SPAARBANK VOOR IEDEREEN „N0TTER" Coöp. Boerenleenbank Duivententoonstelïing van liet luchtvermaak Pracht handen VARA-AVOND WAT EEN GELUK BRAND IN AUTO BOOT'N JAN OVERLEDEN Rijssens oudste inwoonster vierde 100e verjaardag De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.10 per kwartaal; voor post-abonnees 1.25 per kwartaal. Administratie en Redactie Enterstraat 10 - Rijssen - Telef. 2303 (05480) Advertenties 10 cent per mm. Bij contract korting. Inzending van advertenties tot uiterlijk donderdagmorgen 12 uur PREDIKBEURTEN VOOR BEROEP BEDANKT De deur van onze spaarbank staat wijd open voor iedereen. HUTTEN WAL 31 RIJSSEN Aankopen (door gemeente) in plan Zuid OETVERKOOP Kleding van LICHTENBERG Fraaie inzendingen Tubej95a Hamess-Gelei Het is de Hamamelis die 't 'm doet Geruchten over filiaal exportslachterij KERKNIEUWS ffi J? m M en pijn weg- traÉft, mm IIJI w<*ijven met DANFO Grote belangstelling MARKTBERICHT Aankoop woning (Kerkstraat) door gemeente JAARGANG 39 No. 2 WEEKBLAD VRIJDAG 12 JANUARI 1881 VOOR RUSSEN Ned. Herv. Gem. Grote Kerk 9.30 uur Ds. Van Tuijl, 15.00 uur Ds. Kool. Westerkerk 9 uur Ds. Vos, 10.45 Ds. Vos, 19.00 uur Ds. Van Tuijl. Ger. Gem. Noorderkerk: 9.30 uur leesdienst, 15.00 uur en 19.00 uur Ds. Van Haren van Kampen. Ger. Kerk Boomkamp: 9.30 uur en 15.00 uur Ds. Brinkman. Oud Ger. Gem. Bevervoorde: 9.30 uur en 19.00 uur de heer Vosman, 14.30 uur leesdienst. Woensdag: 19.30 uur de heer Vosman Oud Ger. Gem. in Nederland (Oranjestraat) 0.30 uur en 15.00 uur Ds. Van Dijk. Ger. Gem. in Nederland (Eschkerk): 9.30 uur en 18.00 uur Ds. Aangeenbrug, 14.30 uur leesdienst. Ds. W. C. Lamain, Grand Rapids U.S.A., beroepen door de Geref. gem. Noorderkerk, heeft voor dit beroep bedankt. ZONDAGSDIENST Dierenartsen RijssenWierden De zondagsdienst wordt a.s. zondag waar genomen door dierenarts A. van Doorn, Rijssen, tel. 2487. Bovendien kennen wij alle moderne spaarvormen en werken mede met: bedrijfssparen - spaarregeling voor ambtenaren - jeugdsparen - schoolsparen. NEEM OOK EEN SPAARBOEKJE BIJ DE: De gemeente heeft de woning Kerkstraat 4 aangekocht. Het college van B. en W. stelt de gemeenteraad voor de huur van de woning aan de heer A. M. Nijmeijer te be stendigen. De gemeente heeft overeenstemming bereikt met de Wed. H. Ligtenberg c.s. (Haarstraat) omtrent de aankoop van enige percelen in plan Zuid, welke percelen benodigd zijn voor de uitvoering van dit plan. B. en W. stellen de raad voor deze percelen van de eigenaren aan te kopen tegen een prijs van 0.50 per vierkante meter. DIK TROM OP DE PLANKEN Zaterdagmiddag wórdt in het Parkgebouw, door het Haags Jeugdtoneel, het kindertoneel- stuk opgevoerd van „De avonturen van Dik Trom in het circus". Met dit nieuwe toneel stuk zal men zeker de jeugd weten te boeien. