DE JONKER VAN DE GRIMBERG SLAAT ER OP TAFELZEIL DE BICO BLOEMSCHIKKEN M EIJ E R Filmnieuws: Wilde aardbeien Tankbataljon Nationaal waterpolotoernooi in de Koerbelt kende vele hoogtepunten i WÈÊÊÊÊÊÈÈÊÊm 1 Noordeling Eigenheimers een net* meisje BEHANG JAN AOLBERT Harmonicagaas Voortman's Heerlijk Cake-Krentenbrood KLEIN HORSMAN Beckers haard Te koop De mooiste slaapkamers vindt u bij WOLTERS! Dames Heren RIJSSENSE DRUKKERIJ Handels- en Familiedrukwerk SCHAAKCLUB RIJSSEN Voor een HYPOTHEEK naar BEREND VAN HEEK Vrijdag 1 september 1961 Pagina 3 Woensdag de film: Vrijdag en zaterdag de film: 111liil fe RIJ5S EN buiten de wallen Het was juli 108I. Goor was onaer de voet gelopen. En alle boeren tussen Goor en Rijs- sen sloegen op de vlucht. Velen kwamen te Rijssen aan, maar met bloedend hart moes ten de burgemeesters toegang weigeren. Al leen de boeren uit de naaste omgeving wer den toegelaten. Die van Enter, Elzen, Elze nerbroek en een deel van Herike trokken noordwaarts. Voor de vijand uit. De wachter op Rijssens toren keek uit. Men loste elkaar om de twee uur af. Men tuurde in richting Holten en in de richting Enter. En ja tegen elf uur in de morgen kwam het oude Klopje (een geestelijke zuster) met haar hebben en houden in een boodschappentas. Zij nam de vlucht naar het veilige Rijssen. Inderdaad kwamen er soldaten van de overste Joost de Voogt van Rijssenveld, troepen die pas te Goor waren aangekomen, en er uitgestuurd werden om ransel en spekzak te vullen. Zij hadden merktekens op een gebrekkige kaart, waarop behalve Rijssen, ook de Grim berg, Oosterhof en Bevervoorde stonden aan gegeven. Koning Philips had de steden van ons land met de nabije havezathen in kaart la ten brengen. De Jonker van de Grimberg, die een maand verlof had bekomen, om na de geleden emoties wat aan te sterken, was ge waarschuwd door de Enterse klompenmaker Strampe, die zijn hele hebben en houden, be staande uit vrouw en kinderen, pluimvee en kleinvee, plus 't meubilair in de zompe had gepakt en het zeil gehesen. Strampe was de gelukkige bezitter van een schuit. Hij ver klaarde aan de heer van de Grimberg, dat hij ergens in een meer, de schuit wilde ver ankeren, ongrijpbaar voor het Jan Hagel, dat in dienst van de koning van Spanje was. En dan wilde hij terug komen om te Rijssen in vereniging, de vijanden aan het mes te rijgen. Dat was klare taal vond de heer van de Grimberg. Hij wenste de Strampe succes. En ging naar 't bouwhuis en liet door de boer- knecht de Mikke, al wat hij nodig had op de wagen laden, en spoedde zich naar Rijssen. Hij hoefde niet om logies te vragen. Met luid gejuich van straatjongens en ander onge mak, werd hij ondanks de kritieke toestand feestelijk ingehaald. Het ging regelrecht naar Bevervoorde. Daar begon de noodklok angst aanjagend te luiden. De Jonker van de Grim berg kroop in het harnas en de Jonker van Langen volgde zijn voorbeeld. De Boeskool de stadsomroeper sloeg op de pan dat het vuur er uitvloog. De mannen van Rijssen, dat is te zeggen de vrije burgers, die wapens mochten dragen, snorden naar het kerkplein en scho ven het enige kanon dat Rijssen rijk was naar buiten. Arend met de lippe, was schietmees- ter. De armen moesten helpen het kanon naar de wal te slepen en kogels en kruit dragen. Vinken Tone, met een vaatje met buskruit op de schouder, hij liep er mee weg of het meel was. De gezeten burgerij kwam inmid dels in het geweer. De Boeskool sloeg nog op de pan dat het daverde en schreeuwde van opkomst met spoed, dat men het bijna in Enter horen kon. Een dappere schare Rijsse- naren stelde zich op onderbevel van de Jon kers van de