schip „OP HOOP VAN ZEGEN" vöor de visvangst gereed te maken. De oude tim merman SIMON waarschuwt verschillende vissers, dat deze boot niet deugt, maar zij geloven hem niet. BOS doet aan KNIERTJE het voorstel haar zoon BAREND in dienst te nemen. Zij op haar beurt brengt BOS ertoe ook GEERT die vrij gekomen is te accepteren. BAREND weigert, omdat hij vreest -net als zijn va der en beide broers te verdrinken. Ten laatste geeft hij echter toe. Op KNIERTJE's verjaardag moet de kot ter uitvaren, Bij KNIERTJE Wordt feest gevierd, maar BAREND is naar het schip gegaan om eens rond te kijken. Tot zijn schrik bemerkt hij, dat het schip half ver rot is. Hij gaat naar huis om alles aan zijn moeder te vertellen. Zij denkt, dat BA REND fantaseert en beurt hem op, maar dit heeft geen resultaat, zodat BAREND tenslotte door twee politie-agenten aan boord moet worden gebracht. Het schip vaart uit, maar SIMON de timmerman vindt geen rust. Hij spreekt steeds zijn angst voor slecht weer uit. Zijn voorgevoel komt uit. De kotter vecht te gen de elementen doch is er niet tegen op gewassen. Op het kantoor van reder BOS komen steeds mensen informeren. Zes we ken lang hoort men niets, totdat een luik gemerkt 47 en een lijk, dat als het li chaam van Berend is geïdentificeerd aan spoelen. Hevige scenes tussen de vrouwen en SI MON enerzijds en reder BOS anderzijds spelen zich af, maar de laatste hééft slechts belangstelling voor zijn verzekeringspolis. KNIERTJE is verslagen en Valt flauw bij de bevestiging van het vreselijke nieuws. kookt boogballetje scoorde Ten Bolscher uit 'n vrije trap 't vijfde doelpunt (5-2) wie had gedacht dat Den Ham nu bij de pakken neer zou zitten kwam bedrogen uit. Energiek vochten de gastheren terug en mede als gevolg hiervan begon De Sportclubverdediging haar zelfvertrouwen te verliezen. Af en toe zag men zelfs paniekvoetbal voor het doel van Ligtenberg. Successievelijk brachten de Den Ham-voorwaarsen de stand op 5-3, 5-4 en in de laatste minuut zelfs op 5-5, zij het uit buitenspelpositie der rechtsbuiten. Hier mede kwam (gelukkig voor de Rijssenaren) het einde. Zaterdag komt leider Hulzense Boys I op bezoek bij Sportclub. De wedstrijd wordt op het „Kamgaren" gespeeld. Over de uit slag valt weinig te zeggen, doch spelend met dezelfde verdediging, houden we ons hart vast. Dé Sioux Indianen zijn op het oorlogs pad, teneinde het opdringen van de Blan- éken naar het Westen tegen te houden, on- dèr het motief, dat de Blanken het tussen hen gesloten verdrag verbroken hébben. In deze situatie vraagt Majoor Towns, een cavalerie-officier, aan Yellowstone Kelly om behulpzaam te zijn om de Indianen naar het Noorden terug té drijven. Kelly kéht het terrein en de Indianen, aangezien hij als pelsjager in hun land ja renlang heeft gewoond en gejaagd. Ansè Harper, een jonge enthousiaste „nieu weling" vraagt aan Kelly of hij hem mag vérgezellen én voor hem mag werken. Op hun weg naar het gebied van de Snake rivier worded zij door Sioux overvallen en gevangen genomen door Hoofdman Sayapi, een arrogante en wrede kerel. In het kamp der Sioux worden zij bij Gall ge bracht, het opperhoofd der Sioux, die zich Kelly herinnert aangezien deze eens een kogel uit Gall's zijde verwijderd heeft. Hij vertelt Kelly, dat hij een gevangengenomen Indiaanse van de Crow-stam heeft, die door Sayapi in de rug is geschoten. Zij heet Wahleeah én ze is stervende. Als Kelly Vazen met dahlia's le pr. mej, H. ter Keurs 2e pr. mevr. Bremmer-Dollen, 3e