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johan, zoon van H. J. Rohaan en J. Roosink, Holterstraatweg 78; Hermannus, zoon van J. Harbers en G. Scheppink, Bleek- straat 37; Gezina Johanna, dochter van J. Dan- gremond en J. H. van den Belt, Bouwstraat 22; Hendrik, zoon van G. Vrugteveen en J. Tem pelman, Bouwstraat 28. De vrowleu hebt 't wier vuur mekoar, Want het is non de tied van 't joar Det z' ouwera goat oetverkoopn, Daj weenkel in en oet küent loopn. Um wat te koopn is 't non de tied, Want alle zaaknleu wilt 't spul kwiet, En zonne kaans maj neet loatn goan, Non muj prebeern oewn slag te sloan. Ne jas of 'n pak, nen knup, nen hood, Een boezeroen, 'n stel oondergood, Al hoow iej 't neet derek te hemn, 't Is te goodkoop um 't neet te nemn. Vuur waejneg geeld ziej non menear, Aj efkes wocht, dan kost 't wier mear, En woerumme zeuj 't duer betaaln Aj 't non zo heel goodkoop kuent haaln. En skoone, meubels, neum mear op, Pann', putte, dekns, van als volop, De prieze zeent zowat halveert, Dus zorgt daj doar van profiteert. Ik heb wat weenkeleers huern zeg'n Det ze der geeld op too mon leg'n, Mear 't geeld dat stroomt wier in de laa, Ook al verkoopt ze dan met skaa. J. Rozendom Rijssen. Advertentie ZIT BETER - STAAT BETER Op de duivententoonstelïing, die vrijdag en zaterdag gehouden werd in café De Bak ker waren 400 duiven geëxposeerd, waaron der zeer fraaie. Hoewel de vereniging „Het Luchtvermaak" deze organiseert hadden ook leden van „De Zwaluw" duiven ingezonden. De keurmeesters Harteman, uit Amersfoort, Uden uit Zwolle en Stoffels uit Zwolle waren vól lof over de inzendingen. De eerste prijswinnaars in de 18 klassen waren Klas 1 Oude blauwe doffers J. Nijkamp. Klas 2 Oude blauwe duiven Johan Slagma. Klas 3 Zwartekrasdoffers F. Ziekman, A. Jansen en H. Wessels. Klas 4 Zwartekrasduiven A. J. van de Wil lige, A. Willems. Klas 5 Rode Doffers A. Temmink en A. Poortman- Klas 6 Rode Duiven H. J. Kienhuis. Klas 7 Bonte doffers A. Willems en W. Nijsink Klas 8 Bonte Duiven A. Nijveld en A. J. Temmink. Klas 9 Jonge blauwe doffers J. Harmsen. Klas 10 Jonge blauwe duiven J. G. v.d. Wil. Klas 11 Jonge zwarte krasdoffers Johan Slagman en II. J. Wilmink. Klas 12 Jonge zwarte kras duiven H. J. Lankamp en W. Koedijk. Klas 13 Jonge blauwe doffers J. Nijland. Klas 14 Jonge blauwe duiven W. Koedijk. Klas 15 Rode Doffers M. J. Geusedam. Klas 16 Rode Duiven H. J. Wilmink. Klas 17 Late Jonge Doffers D. J. Averesch. Klas 18 Late Jonge Duiven J. M. Geusendam. Winnende viertallen: 1 A. Willems 368 p. 2 A. Jansen. 3 A. Voort man. 4 A. Temmink. 5 A. Lankamp. 6 H. Kienhuis. 7 H. Koster. 8 G. Scheppink. 9 A. H. Koedijk. 10 H. Wessels. De mooiste Oude Doffer was van A. J. Tem mink. De mooiste Oude Duif was van A. Nijveld. De mooiste Jonge Doffer van J. Harmsen. De mooiste Jonge duif van G. J. v.d. Wil lige. De mooiste Jonge Late Vogel van M. J. Geusendam. De mooiste vogel van de tentoonstelling was van A. Nijveld. Advertentie De afd. Rijssen van de VARA is er in geslaagd in Rijssen een VARA-avond te organiseren, dat zal worden verzorgd door bekende artiesten, onder de titel „Wat een geluk". In het Parkgebouw zullen maandag optre den o.a.: Rudi Carrell, winnaar van het nationale song festival, Willi Alberti, (tenore napolitana), The Spotlights, Het Bonelli kwartet e.a. Gezien het grote succes, dat dit gezel schap in het kader van het VARA tournee, reeds in verschillende plaatsen heeft geoogst, kunnen van deze avond grote verwachtingen worden gekoesterd. Naar men ons mededeelde, zijn er nog enkele kaarten aan het Parkgebouw verkrijg baar. De laatste weken