Vestiging Technische Hogeschool ook in Rij ssen met vreugde begroet Technische Hogeschool J» I I DE TWENTSCHE BANK Dank zij noests koopmanschap en volharding krijgt TWENTHE een Commentaren van burgemeester en uit onderivijskringen Studentenbad De gemeente Rijssen is met heel Twente verheugd over de bijzonder belangrijke beslis sing die genomen werd met betrekking tot het hoger onderwijs. Een T.H. in het gebied Enschede-Hengelo betekent een niet te onderschatten factor in de voortschrijdende economische ontwikkeling van ons gewest. Ook Rijssen is daarbij zeker betrokken, mede gelet op de gunstige ligging van onze plaats aan de spoorlijn Enschede-West Nederland en de binnen afzienbare tijd gereed komende E 8 auto- weg. In dat grote samenspel van krachten speelden en spelen eveneens mee, de werkers van de Confectiefabriek Bij de ontwikkeling van Twenthe mag Rijssen niet achterblijven! De „HEKA" doet in deze ontwikkeling mee, BOUWT EEN GROOT STUK BIJ en rekent in zijn plannen op de volle medewerking van de Rijssenaren De De Vrijdag 27 januari 1961 Pagina 2 Op het landgoed Drienerlo zal de Technische Hogeschool verrijzen voorheen H. J. VAN HEEK verschijnt in 't Twentse land, Dus: welkom in haar eerste jaar heeft een nauwe band Met Twente: nu reeds 100 jaar (Uw financiële docent) Het bericht, dat de minister van onderwijs kunsten en wetenschappen bekend had ge maakt, dat de 3e technische hogeschool zijns inziens het beste gevestigd kon worden in Twenthe en wel op het bekende landgoed Drienerloo, gelegen tussen Hengelo en En schede, heeft zoals in geheel Twente ook in Rijssen vreugde verwekt en ook hier getuigde het vlagvertoon van verschillende openbare gebouwen en scholen van de bijzondere in stemming waarmee deze belangrijke bekend making was ontvangen. Uit de nota van de minister blijkt duidelijk, dat de „sfeer van in dustriële en andere capaciteiten" tenslotte de doorslag hebben gegeven, om als zijn voor keur Enschede als vestigingsplaats van de Technische Hogeschool aan te geven. Voor een niet gering deel is dus de doorslaggevende factor geweest, de grote aandrang, die er van Twentse zijde is uitgeoefend, om als be langrijk industrieel potentieel in aanmerking te komen voor de T.H., waarnaar ook in alle heftigheid door andere Oostelijke plaatsen als Arnhem, Zwolle en Deventer is gesolliciteerd. Uiteindelijk kon maar een „sollicitant" uit de bus komen. Dat is dan Enschede gewor den. Een verheugend feit, voor alle Twentse steden ook voor Rijssen. Het was een sympathieke gedachte van het gemeentebestuur het belangrijke bericht te onderstrepen, door de stadsomroeper de opdracht te geven het blijde nieuws te ver kondigen. „De daorde Technische Skoole koomp in Tweante" aldus IVlannus Nijland. Verheugd en vol goede verwachtingen ziet ook Rijssen de vestiging van de T.H. in Enschede tege moet. Teneinde een beeld te krijgen van de me ning, die op het verheugend bericht in Rijs sen is ontstaan, hebben wij burgemeester Landweer gevraagd zijn reactie, op het be sluit van minister Cals te geven. De burgemeester was zoals hij het spon taan uitdrukte zeer verheugd. Het aanzien van de industriële streek, die Twente is, stijgt belangrijk met de vestiging van de Technische Hogeschool. In de naaste en verre toekomst, kan de ho geschool, natuurlijk een belangrijke plaats gaan innemen ook voor begaafde jongens en meisjes uit Rijssen, die tot nu toe, door de afwezigheid van een wetenschappelijke op leiding vaak verstoken zijn gebleven van het onderwijs, dat zij qua talent zouden hebben kunnen volgen. Door de mogelijkheid van studiebeurzen en door de aanwezigheid van een Technische Hogeschool in Enschede, zul len ook straks jeugdige Rijssenaren die aan leg en doorzettingsvermogen bezitten een wetenschappelijke opleiding kunnen volgen, waarvan zij in het geval, dat men in Delft of in Eindhoven zou moeten studeren wel licht verstoken zouden zijn gebleven. DE HEER DE RIDDER directeur van de lagere Technische school: was ook zeer in genomen met het bericht, dat in Enschede de 3e T.H. zou worden gevestigd. Hoewel in het algemeen leerlingen van zijn school, niet zullen kunnen „doorstoten" naar de T. H. blijft de mogelijkheid toch bestaan, dat be gaafde leerlingen, waarvan de technische grondslag op de LTS is gelegd via U.T.S. en H.T.S. de Technische Hogeschool zouden kun nen bereiken. Door het besluit van de minister aldus de heer de Ridder blijkt, dat Twente als vol waardig wordt beschouwd en vooral voor de Twentse industrie achtte hij de Techni sche Hogeschool vooral voor de toekomst van zeer groot belang. De