Grimberg en inmiddels was het kanon op de wal en Arend met de lippe had het kanon laten laden. Pietjen van de Bieste rige, een geweldig hardloper en stroper, was op verkenning uit. Op ongeveer twintig minu te afstand van de stad kwam Spaans voet volk aan marcheren, voorafgegaan door een officier te paard. De Jonkers van Grimberg en Bevervoorde waren met de troep in aan tocht. Men zou in ieder geval proberen de vijand tegen te houden of te accorderen. Dat was, om 'n plundering af te kopen. Arend met de lippe, had het kanon niet goed afgesteld. En toen een der helpers er aan morrelde ging het kanon af. De mannen keken elkaar beduusd aan. De lippe, liet weer kruit en lood in gereedheid brengen, toen naar de kant van Enter angstgeschreeuw en vloeken gehoord werd. Pietjen van de Biesterige moest eens polshoogte nemen. Na een minuut of vijf was Pietjen terug. Geheel veraldereerd! Er lag een officier dood in het veld, en er lag ook een dood paard. De kanonskogel was eerst door de paardenkop gegaan, en daarna in de borst van de bevelvoerende blijven han gen. Dat dacht Pietje tenminste want aan de rug was niets te zien. Maar een feit was het, dat de man morsdood was. De hem vergezellende soldaten hadden maar dadelijk hakop genomen na de krachtige groet van de Rijssenaren. De Jonker van Bevervoorde was er niet over te spreken. Hij vond de Lippe geen goede kanonier. En de Lippe werd vervangen door Spekwillem. Die zou in het vervolg het kanon bedienen, maar daar kwam voorlopig niet van. De Spaanse officier Kerk- veld was gesneuveld, maar het Rijssener kanon ook, het was gebarsten. Men beslooi het voorlopig maar in de grond te graven. Dit werd goed gevonden. En de overste, de Jonker van de Grimberg stelde voor, Kerk- veld en het paard ook maar te begraven De burgemeesters wilden een eerlijke be grafenis, maar de oranjeklanten waartoe ook de heer van de Grimberg behoorde, lie ten een groot gat graven. Daar ging eerst 't paard in en toen de hopman. Toen comman deerde de overste zand er over. En voor de camouflage zette men mesthoop op het graf. Morgen of overmorgen zou de vijand het lijk zoeken en het dode paard. Nou, en dan waaide er wat. Als de Spanjaarden in Goor gewaar werden wat er te Rijssen was ge beurd, dan stuurde Joost de voogd van Reine- veld minstens vijfhonderd gewapende man nen naar Rijssen. Dan werd de stad op alle ^ier hoeken aangestoken en iedere vierde man zou doodgeslagen worden. Maar de burge meesters vonden, dat Rijssen toch minstens een kanon moest hebben. Maar geld voor zo iets was er niet. Rijssen had al zoveel plun deringen van staatse en Spaanse zijde af gekocht, dat de bodem van de schatkist leeg was Krommezaks Jantjen had een voorstel. Het Krommezak was een van de Rijssense schippers. Hij voelde er wel voor een ka non van de Spanjaarden in Goor te rollen. Als er mannen waren die durfden, en als de Rijssenaren de schuit vol hooi wilden laden, dan zou hij met enige dappere mannen naar Goor varen om zogenaamd hooi voor de bezetting te leveren. Dan kwam je ongemerkt over de Regge binnen Goor. En dan kon je hier of daar wel een kanon stelen. Er werd een aanvang gemaakt met het. plan. Maar het viel in duigen. De volgende dag gebeur de wat de Jonker van de Grimberg voorzien had. Op een goede morgen wordt de oude dokter Isak Borg erg vroeg wakker, niet uit opwinding over de ere-promotie, die hem deze dag in de stad Lund wacht, maar omdat hij een nachtmerrie heeft gehad, waarin hij getuige is geweest van zijn eigen begrafenis. Hij wekt zijn oude huishoudster en vraagt haar zijn ontbijt klaar te maken, want hij wil vroeg naar Lund