I hengelo RIVO BESTAAT 10 JAAR Overijssels Philharmonisch Orkest verzorgt op 10 okt. in het Parkgebouw een concert RAADSVOORSTELLEN Een duer skot Kleding van LICHTENBERG VEEMARKT RIJSSEN m Nog steeds bloeiende vereniging PREDIKBEURTEN Burgerlijke stand Vrijdag 22 september 1961 Jaargang 39 No. 38 De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.25 per kwartaal; voor post-ahnnnees f 1 40 per kwartaal Administratie en Redactie Enters!raat 10 - Rijssen Telet 2103 f05480) Inzending van advertenties tol uiterlijk donderdagmorgen 12 aar Advertenties 10 cent per mm. Bij contract km ting PRINSJESDAG 1961 BAADDE ZICH WEER IN T ORANJE-ZONNETJE Onze koninklijke familie heeft dinsdagmiddag weer de traditionele rijtoer door Den Haag gemaakt. Bij het „Hofje van Nieuwkoop", waar bejaarden zijn gehuisvest, werd gestopt en onder enorme belangstelling boden ouden van dagen het koninklijk paar bloemen aan. „Ten Berge" v WEEKBLAD VOOR RUSSEN Het Overijssels Philharmonisch Orkest zal op 10 oktober te Rijssen concerteren. Er is een bijzonder aantrekkelijk programma samengesteld, van enkele onderdelen waar van wij hieronder enkele bijzonderheden weer geven. WALS Wiener Blut (Joh. Strauss) Johann Strauss werd op 25 oktober 1825 geboren. Zijn vader, de indertijd beroemde walskoning Johann Strauss wilde geen musi cus van zijn zoon zien worden. Daarom door liep Johann jr. het gymnasium en het poly technisch instituut en werd klerk op een spaarbank. Met moeders hulp - zonder voorkennis van zijn vader, studeerde hij viool en com positie. In 1844 vormde hij een eigen or kest, waarmede hij werken van zich zelf en van zijn vader uitvoerde. Na de dood van vader Strauss (1849) verenigde Johann jr. beide orkesten en maakte er grote tour nees mee. In 1861 trouwde hij met de po pulaire operettezangeres Henriëtte Treffz en in 1869 volgde de benoeming van dirigent der hofbals. Het is met de ontwikkelingsgang van de wals soms vreemd gegaan. Joh. Strauss jr. leerde de wals in haar begin stadium kennen, de vorm n.l. waarin zijn vader en diens tijdgenoot Jos Lanner haar hadden gebracht. De Duitse landelijke draai- dans de „Hopser" waarbij de voeten van de grond werden geheven, verkreeg een geheel ander aspect, toen men begon de voeten op de grond te laten draaien, dus liet „sle pen". Het zwevende karakter ontketende weldra een storm van verontwaardiging en heette een onwelvoeglijk verschijnsel van die tijd. Evenwel heeft niets en niemand de wals tegen kunnen houden en moesten hoofse menuet en boer-springdans er het veld voor ruimen. De lichtvoetigheid van de wals en haar onweerstaanbare ritme wordt verkregen door de begeleiding in de le tel als voorslag te geven en op de 2e en 3e tel de accoorden te laten volgen. Het is de grootste verdienste van Strauss jr. geweest de wals op een hoger muzikaal ni veau te plaatsen. Zij moge dan de vermaak- muziek zijn niettemin kan zij tintelen van •levensvreugd en door de dikwijls innig wee moedige melodieën is de contrawerking zeer groot. Strauss schreef in totaal 479 walsen waar van vele de weg naar de concertzalen ge vonden hebben, enkel en alleen omdat de componist hen losmaakte van de „dans-wals en een symfonische allure gaf. Charles Francois Gounod zag op 17 juni 1818 te Parijs het levenslicht en overleed