Bali AGITATOREN WORDEN OPGELEID IN OOST-DUITSLAND Nieuwe schuilkelder in Stockholm is tevens ondergrondse garage Luchtmachten smeken houwers om loodrecht opstijgende vliegtuigen Horizontale snelheid mag FILMNIEUWS Vrijdag en zaterdag de film „de liel van Tarawa" woensdag de film „Gevaren der jeugd" Ouderwetse koek ii de koffie bij Duitsland op één na grootste exporteur van uurwerken Ét echter niet verminderen TWEE VERDIEPINGEN ALS SCHUILPLAATS MISS BRIL 1961 BETON- EXPRESS In Offenbach aan de Main staat in een parkje deze machtige speeltrein. Ook aan de andere kant van het veld staat een der gelijke express, die tegen een stootje kan en in de verbeel ding van de reizigertjes uit kan groeien tot een daverende beton-express. ï-;/ Imm „Staartzitters" Ring vleugel? Meer lading VRIJDAG 13 JANUARI 1961 no. 11 PAGINA f Van een aanval op Gualdalcanal keren drie man terug: luit. Brady, sergeant Sloan, sol daat Campbell. Brady (RAY DANTON) heeft de niet-noodzakelijke aanval gelast om per soonlijke lauweren te kunnen oogsten; Camp bell verwijt hem de dood van zijn kamera den en trekt het struikgewas in. Even later lost Brady een schot.... en blijkt Campbell te hebben gedood. Zijn excuss is, dat hij „meende Japanners te horen". Sloan (KERWIN MATHEWS) is diep ver ontwaardigd, maar voelt dat het geen zin heeft een aanklacht tegen een officier in te dienen. Weldra wordt hij zelf bevorderd tot luitenant en naar Nieuw-Zeeland overgeplaatst. Hier woont Campbells vrouw Ruth (JULIE ADAMS) en hij gaat haar zijn deelneming betuigen. Tot zijn verrassing blijkt ook Brady een trouwe bezoeker van de ranch der Camp bells te zijn; Brady maakt werk van Ruth's zuster Paula (KAREN SHARPE) en Sloan verdenkt hem ervan dat hij op het kapitaal der Campbells uit is. Zelf raakt Sloan ver liefd op Ruth, Bij een raid op een door Japanners be zet eiland heeft het er veel van alsof Brady probeert Sloan in handen van de vijand ach ter te laten. Nu is de maat vol bij Sloan en hij dient een aanklacht in tegen Brady op grond van het gebeurde te Gualdalcanal. Inmiddels worden beiden echter ingezet bij de landing op Tarawa. Brady's compagnie landt het eerst. Brady stormt weer stoutmoedig als altijd naar voren, maar zijn troepje krijgt het hard te ver duren. Als Sloan met versterkingen aan land wordt gezet, vindt hij Brady's compagnie ge decimeerd en gedemoraliseerd terug. Brady zelf zit wezenloos in een bunker. De beide Officieren raken door het vuur der Japanners geblokkeerd in hun schuilplaats. Onder invloed van Sloans scherpe woorden komt Brady na enige uren weer tot zich zelf; hij doet een vermetele uitval en weet - hoewel hij dodelijk wordt gewond - de do minerende Japanse stelling uit te schakelen. De kansen beginnen te keren, steeds meer Amerikanen landen op Tarawa. De volgende dag is de verovering een feit. Sloan is onder de gewonden, die worden weg gedragen. „Ik moet jou binnenkort eens spre ken over Brady", zegt de generaal, „ik wil hem voordragen voor 'n posthume onderschei ding en jij kende hem zo goed". -„Echt ken nen doe je een mens nooit", zegt Sloan na denkend. Woensdag de film „Gevaren der iengd" Marjorie Morningstar, (NATALIE WOOD), 18 jaar en zeer charmant, is er niet ze ker van of zij wel serieus van Sandy Lamm (EDWARD BYRNES) houdt, die door Mar- jorie's moeder (CLAIRE TREVOR) als goede partij beschouwd wordt. Op Hunter College ondergaat Marjorie de bekoring van het toneel, als zij een rol vervult in „Romeó en Julia". Op aandringen