Moeder VERHOGING PRIJZEN BOUWTERREIN VOND KRITIEK IN DE RAAD Boomfeestdag 1961 ook in Rijssen Fotowedstrijd Veilig Verkeersactie Deelnemers Veilig Verkeersactie 1961 MUZIKALE VORMING KAN VEEL VOLDOENING SCHENKEN TBABYDERM5?rSr Arbeidersbouwfonds Ter Horst Co. stimulans voor bezitsvorming Sociale instelling van grote betekenis voor werknemers Last van zenuwen? Schaapskooi moet verdwijnen Restauratie „De Oosterhof Veilig Verkeersexamen door schooljeugd Jaarvergadering Dierenbescherming NOTTER FORUM-AVOND PrijswinnaarsVeilig Verkeer' Vrijdag 24 maart 1961 Pagina 2 Voorheffere Baby-huidje Schoolfeest op maandag 1 mei, volgende week huis aan huis collecte Zondagsdienst dierenartsen RijssenWierden Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen Ueroverheen De raad van Eijssen heeft zich woensdag avond op vlotte wijze door een 27 punten tellende agenda gewerkt. Nadat de heer Haase enkele opmerkingen had gemaakt naar aanleiding van de inge komen stukken, waarin hij tot de conclusie meende te moeten komen, dat hij het be leid van B. en W. op diverse onderdelen „wei nig voortvarend" kon vinden, opende de heer Ter Avest een debat naar aanleiding van het voorstel van B. en W. over de nieuwe kostprijsberekening van de gronden in het plan Lentfertsstuk'ken. Dat ik in het verleden meerdere malen op een verantwoorde vaststelling van deze kost prijzen heb gewezen is zoals uit dit voor stel duidelijk blijkt nodig gebleken aldus de heer Ter Avest, In enkele jaren is de prijs van de bouwterreinen in het plan Lentferts- stukken verdubbeld hetgeen niet uitsluitend kan worden geweten aan de omstandigheid dat de lonen en prijzen zijn gestegen. Er is voldoende rekening gehouden met een aan tal prijsbepalende factoren". Dat betreurde de heer Ter Avest vooral hierom, omdat diegenen, die nu een bouw terrein aanvragen belangrijk hogere prij zen moeten betalen, dan diegenen, die enige jaren geleden in hetzelfde plan grond hebben aangekocht. De huidige geïnteresseer den aldus de heer ter Avest moeten min of meer opdraaien voor het feit, dat de gemeen te een van onvoldoende inzicht getuigende politiek heeft gevolgd. Daarom drong de heer Ter Avest er op aan, dat ten aanzien van het in ontsluiting zijnde plan Zuid, tijdig rekening zou worden gehouden met alle fa cetten, die meespelen, in het bepalen van de prijzen voor de bouwterreinen. De heer Otten was direct dezelfde mening toegedaan, hoewel spr. van mening was, dat niemand kan verlangen dat de gemeente met min of meer grote verliezen gaat werken. Toen het plan destijds in de raad aanhangig werd gemaakt, zo herinnerde spr. zich, heeft de raad de schouders opgetrokken, met de vraag: Hoe kunnen de bouwterreinen daar zo goedkoop zijn. Wij zijn toen voorgelicht door „dusdanige experts, dat de raad het" genomen heeft aldus spr. Spr. stelde, dat in de toekomst de teri-einen op meer econo mische wijze verkaveld dienden te worden, omdat nu ook blijkt, dat in het plan Lent- fertsstukken te grote prijsverschillen bestaan in terreinen, die direct naast elkaar liggen. Burgemeester Landweer stelde zich te gen de opmerkingen van de heer Ter Avest. en de heer Otten te weer met het standpunt, dat de antrekkelijke wijze van beschouwing, die de gemeente in het plan Oost heeft toe gepast consequenties heeft meegebracht in die zin, dat er onvoordelige bouwterreinen moesten overschieten. Was er een meer eco nomische verkaveling toegepast, dan had dit euvel bestreden kunnen worden, maar dan had men niet die aantrekkelijke bebou- wingswijze gekregen, die nu tot stand is ge komen. Overigens erkende de voorzitter van de