Geschenk van gemeentebestuur aan prinsgezinden FILMi 1EUWS (Keuken) prinsessen zagen (keuken) koning Sana pi tin aaa Demonstralie georganiseerd door de Rijssense slagers OUDE STADSPOMP, HISTORISCH BEZIT HISTORISCH MOMENT DE GEHEIMZINNIGE PASSAGIER Handen en Lippen ruw?PüROL Ned. vereniging v. Huisvrouwen afd. Rijssen Geen verhoging van subsidie voor vereniging „Hef Groene Kruis" Nieuwe Jaarbeurshal zal Marijke-hal heten „Met zonnen keal mo'j e'trouwd wean" Vrijdag 27 januari 1961 Pagina 5 VRIJDAG EN ZATERDAG de avonturenfilm „PARADIES DER MAT ROSEN" R.I.V.O..NIEUWS OUD RIJSSEN Hierbij een recente opname van een oud Rijssens hoekje, dat plaatsing in de reeks foto's van oud Rijssen verdient, door de ou de stadspomp, die op deze historische plek, dicht bij de Ned. Herv. Kerk een waardige plaats heeft gevonden. Rijssen, dat zo opvallend weinig historische monumenten bezit, heeft er in de oude stads pomp één, dat waard is om voor het nageslacht bewaard te worden. Dat inzicht heeft men in Rijssen niet altijd gehad, want ettelijke jaren was de oude pomp „ergens" opgesla gen, hoewel men gelukkig niet overgegaan is tot sloping, hoewel daartoe ook al wel voornemens kenbaar zijn gemaakt. Dat zou erg jammer zijn geweest. Niet zo zeer, omdat de pomp op zich uit het oogpunt van kunst van enige waarde zou zijn. Maar dat is niet noodzakelijk om een monument uit historisch oogpunt bezien, belangrijk te doen zijn. Aan de stadspomp is n.l. een ge schiedenis verbonden, die ons vertelt, dat het gemeentebestuur van Rijssen zijn dank wilde demonstreren aan de Prinsgezinden, voor hun houding in de bewogen jaren rond 1788, toen de strijd tussen Prinsgezinden en Patriotten ook in Rijssen hevig moet zijn ge weest. De Prinsgezinden zullen de er kenning van hun gezindheid door het gemeen tebestuur met grote vreugde hebben ontvan gen. De Prinsgezinden die in hoofdzaak het Wes telijk deel der stad bewoonden waren trots en ingenomen met de plaats, die door het gemeentebestuur werd aangewezen. De pomp werd n.l. opgesteld, in het centrum van hun „bastion" op de Haarstraat, hoek Walstraat, op de plaats waar thans garage Baan geves tigd is. Eigenaardig dat de scheidingslijn van vroe ger eeuwen, die getuigde van bepaalde te genstellingen eigenlijk tot op de dag van he den in stand gebleven, al is door de nieuw bouw en door de komst van „vreemdelingen" de duidelijkheid van deze stelling, niet meer zo, zoals ze was tot b.v. tot de jaren vlak voor de oorlog 1940-1945. De bedoelde scheidingslijn liep n.l. van Noord Het is carnaval in Rio de Janeiro, wan neer twee ondernemende zeelui elkaar ont moeten: Erik, een rechtschapen jongen, rustig en serieus en Kai, een vrolijker type, die graag de bloemetjes buiten zet. Aangezien de heren geen cent op zak heb ben, proberen ze hun geluk in „De gele draak", een goedkoop nachtzaakje, waar net een kloppartijtje aan de gang is, zodat ze juist op tijd komen om de beeldige Bar bara Riccardi, de dochter van een indu strieel, alsmede haar verloofde, Henri F. Jones en diens vriend Robby uit het tumult te redden. Deze drie staan op het punt een tocht te maken met het luxe jacht van Bar bara en dat is niet zo maar een plezierreis je, maar het gaat om een schat, want Henrie is achter het geheim gekomen van een oud zeekapersschip, waarvan het wrak op een eenzaam eiland verborgen moet liggen. De schatten, die nog altijd aan boord moeten zijn, trekken hem erg aan. Barbara is natuurlijk dankbaar voor de hulp van de twee matrozen, ze nodigt Erik uit op het schip te komen en kapitein Wie- gand geeft hem een baantje als steward. Vlak voor het jacht bij prachtig weer uit vaart, ziet bovendien Kai nog kans als kruier vermomd aan boord te