hebben in Rijssen hard nekkige geruchten de mening verspreid, als zou de exportslachterij van de N.V. Welling te Borculo, voornemens zijn in Rijssen over te gaan tot oprichting van een filiaal. Uit het contact dat wij met de directeur van dit bedrijf hebben gehad is gebleken, dat deze geruchten op geen enkele grond van waarheid berusten en als volkomen uit de lucht gegrepen moeten worden beschouwd. OGOOOOOG0GOGOOOOOOOOOOOOGOOOOOOOOOOOGOQOOOOOOOGGOGG0OGGGOOOOOOOOGOOOOGOOOGOOOOOOOOOOOOOOOOGGGO In de Dienst van zondagavond zullen in de ger. gem. Noorderkerk een aantal af tredende ambtscdragers opnieuw worden be vestigd, terwijl de heer A. Haase zal worden bevestigd tot diaken. Wegens diverse werkzaamheden (restaura tie) aan de ger. Kerk (Boomkamp) zullen de kerkdiensten enige weken niet in dit kerk gebouw kunnen worden gehouden, maar in het voormalige kerkgebouw van de ger. gem. (Walkerk.) Door de herv. gemeente is een beroep gedaan op de gemeenteleden financiële steun te verlenen aan de tot standkoming van di verse plannen van de kerkvoogdij, welke drin gend de aandacht vragen. Het Schulddel- gingsfonds (S.D.F.) heeft aan zijn doelstel lingen beantwoord. Nu echter staat de kerk voogdij voor grote uitgaven, zoals de dak reparatie van de Westerkerk, een nieuw orgel in dit kerkgebouw terwijl ook een be hoorlijke kosterswoning en verder een rij wielbergplaats zal moeten worden gebouwd. Het totaal benodigde bedrag zal ongeveer 100.000 belopen. Verwacht wordt, dat het beroep op de ge meenteleden een periodieke bijdrage te ver lenen, niet tevergeefs zal zijn. Gisteren werd de brandweer gealarmeerd voor assistentie bij de blussing van brand, die uitgebroken was in een personenauto. Deze auto, bestuurd door de heer G. v. L. uit Velp was door de gladheid van de weg in de buurtschap de Keizer (tussen Rijssen en Holten) uit de bocht gevlogen en was volkomen over de kop geslagen. Wondei- boven wonder bleek de bestuur der het er buitengewoon goed afgebracht te hebben met niet meer dan een paar ge woon goed afgebracht te hebben met niet meer dan een paar schrammetjes. De auto geraakte echter in brand. Het was jammer, dat de brandweer niet werd gewaarschuwd, via een telefoonaansluiting in de nabijheid van de plaats des onheils. De waarschuwing die de brandweer bereikte was te laat, om te voorkomen, dat de brand in de auto nog in de kiem kon worden gesmoord, zo dat er slechts een ernstig gehavend vehi kel overbleef. OUD RIJSSEN slagvaardig en altijd goed gehumeurd was en kende praktisch iedere Rijssenaar bij naam en toenaam. Naast stadsomroeper was hij ook afslager bij verkopingen en zodoende een onmis bare medewerker van de notaris, ten wiens overstaan de verkopen plaats hadden. De heer Nijland heeft zijn functie als stads omroeper altijd met veel plezier vervuld. Hij was vergroeid met Rijssen, met zijn bewoners, en wist nauwkeurig wat hij aan de Riessender had. Hoewel het beroep op zich zelf door de verbeterde communicatiemiddelen wel eens min of meer overbodig leek, bewees de heer Nij land vooral in de oorlogsjaren, welk een bij zondere diensten hij met zijn glasheldere stem en zijn opvallend goed geheugen ten nutte van de bevolking kon leveren. Vooral