raad, dat de bepaling van de prijs van de bouwteiTeinen 't gemeentebestuur „wat uit de hand was gelopen." Te lat aldus spr. zijn wij hierop geattendeerd, hetgeen spr. evenals de raadsleden betreurde. Er is een aantal Advertentie factoren in het spel, die in 1955 niet te voorzien waren. Wat betreft het plan Zuid, was de voorzitter van mening, dat inder daad maatregelen dienden te worden ge nomen, die de gemeente voor deze „nare om standigheden" zouden vrijwaren. De heer Ter Avest merkte zijdelings op, dat er wellicht, te weinig samenwerking was in de verschillende gemeentelijke diensten De heer Hodes bracht begx-ip op, voor de adviezen, die de deskundigen destijds heb ben gegeven. Er is bij de indeling rekening gehouden met een aantal factoi-en, waarvan de kopers terdege kunnen profiteren De heer Jansen vestigde de aandacht op het feit, dat gebleken, is dat in het plan Vennekesgaar- den op bepaalde bouwterreinen vroeger leem is gegraven, waardoor de nieuwe eigenaren een diepere fundering moeten doen aanleg gen, dan verwacht was. Omdat men dit niet heeft kunnen voorzien, en dus te goedertrouw eigenaar is gewor den van dit soort percelen, achtte de heer Jansen het billijk dat hier een schadeloos stelling zou worden uitgekeerd. De heer Otten was van mening, dat ten aanzien hiervan in het plan Zuid ook rekening moest worden gehouden. De heer Voort man (SGP) vroeg of hij bij de levering van de elektrische schrijfmachine de plaatselijke middenstand ook ingeschakeld zou worden, waarop de voorzitter een bevestigend ant woord gaf. De heer J. Voortman (SGP) vroeg in de raad aandacht voor het feit, dat een oude schaapskooi nabij de boerderij De Smale in de buurtschap Eisen, welke eigendom van de gemeente is, in zeer vervallen toestand was. Deze oude schaapskooi vond spr. zowel uit hostrische als toeristisch oogpunt van zeer grote waar-de, en spr. gaf in overweging de ze schaapskooi, die sinds vele jaren een sie raad van het landschap is geweest te laten restaureren. De heer Voortman tekende aan, dat het belang van deze schaapskooi ook is inge zien door de Provinciale Waterstaat, die met de instandhouding er van zelfs bij de ver betering van de provinciale weg rekening heeft gehouden. Burgemeester Landweer, had zich kenne lijk al over de toestand van het gebouwtje beraden en er zelfs contact over gehad met de burgemeester van Markelo. Men was tot de conclusie gekomen, dat de vervallen toe stand van dien aard was, dat restauratie niet mogelijk zou zijn, zodat de oude schaaps kooi gedoemd zou zijn te verdwijnen. J? Het gemeentebestuur van Rijssen ontving een schrijven van de staatssecretaris van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen, waar in deze autoriteit mededeelde, in principe bereid te zijn, een bijdrage te verlenen in de restauratie van de havezathe De Ooster hof. Uiteraard zal men van de zijde van de gemeente Rijssen een bestemming moeten vinden voor het gebouw voor de resatau- ratie doorgang zal kunnen vinden. Een van de meest directe vormen tot be vordering van bezitsvorming is wel gevonden door de N.V. ter Horst en Co. via het bij deze onderneming sinds 1946 opgerichte Ar beidersbouwfonds. Op de vergadering van de deelnemers aan dit fonds kwam tot uiting dat het aantal leden 270 bedraagt en dat een 19tal deel- nemei's, die zich in 1946 als deelnemers heb ben gemeld, momenteel hun woning geheel „vrij" hebben. De doelstelling van het spaarfonds, waar in bij de oprichting door de directie van Ter Horst en Co. een bepaald bedrag is ge stort is ook de bevordering van het eigen woningbezit van haar personeelsleden, Dat