komen. Het gaat er gezellig toe op het jacht; er wordt gelui erd, gedanst en geflirt en gelegenheid tot kleine jaloezietjes is er overigens genoeg, want behalve Barbara zijn er nog twee vrien dinnen van haar aan boord, Ruth en Doris en niet te vergeten Jenny, een allerliefst en koket kamermeisje. Onderweg wordt het huwelijk van Barba ra en Henri voorbereid - iedereen is er druk mee in de weer - maar de schuch tere Robby probeert op het laatste ogenblik nog Henri de loef af te steken en Barbara te imponeren. Kai helpt hem door Henrie een slaapmiddeltje toe te dienen en inder daad slaapt de bruidegom tijdens de plech- naar Zuid, van de Boomkamp via het schild, door de Elzenerstraat. Dat is altijd zo gebleven, al kwamen de accenten van de tegenstellingen, die rond de jaren 1788 bestaan moeten hebben heel anders te liggen. Maar de tegenstellingen bleven. En nog heden ten dage zullen Rijssenaren die in het Westelijk deel zijn geboren en opgegroeid, met een bepaalde tegenzin in het Oostelijk deel gaan wonen hetgeen uiteraard even eens het geval is voor de „Oostelijken" die zouden moeten verhuizen naar de Westzij de. Langzaam zullen deze inzichten zich wel wijzigen, maar dat ze nog sterk leven zal niemand kunnen ontkennen. Terugkomende op de stadspomp, vele ja ren heeft deze, het Westelijk deel van de stad van water voorzien en tientallen van jaren, heeft de pomp een belangrijke plaats ingenomen in dit stadsdeel. Omdat ook de Haarstraat naar reeds eer der gesteld is, zijn tol aan de vernieuwing en modernisering moest betalen, moest de pomp, van zijn historische plaats verdwij nen, omdat zij in de weg kwam te staan. Eerst heeft men nog geprobeerd, om de pomp wat te verplaatsen, maar op een be paald moment moest zij weg. Als gezegd, jaren is de pomp opgeslagen geweest, tot men enkele jaren geleden een oplossing vond, door haar te plaatsen bij de Grote Kerk. Daar zal ze tot in lengte van jaren zonder twijfel blijven staan. In het Rijssen van voor honderd jaar, was de „aole poompe" niet de enige waaruit de Rijssena ren het noodzakelijke water konden betrek ken. Tot omstreeks de jaren 1930 bezat Rijssen er meerdere. Waterleiding was er niet, vele putten leverden slecht water, zodat het een noodzakelijkheid was geworden, dat men ge meenschappelijke pompen moest gebruiken. Dat men vaak honderden meters met em mers en melkbussen moest sjouwen werd tot voor ongeveer 30 jaar geleden als heel gewoon beschouwd. Als het 's winters hard ging vriezen, kon men een merkwaardig tafereeltje zien. Dan werden de „stadkeals" druk, want de pom- tige huwelijksceremonie prompt in. Bar bara is woedend en het huwelijk moet wor den uitgesteld. Intussen hebben ze het mysterieuze ei land. Langs allerlei avontuurlijke wegen land bereikt en de schatzoekers gaan aan doorkruisen ze het eiland en het zijn Erik en Kai, die het eerst bij het sprookjesach tige wrak aankomen. Ze vinden inderdaad een kist met goudstukken, waarop Henri onmiddellijk aanspraak maakt. Maar een nieuwe sensatie wacht hen: er breekt een verschrikkelijk onweer los en als de storm voorbij is, blijkt het jacht te zijn verdwe nen. De maat en de matroos Joe hebben een deel van de bemanning tot muiterij aangezet, de kapitein en een paar trouwe mannen geboeid en gevangen gezet in het ruim en vervolgens zijn ze er met het schip vandoor gegaan. Ergens in een afgelegen bocht hebben ze afspraak met een visserij boot en de bedoeling is alles wat waarde heeft en niet spijkervast is, over te hevelen en daarna het jacht te laten zinken. Intussen heeft Erik op het eiland de lei ding genomen. Terwijl de anderen een „dolce far niente" beleven, heeft Barbara allengs meer begrepen, dat Henri niet de ware man voor