vertrekken. Het oude mensje moppert, maar Isak zet door en zo vertrekt hij niet veel later met zijn schoondochter Marianne, die hem naar Lund zal vergezellen. Deze auto tocht levert voor Isak een v.erassing op want Marianne vindt dit een goede gelegenheid om haar schoonvader eens haar mening te zeggen. Zij beschuldigt hem ervan, dat hij een egoïst is en dat hij erg hard jegens zijn zoon in Lund een arme dokter, die niettemin aan Isak iedere cent moet terugbetalen die hij voor zijn studie heeft uitgegeven. Isak doet of hij ongevoelig is voor haar kritiek, maar haar woorden stemmen hem toch tot nadenken. Na hun woordenwisseling besluiten zij even uit te rusten in een oud onbewoond zomerhuis, waar Isak als jongeman vaak zijn vakantie doorbracht. Marianne gaat zwemmen en dit geeft Isak de gelegenheid terug te denken aan de zor geloze dagen, die hij hier vroeger be leefde. Plotseling wordt hij in zijn gedach ten gestoord door de komst van een excentriek meisje dat een spijkerbroek draagt en een pijp rookt. Zij staat in een wel sterk contrast tot de jon gelui van vijftig jaar geleden, die Isak zo juist nog zo nabij waande. Het meisje heeft twee even zonderlinge vrienden bij zich en het draait er op uit, dat het drietal met Marianne mee rijdt naar Lund. Na enige tijd valt Isak weer in slaap, prompt krijgt hij weer een droom. Deze keer verschijnt hij voor een exa men-commissie, maar het is geen ge woon examen, want Isak wordt onder vraagd over zijn leven. Tenslotte blijkt dat zijn kennis omtrent naastenliefde onvoldoende is. Isak wordt door de exa mencommissie afgewezen en wordt weer wakker, hij heeft het heel erg moeilijk. 's Middags vindt in Lund de ere-pro motie plaats, die gepaard gaat met de gebruikelijke plechtigheden. Een nieuwe emotie heeft zich gevoegd bij cle vele andere van deze dag en het lijkt of Tweehonderdvijftig man van de bezetting uit Goor kwamen naar Rijssen. Zij wilden eens komen kijken waar de officier Kerkveld met zijn mannen gebleven was. De Rijsse naren haalden verlicht adem. Dus de man schappen waren gaan drossen. En de offi cier zat met paard en al onder de mesthoop. Voor vijfhonderd gulden kan men een plun dering afkopen. De burgemeesters zaten met de handen in het haar. De Jonker van de Grimberg niet. Hij vertelde dat gisteren of eergisteren soldaten uit Goor er met een grote buit vandoor waren gegaan. De kapitein vroeg in welke richting zij vertrokken waren, dat wist de jonker van de Grimberg niet. Maar wel wist hij dat de tijden zeer min waren. Daar herkende een soldaat uit Goor, die op Nijenbeek aan de Maas geddiecd had, de Jonker van de Grimberg. Grijpt hem! De Jonker van de Grimberg keek om, deed een paar fikse sprongen en maakte zich uit de voeten. Nu was hij met de toestand ter plaat se bekend. En dus tussen huizen, schoppen en schuren en tuinen spöedig uit het gezicht. Dit was echter maar uitstel. Want wanneer men iemand had die een overste van IJsselstein had helpen vangen. Nu zo iemand die was geld waard. Maar eenmaal in de bossen van de Grimberg daar zou hij veilig zijn. De burgemeesters werden hoofd voor hoofd verantwoordelijk gesteld. Het zag er dreigend uit. Maar in de late middag kwam een staatse overste, die was met een troep ruiters op weg naar huis Henge lo. De Spanjaarden uit Goor wisten de weg en Rijssen herademde weer. Krommejaks Jantjen had zijn schuit vol hooi en vlak op de middag voer hij geassisteerd door zeven mannen, de Regge op in de rich ting Enter. Zij voeren die middag tot Bin- nengait in Enter. Daar zaten tien man van de Goorse bezetting te wachten of er ook kooplieden aan zouden leggen. Die liepen