van haar beste vriendin, Marsha Zelenko (CAROLYN JONES), gaat zij met Marsha mee naar het zomer kamp Tamarack, als assistente van de lei ding. Maar voor zij naar Tamarack ver trekt weigert zij Sandy's ring aan te nemen. Vanuit Tamarack neemt Marsha haar op een verboden kanotochtje over het meer naar het aan de overzijde gelegen kamp South Wind. Daar ontmoet zij de door alle meisjes bewonderde Noel Airman (GENE KELLY), die zingt, danst, componeert en de plaatselijke shows regisseert. Zij ontmoet hier ook Wally (MARTY MILNER), Noel's assistent, die toneelschrijver wil worden. Noel geeft haar een plaats in de South Wind Show en zo worden Marsha en Marjorie vaste bezoekers van South Wind, waar zij voortdurend in contact staan met Noel en Wally. Ook Marjorie's Oom Samson (ED WYNN), een vriendelijke en levenswijze man, komt in South Wind werken, als hulp in de keuken. Marjorie wordt op Noel verliefd, maar als hij haar bij een van haar bezoeken aan zijn kamer vertelt dat hij er niet aan denkt zich met een „respectabel" (11e burgerlijk!) meis je als Marjorie te verloven, vlucht zij vol komen ontdaan weg. Tijdens een tuinfeest treedt Oom Samson in een komische schets op en oogst een da verend succes. De toeschouwers zijn er zich echter niet van bewust, dat de man ziek is. Onderwijl ontmoet Marjorie de halfdronken Wally, die haar zijn liefde bekent. Zij geeft hem een vluchtig en vriendschappelijk kusje en begeeft zich weer naar Noel. Doch voor zij komt ziet zij Oom Samson, die een hart aanval gehad heeft en door Dokter Harris (MARTIN BALSAM) verzorgd wordt. Oom Samson sterft en vol verdriet zendt Marjo rie Noel weg. In het volgend voorjaar doet zij haar eindexamen van Hunter College. Zij is in die tijd zeer bevriend met Dokter Har- ris, totdat Noel weer in haar leven ver schijnt. Hij beweert, dat hij terwille van haar, zijn bohemien-bestaan heeft vaarwel gezegd en nu een „burgerlijk" en degelijk leven leidt als reclame-man. Wally is een succes rijk toneelschrijver geworden en als Marjo rie en Noel de premiere van Wally's stuk bijwonen (dat véél succes heeft) is dit kenne lijk teveel voor Noel. Hij verdwijnt. Mar- joeire zoekt hem op en krijgt het verwijt dat zij de oorzaak zou zijn van het misluk ken van Noel's toneel- carrière. Boos ge worden, verlaat zij hem weer. Haar vrien din Marsha gaat trouwen met een rijke to neel-producer, Lou Michaelson (JESSE WHITE), en het is op haar bruiloft dat Marjorie en Noel elkaar weer ontmoeten en zich vereni gen. Hij onthult haar, dat hij hard werkt aan zijn musical. Marsha en Marjorie weten Michaelson en enige anderen over te halen Noel's show te financieren en Marjorie belooft haar ouders, dat zij na de première met Noel gaat trouwen. De show is echter een volledige mis lukking - en weer verdwijnt Noel. In Ztirich en Parijs tracht Marjorie hem te vinden - tot zij in Londen Wally ontmoet, die ver onderstelt dat Noel misschien niet gevonden wil worden. Hij vertelt haar, dat Noel is teruggegaan naar South Wind. Marjorie gaat daar eveneens naar toe en ongemerkt slaat zij Noel gade: zij ziet boe hij het gehele STOCKHOLM - Wederom is in Stockholm een nieuwe grote bomvrije schuilkelder, ge heel aangelegd in de rotsbodem, gereedge komen. Het is de vierde en laatste van een enorm project, waarmee in 1952 door de Zweedse Burgelljke Verdediging werd be gonnen. Ook deze nieuwe kelder heeft een tweevoudige fnnctie: autogarage in vredes tijd en schuilkelder voor de bevolking bij oor logsgeweld. De