dit bouwfonds grote belangstelling on dervond wekte daarom geen verwondering, omdat het een bekend verschijnsel is, dat Rijssenaren in het algemeen, behoudend van aard als zij zijn, en gebonden aan hun geboorteplaats, een eigen woning als een wel zeer grote wens beschouwen. Het is alleen jammer aldus de heer H Jordaan een der directieleden van ter Horst en Co, dat vooral jongeren te laat beseffen, welke voordelen de deelneming aan het bouw fonds biedt.. Men begint vaak te laat met sparen, een der grondslagen van de deelneming, en daar door wordt het doel in een enkel geval voor bij geschoten. Als uit deze categorie werk nemers gaan huwen, kunnen zij, doordat ze fe laat zijn beginnen te sparen, nog geen bouwsom krijgen en dan beseft men, dat het heel erg jammer is, dat men zich niet eerder op de toekomst heeft bezonnen. In de laatst gehouden vergadering van het bouwfonds lanceerde de heer Jordaan, die voorzitter is van het fonds de humoristische opmerking, dat de Rijssense meisjes aan het begin der verloving eigenlijk de vraag aan hun „bewonderaars" moesten stellen: Ben je wel lid van het bouwfonds?" Hoewel alleen maar als een humoristische opmerking bedoeld, raakte hij daarmee wel de kern van de te grote ongeïnteresseerd heid van de jongere werknemers bij Ter Horst en Co, waarvan zij op latere leeftijd spijt krijgen. Typerend hiervoor is de opmerking, die velen, maken, als zij de bouwsom in ont- vangst kunnen nemen: Ik had er eigenlijk eerder aan moeten beginnen. Tot nu toe zijn er middels het bouwfonds sinds haar oprichting ruim 200 nieuwe wo ningen verrezen. Het sociaal aspect van het bouwfonds is een meervoudige, men bevor dert n.l. niet alleen het woningbezit, maar men slaat hier tevens een brug in het gro te probleem van de samenwoning, zoals zich dat ook in Rijssen manifesteert. Het systeem van deelneming in het fonds is een betrekkelijk eenvoudig; gebaseerd op de gewenste bouwsom spaai-t men wekelijks een bedrag waarvoor een aantal punten wordt toegekend. Degene, die op een bepaald moment voldoende punten in zijn bezit heeft krijgt zijn gespaarde bedrag uitgekeerd waar aan uit de kas van het bouwfonds een ren teloze aanvulling wordt toegevoegd, die ui teraard wel moet worden afgelost. Dit jaar zullen 22 tot 25 leden van het fonds, een eigen woning kunnen laten bouwen, welke leden 5 a 6 jaar hebben gespaard. Het bestuur van het bouwfonds bestaat uit de volgende heren: H. Jordaan voorzitter, A. ten Hove secretaris. J. W. Rouwendal administratuer, H. Nijland, G. Pas, J. H. Seppenwoolde. Met voldoening kan men terugzien op de bereikte resultaten en ieder jaar blijkt op nieuw, van welk een groot belang dit bouw fonds is, omdat men er een stimulerende invloed uitoefent op de bevordering van het woningbezit en omdat men een meervoudig sociaal doel dient. Het Verbond voor Veilig Verkeer afdeling Rijssen verzorgt a.s. maandagavond voor haar leden en andere belangstellenden een bijeen komst in hotel Gijsbers. In deze bijeenkomst zal worden overgegaan tot het uitreiken van de 29ste verkeerssleu- tel aan hen die geslaagd zijn voor het ver keersexamen van volwassenen. Een 50-tal curcisten is door de heer Ber- kel opgeleid en heeft met goed gevolg het examen afgelegd. Naast deze diplomauit reiking zullen enkele instructieve verkeers- films worden gedraaid en zal een verkeers- quiz worden gehouden. Verwezen wordt naar de advertentie in dit Het schoolfeestcomité heeft in de dezer dagen gehouden vergadering besloten, het schoolfeest ter ere van de verjaardag van H.M. de Koningin dit jar te houden op 1 mei Door de leerlingen van de