dan zo in de fuik. Terwijl Krommejak en zijn mannen op de deel van Binnen Gait een paar uur probeerden te slapen, namen de bezetters van Goor een scheepsjager met de veepaar- den aan, en begonnen de schuit aar Goor te slepen. Ter hoogte van de brug in de Enterse weg naar Goor sloeg de schuit om door slechte avigatie en daar lag de rommel Het water stuwde op. De schipper werd te laat gewaarschuwd, reed te paard naar Rijs sen om hulp te halen. En ze gingen mee. Elf Rijssenaren op de stortkar van mest jan de klein zoon van Mest Willem, die wij vroeger hebben leren kennen. Krommejak dacht dat de schuit al te Goor zou zijn. Maar deze zat muurvast tussen de wanden der brug. Dit was zeker de schuit was verloren en hiermee besluiten wij deze dag. VAN COEVERDEN dit alles zijn uitwerking op Isak niet heeft gemist. Hij scheldt zijn zoon althans diens schuld kwijt en geeft zijn huis houdster toestemming hem bij zijn voor naam te noemen. Die avond gaat Isak als een ander mens naar bed. Hij heeft hardheid steeds beschouwd als een noodzakelijke levens houding voor oude mensen, maar nu voelt hij zich gelukkig. Hij heeft inge zien, dat zijn houding verkeerd is ge weest en dat ook voor ouderen de liefde jegens de medemens de enige weg is naar geluk en tevredenheid. Als de tank van sergeant Dunne in de strijd onklaar raakt, zijn er voor de beman ning enkele dagen verlof, die zij wel besteden in een kamp, waar onder meer Dunne's ver loofde werkt als verpleegster. Ook de an deren zoeken contact met meisjes en zelfs trekt men er gezamenlijk op uit om te picniccen. Dat de meisjes een hogere rang bekleden, is niet meer te zien, zodra zij zich van hun uniformen hebben ontdaan. Ie dereen amuseert zichkostelijk, zelfs de stil le Collins, die een Chinees dienstertje heeft uitgenodigd. Deze Nikko heeft een niet al te beste re putatie, maar zij gaat oprecht van Collins houden. Deze belooft haar 11a de oorlog mee te nemen naar Amerika, maar zovelen hebben dat vóór hem beloofd. Er kwam toch altijd iets tussen. Als de verlofdagen om zijn en de tank gerepareerd, worden de mannen onverwacht weer in de strijd ge worpen. Het geluk zit hen niet mee. Nog voor zij het slagveld hebben be reikt, stelt een vijandelijke patrouille hun tank weer buiten gevecht. Nu zitten ze bo vendien gevangen in een terrein, dat geen mogelijkheden biedt tot ontsnappen. Toch zal een van hun terug moeten om reserve-on derdelen te halen, hetgeen een tocht betekent tegen een berghelling op onder moordend vijandelijk vuur. Indien zij niet voor de De vele hoogtepunten, die het nationaal wa terpolotoernooi dat de polovereniging de Mors zaterdagmiddag in het zwembad de Koerbelt organiseerde heeft opgeleverd steeg naar een climax bij de finale, waarin het Nationaal Militaire zevental een (bij verrassing) het dit seizoen naar de hoofdklasse gepromoveer de Neptunus uit Arnhem waren doorgedron gen. Na een enerverende wedstrijd die in een gelijk spel 33 was geëindigd moest de be slissing komen via strafworpen. Hierbij moest, zoals reglementair is voor geschreven door iedere speler een worp wor den genomen. Het nationaal militair zevental wist van de 6 te nemen worpen 4 doelpunten te ma ken, waarna Neptunus uit Arnhem dezelfde prestatie leverde. De spanning steeg ten top, toen men an dermaal een beslissing diende te forceren. De nationale polodoelman Ben Kniest van het Arnhemse Neptunus, die deze middag vele staaltjes van zijn kunnen had laten zien, zet te zich weer schrap, om de kogels van de militairen te keren. Hij slaagde daarin 2 keer zodat het militair zevental 4 doelpunten op zijn naam had gebracht. De