kelder, die is genaamd „P-Kla- ra", is gelegen in het hart van de Stockholm- se binnenstad, vlak onder de Klara-kerk in de onmiddellijke nabijheid van het Centraal Station, Er is plaats voor 300 auto's, of in ge val van oorlog, voor 15.000 personen. Bij een verblijf van meerdere dagen is er accommo datie voor 4000 personen. De garage-schuilkelder heeft totaal 22 mil joen kronen gekost. Het gehele project, om vattende alle vier garage-kelders, vereiste 'n Investering van ongeveer 60 miljoen kronen, De totale parkeercapaciteit van de vier kel ders bedraagt 2200 auto's, terwijl in oorlogs tijd 50.000 mensen er een bomvrije beschut ting kunnen vinden. Met de werkzaamheden aan de nu gereed gekomen P-Klara garage werd begonnen in 1954. In september 1955 begon men met het aan leggen van de 100 meter lange toegangsweg, die dwars door het rotsgesteente loopt en waarvoor dan ook veel boor- en opblaaswerk moest worden verricht. Drie jaar later was men met het boren van de tunnel en het ver sterken van wanden en bodem gereed. On geveer 65.000 m3 rótsgesteente was toen ver wijderd. Bij het eigenlijke constructiewerk was niet minder dan 12.000 m3 beton en 900 ton be tonijzer benodigd. Voorts werden 10.000 bouten met een totale lengte van ca. 30 km. gebruikt voor diverse versterkingsdoeleinden. De garage, die is gebouwd in de vorm van een elips, heeft twee verdiepingen, die elk zijn verdeeld in twee afdelingen voor 75 au to's. Voor iedere afdeling heeft men een spe ciale kleur - rood, blauw, geel en groen - om het de automobilisten gemakkelijker te maken de weg te vinden in het ondergrondse laby rint. De parkeerplaatsen zijn niet genummerd, maar een ingebouwd apparaat in de dubbele toegangsweg registreert automatisch elke binnenkomende en uitgaande wagen, zodat 't personeel - w.o. ook vrouwelijke parkeerhul- pen - in het kantoor, dat zich bij de ingang bevindt, precies weet hoeveel plaatsen er nog vrij zijn. Aangezien alle auto's binnenkomen en weg rijden via dezelfde weg, worden de cliënten met twee grote liften naar boven of beneden gebracht. De ene lift komt uit bij de hoofd ingang en de andere in een aangrenzende straat. De garage, die dag en nacht geopend is, wordt geëxploiteerd door de coöperatie ve autoservice-organisatie IC, welke de kel ders heeft gehuurd van de Stockholmse Bur gerlijke Verdediging. Bij de ingang, ter hoog te van de weg, bevindt zich een tankstation, terwijl er ondergronds een groot smeersta- tion en verschillende wasgelegenheden zijn aangelegd. De garage is op de eerste plaats bedoeld voor parkering gedurende kortere tijd. Slechts een zeer beperkt aantal auto's kan er langer dan enkele weken worden op gesteld. Uiteraard is veel aandacht besteed aan de uitrusting van de kelder als schuilplaats voor de bevolking in oorlogstijd. Tussen de afhel lende toegangsweg en de eigenlijke kelderza len zijn vier deuren aangebracht van beton en staal, elk met een gewicht van 35 ton, die binnen enkele seconden kunnen worden ge sloten. Deze deuren zijn voorzien van specia le detonatie - schok - absorbeerruimtes, terwijl luchtslulzen - die binnen een half uur achter de deuren kunnen worden aangebracht, op ef fectieve wijze eventuele vergiftigde gassen of radio-actieve stof kunnen buitensluiten. De ventileringsuitrusting omvat 94 luchtkoe- lers, die tot taak hebben de temperatuur op een dragelijk niveau te houden. Als de kelders ii ir Een echt recept uit de oude doos dat is het recept voor „Jan in de zak", een