beide ULO scho len, de Lagere Technische School en de Chr. Landbouwhuishoudschool zullen 's ochtends op het terrein van de kamgax-enspinnerij diverse wedstrijden worden gespeeld, 's Mid dags zal de traditionele zanghulde worden ge bracht op het Schild door de leerlingen van de lagere- en kleuterscholen, waarna de le groep de festiviteiten verder zal gaan voortzetten op de terreinen van de voetbalvereniging Excel sior aan de Dannenberg. De kleuters zul len in autobussen een rondrit gaan maken. In de komende week vindt de huis-aan huis collecte plaats, welke door het comité warm wordt aanbevolen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de schooljeugd van de vervolgscholen af komstig is uit alle gezindten. Alleen slechts als deze collecte een goed onthaal vindt bij de Rijssense bevolking, kan het schoolfeestcomité op waardige wij ze feestelijkheden organiseren, die in over eenstemming zijn met het bijzonder karak ter van deze nationale feestdag bij uitstek. De dienst wordt zondag a.s.. waargenomen door dierenarts A. van Doorn, Rijssen, tel. 2487 Op 29 maart a.s. zal voor de 5e maal de jaarlijkse boomfeestdag worden gevierd. Op die dag zullen meer dan 10.000 kinderen uit naar schatting 35 gemeenten boompjes in bos en langs wegen. In 1955 heeft de idee van de boomgeest- dag vaste voet gekregen in Nederland. Voor de eerste keer zal dit ook in Rijssen gebeuren, waarbij door de leerlingen der zesde klassen van de lagere scholen, onge veer 600 boompjes geplant worden in het noorderbos. Vooi' deze leerlingen is er ook een kleur- wedstrijd, waaraan enige prijsjes zijn ver bonden. Tot 1957 duurde het eer de boomfeestdag werkelijk zijn intrede deed in Nederland. De gemeente Apeldoorn zorgde voor een spectaculair begin: ruim 1500 schoolkin deren plantten bomen en struiken langs de grote bosweide van „Berg en bos". Een uitstekende start, waarvan veel pro pagandistische waarde is uitgegaan. Geleidelijk maar zeker is het aantal deel nemende gemeenten dan ook gestegen. In 1953 waren het er 4;, Apeldoorn, Hilversum Arnhem en Ede; in 1959 een groot ge deelte van de Veluwe en Hilversum; in 1960 gemeenten uit Drente, Overijssel, een groot aantal Veluwse gemeenten, en enkele ge meenten uit het \Vesten, met name Utrecht, Haarlem, Hilversum en Wassenaar. Dit jaar zij ook een aantal gemeente uit de Utrecht se Heuvelrug en het Gooi present. De week aan de boomfeestdag voorafgaan de zal ieder kind in de lessen nader met bomen en bossen kennis maken. Het lande lijk comité steit hiervoor een boekje en kleur plaat beschikbaar. Aan het kleuren van de De grote Veilig Verkeersactie, geox-gani- seerd door de Rijssense Middenstandscontrole die zaterdag van start ging en die tot en met 1 april wordt voortgezet, mag zich ver heugen in een grote belangstelling. Gecon cludeerd kan worden, dat deze actie, door de aantrekkelijke elementen waarop de actie is gebouwd, voor het publiek zeer attractief is, en na een korte aanlooptijd zijn er hon derden formulieren gedeponeerd in de bus, die nabij het kantoor van de Twentse Bank is opgesteld. Voor diegenen, die nog onvoldoende op de hoogte zijn, van de wijze warop de actie wordt gevoerd, volgt hier een uiteenzetting. In de deelnemende zaken wordt tot en met 1 april bij aankoop van elke gulden 1 z.g. Veilig Verkeerszégel verstrekt, van welke zegels er 20 verschillende in omloop zijn. Alle in omloop zijnde zegels (20 dus) moe ten op 'n deelname formulier worden geplakt waardoor aan de eerste voorwaarde tot deelneming is voldan. Op de voorzijde van 't deelnameformulier is middels 'n foto, 'n ver keerssituatie uitgebeeld, waarin door de weg gebruikers verschillende verkeersfouten zijn gemaakt. Aan de deelnemers- de taak, .vast te stellen welke deze fouten Zijn, dan wel aan te geven, of de Weggebruikers de ver keersregels goed toepassen. Voor de goede oplossex-s worden er om de 2 werkdagen tijden de actieperiode war- debonnen beschikbaar gesteld tot een totaal bedrag van 350.