Moeder F1L M nieuws DE BRUILOFT OP BEVERVOORDE „De Spannevoger 45 jaar geleden Voetbal: R.K.S.Y.- De Tukkers 3-1 rTBABYDERH Sanapirin a. o. Enter-Rij ssen Vooruit 0-0 Katja de ongekroonde Keizerin Liefde zonder uitzicht Demon straties in Brussel Vrijdag 24 februari 1961 N.V.V. T.B.C.-FONDS „ZONNESTRAAL" VAN COEVORDEN. Zondagsdienst dierenartsen Rij ssen-Wierden R.V.NEO Vrijdag en zaterdag de film Woensdag de film Opassen tegen de hekkensluiters blust sn®J opkomende griep A K IJ.S.SKN buiten de wallen Het liep allemaal nogal goed dl'. Bats sprong niet in de Munsterkolk en hing zich ook niet op. En de freule Agnes Van Langen stak voor zichtig haar voelhorens uit. Zij liet zich niet wat in de oren blazen op de Oosterhof, noch op de Grimberg. En het volk van Rijssen vond dat de jonker van Bevervoorde nog wel een bruikbare juffer had opgezocht. Zo tenminste op het eerste gezicht, want het volk van Rijs sen liet zich toen in die dagen zo maar niet wat nieuws aanmeten. Dat moest allemaal zijn tijd hebben. Maar de freule van Langen had toen al wel in de gaten dat ze haar garderobe terdege moest nazien. Maar dat kwam wel. Alles moest zijn tijd hebben. Het was nu nog februari en twaalf mei zou de trouwdag zijn. De twaalfde mei was bepaald door de Spölleman uit Wettr'n. De Bentheimse freules hadden een speciale voorkeur voor bepaalde muzikanten. Jonker Berend had natuurlijk Bessum Jan uit Rijssen genomen, maar dat ging volgens de freule niet. Om de veertien dagen kwam de freule een dag of drie logeren. Volgens haar benaming had zij het ontzettend druk met de huiselijke beslommeringen. Een vrij- gezellenhuishouding was heel anders dan dat van een gezin. In waarheid stak de freule echter geen hand uit. Daar zorgde jonker Berend wel voor. Zeven Rijssense vrouwen waren de gehele dag bezig om de Bevervoorde van onder tot boven een goede beurt te geven. De dames hadden het overigens al ver gebracht. Zij hadden de jonker en Bats zover gekregen dat deze in het bouwhuis bivakkeerden. Ag nes van Langen liet zich op een keer on verwachts door haar vaders koetsier bren gen. Zij stapte voor het kasteel uit en stapte naar binnen. In de vestibule werd zij opge wacht door Bonen Miene, een struise vrouw, die de leiding van de schoonmaak had. Op haar vraag waar de jonker was trompetter de Miene of zij de Strondjonker bedoelde. Agnes zette even grote ogen op. Toen vroeg ze op lage toon waar de jonkei zich bevond. O, de Jonker, die was in het bouwhuis. Haal hem onmiddellijk, gebood freule Agnes. Bonen Miene keek haar aan alsof ze zeggen wilde: Juffertje, juffertje, we krijgen je wel klein. De freule ging zelf naar het bouwhuis en klopte aan. Bats deed open en stond van aan gezicht tot aangezicht voor zijn aanstaande mevrouw. Bats! roep meneer! Bats deed wat gezegd werd en met juffer Agnes voorop ging het naar het kasteel. Juffer Agnes gebood Bonen Miene onmid dellijk de herenkamer in orde te maken. Miene zette nu haar handen in de zijde en vertelde de Bentheimse dame dat de jon ker hier de baas was. Dat zal ik je na twaalf mei wel laten zien. Spoedig was de herenka mer toch in orde. Alles stond weer op zijn oude plaats en Agnes gebood haar aanstaande heer en ge maal zich in 't vervolg niet onder de voet te laten lopen door het vrouwvolk van Rijs sen. Wat verbeelden die vrouwen zich wel. Om een jonker van Bevervoorde naar het bouw huis te laten verhuizen, terwille van de schoon maak. En heer Berend