in die tijd heeft hij met zijn bekendmakin gen voor de distributiedienst en voor de mogelijkheid tot aankoop van vlees afkom stig van noodslachtingen, een belangrijke plaats in Rijssen ingenomen. Een opvallend goed geheugen had Boot'n Jan in zijn goede dagen. Al waren de be- kenmakingen van verkopingen van gras en weilanden of welke het ook waren nog zo lang en nog zo uitgebreid „Boot'n Jan" wist zijn verslag zonder enige hapering af te roepen. Humoristisch aangelegd was Jan met de Panne ook in bijzondere mate, hetgeen voor al tot uiting kwam bij de verkopingen, waar van hij evenals de stadgenoten een grote lief hebber was. Dat hij praktisch alle Rijssenaren kende, be wees hem (en de notaris) goede diensten. Het was nl. niet nodig, dat een Rijssenaar als hij een artikel gemijnd had, zijn naam noemde. Als hij zijn hand opstak was dat voldoende, want Jan wist de naam van de man (of vrouw) precies en wist ook precies waar hij of zij woonde. Sinds 1 januari 1956 was de heer Nij land „met pendioen" en het was met wee moed, dat hij van zijn functie afscheid nam. Met hem is een bijzondere Rijssense fi guur heengegaan, die verweven was met het oude gemoedelijke Rijssen. In Nij verdal is plotseling overleden de heer A. J. Nijland vele jaren in Rijssen een bekende figuur als stadsomroeper. Rijssen heeft de functie van stadsomroeper, een historische functie met de heer Nijland in ere gehouden noch de Rijssenaren noch de vreemdelingen wilden tot voor enkele ja ren de bekende verschijning van Jan met de Panne, of „Boot'n Jan" missen. Boot'n Jan was een man, die bijzonder De verjaardag van de oudstt inwoonster van Rijssen, die vrijdag j.l. 100 jaar werd is niet ongemerkt voorbijgegaan. De hele dag was het een gaan en komen van mensen, die kwamen feliciteren. Het college van B. en W. en de gemeentesecretaris kwamen ook persoonlijk hun gelukwensen aanbieden. Zij lieten deze vergezeld gaan van een grote taart, die zij namens het Gemeentebestuur aanbo den. Het gezelschap onderhield zich enige tijd met de jubilaresse die zowel in als buiten het bed heel wat gelukwensen aannam. De liefst 8 fruitmanden, een aantal bloemstuk ken en vele schriftelijke gelukwensen en telegrammen en andere cadeaus vulden de huiskamer. Zelfs de oud-Rijssenaar Ds. Ligten berg was er helemaal voor uit Oudemir- dum gekomen. De jubilaresse, die 's mid dags en 's avonds enkele uren op was, hield zich goed bij zoveel belangstelling. Zij stak haar vreugde hierover niet onder stoelen of banken. Een fraaie foto van de Haarstraat, zoals die er enige tientallen jaren ge leden uitzag. Uit deze foto blijkt overduidelijk, welke gro te veranderingen er in de laatste decennia ook in Rijssen hebben plaats gehad, al is de ontwikke ling van ons stadje, niet zo stormachtig geweest. Ook Rijssen heeft zich aangepast aan de nieu we tijd, al is het wel licht met enige wee moed, dat oudere Rijs senaren, zich de situatie zoals die in bijgaande foto is vastgelegd, zul le.."Tinneven. Het be treffende gedeelte van de Haarstraat, is wel zeer ingrijpend veran derd. Vanzelfsprekend, dat dit gedeelte van de Haarstraat, dicht bij het Schild gelegen, volko men in het centrum dus, het eerst zijn tol