haar is. Tot vreugde van iedereen duikt ook het jacht weer op, want de kapi tein en zijn getrouwen hebben zich op het laatste moment bevrijd en het heft weer in handen genomen. De terugtocht begint en wanneer nu eindelijk het huwelijk van Barbara en Henri zal worden gesloten, wijst Barbara hem definiteif af. Henri wordt bij zonder opstandig en het is Robby, die hem kloek tot zwijgen brengt. Wanneer het jacht de haven van Rio is binnengelopen gaan Barbara en Robby heel gelukkig van boord. Henri volgt ze en een matroos draagt de zware kist met de schat. Maar in het gedrang raakt hij hem kwijt, de kist valt in het water en de mensen aan het strand springen hem achterna om naar de blinkende goudstukken te duiken. Henri is de wanhoop nabij, nu hij zijn schat ziet verdwijnen. pen moesten tegen de vorst worden beschermd De stadskeals gingen de pompen naar zij zeiden „hun winterjassen" aantrekken. Er werden dikke slingers van stro gemaakt waarmee de pompen werden omwonden. Met primitieve middelen deed men soms wonde ren, dat bleek ook in deze gevallen. De pompen waren over de hele stad ver spreid. Dicht bij het stadhuis, stond er een, op de Zaagkoele (Enterstraat), op de Ooster hofweg, in de Elzenerstraat, hoek Bouwstraat in de Eschstraat ter hoogte van de Noach- straat, op het Hogepad en in de Tabaks- gaarden. Dat niet alle Rijssenaren gebruik konden (of wilden) maken van de stadspompen was een doorn in het oog van de onvergetelijke Rijssense arts dokter Stokkers, die uit er varing wist, dat het slechte drinkwater dat uit de putten werd gehaald, de bron was van veel ellende. Een goede drinkwatervoorzie ning ook voor Rijssen dat was een grote nood zaak was zijn mening, en nadat hij zijn le ven had gewijd aan het welzijn van de Rijs senaren, bleek bij zijn "Overlijden dat hij al zijn bezittingen had nagelaten aan de ge meente Rijssen met de bedoeling een fonds te stichten, dat ten doel moest hebben Rijs sen aan een waterleiding te helpen. Zijn hele leven heeft dokter Stokkers mis schien wel gewerkt om zijn vermogen zo groot mogelijk te doen zijn, opdat hij „zijn" Rijs sen zou kunnen helpen aan een waterleiding, die er moest komen. De plannen van dokter Stokkers zijn niet helemaal uitgekomen. Juist in die tijd, was het dat de Waterlei ding maatschappij Overijssel in opgang kwam en ook Rijssen in haar voorzieningsgebied be trok. Maar het dokter Stokkersfond bestaat en zal blijven bestaan. Uit dit fonds zijn reeds vele bedragen gekomen, ter verfraai ing van de stad. Dat was ook een grote wens van dokter Stokkers, wiens dokter Stokkers fonds een unieke instelling in Nederland is. Vaak hebben wij ons de vraag gesteld, of Rijssen geen monument had kunnen oprichten een monument van dankbaarheid aan de man, die alles wat hij bezat opofferde aan de stad en de bewoners ervan die hem lief was. Of zou dat nu na zovele jaren, nog kunnen? Advertentie opwekkend - pijnverdrijvend Zaterdagmiddag heeft RIVO weer door twee overwinningen die aan duidelijkheid niets te wensen overlieten, zich nog vaster op de derde plaats genesteld. In drie sets werd het technisch wel aardig spelend, doch over weinig stootkracht beschikkende DIS versla gen, 15-12; 15-9, 15-9, terwijl ook Rapid niet tot winst kon komen. Met deze ploeg werden wel heel korte metten gemaakt. Met zeer snel spel, voortkomend uit een zeer goede techniek en conditie, werd de eerste set met 15-6 door RIVO gewonnen. In de tweede set werden de zaken nog forser aangepakt, met als gevolg een 15-0 overwinning. Hiermee was de Rapid tegenstand finaal gebroken, zodat een nu iets rustiger spelend RIVO ook de derde set met 15-6 in haar voordeel beslis te. Wanneer in deze vorm wordt doorge speeld zal RIVO