- De hoofdprijs bedraagt 'n waardebon van 100 verder is er een prijs beschikbaar van f 50, 5 prijzen van f 10 en ongeveer 40 van f 2,50. De eerste trekking vond reeds plaats op zaterdag 28 maart, de 2e op donderdag 25 maart. Nadat zaterdag de 3e trekking zal plaats vinden wordt er om de 2 werkdagen een trekking gehouden, zodat de laatste mogelijkheid een prijs te winnen bestaat in de trekking van zatex-dag 1 april. Medegedeeld zij nog, dat de formulieren die op een trekkingsdag na 7 uur in de bus bij de Twentse Bank worden gedeponeerd, deelnemen in de volgende trekking. Het is dus van belang het deelnameformulier tijdig te bezorgen. De uitslagen van de le trekkingen waren: hoofdprijzen. De afd. Rijssen v.d. Ned. Vex\ tot bescher ming van dieren hield woensdagavond in hotel Gijsbers haar jaarvergadering, waar voor flinke belangstelling van de zijde der jeugd stond. Voorzitter L. Nijland deelde in zijn ope ningswoord mede dat 1960 een goed jaar voor de ver. was geweest. De voorbereidende werk zaamheden voor een definitief asiel zijn thans zover gevorderd, dat dit eind april gereed zal zijn. Spr. bracht dank aan het gemeen tebestuur voor de bijdrage en ook aan een Rijssense zakenman. Het was voor de afd. een gunstige winter geweest i.v.m. de vogel- voedering, zodat de kasmiddelen minder zorg wekkend zijn. De secretaresse mej. Van der Gaast deel de in haar jaarverslag mede, dat in de loop van het jaar vele zwerfdieren in het nood- asiel en bij bestuursleden weiden onderge bracht. Vele nestkastjes, gemaakt door de leerlingen van de ambachtsschool, weiden uitgedeeld. Met behulp van het gemeentebe stuur kan thans met een klein asiel worden begonnen. Pogingen zullen worden aangewend om in Entei', Eisen en Notter contacten te zoeken. De heer Molendijk, penningmeester, ver meldde in zijn verslag, dat de afd. momenteel 163 leden telt. De zilvervlootactie, die het vorig jaar werd gehouden, bracht in totaal 907.17 op. In total werd het noodasiel in de Zuiderstraat 756 dagen gebruikt, waar voor een bedrag van 567 moest worden be taald. Tot bestuursleden werden herkozen de heer G. A. Molendijk en mej. Eeftink, ter wijl in de plaats van de heer Meijerink (Niet hei-kiesbar) werd gekozen de heer Slagman. Hierna werden diverse films vertoond o.a. over de Spahi's, de best verzorgde honden, met onze jeugd op de veemarkt, hondendres- suur en over veulens. De heer G. van Putten vertoonde een aan tal nieuwe kleurendia's over vogels, met hun geluiden. f 100,— M. Kreijkes Stationsdwai'sweg 49 50.- J. Vosman, Huttenwal 30. 25— K. v.d. Haar, Wierdensestraat 69a. f 25— Zandvoort Markeloseweg 70 10— Mevr. A. Visscher-Brokke Gravenstr. 44. 10- Toos Spekhorst, Wierdensestraat 26 10— D. Baan, Watermolen T9 f 10— Zandvoort, Markeloseweg 70 10— Helma J. Visscher, Gravenstraat 14. Allen te Rijssen. Trekking zaterdag 10 maart. Hoofdprijzen. 100- A. Ligtenberg, A. Baanstraat 66, f 50- M. Kri.jkes, Stationsdwarsweg 49, f 25.— B. J. Schulenburg, Graaf Ottostx-aat 12. f 25.— J. Haax-man, Wierdensestraat 44, 10.