aldaar op 18 oktober 1893. Hij studeerde aan het Parijse Conserva torium en was leerling van Halévij Paër en Lesueur. In 1839 verwierf hij de Prix de Rome en verbleef daarna drie jaren in Italië. Bij zijn terugkeer in Parijs werd hij kerkorganist. Aanvankelijk componeerde hij kerkmuziek, doch na 1851 ook wereldlijke werken. In 1870, bij het uitbreken van de Frans-Duitse oorlog, vluchtte hij naar Enge land en componeerde naar 's lands wijze oratoria. In 1875 vestigde hij zich wederom in de lichtstad. Van zijn nagelaten composities heeft tot heden alleen de lyrische opera „Faust" (1859) repertoire gehouden en wel hoofdzakelijk in Frankrijk heeft deze nog een grote naam bij het publiek. De inhoud wijkt nogal sterk af van Goethë's „Faust". De librettisten Carré en Barbier hebben van het originele drama een kijkspel gemaakt. De met lyri sche sentimenten geladen muziek, gestoken in een zeldzaam kleurrijk instrumentaal ge waad, doet het nog altijd, vooral de dans muziek is een schitterende episode in het geheel. Zoals bekend verondersteld mag worden, had in vroeger eeuwen de gewoonte ingang ge vonden, om te pas of te onpas in de opera een ballet te voegen. Vooral in Frankrijk stond of viel een opera grotendeels met het ingelaste ballet. Zoveel mogelijk brachten de componisten deze balletten in verband met de inhoud van de opera zelf. In „Faust" moet het ballet b.v. de visioenen uitbeelden, die Faust ziet, als Mephisto hem tracht over te halen zijn ziel aan hem af te staan. Het Faustballet heeft zeven korte delen: 1. Een walsje, ingeleid door een introductie, 2 een lyrisch adagio, 3 een schertsend en 5 een charmant moderato con motto, al les doordrenkt van Franse esprit en kleur. De delen 6 en 7 zijn nu eens elegant dan weer schertsend, maar soms ook fel en aan 't slot brillant. De eerste serie Hongaarse dansen van Brahms verscheen in 1869 voor piano-vierhan dig. Hoewel de componist op de titelpagina ervan de herkomst der melodieën vermeld de, veroorzaakte de publikatie ervan een storm van beschuldigingen, verwijten en aantijgingen. De violist Remeniji, die met Brahms een tournee door Hongarije had gemaakt, be weerde niets meer en niets minder, dan dat een groot aantal melodieën van hem waren. De beschuldigingen van plagiaat wak kerden de storm flink aan en „jalousie de métier" hield het vuurtje brandend, tot dat in 1874 de „Allgemeine Musikalische Zeitung" de herkomst van de melodieën der eerste 10 Hongaarse dansen publiceerde. Brahms was tijdens zijn Hongaarse tournee bijzonder getroffen door de zigeunermelodie- en die hij op straat en in de café's hoorde. Een aantal dezer melodieën waren originele volksmelodieën, een groot aantal waren com posities van de een of andere zigeuner primas als b.v. Keler Bela. Had nu maar iemand vóór de storm opstak kennis geno men van de vermelding op het titelblad der uitgave, waarop duidelijk vermeld staat, dat het arrangementen zijn, dan zou de publi katie minder opvallend .zijn geweest. Aan de uitgever Simrock schreef Brahms „het zijn zigeunerkinderen, die ik enkel en alleen heb groot gebracht met brood en melk". Hoe dit zij, de dansen hebben praktisch repertoire gehouden en verwekken nog steeds een storm maar dan een storm van en thousiasme. De twee dansen (de vijfde en de zesde) die