Arnhemmers hadden nu dus weer een kans om de le prijs in dit fraaie toernooi te winnen. Het 2e schot wist de keeper te keren en toen de laat ste Neptunus man aan bod kwam had Nep tunus evenals de militairen 4 doelpunten we ten te scoren. Het werd muisstil in de Koerbelt voor Neptunus. Als tenminste de int.nationaal bekende scheidsrechter Goossen niet op zijn qui vive was geweest. Nu hij dat wel was werd het voor Neptunus een teleurstelling. Want de heer Goossen had geconstateerd, d.at de laatste Neptunusman zijn worp niet tijdig had geplaatst. Het laatste doelpunt werd dus niet geldig verklaard. Wederom was de stand on beslist. Nu moest de beslissing worden ge bracht via het weinig bevredigende lot. Vrou we Fortuna was voor de militairen, die dus uiteindelijk de le prijs in de wacht sleepten, met Neptunus op de 2e plaats. Het kranige Arnhemse 7-tal kan met de meeste voldoe ning terugzien op dit bijzonder sportief ge speelde toernooi. Van de reputatie der lands kampioen A.Z. en P.C. uit Amersfoort met in z'n gelederen: Fred van Dorp (bekende in ternational) en Hans Muller, eveneens een gevreesd tegenstander in tal van internationa le wedstrijden, trok Neptunus zich niets aan, ook niet van de ro£m die van de Meeuwen uit Amsterdam uitging. (De Meeuwen hadden o.a. de beschikking over de bekende keeper Wagenaar en de uitstekend jeugdspelers Wou- da en Biesbrouck.) Het succes, dat Neptunus in Rijssen heeft weten te behalen is voor een belangrijk deel te danke aan de geroutineerdheid van de bekende nationale doelman Ben Kniest, die ook zaterdag in uitstekende conditie bleek te zijn. Fraaie saves heeft Kniest verricht, de meest gevaarlijke worpen onschadelijk ge maakt en vooral viel deze robuste doelman op, door zijn uitstekende opstelling. Overigens vormden de Arnhemmers een hechte eenheid die fraai polospel te zien gaf. avond in veiligheid zijn, zullen zij worden overrompeld, dat staat vast. Ze loten er om. Corbett wordt aangewezen door het lot, maar weigert. Collins neemt vrijwillig zijn taak over, maar wordt bijna onmiddellijk weggemaaid. Onder beschermend vuur van de achtergeblevenen waagt dan Corbett de ge vaarlijke rocht. Hij keert terug met reser ve onderdelen. De tank is behouden voor de strijd en weert zich geducht, maar ook Col lins zal Nikko niet meenemen naar Amerika. Het spel van het militair zevental is voor velen een verrassing geworden. Om teams als AZ en PC, die het landskampioenschap op verdiende wijze heeft veroverd en de Meeu wen, een goed op elkaar ingespeeld zijnde ploeg achter zich te laten, is een niet geringe prestatie. De militairen vochten als leeuwen hun prestatie kon nog van invloed zijn, voor de indeling van de groep, die mag deelne men aan het internationale toernooi in Athene Er stond dus wel het een en ander op het spel. Het team van AZ en PC uit Amersfoort is velen tegengevallen. Er zat wel kwaliteit in de ploeg, zelfs enkele opvallend goede spe lers maar men speelde te weinig bezield en te weinig doortastend, factoren, die ook de 3e plaats van de befaamde Meeuwen verkla ren. Het toernooi werd geopend door Het natio nale militaire team tegen de Meeuwen, welk team zich na korte tijd op een 20 voorsprong kon verheugen. Een strafworp voor de militairen genomen door Sikkema wist doelman Wagenaar op uit stekende wijze te keren. Via een goede voorzet van Maaswinkel wist Zuiddam de stand op 21 voor de militairen te brenger^ Toen Wagenaar met een fraaie worp Gerritsen verraste was de stand ge- lijk(22) en was er weer van alles mogelijk. Nadat de Meeuwen een voorsprong van 32 hadden veroverd kwamen de militairen gede cideerd