en Bats stopten hun pijpen en rookten dat de damp in de pas schoongemaakte herenkamer te snijden was. De pijp van Bats stonk verschrikkelijk en freule Agnes kreeg het benauwd. Bats, riep zij, in het vervolg rook je betere tabak! Maar Bats antwoordde dat hij daar geen geld voor had. Berend, zei Agnes met ver heffing van stem, je zorgt ervoor dat Bats in het vervolg betere tabak rookt, als je je knecht tenminste bij je wilt hebben. Klop uit die pijp, kreeg Bats te horen. En deze haastte zich om de pijpenkop leeg te maken in het helder brandende vuur. Toen gebood ze Berend de knecht betere tabak te geven. De heer van Bevervoorde keek zijn aanstaande wrevelig aan doch deed wat hem gezegd was en gaf zijn knecht een doos geurige tabak. Daarna stuurde hij Bats weg. Hij wilde schoon baan hebben, voor hij ging trouwen. Hij vertelde dat hij hier altijd de baas was. Heer en meester wel te ver staan, niet alleen op de Bevervoorde maar zelfs in heel Rijssen. Als je dat blijven wilt, antwoordde freule Agnes is mij dat best, dan ga ik naar huis, en dadelijk ook. Begre pen? De jonker van Bevervoorde staarde haar sprakeloos aan. Maar ik ben hier de baas, riep hij wanhopig. Dat vond de freu- OUD RIJSSEN le best, maar zij was niet van plan voetveeg te worden van jonker van Langen en zijn stel schoonmaaksters. Agnes, blijf hier alsjeblieft! Ik zal doen wat je wilt. Goed, zei de freule, en in het ver volg geen smoesjes meer! Berend riep zijn knecht Bats weer binnen. Bats had de freu le wel om de hals willen vliegen om haar te zoenen, wanneer hij maar niet zo'n stoppel baard gehad had. Bonen Miene vertelde in heel Rijssen aan ieder die het maar horen wilde dat de freu le uit het Bentheimse een zwedderheks was. Daar zou men in Rijssen nog wel het een en ander van ondervonden. Maar op enkele uitzonderingen na lieten de mensen haar pra ten. Eerst afwachten was de boodschap. En zo was dan de mei in 't land gekomen. Heel Rijssen stond overeind. Het was die dagen namelijk zo dat een huwelijk oo het kasteel iets was waar de hele stad Rijssen in deelde. Jonker van Langen inspecteerde de straten waarlangs de bruidstoet zich zou bewegen. Straten werden geveegd en ge- schrobt onder het alziend oog van de burge meesters. Want de Delangstelling zou zeer groot worden. De pastoor en de koster (De hervorming was er nog niet) werden op het stadhuis ontboden. De pastoor werd gevraagd of hij zich nog behoorlijk in de kleren kon steken. Dit was voor elkaar. Want ofschoon de pastoor meteen boer was, net als alle an dere Rijssenaren had hij nog een behoor lijke ambtskledij. Met de koster was het ech ter anders gesteld. Hij was een geregelde klant in „Het dor stige Hert" en daar moest hij in de broek geholpen worden. De jonker van Bevervoor de riep zijn onderzaten bij elkaar, en dat waren er vele, want de armen van de jonker van Bevervoorde reikten heel ver. Naar alle windstreken in Twente en Sal- land moesten boeren en daghuurders de men sen noden op het trouwfeest. Er was geen plezieriger werk dan dat van voor de bruiloft van de jonker noden. Dit ondervond Katten Gradus, die naar de Eversberg en Schulen- borg was geweest, en daar de pijpen vol had gekregen. Op de terugweg had hij zijn zelf gemaakte bruiloftslied luidkeels gezongen en was daarbij pardoes in de Hegge gelopen. Het was puur geluk geweest dat de Balg toe vallig met zijn zomp passeerde. Dieks de dekknecht had geroepen: Baas, daar ligt de Katte in het