het OPO ook in Rijssen speelt, zullen dit zeker bevestigen. B. en W. heben met de heer H. Kappert Elzenerstraat 60, overeenstemming bereikt omtrent de aankoop van een terrein, beno digd voor het recreatieplan. Het terrein is groot 2390 m2, en B. en W. stellen de raad voor dit aan te kopen tegen een prijs van 0.50 per m2. Ten behoeve van de R.K. Jongensschool stellen B. en W. voor medewerking te ver lenen in de aanschaffing van een nieuwe me thode voor het „aanvankelijk leesonderwijs". De thans in gebruik zijnde methode vol doet niet meer aan de moderne eisen. De kosten zullen bedragen 679,87. De fa. J. ter Harmsel (Oosterhofweg) heeft het gemeentebestuur verzocht haar een bouw. terrein, gelegen aan de Kaempe-hoek Tromp straat te verkopen, teneinde daarop een dub bele woning met winkel, werkplaats en maga zijn te laten bouwen. B. en W. stellen de raad voor dit bouw terrein aan de fa. Ter Harmsel te verkopen te gen een totaalprijs van 8.733,50 (gedeelte lijk a 10- en gedeeltelijk a 9,50 per m2). ZIT BETER STAAT BETER Aangevoerd: 1167 stuks vee, runderen 69, varkens 1098. Prijzen: 8 vette koeien van 2,90 tot 3,20 per kg. slachtgewicht. 40 melk- en kalfkoeien van 900,. tot 1000 per stuk. 12 pinken van 550.— tot 675,. per stuk. 9 graskalveren van 275- tot 325- per stuk 21 drachtige zeugen van 275.— tot 335.— per stuk. 1049 biggen van 54.— tot 70,— per stuk. Overzicht handel: Rundvee: Handel kalm, prijzen onveranderd. Zeugen: Handel kalm, prijzen dalend. Biggen: Handel kalm, prijzen dalend, allegro, 4 een lichtvoetig moderat® maestoso ♦H ♦H ♦H ♦H ►H ♦H ♦H •H ♦H •H ♦H ♦H ♦H ♦H ►H ♦H ►H ♦H ♦H ♦H ♦H ►H ♦H ♦H ♦H ♦H ♦H ♦H ►H •s.' Ti ►H ♦H ♦H ♦H' ♦H ü*ü£FF±4444444444i44444444444444444ii4444444444444444444:?é444444444ii£i44:ï:£4ii-i4'4i:i:$£i4£4;}:ii£4 rv» rr n K» K« H> K« K* H* a» H* H» K- H« K« K« K« K« 4« H« H* K« H» K« H> K» H> H» H> K« K« H> H* H» K» K« H> K« H* K« K« De Volleybalvereniging „RIVO" te Rijssen zal deze week haar 10-jarig bestaan her denken. In verband hiermede zal a.s. za terdag, 23 sept. een jubileum-toernooi wor den georganiseerd in het gemeentelijk gym nastieklokaal aan de Schoolstraat, waarna des avonds in dit gebouw een gezellige avond zal worden belegd. Op 9 oktober 1951 had op initiatief van de Rijssense VW een vergadering plaats waarbij o.a. tegenwoordig waren de heren G. Kappert en H. Jorissen, de laatste als vertegenwoordiger van de Rijssense volley ballers. Het resultaat was dat tot oprichting van een Rijssense volleybalclub werd heloten met als voorzitter van het voorlopige bestuur de heer H. Jorissen. Dat bestuur kwam op een latere datum nogmaals bijeen om een naam voor de jonggeborene te verzinnen. Na lange discussie kwam men tenslotte terecht bij RIVO, hetgeen betekent: Riessense volleyclub. Een maand na de oprichting moest men al een ledenstop afkondigen. De samenstelling van het toen gekozen dagelijks bestuur was: M. Kuikman, voorzitter, Gerard Wolters, sec retaris en Jan Smeijers penningmeester. In januari 1952 werd begonnen met een twee-maandelijks clubblad. Dit nummer ver meldde een ledenlijst met 21 dames en 19 heren. In mei 1952 werd de mededeling gedaan, dat het aantal damesleden tot 34 was gestegen. Het terrein achter het oude zwembad werd toen in gebruik genomen. De training