komst van een groot aantal leraren zal ook zonder twijfel zijn invloed uitoefenen op het intellectuele peil van Twente aldus de heer De Ridder, die ook om deze reden verheugd was, dat de span ning nu eindelijk gebroken was. DE HEER VAN HUNEN hoofd van de Julianaschool: toonde zich „blij met de blij- en". Als hoofd van de lagere school kan hij uiteraard geen leerlingen „afleveren", die van daaruit de T.H. in de toekomst zullen kunnen bezoeken. De mogelijkheid blijft ech ter bestaan, dat uitstekende leerlingen via het voortgezette en middelbare onderwijs de T.H. zullen kunnen bereiken. In bepaalde gevallen kan het financieel voor de ouders onoverkomelijk zijn, dat begaafde kinderen naar het Westen of 7uiden des lands zou den moeten om daar een studie aan een T.H. te gaan volgen. Nu er echter een T.H. in Enschede zal wor den gevestigd zullen in de naaste toekomst ook leerlingen uit Rijssen, die anders de hogere studie hadden moeten staken om fi nanciële redenen een belangrijke plaats in de maatschappij kunnen innemen, misschien aldus de heer Van Hunen ook een enkele leerling van mijn school DE HEER OTTE hoofd van de Chr. ULO school: was zeer positief in zijn uitlatingen. Een bijzonder groot belang aldus de heer Otte, dat Twente eindelijk uit zijn weten schappelijk isolement wordt verlost. De ani mo een opleiding aan de T.H. te gaan vol gen zal belangrijk stijgen, ook voor leerlin gen, waarvan de ouders niet in staat zouden zijn, hun kinderen naar Delft te sturen. Enschede is vlak bij. De mogelijkheid om reisstudent te worden is zeer zeker aanwe zig, en juist door de aanwezigheid van de T.H. in Twente zullen er meer leerlin gen - ook uit Rijssen - kunnen gaan stude ren dan ooit tevoren... DE HEER J. NIJHOFF hoofd van de open bare school: Dit is een zeer belangrijk be richt voor onze provincie en vooral voor Twenthe. Enschede is zeer goed gelegen als zijnde het centrum van een groot industrie gebied. De grote stijging van adspirant stu denten, die ook de komende jaren zonder twijfel zal doorzetten, konden in Delft en in Eindhoven niet worden opgevangen. Dat de uitbreiding nu in Enschede zal plaats hebben, verheugt mij zeer. Talentvolle jongere Rijssenaren, krijgen nu ook de kans, om een hoge wetenschappelij ke opleiding te volgen. Als men naar Delft of Eindhoven moet, worden de kosten voor al te velen te hoog. Ook voor Rijssen dus een verheugende dag, aldus de heer Nijhoff. DE HEER DUINDAM hoofd van de R.K. school: achtte de vestiging uit meer dan een opzicht voor Overijssel en Twente in het bijzonder van uitzonderlijk belang. De komst naar Twente van wetenschaps mensen, die in contact zullen komen met de Twentse industrie kan zeer vruchtdragend zijn. Het intellect, dat zich zal gaan vestigen in deze streek, kan uit meer dan een oogpunt grote voordelen opleveren. Twente is plotseling een belangrijke streek geworden, dan het ooit tevoren is ge weest aldus de heer Duindam, die ook heel erg met de beslissing van de minister in kon stemmen. Voor jongere Rijssenaren, begaafde leer lingen, gaat er plotseling een grotere wereld van mogelijkheden open. Het belang daar van is niet in woorden uit te drukken. Talentvolle leerlingen, die als alleen maar Delft of Eindhoven als studiemogelijkheid aanwezig was, niet tot ontplooiing zouden zijn gekomen, kunnen nu „in eigen huis" een stu die volgen, die in hun verdere leven ont zettend veel voldoening zal schenken. Deze indrukken van burgemeester Land weer en van figuren uit het onderwijs spre ken duidelijke taal ten aanzien van de toe komst, die Twente met zijn Technische Ho geschool tegemoet gaat. Het nieuwe opleidingscentrum voor lichame lijke ontwikkeling van de Universiteit van Glasgow is dezer dagen geopend. Het heeft ongeveer een kwart miljoen Pond gekost. Het gebouw zal 12 uur per dag open zijn voor de 6.000 studenten van de universiteit en in het bijzonder voor de 21 universitaire sportverenigingen. Het gebouw staat op een steile helling en het zwembad op de beneden verdieping maakt hiervan gebruik voor de gradatie van ondiep tot diep. Het bad is 25 bij 12 meter en heeft deze afmetingen om zwemmers die getraind worden het gevoel bij te brengen voor metreieke afstanden voor wedstrijden op het Continent of op de Olym pische spelen. Instructeurs kunnen de zwem mers door ruitjes onder de wateroppervlakte gade slaan. Het grote gymnastieklokaal heeft drie badminton banen en banen voor basket ball en volleybal. Een tweede gymnastieklo kaal is ingericht voor schermen, judo en bok- „HEKA T.H. T.B.

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 2