water. En de Balg had driemaal met de bootshaak geslagen voordat de Katte aan de haak zat. Dieks had geroepen toen de Katte op het dek lag en golvend water braakte: Hee geet kapot! Maar de Balg was daar niet zo bang voor en hij vertelde dat wanneer de Katte de lamp uitging de wijn een heel stuk goedkoper zou worden. Er wa ren meer bruiloftsneugers van de Bever voorde gestrand. Daar was Jan Harm, een piaswerker huisknecht. Hij was niet meer te Rijssen teruggekeerd. Een meid uit het Bentheimse die dringend om een man verlegen zat had Jan Harm toen hij naar de weg vroeg mee gelokt naar bin nen. Zij had toen de knip op de deur gedaan. En ze had zich blijkbaar zo over de Rijs- senaar ontfermd dat deze niet meer terug was gekomen. De jonker van Bevervoorde was woedend. Dat was geen manier van doen om zo een vertrouwde bediende af te trol gelen. Hij stak het tegenover zijn aanstaande schoonvader dan ook niet onder stoelen en banken, dat het geen werk was dat die rot meid daar in het Bentheimse hem zijn beste knecht afhandig had gemaakt. Jan Harm was een jongen waar hij alle kanten mee uit kon. Dat zal die meid zeker ook gezien hebben sprak de oude Pruis en draaide voor de zo veelste maal zijn snorren op, er bij-voegende dat de Twentse jongens en meisjes een be geerlijke buit voor de Bentheimers waren. Gelukkig hoorde zijn dochter Agnes dit niet, de bruid van Jonker van de Bevervoorde zou hem anders nog wel het een en ander ver teld hebben. De collecte welke in deze gemeente in de week van 13 t.m. 18 februari is gehouden, ten bate van het N.V.V. T.B.C. fonds .Zonnestraal', heeft het prachtige bedrag van f697,75 opge bracht Namens het T.B.C. fonds zegt het bestuur van de Rijssense Bestuurders Bond alle milde gevers en geefsters hiervoor hartelijk dank. Uit deze opname van het zomerhuisje „De Spannevogel" blijkt duidelijk hoe de schoonheid van het veelgeroemde Holland's Schwarzwald in de loop der jaren letterlijk en figuurlijk is „gegroeid". De foto moet ongeveer gemaakt zijn rond de jaren 1916-1917, toen de aanplantingen in de omgeving van de Spannevogel nog in een pril stadium verkeerden. Men ziet duidelijk het verschil van allure van de gehele omgeving. Men lette op de nietige berkjes, en de jonge sparren, die nu - ongeveer 45 jaar later- uitgegroeid zijn tot fraaie bomen, die de A. H. ter Horstlaan een bijzonder fraai cachet geven. Hoe groot de verandering is, die zich in de jaren vanaf 1916 in de omgeving, van Rijssen in het Hollands Schwarzwald heb ben voltrokken, blijkt uit deze opname wel bijzonder duidelijk, als men waarneemt, dat in de verte de fabriekspijp van de NV ter Horst en Co de „Stoompiepe" duidelijk te zien is. (In de krant, zal dit uiteraard het geval niet zijn). Aan de Spannevogel en aan de andere zo merhuisjes, die op initiatief van de N.V. Hol land's Schwarzwald verrezen, is een ge schiedenis vebonden, waarin de figuur van wijlen burgemeester Knottenbelt domineert. De energieke burgemeester Knottenbelt heeft zijn naam onverbrekelijk verbonden aan de N.V. Holland's Schwarzwald, maar ook aan de verfraaiing van de omgeving van Rijssen, waarin hij duidelijk touristische mo gelijkheden zag. Zoals al eens eerder werd geschreven stichtte de N.V. het bekende Ho tel Rijsserberg, dat niet het succes is ge worden voor de N.V. als burgemeester Knot tenbelt en de aandeelhouders wel moeten hebben gedacht. Vast staat, dat de bouw van het Hotel een eerste stap was om het