werd verder gehouden in het ge bouw Jeruel. In december 1952 kwam er een nieuw bestuur met A. Vrugteveen als voorzitter, Gerard Wolters, secretaris, Ten Brinke, penningmeester, mej. J. ter Keurst, alg. adj. terwijl de heer H. Wilmink het sportcommissariaat op zich neemt. R. Waan- ders en R. Ligtenberg, leden. In 1954 werd het bestuur weer gewijzigd, Gerard Wolters werd nu voorzitter, A. Vrug teveen, secretaris en Bruins, penningmeester. Het ledental begint in dat jaar een dalende tendens te vertonen: 14 dames en 17 heren. Eind 1954 werden dan de eerste schre den op het naderhand zo succesvol bewan delde competitie-pad gezet De heren spelen in de Almelose competitie, waar zij direct op indrukwekkende wijze hun visitekaartje afgeven. Zij eindigden op de 2e plaats ach ter het toenmalige „sterrenteam" van het Erasmus Lyceum. In 1955 werd de heer Kootstra voorzitter. In 1955 werd een dames-trainer gevonden in de vorm van de heer D. Looyen. Aan het slot van de competitie 1955-1956 werd het le heren-zevental in Almelo kampioen dat daardoor voor de eerste keer in het bezit kwam van een beker. In 1957 werd tot voorzitter gekozen de heer D. Looyen. In dit jaar gaarde het herenteam welis waar steeds meer lauweren bijeen, maar er kwamen ook steeds meer moeilijkheden te voorschijn. In Nijverdal speelde men dat jaar in de competitie met matige resulta ten. In de-zomer 1958 werd in Nijverdal een toernooi gehouden, waaraan de 6 hoogstge- plaatste ploegen deelnamen. Tot aller ver bazing klopte RIVO alle in de competitie boven haar geëindigde ploegen, met uitzon dering van de kampioen De Zweef (het la tere LEVO). Dit en andere successen brach ten RIVO enorme ledenwinst, waardoor men in 1958 al met 2 herenteams aan de com petitie in Almelo en in Nijverdal kon deel nemen. In Almelo werd men kampioen na een strijd tegen OSS-WIK. Dit was voor het eerst dat eenzelfde ploeg in de Almelose competitie tweemaal de beker in de wacht sleepte. In 1959 werden de heren I kampioen le klasse en gepromoveerd naar de Overgangs klasse. In dit jaar werd met twee dames en twee herenteams aan de competitie begon nen. In dit jaar werd voor het eerst in het gymnastieklokaal aan de Schoolstraat ge speeld. Het bestuur van de laatste jaren bestaat uit: D. Looyen, voorzitter, mej. A. Landweer, secretaresse, G. Rossink, penningmeester. Sportcommissarissen: J. Blik, H. Wolterink en G. Aaftink, A. Vrugteveen, alg. adj. In het afgelopen competitiejaar gooiden alle Rivo-teams bijzonder hoge ogen. De damesafdeling floreerde buiten verwachting, daar met niet minder dan drie teams aan de competitie werd deelgenomen. Het le herenteam was het afgelopen sei zoen een club op zichzelf. Mede door de vóór het seizoen genoten training van de heer Van Wijk uit Hengelo kon al het en thousiasme steunen op een zeer behoorlijke techniek. RIVO behaalde in 6 wedstrijden 12 punten met de setcijfers 18-11. Tenslotte een derde plaats, het beste resultaat ooit door RIVO behaald. Door omstandigheden moest het eerste team naar de le klasse terugkeren. Zowel het ledental als de kas laten het niet toe in de vergrote overgangsklasse uit te komen. Beemd Jan har 'n heeln dag al ejag, Mear non was hee het zat, Van of vanmoam tot non har hee Gin weeld vuur 'n loop ehad. Nee nog neet een