R'j ssense padvinders op zomerkamp in Ermelo hengelo' VOOR IEDEREEN Diplomazwemmen in zwembad De Koerbelt Bosbad ,De Koerbelt' waterpolo-toernooi Veemarkt Rijssen Nieuwe voet gan gersr egel in g Nieuwe methode van taalonderwijs R. K. Ulo Kleding van LICHTENBERG Voetbalver. Excelsior '31 Intrekking van raadsbesluit BURGERLIJKE STAND Temperatuur van zwembad (kunstmatig) opgevoerd Coöp. Boerenleenbank „Hotter" ZO GEET T PREDIKBEURTEN Algemeen vormend muziekonderwijs verplicht ook hier! Vrijdag 25 augustus 1961 Jaargang 39 No. 34 De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.25 per kwartaal; voor post-abonnees f 1 40 per kwartaal Administratie en Redactie Enterstraat 10 Rijssen - Telef 2103 (014X0) Inzending van advertenties tot uiterlijk donderdagmorgen 12 tur Advertenties 10 cent per mm. Bij contract knifing. Verbond voor Veilig Verkeer licht bevolking voor ZANGDIENST GER. KERK Voor groots polotournooi De deur van onze spaarbank slaat wiid open voor ledereen. HUTIEJNWAL 31 RIJSSEN 1 „TEN BbRGE" Stan»' ORIËNTERINGSRIT WEEKBLAD RUSSEN Natuurlijk gingen ook dit jaar alle ver- I waj; opwinding onder de jongens. Ze waren, kenners van de Rij ssense Padvinders weer mee naar het Zomerkamp. Want dit kamp hiedt alles wat een jongenshart begeert: Avon_ tuur, sport, techniek en last but not least het onder elkaar zijn. Van 5 tot en met 12 augustus j.l. waren ze met hun tenten aanwezig op het terrein van de AMVJ te Ermelo. Een achttal ten ten, verspreid op een speciaal voor Padvin ders gereserveerd terrein vormde de neder zetting van de jongens. „Een buitengewoon geslaagd kamp", von den de jongens en we zijn het met hen eens, als we het programma nog eens met hen doornemen en de verhalen aanhoren. Dit moet jongens op de leeftijd van 12 tot 17 jaar wel aantrekken, dachten wij zo. Op het terrein, heide met dennen en flinke open plekken voor de tenten, bevond zich ook een uitstekend zwembad waarvan ui teraard een gretig gebruik werd gemaakt. 'sMorgens zo uit de slaapzak in het frisse bad geeft de hele dag een opgewekt humeur. Over voldoende en goed eten hadden de verkenners niet te klagen, lijkt ons; op het menu zagen we o.a. Nassi Goreng en Nas- si special maar ook de echt vaderlandse kost zoals pannekoeken en een uitgebreide maaltijd met aardappelen, groente, varkens lapjes soep vooraf en vla als dessert. Vol gens de kampeerders was er altijd meer dan genoeg en dat wil wat zeggen bij jongens op deze leeftijd! De eerste kampdag al bood een welkome gelegenheid om de hulpvaardigheid, die Pad- ders eigen is, te tonen. Achter het kamp langs liep namelijk een zandweg die door mili taire vrachtwagens in een modderpoel was herschapen. In deze modderpoel zat op een gegeven moment een autootje vast, volgeladen met sightseeënde toeristen. De auto zat over de assen in de modder en de inzittenden in hun beste kleren, durfden er niet uit te komen. Hulpvaardige verkenners schoten toe, kousen en schoenen uit om de passagiers uit de hinkende auto te dragen. Daarna enkele stevige touwen, die verkenners altijd bij zich hebben, vastgemaakt, aan het wagen tje en na enkele inspannende momenten kon den de dankbare toeristen hun tocht weer voortzetten, zij het in een ontoonbare auto. Traditiegetrouw werd een dag van dit kamp gereserveerd voor onderlinge sportwedstrij den De prijswinnaars werden bekend gemaakt: De lange afstand, de 100 meter, hoogsprin gen, verspringen, discuswerpen, hindernisbaan fietsen en zwemmen. Niet de hele kampweek verliep zo rustig, want woensdagavond laat ontstond er nogal zaterdag 26 augustus 2.30 uur GROOT NATIONAAL stuks vee, runderen 97, Aangevoerd 1654 varkens 1557. Prijzen: 12 vette koeien van 3,- tot 3.30 per kg. slachtgewicht. 