touris me naar Rijssen te bevorderen. De volgen de stap van de N.V. was de bouw van zo merhuisjes, zoals De Spannevogel, De Leem- koele, De Stoevelaar, de Wielewaal, De Hoo- genkamp en De Dennehorst. De bedoeling van de N.V., die deze huisjes had laten bou wen, was, dat deze gemeubileerd verhuurd werden. Gedurende de wintermaanden werd de in ventaris van deze huisjes „opgeslagen". Ook dit initiatief van de N.V. is naar later bleek, niet zo groot geweest. De verhuurprijzen, hadden n.l. in die jaren niet die hoogte, als dat tegenwoordig het geval is. In de eerste jaren van de oorlog werden de zomerhuisjes, die inmiddels door de N.V. waren verkocht, permanent bewoond het geen nog steeds het geval is. Burgemeester Knottenbelt heeft een bij zonder groot aandeel gehad in de verfraai ing van het Holland's Schwarzwald, dat wel het levenswerk van deze energieke magistraat kan worden genoemd. De omgeving van de A. H.' ter Horstlaan, tot aan de Biesternij, dat thans een fraai stuk natuur kan worden genoemd, is ont staan door de activiteiten van burgemeester Knottenbelt. In de jaren 1916 toen er in Rijssen grote werkloosheid heerste zag hij in de grote stukken woeste grond achter de Groene Kruis- bossen grote mogelijkheden in de aanleg van wat hij later Holland's Schwarzwald noemde. Daarin zag hij voor de toekomst grote recreatiemogelijkheden, en de huidige generatie moet-of men wil of niet-erkennen dat hij een ver vooruitziende blik heeft ge had. Burgemeester Knottenbelt heeft het nog mogen meemaken, dat de tegenwerking, die hij tijdens zijn burgemeesterschap heeft ge had, later gewijzigd is in de erkenning van zijn grote verdiensten in dit deel van zijn beleid. De zondagsdienst wordt waargenomen door dierenarts Siebelink ie Wierden, tel. 05496- 298. In een spannende doch slecht gespeelde wed strijd hebben R.V. en Enter de punten gedeeld. Van de aftrap nam R.V. het initiatief door hét middenveld in bezit te nemen, waardoor aan- van op aanval op he Enter doel werd onder nomen. De aanvallen werden goed opgebouwd doch de afwerking was uitermate slecht. Enter probeerde het spel door lange trappen te ver plaatsen, maar steeds was de R.V. achterhoede opz ijn plaats om daarna zijn eigen voorhoede overwinning verdiend in deze periode, want aan het werk te zetten. Zeker had R.V. de was het eers maatman Sr. die buiten bereik van doelman Kerkhof tegen de lat knalde, even later verrichtte deze keeper twee prachti ge safes bij schoten van Heuten en v. d. Maat. Na de rust het zelfde spelbeeld. Een beter spe lend R.V. dat echter in doelman Kerkhof zijn meerdere moest erkennen. De stand bleef dan ook 00 waarmede Enter meer kreeg dan haar qua spel toekwam. A.s. zondag ontvangt R.V. bezoek van kam pioensgegadigde NEO. NEO dat momenteel de beste papieren voor een kampioenschap in handen heeft, zal zich zeker tot het uiterste inspannen om beide pun ten mee naar huis te nemen, enthousiasme als j.l. zondag tegen Enter kun- Indien de geel-zwarten echter zo'n vechtlust en nen opbrengen dan behoort een overwinning geenszins tot de onmogelijkheden. De opstelling der R.V.ers luidt als volgt: Doel: Beunk; achter: H. Kamphuis en Schreurs; midden: H. Mulder, D. Nijland en Kwintenberg; voor: H. Maatman, v.d. Maat, W. Maatman, H. Heuten en B. Mulder. In een door R.K.S.V. vrij goed gespeelde wedstrijd heeft zij tegen de oude tegenstan ders de Tukkers een verdiende 3-1 zege be haald. Het elftal is blijkbaar over