— Janna Bakker, De Bleijdestraat 21, f 10— N. Nijenhuis, Heerenstraat 21, Raalte f. 10.H. Koedijk, Wierdensestraat 25, 10— Mej. A. B. Veeneklas, Hagerad 40, 40, f 10— Antoon Haax-man, Wierdensestraat 44 benoemd. cv Dinsdag werd door 262 deelnemers het schoolverkeei-sexamen afgelegd. Hieraan werd door de afd. Aig. Zaken van de Gemeen tesecretarie en door de Rijkspolitie van de gToep Rijssen medewerking verleend. Er waren 8 controleposten en ondanks het feit, dat de jeugd het belang van de kennis van de verkeersregels tex-dege is bijgebracht werden er nog een behoorlijk aantal fouten gemaakt. Slechts 4 deelne mers wisten alle klippen van dit examen te omzeilen. Het was jammer dal er 14 deelnemers te veel fouten hadden gemaakt, zodat hen geen diploma kon worden toegekend. Het is opgevallen dat er dit jaar in het algemeen meer fouten wex-den gemaakt, dan het vorig jaar. De start vond plaats op de Irenelaan, waarna men de volgende route moest af leggen: Beatx-ixplein, Pr. Bernhardstraat, Nassaustraat, Koninginneweg, Beatrixstr., Welleweg, Graaf- Adolfstraat, Blinde Banisweg, Margrietlaan, Vennekesgaarden, Holterstraatweg, Haar- stx-aat, Eschstx-aat, Noachstraat, Tabaksgaar- den, Elzenerstraat, Schild, Boomkamp, Bever voorde Op een nog nader te bepalen dag zal aan de daarvoor in aanmerking komende kandida ten het verkeersdiploma worden uitgereikt. plaat kan een wedstrijd worden verbonden. In de klassen wordt een kleurig filmstrook je over bomen en bossen vertoond. Elke klas krijgt bovendien een boomfeestdagvaantje als aandenken aan deze dag. Op de dag zelf worden de kinderen even min vergeten; een reep met speciale opdruk in de boomfeestdagkleuren groen en donker bruin, een flesje limonade en een boomfeest daglied. Door de afdeling Notter-Zuna-Rijssen van de O.L.M. P.J.G.O. en de B.D.V. was in het gebouw „Irene" te Notter een forum avond belegd, onder leiding van de heer A. Westra. Sprekers van deze avond waren mej. We gers sociaal maatschappelijk voorlichtster bij de O.L.M. en de heer P. Oosterveld Provinciaal voedsel commissaris te Zwolle Beide spre kers hadden als ondex-werp: „Het verander de Platteland", waarvan door mej. Wegers het huishoudelijke gedeelte werd behandeld, en door de heer Oosterveld, het economi sche. De opvoeding der kinderen, aldus mej. Wegers, is veel veranderd. Na het verlaten van de lagere school gaan de meeste van onze jongens naar de landbouwscholen, en de meisjes naar de huishoudschool, en de vrije tijd die dan nog overblijft, wordt door cursussen en vergaderingen, veel minder thuis doorgebracht. Wij moeten niet tex-ug verlangen naar vroe ger, maar er echter wel voor waken, dat het gezinsleven, niet geheel uit elkaar wordt gerukt. De heer Oosterveld wees op de plaats van de boer, bij de hedendaagse ontwikkeling 0.a. verkeer, radio, televisie, landbouwwerk tuigen enz. Onze produktie, aldus spreker, moet gericht zijn op afzet. De Ned. boer heeft een voorsprong bij zijn collega's in andere landen, en moet deze trachten te houden door produktie en kwaliteit. Na de pauze, waarin aan alle aanwezigen koffie werd aangeboden was er gelegenheid tot het stellen van vragen aan een forum, samengesteld uit de heer P. v.d. Westeringk Wierden voorzitter, de beide sprekers, mevr. J. Ooms-Kool en de heren Westra en Men- sink. Hiervan werd door velen gebruik ge maakt. Aan het slot van deze leerzame avond, was dé heer A. Westra de tolk van alle aan wezigen, toen hij dank bracht aan de beide sprekers alsook aan de andere leden van het forum en hun hierbij een kleine herinnering aajibood. Ondex-staande personen kunnen de prijs, zijnde een gezinsabonnement ter waarde van f 12 op het Bosbad „De Koerbelt" te Rijssen, afhalen bij de Twentsche Bank N.V. Haar- straat 5, alhier: 1. L. Jannink, Rijssenseweg nr. 64, Rijssen 