36 melk- en kalfkoeien van 1000,- tot 1100 per stuk. 28 pinken van f 575,- tot 675,- per stuk. 21 graskalveren van 375,- tot 450,- per stuk. 23 drachtige zeugen van 350,- tot 475,- per stuk. 26 loopvarkens van 90,- tot 115,- per stuk. 1508 biggen van 60,- tot 80,- per stuk. Overzicht handel: Rundvee: Handel kalm, prijzen iets lager. Zeugen: Handel redelijk, prijzen onveranderd. Biggen: Handel redelijk, prijzen onveranderd. als gewoonlijk, op tijd in hun slaapzak gekro pen. Om 11 uur ongeveer echter werd er plotseling alarm gegeven. Allen moesten zich direct, warm gekleed, opstellen op de verza melplaats. Hier brandde een vuur, dat blijk baar door vreemden was aangestoken en aan een boom was met een mes een waarschu wing geprikt: „Probeer ons niet te vinden, dat is gevaarlijk voor jullie". Nu bleek er een dievenbende geweest te zijn die een radio-ontvanger en enkele lampen had gestolen. Direct werd in het pikkedonker de achter volging ingezet. Het spoor van de dieven leid de naar een onherbergzame en in het don ker onherkenbare heidevlakte, die in dit nach telijk uur een sinistere indruk op de jon gens maakte. Flarden muziek wezen de jongens de plek waar de dieven zich ophielden, in die rich ting moest men dus zoeken. Maar het geluid verplaatste zich zeer snel zodat het niet ge makkelijk was hen te pakken. Het duurde nog tot half twee voor de achter volgers de dieven in triomf naar het kamp terrein konden voeren. Al heel gauw was alles weer in diepe rust, en het „opstaan, dat anders om 7 uur 's-morgens werd geblazen, klonk donderdagmorgen pas om 9 uur. Er is die dag heel wat nagepraat over dit nach telijk avontuur. De week was om voor men het wist en alle verkenners waren het erover eens dat ze nog graag een week langer hadden willen blijven. Aan de leiding van deze groep die elk jaar weer een week van de eigen vakantie geeft voor dit zomerkamp, alle hulde! Zoals bekend zal op 1 november a.s. een nieuwe regeling met betrekking tot oversteken de voetgangers van kracht worden. Met in gang van die datum zullen de oranje knip- perbollen uit het stads-en dorpsbeeld verdwij nen, zullen de voetgangers op de „zebra's" bescherming genieten en dient het rijdende verkeer aan zich op zebra's bevindende voet gangers onbelemmerde doorgang te verlenen. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft het Verbond voor Veilig Verkeer opgedragen het Nederlandse publiek zo uitvoerig mogelijk op deze nieuwe regeling voor te bereiden. Het Verbond organiseert daartoe in oktober en november een omvangrijke voorlichtingsactie, waarbij vrijwel alle auditieve en visuele hulp middelen te baat zullen worden genomen. Landelijke actie Het Centraal Bureau van het Verbond te Utrecht zal de landelijke verspreiding van affiches, raambiljetten en zgn. „wandkranten" geïllustreerde muurbladen ter hand ne men; men zal de affiches van 1 oktober af kunnen zien hangen in alle postkantoren, in tal van bankinstellingen, in en aan politiebu reaus, i belastingkantoren, in bussen en wachthuisjes van een aantal vervoersmaat schappijen, in Kamers van Koophandel en Fa brieken, enz.; de „wandkranten" worden aan geboden aan militaire tehuizen, poliklinieken, artsen en tadartse, t.b.c.