volgend jaar zonder twijfel in de, dan enige, Oostelijke overgangsklas se een leidende rol gaan spelen. In de tweede klas NeVoBo werd RIVO II ondanks een invaller, toch vier punten rij ker, door een zwaar bevochten overwinning op VBOW II en niet opkomen van O.K.K. II. Uit 9 wedstrijden heeft RIVO II thans 12 punten vergaard, waardoor ze op de koploper slechts een achterstand van 4 punten hebben. Tijdens de op 24 janiari gehouden algeme ne ledenvergadering werd door enkele mu taties het bestuur als volgt gewijzigd: De voorzittershamer ging over van de heer D. Looyen in handen van de heer M. Kreykes. Het secretariaat werd gewij zigd van mej. A. Landweer, Enterstraat in dhr M. Jansen, Markeloseweg 21, als sport- commissionaris werd gekozen wegens ver trek van de heer G. Aaftink de heer D. Ilbrink terwijl als algemeen adjuncte mej. R. Rozemuller werd gekozen. Naar aanleiding van in deze vergadering naar voren gekomen feiten, doet RIVO nog maals een beroep op alle Rijssenaren, die iets voor deze mooie tak van sport voe-. Tijdens de opstand in Hongarije in no vember 1956, bezetten de Russen het vlieg veld van Boedapest, dat door alle burgers, moet worden ontruimd. Onder de mensen, die daar reeds enige dagen vergeefs wach ten op een vliegtuig, dat hen naar hun be stemming zal brengen, bevinden zich een TV-verslaggever, een Amerikaans gezin, be staande uit man, vrouw en twee kinderen (en een derde op komst), die na vijf jaar in Perzië, hier op doorreis zijn naar Ameri ka, een professor uit Tel Aviv en nog enke len. Op het laatste ogenblik voegen zich daar bij Lady Diana Ashmore met een onbeken de man, die Flemyng blijkt te heten en blijk baar ziek is. De luchtvaartmaatschappij zal deze veer tien mensen en twee kinderen per bus naar Wenen laten brengen, vanwaar zij dan hun reis verder per vliegtuig kunnen voortzet ten. Alles lijkt goed te gaan, als men het feit, dat Mr. Flemyng onderweg éénmaal is flauw gevallen, niet meerekent, tot zij in het plaats je Mosan aankomen, 5 kilometer van de Oostenrijkse grens. Hier wordt het gezel schap door een Russische commandant op gehouden. Deze commandant, majoor Surov, toont van meet af aan belangstelling voor de knappe Diana Ashmore en tezelfder tijd achterdocht ten opzichte van de zieke Mr. Flemyng. Zijn vermoedens zijn wel gegrond, want Mr. Flemyng is in werkelijkheid een Hon gaar, Paul Kedes, die, toen hij vijf jaar voordien in Engeland verbleef, Diana ge vraagd had zijn vrouw te worden, maar op haar ontkennend antwoord, uit teleurstelling naar Hongarije terugging. Daar ging het hem aanvankelijk redelijk goed, tot hij op een belachelijke spionage-aanklacht werd gearresteerd en om hem tot een bekentenis te dwingen, gemarteld. Hij werd door ver zetsstrijders bevrijd en Diana is nu van plan hem in de vrije wereld te brengen en alles te doen, om die vijf ellendige gevangenis jaren enigszins te vergoeden. Als majoor Surov van plan schijnt te zijn de reizigers langer op te houden dan nodig is, beraamt Diana het plan, om met Paul de grens over te vluchten, maar als zij met een klein bootje het naburige meer wil len oversteken naar Oostenrijk, worden zij ontdekt en gevangen genomen. Majoor Surov is echter zo onder de in- Daartoe uitgenodigd door de Rijssense sla gers hebben woensdagmiddag en avond ve le huisvrouwen een demonstratie bijgewoond, die werd gehouden in Hotel Gijsbers en waar men letterlijk en figuurlijk heeft genoten. De keukenprinsessen zagen een koning aan het werk in de persoon van de chef kok van Adverten tie Op dinsdagavond, 24 januari sprak voor de afdeling de heer G. Mulder over „toe komstvoorzieningen voor de vrouw en haar gezin". De lezing van de heer Mulder stond onder auspiciën