terug, en wisten na een gelijke stand zelfs een voorsprong te veroveren (4-3). Weer kwam de stand gelijk door Smits van de Meeuwen maar de dragers van 's konings wa penrok kwamen weer terug door Sikkema (54) en IJdema (6-4) waarna de Meeuwen de stand tot 65 wisten te reduceren. Met een verdiende overwinning kon het militaire zevental onder luide bijval Van 't publiek het water verlaten. Dat AZ en PC zich door Nep tunus had laten verschalken hadden zelfs in siders niet verwacht. Het is een alleszins fraaie wedstrijd gewor den. De mentaliteit van de Arnhemmers spreekt boekdelen als men weet, dat zij een achterstand van 41 wisten om te zetten in een 54 overwinn.nig Opvallend was het spel in de aanvang van de wedstrijd althans van van Dorp en Muller, terwijl Kniest zich uit stekend weerde. Ook in de verliezersronde moest AZ en PC het hoofd buigen ditmaal voor de Meeuwen. Ty pisch was het feit, dat de landskampioen ook hier vrijspoedig een 20 voorsprong hadden veroverd, maar dat de Meeuwen hier niet van onder de indruk kwamen. Na de achterstand ingelopen te hebben veroverden de Amster- mers een voorsprong, en wonnen uiteindelijk met 64. De finale had een uiterst spannend verloop. Neptunus kwam door een strafworp aan een betrekkelijk gemakkelijke voorsprong (21), Door een strafworp maakte Neptunus gelijk. Wederom kwamen de militairen terug, en hadden met een fraaie combinatie succes, 3-2). Neptunus gaf zich echter niet gewonnen en wist de stand op gelijke voet te brengen waardoor 'n beslissing moest worden verkre gen door strafworpen. De tussenwedstrijd gespeeld door het le ze vental van de Mors tegen Z.P.H. uit Borne werd 'n grote zege voor de Rijssenaren, voor al door uitstekend spel van Meindert Sehreu- der, die niet minder dan 5 doelpunten wist te scoren. De Mors won met 84. In Hotel Weitering vond de prijsuitreiking plaats door dokter Oosthoek Jr, voorzitter van de Mors, wiens aandeel in het organiseren van dit toernooi bijzonder groot is geweest. Hierbij betuigen wij onze hartelijke dank aan de doktoren Oosthoek sr. en jr. en aan de wijkzusters Pink ster en Brouwer voor de betoonde hulp aan onze lie ve moeder bewezen tijdens haar ziekte en overlijden. Fam. ten Berge Vennekesgaarden 31 Weer grote aanvoer fris gerooid per 25 kg. f 4 - M. KLEIN LEGTENBERG Stationsdwarsweg 15 telefoon 2361 GEVRAAGD: voor hele dagen HOTEL KOENDERINK Voor modern naar 100 cm. hoog, p. meter 83 cl. OTJE VAN POTJE Ziekenhuiskosten (alles onbeperkt) Hypotheken, (lage rente) W.A.-verzekering voor auto, motor, enz. Brand-, storm-, glas en spaarverzekering. assurantiekantoor Mai'kelosew.eg 72, tel. 5269 Wel nagemaakt, doch niet geëvenaard BAKKERIJ TE KOOP: 4 jaar oud Gr. Willem Lodewijkstr. 6 1 Sparta bromfiets, 1 heren sportfiets, Gazelle z.g.a.n., 1 pi. divankleed Koninginneweg 24 Prachtige soorten ook afgepaste tafelzeilen met wollen rug, scherpe prijzen. GORDIJNPLASTIC mooie kleuren D.C. FIX zelfplakkend plastic, zwaar leerdoek voor buddysits enz. Zelfplakkende vloertegels, sterk, mooi en goedkoop, Qok thans weer een bijzander mooie slaapkamer geëtaleerd. Komt dat zien aan de HUTTENWAL Heeft u belangstelling voor de cursus Geeft u spoedig op bij Grotestraat 18 - RIJSSEN - Telefoon 2505 J. TER HORST J.Hzn.straat 22 RIJSSEN - TELEFOON 2461 Aanvang van het nieuwe seizoen dinsdag 5 septem ber in hotel Weitering, 's avonds 8 uur. Nieuwe leden hartelijk welkom. Ook voor jeugdige schakers komt er een mogelijkheid om in clubver band te schaken. Zie bericht hiaeover elders in dit blad. VRAAGT INLICHTINGEN Braakmansdijk 4

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 3