pr. mej. M. Nijzink. Bloemstukken le pr. mevr. A. Lohuis-As sink, 2e pr. dezelfde, 3e pr. dezelfde. Drijfschalen le pr. mej. M. Nijzink, 2e pr. mevr. Bremmer-Dollen, 3e pr. mevr. W. Boode-Baan. In een feestelijke bijeenkomst reikte des avonds de presidente der afdeling, mevr. J. Ooms-Kool met een toepasselijk woord de prijzen uit, daarbij dank brengend aan de jury, en aan allen die hadden mee ge werkt aan het prachtig slagen van deze ex positie. Nadat hierna aan alle aanwezigen een tractatie was aangeboden werden tot slot enige flims vertoond o.a. „Onze grote rivieren", en „Het Westland", welke bij de dames bijzonder in de smaak vielen. Advertentie De gymnastiekvereniging DOS organiseer de zowel voor leden als voor nietleden een puzzelrit voor fietsers en bromfietsers, waar voor vrij grote belangstelling bestond. De start vond plaats op het Volkspark. De uitslagen waren als volgt: 1. M. Klein Ligtenberg, 2. J. Krijkes, 3. M. Averesch, 4. M. Kreijkes 5. Mevr. D. Lig- tenberg-Nijveld, 6. J. Nijkamp, 7. H. Pongers 8. Mej. D. Jansen 9. J. Beunk. De z.g. poe delprijs werd gewonnen door J. Nijkamp. De voorzitter van DOS de heer F. Zoomer reikte de prijzen uit in het Parkgebouw. haar leven redt, kunnen hij en Anse vrij uit gaan. Zo niet, dan moeten ook zij ster ven. Het geluk is Kelly gunstig en zij kun nen vertrekken! Korte tijd, nadat zij in Kelly's hut zijn aangekomen, komt Wahleeah daar ook uitgeput aan. Zij is voor Sayapi gevlucht, die haar tot vrouw wenst. Kel ly en Anse verzorgen haar doch vppr zij hersteld is verschijnt Sayapi om haar op te eisen. Kelly slaat hem tegen de grond en Gall ziet dit niet zonder leedvermaak aan, want hij voelt vriendschap voor Kel ly en wantrouwt Sayapi. Kelly vermoedt, dat ook Gall verliefd is op het meisje. Kelly gaat een paar dagen weg, om zijir vallen te controleren. Anse zal bij het meis je blijven. Anse is ook verliefd geworden op de schone Indiaanse en belooft haar naar haar stam te brengen. Doch als hij naar buiten gaat om de paarden te zade len staat Sayapi daar met 4 helpers en Anse wordt door een pijl dodelijk in de borst getroffen. Als Kelly terugkomt, vindt hij zijn hut verbrand. Hij begraaft Anse en gaat op Zóek naar Sayapi. Hij overvalt hun kamp en schiet alle 5 Indianen neer. Hij be looft Wahleeah haar naar haar stam te rug te brengen, dóch ontmoet op weg daarheen de resten van het regiment van Majoor Towns, dat door de Sioux was o- vervallen. Towns is dood, evenals het groot ste deel van zijn manschappen. Ook de Sioux verschijnen ten tonele, on der aanvoering van Gall. De strijd om het bezit van het meisje ontbrandt in al zijn felheid en om verder bloedvergieten te voor komen rent Wahleeah van Kelly naar Gall, doch wordt daarbij opnieuw levensgevaar lijk gewond. Kelly trotseert het gevaar, neemt Wahleeah op zijn armen en dringt er bij Gall op aan, dat de Sioux zich in noordelijke richting zullen terugtrekken om aam deze nutteloze strijd een einde te ma ken! Uit vriendschap voor Kelly stemt Gall hierin toe en Wahleeah gaat met Kelly mee! Misschien behoort u tot de uitzonderingen; misschien eet u nog net zoals vZoegér. Maar het kan zijn, dat u heel geleidelijk uw eetgewoonten veranderd hebt, zonder dar u er zich eigenlijk van bewust bent. Denkt u eens aan de pakjes soep, de diep- vriesvis, -kip, of -groente, de kant-en-klaar- produkten, waarvan u in een ommezien pap of pudding kunt maken, de koffiemelk enz. enz. Het is nog maar kort geleden, dat zij populair werden, evenals de