van de Voorlichtingcommis sie uit het Levensverzekeringsbedrijf. Het is voor een ieder nuttig om te weten welke mogelijkheden er zijn bij de diver se levensverzekeringen. Dat vele van onze leden graag hierover iets wilden leren, be wees dan ook wel de opkomst. Uit de interessante uiteenzetting over de verschillende mogelijkheden trof ons vooral, dat er sinds de instelling van de A.O.W. meer mensen zijn, die er toe over gaan om een lijfrente te kopen of een ouderdomsverzeke- ring te sluiten. Eigenlijk zou men het tegen gestelde verwachten, doch met de A.O.W. heeft men een zekere basis en is het niet zo kostbaar meer om een extra verzekering of lijfrente te nemen. Tevens werden drie boeien de films vertoond. Het bestuur van de vereniging Het Groene Kruis heeft de gemeente verzocht de haar jaarlijks toegekende subsidie van 2.50 per lid per jaar te verhogen tot 3.50. De reden van het verzoek is, dat ingaande 1 januari 1960 de contributie van 5.- op 7.- per jaar is gebracht. Het gemeentelijk subsi die bedroeg tot nu toe de helft van de con tributie. De vereniging voert aan, dat men deze grondslag ook voor de toekomst graag besten digd wilde zien. B. en W. zijn van mening, dat tot nu toe nooit bepaald is, dat het subsidie 50 procent van de contributie zou zijn; het bedrag van 2,50 is min of meer willekeurig bepaald. Teneinde op de hoogte te komen, met de noodzaak van de subsidieverhoging, hebben B. en W. overlegging van de begroting, reke ning en balans gevraagd. Uit deze beschei den is gebleken, dat voor 1961 zonder verho ging van het gemeentelijk subsidie, een slui tende exploitatie mogelijk is, In verband hiermee achten B. en W. „voors hands geen redenen aanwezig om het ver zoek in te willigen." Weshalve de raad wordt geadviseerd het verzoek af te wijzen. len: Kom eens op de training kijken en... wordt lid. Training heren: zaterdagmiddag 2.00 u. - 5.00 u. Training dames: dinsdagavond 7.30-9.30 u. Hare Majesteit de Koningin en Zijne Ko ninklijke Hoogheid de Prins der Nederlan den hebben goedgevonden, dat de nieuwe hal op het Croeselaanterrein, die met a.s. Voorjaarsbeurs in gebruik zal worden ge nomen; naar Prinses Marijke zal worden ge noemd. Deze nieuwe expositieruimte van de Ko ninklijke Nederlandsche Jaarbeurs behoort tot de modernst geoutilleerde in Europa. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat ten gerieve van de bezoekers de parterre van deze hal door middel van een roltrappen- systeem met de le étage zal zijn verbon den. De gezamenlijke oppervlakte van bei de étages bedraagt ca. 17 000 m2 bruto. Gedurende de Voorjaarsbeurs zal de par terre ruimte geheel bezet worden door de afdeling Scheepsbouw, die o.m. exposities zal omvatten van scheepsmotoren en - schroe ven, cascobouw, laad- en losgerei en be veiligingsapparatuur, terwijl tevens een be langrijke plaats voor navigatie instrumenten en - apparatuur is ingeruimd. De le étage zal worden gereserveerd voor de groepen pompen en compressoren en 'n aantal deelnemingen op het gebied van ma chines en gereedschappen voor de metaal bewerking. In de nieuwe hal bevindt zich tevens een fraai en geriefelijk restaurant, dat plaats biedt aan 400 personen, hetgeen een aanzien lijke verbetering van de restaurantaccom modatie op het Croeselaanterrein betekent druk van Diana's innerlijke adel alswel uiter lijke schoonheid, dat hij haar vrijlaat. Paul blijft echter gevangen. Intussen achten de medereizigers zich be dreigd en zij zeggen tegen Diana: „De ma joor is gek op u. Hij wil iets. Geef het hem, anders lopen wij gevaar!" En Diana zwicht voor deze woorden en zoekt de majoor op. Een heftige scène is het gevolg hiervan, waarin tot uitdrukking- komt, hoe beiden