haar in zinking heen van de laatste tijd. Er zat meer verband in, waardoor vooral vaak het mid denveld in haar handen was. Spelend in de ze vorm hoeft zij voor geen enkel elftal in haar afdeling onder te doen. Het begin was deze middag iets depri merend, want doordat Wolters een ingescho ten bal, die anders naast het doel was ge gaan van richting veranderde had dit een doelpunt tengevolge (0-1). Even later ech ter was de stand weer gelijk, toen rechtsbin nen Slaghekke van dichtbij de overigens uit stekende spelende Albergse goalie kansloos passeerde. (1-1). R.K.S.V. bleef in de aanval en na 10 minu ten spelen hielp midvoor Oude Luttighuis de thuisclub met eengoed gericht schot aan een 2-1 voorsprong. Hierna kwamen de gas ten meer in de aanval. Een keer moest doel man Slaghekke handelend optreden, toen B. Lohuis een keihard schot loste. De overige Advertentie KORTE INHOUD: Katja, prinses Dolgoruki is een leerlinge in een meisjespensionaat. Op een dag merkt de directrice, dat Katja een portretje van Tsaar Alexander II bij zich draagt. Het meis je vertelt, dat zij het portret zelf van de Tsaar gekregen heeft, doch de directrice ge looft hier (terecht) niets van en besluit het de Tsaar bij zijn volgend bezoek te vragen. Als het bevende meisje voor de Tsaar staat, nodigt hij haar plotseling uit een sledetochtje te gaan maken, daarmee zeggend, dat het verhaal van de prinses waar is. Uit het tochtje ontstaat een idylle tussen Katja en de Tsjaar - een idylle die met lede ogen wordt aangezien door de echtgenote van de Tsaar en door zijn ministers, die me nen dat de hervormingsplannen, welke de Tsaar koestert, van Katja afkomstig zijn. Katja wordt naar Parijs gestuurd, doch korte tijd later worden de gelieven herenigd, als de Tsaar een staatsiebezoek aan Parijs brengt, waarbij hij ternauwernood aan een bomaanslag ontsnapt. Zij keren naar Rusland terug, waar zij een min of meer officiële liefdesverhouding beginnen. De Tsaar echter raakt gehaat, zowel bij zijn ministers, die zijn hervormingsplannen te revolutionair vin den, als bij de revolutionairen, die hem een reactionair vinden.... Wanneer de Tsarina sterft, besluit Alexan der met Katja te trouwen en op diezelfde dag een besluit bekend te maken, waarbij de slavernij in Rusland wordt afgeschaft. De ministers zijn tegenstanders van dit plan en laten oogluikend toe, dat de revolutionai ren plannen smeden de Tsaar te vermoor den. Op de dag, dat Katja officieel als nieu we Tsarina zal worden voorgesteld - zij zijn inmiddels al in het geheim getrouwd - werpt een studente een bom onder het rijtuig van de Tsaar en Katja, de ongekroonde keizerin blijft alleen achter. KORTE INHOUD: Na in Marseille een auto te hebben gesto len, begeeft Michel Poiccars (Jean -Paul Belmondo) zich op topsnelheid naar Parijs, waar hem zijn „zaken" en enkele avontuur tjes wachtten. Maar als hij in een scherpe bocht een voorligger probeert te passeren, aanvallen werden door de verdediging der thuisclub rustig opgevangen, zodat de gas ten niet erg gevaarlijk werden. Na rust was het aanvankelijk een gelijkopgaande strijd. In deze periode bleek duidelijk, dat de beide Rijssense kanthalves het middenveld beheers ten. Dit gaf ook uiteindelijk de doorslag. De voorhoede der Rijssenaren kregen, ook al doordat de gasten opdrongen enkele goede doelkansen. Zo kreeg onder andere r. bui ten Hegeman een goede kans om te sco ren, maar hij zag zijn schot op uitstekende wijze