-cosultatiebureaus, wijkgebouwen van kruisverenigingen, enz. Met betrekking tot de affiches kan worden op gemerkt dat er twee soorten in omloop wor den gebracht: één, een kalenderbloc met de datum 1 november, zal in oktober worden op gehangen om de aandacht te vestigen misverstanden zouden tot ernstige ongelukken aanleiding kunnen geven de andere zal in november worden opgehangen; deze laatste is ontworpen door Eppo Doevo en zegt: „Voet gangers, zo moet het nu". Zondag a.s. zal er in de Géref. Kerk aan de Boomkamp weer een zangdienst worden ge houden. Het thema is: „Het lied van de goede Herder". Medewerking wordt verleend door de heren Nawijn (orgel) en Stegemén (trompet). De verbindende tekst zal gelézen worden door de heer v. d. Plöèg. Eer meisjeskoor Onder leiding van de heer Batenburg zal enkele lie deren zingen. De dienst, die om half acht be gint, is voor ieder vrij toegankelijk. Bij brief d.d. 27 juli 1961 verzoekt het bestuur van de Rooms-Katholieke school voor uitgebreid lager onderwijs te Rijssen mede werking te willen verlenen tot hét doen van uitgaven voor het aanschaffen van grammo foonplaten en boeken voor dé vreemde talen, verschenen in de methode „Assimil". Deze aanschaffing is noodzakelijk in ver band met de vernieuwing van het talenon derwijs op de u.l.o;-scholeh, aldus B. eh W. aan de raad. Blijkens de overgelegde begroting zullen de kosten 896,50 bedragen. Ingevolge artikel 75, 2e lid der Lager-onder- wijswet 1920 mag Uw medewerking slechts worden geweigerd, indien de normale eisen aan het geven van lager onderwijs te stellen worden overschreden, of indien dé aanschaf fing strekt tot vervanging van leèr- en hulp middelen, die tengevolge van langdurig ge bruik niet meer gebruikt kunnen worden of tot aanvulling van de voorraad schoolbehoef- teh in verband met vermindering door ver bruik, aldus B. en W. Aangezien deze bepalingen hier naar onze mening niet van toepassing zijn en ook de inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Deventer te Deventer een goedkeu rend advies heeft verstrekt, setllen wij U voor de gevraagde medewerking te verle nen. ZIT BETER STAAT BETER Vorige week zaterdag speelde Excelsior tegen „Nijverdal". Het Vertoonde spel beves tigde, dat de foodwittèn serieus de zaken aanpakken en alles in het werk zullen stel len de komende competitie een behoorlijke plaats te veroveren. „Nijverdal" werd in deze match gewoon van de kaart geveegd en heeft niet veel gelegenheid gehad zich te ontplooièn. De halfspelers Baan, Nijland en Nieuwen- huis vormden een goed trio op het midden veld en stuwden voordurend dé aanval. In de aanval vlotte alles behoorlijk en konden de toeschouwers zelfs getuige zijn van schiet partijen. Kappert, Smalbrugge en de andere voocwaartsen hadden geen vrees om tê schie ten en indien doelman Stegemah van „Nij verdal" niet zo op dreef was geweest, zou hij beslist vaker dan 6 maal hebben moeten vissen. De ruime 62 zege van roodwit was tenslotte alle'szins verdiend. De tweede editie bond de strijd aan tegen plaatsgenote Sportclub Rijssen en won gemak kelijk