zich, ondanks alle ver schillen tot elkander voelen aangetrokken. De andere dag zullen de reizigers naar Boedapest terugkeren. Zo luidt het bevel van het Russische hoofdkwartier. Zij moeten zich gereedhouden voor vertrek om 9 uur 's mor gens. Tot hun verbazing en ergernis ver schijnt de bus al véél vroeger. Zich afvra gend, wat die grillige Russen nu weer van plan zijn, vertrekken zij. de Vereniging tot bevordering van Slagers vakonderwijs (S.V.O.) de heer van Eksteen, die werd bijgestaan door mej. Kuipers. Door het grote „vakmanschap" van dit duo, en door de grote geroutineerdheid verliep de demonstratie, die 'n gevarieerd karakter droeg bijzonder vlot en vast staat, dat de novitei ten, die door de demonstrateur en door de demonstratrice werden gebracht, een willig gehoor hebben gevonden, bij de zeer belang stellende Rijssense huisvrouwen. Uit de mond van een van haar hoorden wij een karakteris tieke opmerking die doelde op het vak manschap van de heer van Eksteen. In on vervalst Riessens dialect liet deze huisvrouw zich ontvallen „Met zonnen keal mo'j e' trouwd wean". Dat was wel een bijzonder compliment aan het adres van de heer van Eksteen, die ver gezeld van mej. Kuiper in plaatsen over het hele land soortgelijke demonstraties ver zorgt. Dat koken een kunst is, staat voor vele vrouwen evenals voor mannen (waarvan de liefde bij velen, naar beweerd wordt, door de maag gaat) vast als een paal boven wa ter. Voor die huisvrouwen, die daarvan niet overtuigd zouden zijn geweest kwam dat vast te staan tijdens de demonstratie, waarin de heer van Eksteen van de eenvoudigste „ma terialen" zeer bijzondere gerechten wist te creëren. De demonstratie werd begonnen met het bereiden van speklapjes. Dat kan op 3 ma nieren gebeuren, en op de wijze door de heer van Eksteen en mej. Kuiper toegepast wer den, uitstekende resultaten verkregen. De bereiding van runderlappen, kan ook al op 3 verschillende manieren gebeuren. Met wat bloem, tomatenpuree en een klein stukje laurierblad wordt het braden van een gewoon runderlapje, weliswaar niet ingewikkeld, maar qua smaak werden toch bijzondere resulta ten bereikt. Grote aandacht werd op de de monstratie besteed aan de bereiding van levergerechten. De resultaten die uit de pan kwamen waren kennelijk voor velen verras send. Gehaktdag kan een feestdag zijn, zo was de heer van Eksteen van mening, en hij bewees dit overduidelijk door de prestaties, die hij met „gewoon" gehakt te bereiken wist. Ongekende - smaakvariaties werden be reikt met gehakt, opgediend met piccalilly- saus, met paprikasaus en met kerrysaus. Biefstuk bakken is een kunst, dat erkenden de heer van Eksteen en mej. Kuiper ruiterlijk. Jammer dat vele huisvrouwen de biefstuk „mishandelen" door ze te lang te laten bak ken of door de jus te laten verbranden. Dui delijk en suggestief werd gedemonstreerd hoe de biefstuk echt de delicatesse kan zijn, die men er van verwachten mag, zowel van de biefstuk Westmoreland, de biefstuk Ameri- cain, de biefstuk Singapore en de biefstuk a la maison een creatie van de heer van Ek steen zelf. De vele belangstellende huisvrou wen waren vol lof, over dit initiatief van de Rijssense slagers en de organisatie was uit stekend. De demonstrateur en demonstratrice werden op uitstekende wijze bijgestaan door leerlingen van de Chr. Landbouwhuishoud- school, die er voor zorgden, dat de aanwe zigen, niet alleen lucht van het bakken en braden kregen maar ook vooral de smaak ervan. Als de Rijssense mannen dezer dagen gaan ontdekken, dat de biefstuk of het gehakt be ter gebakken of gebraden is dan ooit tevo ren, dan weet men waar dat voor een deel aan te danken is.

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 5