gestopt. Rechtsbinnen Hilbrink kreeg even later vrijwel dezelfde kans. Met alleen de keeper voor zich hielp hij de thuisclub aan het verdiende doelpunt. De bal vloog via de vingertoppen van de keeper en de paal in het doel. Hierna waren de gasten een geslagen ploeg. Voor zondag staat de uitwedstrijd tegen de hekkesluiter Rood Zwart op het programma. Op eigen terrein werd destijds met 3-2 ge wonnen. Gezien de betere resultaten van de ze club en de moeilijke positie, waarin deze club verkeert, zal het voor de Oranjewitten geen gemakkelijke opgave worden, Ook de overige elftallen komen allemaal binnen de lijnen. wordt hij daarbij door de motorpolitie ge snapt. Er ontstaat een wilde achtervolging. Michel komt in een netelige situatie en daar bij slaat tot overmaat van ramp de motor af. Hij wordt door één van de twee motor agenten ingehaald en Michel, die geen an dere uitweg meer ziet, trekt zijn revolver en schiet de agent neer. Enige tijd later vinden wij Michel in Parijs weer, waar hij al liftende is aangekomen. Hij is zonder jasje, dat hij in de gestolen auto moest achterlaten tegelijk met zijn geld. Hij ziet kans om bij een vriendin wat geld los te krijgen om althans een jasje en een donkere bril te kopen. Nu moet hij nog op zoek naar Patricia (Jean Seberg), een jeug dige Amerikaanse studente, op wie hij ver liefd is geraakt gedurende een gezamenlijke vakantie van enige weken aan de Rivièra. De jonge vrouw verkoopt in Parijs op de Champs-Elysées kranten voor de „New York Herald", maar hoopt, geholpen door een be vriende redacteur, als journaliste intrviews voor het blad te mogen verzorgen. Patricia is verrast als Michel plotseling voor haar staat. Hij doet haar het voorstel met hem naar Italië te gaan, maar zij aar zelt.... Ondertussen vervolgt de kwestie van de gedode motoragent zijn loop. De politie is op het spoor van de schuldige gekomen. Mi chel probeert een cheque te verzilveren, die hij in betaling heeft gekregen voor de ver koop van een eveneens gestolen auto. Hij heeft dit geld dringend nodig om zich uit de voeten te maken, maar de cheque is ge blokkeerd en bovendien weet hij, dat de po litie hem op de hielen zit. Weer steelt hij een andere auto om te trachten aan contant geld te komen, doch de cirkel sluit zich lang zaam maar zeker. Patricia krijgt bezoek van de politie en wordt aan een verhoor onderworpen, waarbij wordt gedreigd met inhouding van haar paspoort. De volgende morgen slaagt Michel er ech ter in zijn geld te incasseren en maakt toe bereidselen om met Patricia naar Italië te vluchten. Patricia vertelt hem echter, dat zij, nu zij alles van hem weet, van gedach ten is veranderd en dat zij hem zo juist bij de politie heeft aangegeven. In een nauw straatje op Montparnasse tracht Michel nog de vlucht te nemenEen vuur stoot uit een stengum.... Een laatste blik van Patricia, dan komt het einde Advertentie PAGINA 3 Studenten van de Brusselse universi teit hebben dinsdag middag, gesteund door collega's uit Leuven en Gent, be togingen gehouden voor de ambassades van de VAR en de Sovjet-Unie, waarbij Nasser en Kroetsjev voor moordenaars werden uitgemaakt. Rijkswachters wisten te verhinderen, dat de demonstranten tot de ambassadege bouwen doordron gen. Enige betogers en enkele gendarmes liepen verwondingen op. Foto: Een betoger^ die over een afslvjfc hek is geklomr&en, wordt door de politie beetgepakt. 4

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 3