koeksoort, die door de moderne huisvrouw waarschijnlijk nog maar zelden wordt gebakken. Toch „doet" die ouderwetse koek het heel goed bij de koffie op een donkere winteravond! Er is bo vendien geen oven voor nodig, want de koek wordt gekookt, hoe gek dat ook klinkt. Voor wie eens koffie-met-ouderwetse-koek wil ser veren, is hier het recept: Roer tien gram gist met tien gram suiker giet het mengsel in een kuiltje dat middenin hondervijftig gram bloem is gemaakt, doe er een losgeklopt ei, een deciliter lauwe melk, en v/at zout bij, en meng alles goed dooreen. Klop het beslag tot er luchtbellen in ont staan, roer er vijfenzeventig gram gewassen krenten, rozijnen en sukade door en laat het toegedekte deeg op een lauwwarmte plaats rijzen. Bind het dan in een warm uitgespoelde en met bloem bestoven doek en zorg dat er in die doek voldoende ruimte is voor het verder rijzen van het deeg. Kook nu de koek in pan met ruim kokend water gedurende een uur of drie (een schoteltje op de bodem voorkomt aanbranden). Haal daarna het baksel uit de doek, laat de koek even uitdampen en snijd hem met een stevige draad in plakken. Stroopsaus of bruine basterdsuiker hoort bij deze koek, die vermoedelijk ook wel in de smaak zal vallen bij degenen die 't heel zoete niet zo minnen. spel van voren af aan speelt - de bewon derende meisjes rondom de charmeur Noel. Onopgemerkt verlaat Marjorie South Wind en Noel. In de bus vindt zij de eeuwig- trouwe Wally op haar wachten. zijn bezet door een paar duizend mensen, ter wijl men hermetisch is afgesloten van de bui tenlucht, kan de temperatuur immers sterk oplopen. Waterpompen met een capaciteit van 5000 liter per minuut pompen koel water op uit een groot bassin, dat 25-30 meter onder de grond ligt. Dit bassin bevat 145 ton ijs. De produktie van het ijs kan binnen een mi nuut op gang worden gebracht. Indien de elek triciteitsvoorziening van buitenaf zou uitval len kan een eigen noodcentrale onmiddellijk de energieproduktie overnemen. Deze centrale die is geinstalleerd in de vier verdiepingen hoge machinekamer, heeft een produktie-ca- paciteit van 500 kVa. Als voorbereidende maatregel voor eventu ele noodsituaties heeft men tussen de kelder garage en het aangrenzende station van de ondergrondse spoorweg een brede passage met een trap aangelegd. Een dunne muur scheidt de trap van het station, maar deze muur kan gemakkelijk worden verwijderd als een snel le verbinding van het station naar de kleder noodzakelijk zou worden. De grote centra van de Westduitse uur werkindustrie liggen in Zuid-Duitsland, voor al in het Zwarte Woud met zijn fabrieken van grote klokken, wekkers etc. alsmede in het gebied rond Pforheim en SchwSbisch- Gmünd, waar hoofdzakelijk horloges gemaakt worden. Voorts zijn er nog de fabrieken van elektrische klokken en chronometers voor de zeevaart, die ook in het noorden van de Bondsrepubliek te vinden zijn. In West-Duits- land is de fabricage van grote uurwerken, bij voorbeeld van koekoeksklokken, wekkers etc. het belangrijkste. De maandelijkse produktie beliep in 1954 gemiddeld 1.3 mil joen en steeg in 1960 tot 1.8 miljoen stuks. Dan komen nog de horloges. Hiervan wer den in 1954 448.000 stuks gemaakts, in 1959 600.000 stuks en in '60 gemiddeld 560.000 stuks per maand. De vervaardiging van horloges is dus iets achteruitgegaan. De industrie wijt dit enerzijds aan een verzadiging van de binnenlandse markt en anderzijds aan een grotere import, vooral uit Zwitserland. De uitvoer