patates en de nasiballen, maar ze zijn al evenzeer inge burgerd. Niet alléén door „nieuwtjes" is ons le vensmiddelenpakket wat veranderd. Verge leken met 1949 wordt in ons land van som mige heel gewone produkten minder gege ten, van andere meer. Opvallend is het, dat er minder brood en aardappelen gebruikt worden, maar meer suiker en magarine, hetzij als zodanig, het zij verwerkt in diverse produkten. In 1949 werden per hoofd van de bevol king ca. 135 kg aardappelen gebruikt; de laatste paar jaar komen we niét verder dan ongeveer 88 kg of nog geen 0,25 kg per dag. Het gebruik van brood is met ongeveer 15 pet. gedaald tot naar schatting 250 gram per dag. Wie meent, dat de bevolking daar door gemiddeld wat minder zwaar zou zijn geworden, met alle voordelen van dien, komt bedrogen uit, want het totaal vetge- brüik (boter, margarine, spek, slachtvetten en oliën) is ongeveer 1% x zo hoog ge worden. Hét bedraagt nu om en nabij 90 gram per dag of ruim kg per week. De consumptie van suiker is eveneens ge stegen en beloopt gemiddeld 110 gram per dag. Hierbij is meegerekend de hoeveelheid suiker, die we, verwerkt in versnaperingen, jam en andere suikerhoudende produkten, gébruiken. Deze stijging is evenmin als die van het vetgebruik gunstig: hij werkt vet zucht in de hand. Maar ook wanneer u er niet bang voor behoeft te zijn te dik te worden is het beter voedsel te eten, dat o.a. mineralen en vitamine# bevat, zoals brood, dan suiker(werk), dat geen zgn. be schermende waarde heeft. Wordt de daling in het broodverbruik opgevangen door een stijging in de consumptie van laten we zeggen eieren, vlees, melk, fruit, dan is daartegen geen bezwaar. Wie een boterham minder eet om in plaats daarvan meer te snoepen, doet onverstandig. Iets soortgelijks geldt voor de aardappe len. Beschouwen we de aardappelen nu even alleen als bron van vitamine C en mineralen, dan zou de kleinere portie aard appelen vergezeld dienen te gaan van een grotere portie voedsel, dat ook deze voe dingsstoffen levert, b.v. groente of fruit. Het gebruik van groente is in ons land, waar zo'n verscheidenheid van mooie groen ten te krijgen is, gemiddeld te laag, n.l. nog geen 200 gram per persoon per dag. Dit is op zichzelf van de meeste groenten geen onaardige portie; van sterk slinkende groenten, zoals spinazie, witlof, prei mag wel tweemaal zoveel genomen worden. Een gemiddeld gebruik van 200 gram be tekent, dat er naast mensen, die daar bo ven uitkomen (misschien wel veel) mensen zijn, die minder dan deze hoeveelheid eten en dat is werkelijk niet genoeg. Het melk gebruik van gemiddeld liter is om de zelfde reden nog niet helemaal voldoende. De voeding, die gemiddeld gebruikt wordt, is dus niet gelijk aan de voeding, die gemiddeld het beste is. Wat zeker aan beveling zou verdienen is de stijging tot staan te brengen in het gebruik van vet ten in welke aard ook b.v. margarine, ma yonaise, vetrijke hapjes zoals patates frites, croquetten, en van suiker (en suikerrijke produkten: zoete broodbeleggingen, „snoep" tussên en na de maaltijden). Het is in het algemeen gewenst, dat er meer groente, en melk geconsumeerd wordt. Waarbij we even aantekenen, dat dit laatste niet bepaald no dig is wanneer u en elk van uw gezinsle den dagelijks y2 a 0,75 liter melk (karne melk en „of" yoghurt) en 200 a 400 gram groente gebruiken. Zijn er kinderen in de leeftijd van 12 tot 20 jaar bij, rekent u voor hen dan de grootste portie.

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 3