met 4—1. Voor a.s. zaterdag staan er weer diver se wedstrijden op het programma. Excelsior I ontvangt om 4 uur in de Mors de tweede editie van Tubantia liit Hengelo. Tubantia kon bij het ter perse gaan van dit artikel de opstelling nog, niet bekend ma ken, doch men verzekerde ons dat het complete tweede elftal zou spelen, waaronder enkele contract-spelers. Het zal een hele ruk Worden voor de Ex- celsióren om met voetbal een zege te beha len. Wij menen echter dat de Rijssenaren niet kansloos zullen zijn. Het tweede elftal ontvangt Tubantia III eveneens om 4 uur, terwijl de overige elftallen tegen andere buurtverenigingen Uitkomen. Zaterdag 2 september a.s. wordt thuis de laatste oefenwedstrijd gespeeld tegen het eer ste elftal van „Eilèrmark" uit Qlanerbrug. Op 9 september a.s. vangt dé competitie aan en krijgt Excelsior bezoek van Nunspeet. Bij Uw besluit d.d. 21 juli j.l. 1961, 1961-164, is aan het R.K. Kerkbestuur in de parochie van de Heilige Dionysius, p.a. Ro- zeiigaarde 9 te Rijssen, een bouwterrein, ge legen aan de Parkstraat, verkocht. Vanwege genoemd bestuur is thans mee gedeeld, dat van de aankoop van het bouwter rein wordt afgezien, aldus B. en W. aan de raad. Wij stéllen u voor Uw bovenvermeld be sluit in te trekken, aldus het college. GEBOREN: Janna, d.v. J. van Putten en G. J. Schol ten, Bouwstraat 37, 17 aug; Anton Johan z.v. F. J. Spenkelink en D. Jansen, Nijver- dalseweg 94, 18 aug; Hermanna, d.v. M. van de Maat en H. Wessels, Esstraat 123, 18 aug; Hendrina d.v. H. A. J. Steunen berg en G. ten Bolscher, Stationsdwarsweg 17 18 aug; Jan, z.v. M. Ligtenberg en A. Voort man, Ligtenbergerdijk 27, 19 aug; Amol- dus Fredericus Jacobus, z.v. A. J. Struik en M. C. H. Oude Nijhuis, Enterstraat 13, 20 aug; ONDERTROUWD: Diederik Megelink, 25 jaar, Ligtenbergerweg 16, en Hermina Baan, 24 jaar, Nijverdal- seweg 129, 15 aug; Marinus Hakkert, 24 jaar, Wierden Enter, Populierenlaan 1, en Christina Tijhof 21 jaar Vennekesgaarden 31, 16 aug; Jan Hartgers, 22 jaar, Hellendoorn, Nijver dal, Molenweg 2, en Hendrikje Schreurs, 18 jaar, Prins Hendrikstraat 6, 17 aug; Mannes Baan, 25 jaar, Dannenberg 63, en Jenneken Geertruid Wissink, 23 jaar, Mar- kèlo, Eisen, Rijssenseweg 61, 22 aug; GETROUWD: Jan Willem Schuitemaker, 29 jaar, en Ger- da Johanna Lammers, 26 jaar, Rijssen, Park straat 6, 15 aug; Henricus Bernardus Everhardus Schutte, 32 jaar, en Wilhelmina Berendina Maria Pijfers 25 jaar, Rijssen, Rozengaarde 15, 21 aug; OVERLEDEN: Maria Rosman, 63 jaar, echtgenote van W. Lensink, Ligtenbergerdijk 29, 14 aug; te De venter; Voor het grootse polotoernooi, dat door de polovereniging De Mors zaterdag 26 augustus wordt georganiseerd blijkt grote belangstelling te bestaan. De organisatoren hopen uiteraard, dat de weersomstandigheden zaterdag beter zullen zijn, dan de laatste weken, maar om op alles voorbereid te zijn heeft men speciale maat regelen genomen, Vaardoor het evenement in ieder geval zal moeten doorgaan. Een van de vele problemen, waarvoor men zich gesteld ziet is het feit, dat de tempera tuur van het water in het zwembad de Koer- belt, door het specifieke herfstweer van de laatste tijd beneden normaal moet worden geacht. Daarom heeft men naar een weg ge zocht om dé temperatuur voor de spelers wat aangenamer te doen zijn. In alle vroegte (circa 5 uur) zal in het