van uurwerken uit de Duitse Tot en met 31 januari kunnen gegadig den zich melden voor de verkiezing van Miss Bril 1961. Dames, die menen hiervoor in aanmerking te komen, kunnen zich wen den tot één der in de Stichting „Oog en Bril" verenigde optieiëns, die haar dan gaar ne zullen inschrijven. Voor de finalistes zijn er ook dit jaar weer belangrijke prijzen in geld en optische artikelen. Voor de vijfde achtereenvolgende maal hopen de Nederlandse opticiens door deze op een waardig niveau plaatsvindende verkiezing aan te tonen dat een vrouw er ook met een bril charmant en bekoorlijk uit kan zien. Bondsrepubliek nam de laatste jaren steeds toe. In 1954 werd maandelijks gemiddeld voor 15.2 miljoen D.M. uitgevoerd, in 1959 voor 19.5 miljoen D.M. en in 1960 voor 20.5 miljoen D.M. Na Zwitserland is de Bonds republiek de grootste exporteur van uurwer ken. De invoer is de laatste jaren echter ook sterk gestegen. Deze bedroeg in 1954 maan delijks gemiddeld 2.9. miljoen D.M., in 1959 reeds 4.9 miljoen D.M. en in 1960 be liep de gemiddelde invoer rond 4.8. miljoen D.M. •"■TyT" '77>. JÊS*! io --V (Van onze luchtvaartmedewerker) Loodrecht opstijgen, het in de lucht sprin gen zonder aanloop lijkt nog steeds het ide aal van elke rechtgeaarde vlieger, om niet te zeggen van iedere vliegtuigconstructeur. Want hij is tenslotte de man die het vlie gen mogelijk maakt, al zal hij zich bij al zijn werkzaamheden voor een belangrijk deel laten leiden door de wensen en verlangens van de vliegtuigbestuurder. Misshien komt het zoeken naar een „lood rechte start" wel als reactie op de kilome ters lange startbanen van de moderne lucht havens. Mogelijk dat men, nu men in de vliegkunst zover gevorderd is, de vogel ook in dit opzicht wil evenaren. De meest onge duldige aandrang tot de spoedige seriebouw van loodrechtopstijgende en dalende vliegtui gen, die niet een vliegveld van enige afme tingen nodig hebben, wordt echter uitgeoe- fent door de chefs van de luchtmachtshavens. Voor hen is het een voortdurende bron van ongerustheid, dat hun vliegtuigsquadrons op- eengepropt staan rond de startbanen van de vliegbases zodat deze eigen vuurkracht bij zonder kwetsbaar is voor verrassende A- bom aanvallen. Loodrecht opstijgende grote verkeerstvliegtuigen zullen er misschien ook wel komen, maar dat is nog zo urgent niet. Onder deze aandrang maken de construc teurs met het loodrecht opstijgende vliegtuig wèl vorderingen, maar nog lang niet ieder ontwerp is in de praktijk deugdelijk, terwijl de typen die het wel kunnen, volgens de lucht macht-officieren, dan weer in de horizontale vlucht niet snel genoeg zijn. De typen waarmee wordt geexperimenteerd lopen nogal uiteen. We kennen de zg. staartzitters, de „op hun staart zittende" experimentele vliegtuigen van Lockheed en Convair, destijds gebouwd in op dracht van de Amerikaanse luchtmacht. Dat zijn vliegtuigen die, hangende aan de schroef, met de heus naar boven in de lucht werden getrokken om dan geleidelijk aan in een nor maio, horizontale vliegstand te komen. Ge heel afgezien van de vraag of deze manier van opstijgen mogelijk is - deze vliegtuigen hebben wel al een aantal proefvluchten, of beter proef-opstijgen gemaakt - heeft de ze conceptie voor niemand, ook niet voor de vliegtuigbestuurder iets aanlokkelijks. Men stel le zich maar voor dat men een autorit moet beginnen met in een achterover ge kantelde wagen te kruipen! Als men bedenkt dat passagiers tegenwoordig al klagen als ze een oude, op zijn