2. M. Krijkes, Stationsdwarsweg 49, 3. G. J. Kastenberg, Harstraat 40a, 4. A. ter Harmsel, Haarstraat 2, 5. J. R. ten Bolscher, Boomkamp 6 6. Willy Kappert, Molendijk 86a 7. J. L. Brunnekreef, Wierdensestraat 1 8. Marion Derksen, Rijssensestraat 170, 9. Egbert Klein Hox-sman, Elsenerstx-aat 38 10. Leonard Koedijk, Rozengaarde 17 11. G. J. Dijkink, Haax-straat 101 12. Riny Nijhof, Enterstraat 22, 13. J. Pijfers, Julianasti-aat 6 14. A. Baan, Haarstraat 30, 15. J. Rosman, Nijverdalseweg 29 16. E. van der Steege, van Speijkstraat 5 17. H. W. Buursink, Holtersti-aatweg 26 18. Frans Leijendekker, Haarstraat 40 19. J. A. Haarman, Wiei"densestraat 44, 20. J. Eshuis, Grotestraat 6 21. Johan ten Hove, Wierdensestraat 9 22. Ria Klein Legtenberg, Stationsdwax-sweg 15 23. J. Stegeman, Bloemstraat 39 24. G. H. Scholman, Opbroek 7 25. G. Klein Hox-sman, Verenlandweg 29 26. Gerard Tijhuis, Gx-otestraat 35 27. J. G. Ligtenberg, Stationsdwarsweg 27 28. E. Bokkerink, Grotestraat 7a 29. Herman Struik, Oranjestraat 1 30. Willy Markvoort, Molendijk 36 Allen te Rijssen. De gemengde Arb. zangvereniging „Stem des Volks" te Rijssen gaf in het parkge bouw een uitvoex-ing in samenwex-king met het meisjeskoor St. Caecilia uit Hengelo, bei den onder leiding van de heer Kerkhof uit Hengelo (O). Voorzitter G. Nijland sprak een kort ope ningswoord, waarin hij welkom heette bur gemeester Landweex-, de zangklasse van de speeltuinver. Irene en afgevaardigden van arb. zangver. uit omliggende plaatsen. Gezien het feit, dat dit koor slechts korte tijd onder leiding van de huidige dirigent staat (sedert sept. 1960), heeft het deze avond laten zien, dat in deze korte tijd veel be reikt kan worden. De enei-gieke dirigent heeft een keurig programma weten samen le stellen, dat in het algemeen bij de aan wezigen wel in de smaak is gevallen, ge zien het hartelijk applaus na de diverse num mers. De diligent gaf bij enkele nummers een korte explicatie, hetgeen de uitvoering zeer zeker ten goede is gekomen. Met het bekende Morgenrood van Nobel, goed gezongen, werd het programma geo pend. Het bekende Ave Verum van Mozart werd prachtig vertolkt, waarna ook 't zwaar dere „Deutsche Messe" van F. Schubei't met overtuiging werd gezongen. Van dit uit 8 delen bestaande werk, werd van elk 2 coupletten gezongen. Bij het laatste couplet zong het koor niet geheel op gelijk niveau met de pianist de heer Johan Bx-il uit Hengelo, die diver se liederen begeleidde, maar dit is door dit zwaardere stuk wel verklaarbaar. Verder willen we nog' noemen „Insbruck ich musz dich lassen van Issaae, het Ecce, quomode moritur van Handel dat op verantwoor de wijze door het koor gezongen werd. Het is bij deze uitvoering wel gebleken, dat De 4 Ned. volksliederen (komische liede ren), waarbij mej. Jansen als soliste optrad, was een mooi onderdeel van het program ma. Het s bij deze uitvoering wei gebleken, dat het koor werkt met een tekort aan alten, en een aanvulling hiervan zou het geheel zeer ten goede komen. Over het meisjeskoor kan met lof woi-den geschreven, want de heldere stemmetjes met begeleiding van de dirigent op de piano vormde een aangename afwisseling van de ze avond. Vooral het Brautjunglied en Durch Feld und Buchenhallen van C.M. von Weber werd mooi gezongen. Na de pauze volgden nog en kele leuke liedjes, zoals „Als ik een klokje was", Gij vogels, Bloemenlied, Nachtegaal en Oogstlied. Deze plaatselijke zangvereniging heeft de zangiiefhebbers (een grotere opkomst had het koor werkelijk verdiend) een aangename avond bezorgd. Advertentie

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 2