zwembad een gigantische hoeveelheid van warm water verhit tot 80 graden worden ge bracht. Daarvoor heeft het bestuur van de Mors de medewerking verkregen van de N.V. Ter Horst en Co, die in de nacht van vrij dag op zaterdag niet minder dan 75000 liter op deze temperatuur zal doen brengen. Door een expeditiebedrijf uit Rijssen, welke beschikt over een grote tank, zal het water naar het zwembad worden vervoerd. Hierdoor zal worden bereikt, dat bij de aanvang van de wedstrijd de temperatuur van het water op circa 19 graden zal zijn ge bracht, welke temperatuur voor zwemmers en pöloërs verantwoord kan worden genoemd. Het wedstrijdbassin bevat 2 miljoen liter water, dat momenteel een temperatuur van 16 graden heeft. Door de 75.000 liter warm watermassa kan de temperatuur dus enkele graden worden verhoogd. Het spreekt vanzelf, dat deze maatregel door het bestuur van de polovereniging de Mors op de eerste plaats door de deelne mende vereniging op zeer hoge prijs wordt gesteld. Bovendien kennen wij ilk moderne jpaerrormen en werken mede «et: bedrijfssparen spurregeling toot ambtenaren - jëugdsparen schoolsporen. NEEM OOK EEN SPAARBOEKJE BÏJ DE: Ondanks de minder aanlokkelijke tempera tuur in en om het water heerste er zaterdag in het zwembad de Koerbelt een grote bedrij vigheid. Onder auspiciën van de KNZB werden door een groot aantal jongens en meisjes de proe ven afgelegd vereist voor de te behalen di ploma's. Namens de KNZB werden de presta ties van de deelnemers beoordeeld door de consul van de KNZB de heer Hageraats uit Almelo, die werd geassisteerd door de heer E. J. Tijhof, badmeester van het Rijssense zwembad. Het overgrote deel van de deelnemers aan de proeven bleek in de diverse „klassen" waarvoor de proef werd afgelegd voldoende geroutineerd te zijn, zodat het diploma kon worden behaald, toch was het aantal deel nemers, dat de proef met onvoldoende resul taat aflegde een bewijs, dat alleen maar door goede oefening het noodzakelijke resultaat kan worden bereikt. Uiteraard legden de meeste deelnemers de z.g. A-proef af. Aan een 12-tal deelnemers kon het B-diploma worden uitgereikt en even eens 12 kandidaten wisten de (zwaarste) C- proef met goed gevolg af te leggen. De diploma's werden uitgereikt aanj A-proef: Antonia E.- M. Geerdink, Anita H. D. Struik, Jenneke van Putten, Hermina C. J. van Dijk, Yvonne M. Groothedde, Regina M. Nijhof, Antonia B. J. Holtkamp, Elizabeth J. Hilleniüs, Zwaantje Maats, Sientje Goos- sen, Albeftha J. Kamans, Baukje Visser, Hendrika Lichtenberg, Mannus J. H. Nijkamp, Arnoldus J. D. Geerdink, Leonardus D. Koe dijk, Herman Bevérdam, Maria H. Meeuse, Hermina Baan, Jan Rijks, Hendrika A. M. van Rensen, Jan G. Brouwer, Mina Thela, A. de Wilde. B-pröef: Gerda Poortman, Hermien Ligtenberg, Jeanette Eertink, Hendrik Jan de Vos, Berend Ligtenberg, Hermina Burgers, Marion Derk- sen, Getruide H. M. Geerdink, Johan Dan nenberg, Arend Dinant Poortman, D. Meeuse, J. Lichtenberg. C-proef: Gradus van den Berg, Mannes Ligtenberg, Johannes A. D. Kienhuis, Kees Brouwer, Con- radus Brouwer, Hendrika Dangremond. Ma rian H. Groothedde, Gerritdina Baan, Hen- nie Jansen, A. Smelt, T. Nauta, G. v. Putten. Korr voor Lm naar ons. Wij adviseren U deskundig. H Drogisterij j§S afd. med. bandagei 8? Telefoon 2293 Hee har het neet breed en Zin loon was neet groot, Met muejte vedeenn hee Zin dageleks brood. 