keer har Beemd Jan De kaans vuur 'n skot ekreeng, Hee har zelfs nog gin weeld künn spuurn, Het vül um doaneg teng. De veute deem um zear van 't loopm. Ik gao, zo dach Beemd Jan, Zo heaneg an, 't is toch niks weard, Wier op de kükne an. J Mear woch ees, het was net of hee Doar een poar eann' huem kwaakng, As det zo was, dan zoln um dee Den dag nog good künn maakng. Hee kreup der zaehjes hen, joawa, Hee zag der tweeje zwemm, Was det eawn raak, met wat geluk Kon hee ze baejde hemm. Kalm an non, zear hee biej zikzelf, Non miej neet jachtreg maakng, Ziezo, non kan het neet mear mis, Non mu'k ze aaltied raakng. 't Was of, oe hüern en zeen vergung. Het blood kluum 't water rood. Een eane zwum nog rusteg roond, Den aandem was moesdood. Opees nen skreew zin iej neet good, I Kiek ees wa'j hebt edoan, I Iej skeet ne tamme eane dood. Det kuemp oe duer te stoan. Beemd Jan was glad veraldereerd, Hee stottern, 't was 'n vergis, Mear ik zal ne oe wal betaaln, Zeg'nt mear woervull' of 't is. Beernd Jan betaaln wat 'n boer um vreug, Het was een fleenk bedrag, Mear was al lange bliej det hee 't Er zo har of ebrag. J. Rozendom, Rijssen. :4444444444444444444444444444444. Ned. Herv. Gem.: Grote Kerk 9 uur en 10.45 uur ds Vos, 19 uur ds Van Tuyl. Westerkerk: 9,30 uur ds Van Tuyl, 15 uur ds Kool (Bediening H. Doop) Eisen: 10 uur ds Kool Ger. Gem. Noorderkerk: 9.30 uur en 19 uur ds Van Haaren. 15 uur leesdienst. Ger. Kerk: 9.30 uur en 13 uur ds Brinkman. Ond Ger. Gem. Bevervoorde: 9.30 uur en 19 uur de hr. Vosman, 14.30 uur leesdienst Oud Ger. Gem. Oranjestraat: 9.30 en 13 uur ds Van Dijk. Ger. Gem. in Nederland (Eschkerk): 9.30 uur en 18 uur ds Aangeenbrug, 14.30 u. leesdienst Ned. Protestanten Bond, afd. Rijssen: 10.45 uur ds A. L. do HeerCremer, Deventer. Advertentie Korr voor Uw iCORSET naar ona. Wij adviseran U d#»kundig. Drogisterij M aid. mad. bandages Talaioon 2293 Advertentie GEBOREN: Gretruida Antina Maria, d.v. W. H, Hospers en A. M. G. Jannink, Ligtenbergerdijk 33, 11 september; Gerritdina Aleida, d.v, D. J. ten Hove en B. Kosters, Holterstraatweg 17, 11 sept; Gerrie d.v. H. Langenhof en A. ten Hove, Hogepad 21, 12 sept; Gerrit Jan, z.v. W. Rozendom en J. A, van de Willige, Stationsdwarsweg 24, 13 sep; Jan, z.v. G. J. ten Berge en A. ten Hove, Stationsdwarsweg 42, 13 sept; Geertruida Gerhardina Josephina, d.v. A. Hendriksen en P. P. Waltmans, Karei Door manstraat 19, 15 sept; Marinus, z.v. M. Vossebelt en S. Schutte, Dannenberg 62, 17 sept; Hendrika Aleida, d.v. J. Poortman en B. G, Meijer, Vennekesgaarden 59, 16 sep; ONDERTROUWD: Johan Hendrik Kamphuis, 23 jaar, Rijssen, Huttenwal 6, en Hendrika Agteresch, 21 jaar, Holterstraatweg 44, 13 sept; GETROUWD: Frederik Comelis Christiaan de Witt 29 jaar, en Feikjen Jansen 23 jaar, Rijssen Ka- rel Doormanstraat 16, 12 sept; Jan Hendrik Pluimers, 26 jaar en Egbertdina Ligtenberg, 24 jaar, Rijssen, J. ter Horst JHznstraat 9, 12 sept; Hendrik Smalbrugge, 24 jaar, en Gerritjen Kreykes, 21 jaar, Wierden, Klokkendijk 12, 14 sept; Jan Baan, 29 jaar, en Fredrika Vossebelt, 19 jaar, Rijssen, Enterstraat 133, 15 sept. Jacob Bernardus Weijers, 21 jaar, en Johan na Hendrika Zandvoort, 27 jaar, den Ham, Vroomshoop, Zwarte&ijk 14, 15 sept;

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 1