aan de vooruitgang, althans aan de vernieuwing moest betalen. Men kan de vooruit strevendheid niet meer stuiten, enige tientallen jaren geleden kon dat al evenmin, hoewel wel vastgesteld dient te worden, dat die plaatsen, die het typerende van bouwstijlen, van inde ling van stad of dorp, hebben kunnen bewa ren, ook nu nog vaak een geheel eigen sfeer ademen. Daaraan is in het verleden, ook in het re cente, weinig aandacht geschonken, zodat er weinig gelukkige verbouwingen, die totaal niet in de omgeving passen tot stand zijn ge komen. Wat het eerste gedeelte van de Haarstraat betreft, kan gezegd worden, dat de moderni sering op verantwoorde wijze is doorgevoerd. Het eerste huis op de foto met de grote hou ten voorgevel is een typisch voorbeeld van Saksische bouwstijl, en al zal in de woning niet veel comfort zijn geweest, vast staat, dat het exterieur van dit soort woningen vooral des tijds zeer wel in het stadsbeeld paste. Stonden er immers in het merendeel woningen met z.g. niendeuren, (boerenwoningen) het soort wo ningen waarvan dit een typisch voorbeeld is, paste zich daar wonderwel bij aan. Zoals men uit de situatie zal kunnen concluderen, werd, op de plaats waarop deze woning vele jaren heeft gestaan, later de woning van de heer De Goeijen, thans het kantoorgebouw van de Twentse Bank, gebouwd. Het huis was eertijds bewoond door de fam. Engelbarts en daarvoor door de fam. Stokkers, in Rijssen destijds beter bekend onder de naam Klaos-Gaoit. Men lette eens op de vele bijzonderheden van deze typische Saksische woning. Het bij zondere stiepelteken. Het kleine raampje ge heel rechts (slaapkamer), het raam met ven sters geheel links (opkamer) de „moderne" voordeur en, (in de krant wellicht niet te on derscheiden), op het „trottoir" van keistenen Het huis daarnaast heeft weinig verande ringen ondergaan, en is thans het kantoor van de Rijksontvanger Het werd vroeger bewoond door de dames Dikkers en was een van de def tigste huizen uit de stad. Wel is de woning daarnaast ingrijpend veranderd. Toont de foto nog een boerenwoning, thans is al vele jaren garage Dommerholt aldaar gevestigd. Ook het huis van de heer Baan, dat op de foto al een modernere indruk maakt, is inmiddels al weer geheel verbouwd (Radio Baan). Een bewijs van het feit, hoe betrekkelijk de mode en de modernisering is. Het huis daarnaast is op de foto eveneens een oude boerenwoning, die in latere jaren werd verbouwd tot een dubbel zakenpand. (Slagerij Lohuis en Schoenenmagazijn Leijen- dekker). Zo toont deze foto in klein bestek de ingrijpende modernisering, die Rijssen in een betrekkelijk korte spanne tijds, heeft onder gaan. k. Aangevoerd: 1130 stuks vee, runderen 62, varkens 1068. Prijzen: 9 vette koeien van 2.90 tot 3.10 per kg. slachtgewicht. 31 melk- en kalfkoei- en van 925,— tot 1050,— per stuk. 20 pin ken van 550.- tot 625,- per stuk. 18 drachtige zeugen van 325,— tot f 425,— per stuk. 27 loopvarkens van f 85,— tot 115,— per stuk. 1023 biggen van 54,— tot 68— per stuk. Overzicht handel: Rundvee: Handel kalm, prijzen onveran derd. Zeugen: Handel vlot, prijzen hoger. Biggen: Handel vlot, prijzen onveranderd.

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 1