staartsteun rustende en dus enigszins hellende cabine van een Dakota moe ten binnenstappen, dan is het toch wel uit gesloten dat men deze mensen zover kan krij gen dat ze over een trap naar hun zitplaat sen klimmen. Want anders kom je er toch niet, als de cabine recht overeind staat. De staartzitters van Lockheed en Convair zijn dan ook al van het toneel verdwenen. Men ziet ook niet in wat voor zin deze vliegtui gen nog hebben, nu men, zoals op de laatste Farnborough Show in Engeland werd getoond, in staat is met behulp van verticaal gerich te straalvoortstuwing, in normale vliegstand verticaal op te stijgen. Aan een dergelijke manier van loodrecht opstijgen moet wel om allerlei redenen voorkeur worden gegeven. Maar waar het deze vliegtuigen nog aan ont breekt is de hoge horizontale snelheid, die de staartzitters bepaald wel hadden. Dat de vliegtuigconstructeur hiermee dan oo> niet tevreden is en nog op een andere wijze zijn doel tracht te benaderen, ligt voor de hand. We denken hierbij aan de „Ring Wing" van Piasecki, de Amerikaanse hefschroef- constructeur met Poolse naam, die op het gebied van buitennissige vliegtuigen ook gro te vermaardheid bezit. Piasecki, die behal ve gewone helikopters ook „luchtjeeps" maakt die, dragende op twee ingebouwde' in het ho rizontale vlak draaiende hefschroeven, de lucht inspringen, tracht met zijn Ring-Wing constructie het verticaal opstijgen-probleem op een eenvoudige doch radicale wijze op te lossen. Het Ring-Wing of ringvleugelvliegtuig heeft, wat de vleugel aangaat, al heel weinig weg van een gewoon vliegtuig. De romp van dit vlieg tuig draagt al vliegende niet op een gewoon recht vleugelvlak, doch op twee aan weers zijden hiervan aangebrachte cylindervormi- ge luchtdoorlaatmantels, waarin een lucht- schroef draait. Deze cylindervormige mantels of ringen hebben dezelfde functie als een ge wone vleugel. Ze dragen het vliegtuig tijdens de vlucht. Ze zijn echter zeer bijzonder in gericht. Met behulp van een aantal kleppen in de mantel kan de door de luchtschroef naar achteren, gestuwde lucht, ook naar be neden worden geleid. In dit geval gaat de „voortstuwing" over in „opstuwing". Met an dere woorden: de Ring-Wing van Piasecki is niet alleen geschikt voor gewoon vliegen, doch ook om er mee loodrecht op te stijgen en te landen. In elk geval hoopt men dat deze Pia secki is niet alleen geschikt voor gewoon vlie gen, doch ook om er mee loodrecht op te stijgen en te landen. In elk geval hoopt men dat deze Piasecki-vinding niet teleur stelt en aan zijn verwachtingen zal voldoen, want het %'liegtuig heeft nog niet gevlogen. Alle erva ring tot dusver opgedaan, berust op proeven met modellen. De verkregen ondervinding rechtvaardigt echter de bouw van een echte Ring-Wing, waarmee deze manier van verti caal opstijgen nader zal worden onderzocht. Volgens Piasecki heeft de Ring-Wnig veel voordelen. Het vliegtuig is licht en kan daar om in verhouding meer nuttige lading mee nemen. Het is tevens veilig, want in geval van motorstoring kan het toestel in glijvlucht landen. Als derde voordeel noemt Piasecki het feit dat de luchtschroeven van de Ring Wing, volledig zijn ingebouwd en dus geen gevaar kunnen veroorzaken. Voor vliegtui gen die straks, wie weet, in de straten en pleinen komen neerdalen, geen geringe ver dienste. Onder normale omstandigheden zal het vliegtuig niet loodrecht, doch na een korte aanloop onder een steile hoek opstijgen. In dat geval kunnen de prestaties van het vlieg