's Moarns vroo en 's oawns late, Aaltied in de wear, Mear hee was tevreane, Velang neet noar mear. En as ter oarns nood was, Hee stun aaltied kloar, Hee zear dan, wiej zeent in De weald vuur mekoar. Hee kreeg 'n aander baantje, 't Gung um vuur de weend, Doar wür in de wekke Non dikke vedeend. Vergetn was zin vrooger Oarmeudig bestoan, De leu woer hee aaltied Met um' har egoan. De noabers doar leut hee Zik neet mear met in, Het nederig huuske Det was um te min. Hee kochen een aander Vul dafteger hoes, Ne bettere buurte Doar veuln hee zik 't hoes. Zo har hee 't op 't ooge Zo bes as 't mear kon, Mear zee het vuurnaamste Det missen hee non. Geeld, good, een mooi baantje, Det was zin bezit, Mear kiek, neet tevreane, Det 's mear weard dan dit J. Rozendom, Rijssen. Ned. Herv. Gem. Grote Kerk: 9 uur en 10.45 uur Ds. Voortman van Dussen; 19.00 uur Ds. Vos. Westerkerk: 9.30 uur de heer Renger en 15.00 uur Ds. van Tuijl. Notter: 19.30 uur Ds. van Tuijl. Ger. Gem. Noorderkerk: 9.30 uur en 19.00 uur Ds. van Haaren; 15.00 uur leesdienst. Ger. Kerk Boomkamp: 9.30 uur en 15.00 uur Ds. Brinkman. Oud Ger. Gem. Bevervoorde: 9.30 uur en 19.00 uur de heer Vosman; 14.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. In Nederland (Oranjestraat); 9.30 uur en 15.00 uur Ds. van Dijk. Ger. Gem. in Nederland (Eschkerk): 9.30 uur en 18.00 uur Ds. Aangeenbrug; 14.30 lees dienst. De Rijssense Motorclub R.M.C. houdt dinsdag 29 augustus een oriënteringsrit, waarvoor de start zal plaats vinden bij café Het Witte Hoes om. 19.30 uur. Wij mogen ons verheugen over een steeds groeiende Muziekschool in onze gemeente. Het instrumentaal muziekonderwijs gaat met grote sprongen vooruit. Bij dit onderwijs ontbreekt tot nog toe een goede voorbereiding. In de meeste gevallen wordt het kind een instrument in handen gegeven zonder dat men weet of het muzikale aanleg heeft. Het heeft toch ook geen zin om een kind een mooi boek te geven zonder dat het kan lezen. Ditzelfde geldt voor het instrumentaal onderwijs. De leerling heeft de grootste moeite om het gekozen instrument te hanteren, daarbij moet nog gelet worden op de te lezen mu ziek. Op deze manier moet het kind twee dingen tegelijk verwerken. Het resultaat is dat het kind geen belangstelling meer heeft en de ouders na enige tijd de moed opgeven en het kind maar van de lessen afnemen omdat het toch niet wil. Was de voorbereiding goed geweest dan zou het kind met veel meer plezier het gekozen instrument leren bespelen omdat het zich alleen een bepaalde techniek behoefde eigen te maken. Een ander groot voordeel is dat in deze twee jaar van voorbereiding door de betref fende leraar kan worden geadviseerd of het kind voldoende aanleg heeft om instrumen taal ondrwijs te volgen. Het gebeurt nog maar al te vaak dat de ouders een instrument gaan kopen dat mis schien na verloop van enige tijd alleen nog als meubelstuk de kamer versiert. Het bestuur van de Rijssense muziekschool heeft daarom besloten met ingang van 1962 het Algemeen Vormend muziekonderwijs voor ieder kind verplicht te stellen. Dit komende cursusjaar is dus de laatste gelegenheid om instrumentaal onderwijs te volgen zon der voorbereidend muziekonderwijs. Men zie verder advertentie in dit blad,

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 1