tuig volledig worden benut. Moet het vlieg tuig werkelijk loodrecht opstijgen, wat heel goed mogelijk is, dan moet de lading, om het vliegtuig lichter te maken, worden vermin derd. Piasecki is intussen slechts een van de ex perimenterende ontwerpers. Zelfs onze eigen Fokker-fabrieken zijn in de koortsachtige speurtocht naar het goede type Vertol (Ver tical Take-Off and Landing - verticale start en landing-vliegtuig) betrokken door haar re cente samenwerking met de Amerikaanse „Republic" vliegtuigindustrie. Slaagt deze combinatie er in spoedig een aan alle eisen voldoend Vertol-vliegtuig voor de luchtmacht te ontwikkelen, dan bestaat niet alleen de kans, dat deze groep met een grote Nato- order gaat strijken, maar dat zij bovendien de geplaagde omwonenden van de huidige vliegbases van hun dagelijkse plaag verlos sen. Want het resultaat van de invoering van de Vertol-jagers zal kunnen zijn dat een groot deel van de luchtmachtvliegtuigen wijd ver spreid kan worden over een boel kleine af gelegen plekjes, als tenminste het vlieg- tuigbewakings- en bevoorradingssysteem dan ook kunnen worden opgelost. Het communistische „Vrije Duitse Vakver bond" van de Sovjet-zone houdt zich niet al leen met de ideologische beïnvloeding van zijn leden bezig. Het is ook verantwoordelijk voor de opleiding van personen, die het naar West-Duitsland stuurt om aldaar ondergrondse agitatie te voeren. Een steeds belangrijker deel van zijn werkzaamheden wordt echter ook het opleiden van afgevaardigden uit de landen van Afrika en Zuid-Amerika. Er stu deren thans ongeveer 2500 studenten uit Afri ka en Zuid-Amerika aan de universiteiten in de Sovjet-zone. Het vakverbond draagt de kosten van deze studie, evenals het de hogeschool van het vakverbond in Bernau bij Berlijn financiert. Op deze hogeschool worden agitatoren opgeleid, alsmede 300 jonge bui tenlanders tot technische vakarbeiders. Voor vrouwelijke studenten zijn er cursussen voor verpleegster en kleuterleidster. Ongeveer hon derd meisjes, vooral in Afrika hebben tot dusver aan dergelijke cursussen dealgenomen. Een „Comité voor solidariteit met de vol keren van Afrika" dat in juli 1960 werd op gericht, maakt propaganda voor het bezoek van deze scholen, die ressorteren onder de afdeling „Internationale betrekkingen van het F.D.G.B.-hoofdbestuur", die geleid wordt door Rolf Deubner en Siegfried Büttner, de leider van de Afrika-afdeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken van de Sovjet-zone. Bij deze hogeschool van het vakverbond be hoort ook het „Instituut voor studie in het buitenland," een instelling, die vooral voor jonge vakbondsleden uit de Sovjet-zone en het buitenland is gedacht, die voor agitatie en propaganda-werk in de z.g. ontwikkelings landen zijn uitverkoren. Het internationale communistische vakverbond heeft een door het vakverbond van de Sovjet-zone voor 't studie jaar 1961 ingediend programma zojuist goed- gekerud. Een van de onderwerpen op dit programma luidt „Vraagstukken van economi sche en morele ondersteuning van de staten m Afi ika De tekst van ieder college moet aan t internationale vakverbond worden voor gelegd. Evenals in de overige 22 speciale scholen in de landen van het Oostblok, die zich met de opleiding van functionarissen voor de ontwikkellngs-landen en van vakbondfunc tionarissen bezighouden, zijn ook in Bernau ver schillende specialisten van de „Kominform" als leerkrachten werkzaam.

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 7