K?EÜ?DflW^ Ghr. OraloriHmvereniging „Hosanna" deed haar reputatie alle eer aan Feestelijke dag voor jubilerende Kynologenvereniging Gezondheid RIVQNIEUWS ANWB-wegenwachten patrouilleren niet op le Kerstdag en Nieuwjaar Goede resultaten op de Oneto-tentoonsteliing Hij die rekent, 't is nogal glad, adverteert regelmatig in dit blad! Burgerlijke Stand Zondagsdienst dierenartsen Rijssen- Wierden Enorm nieuw handels gebouw voor Amsterdam Grootse prestatie van koor, solisten en orkest Koor beschikt over voortreffelijk stemmemnateriaal voor Baby en kennis voor Moeder, dit alles in een BABYSET Jaargang 38, No. 49 (Tweede Blad). VRIJDAG 16 DECEMBER 1960 Weekblad voor Rijssen De Chr. Oratoriumvereniging „Hosan na" heeft zich vooral de laatste jaren een zodanige reputatie verworven, dat het geheel logisch was, dat de verwach tingen omtrent het uit te voeren Weih- nachtsoratorium van Joh. Seb. Bach zeer hoog gespannen waren. Deze bijna voel bare spanning ontlaadde zich tot een ge- inspireerd volgen van het Bijbelse ver haal van Christus' geboorte, door de gro te componist Joh. Seb. Bach in een muzi kale vorm gegoten, die ook de heden daagse luisteraar en (vooral) zanger kan boeien. Het Weihnaehtsoratorium, een cantate cyclus, is eigenlijk drieledig, althans voor drievoudige uitvoering bestemd geweest. Omdat de uitvoering van alle zes canta tes op één avond te veeleisend zou zijn, is het meestal de gewoonte dat een 3- of 4-tal cantates worden uitgevoerd, het geen ook bij „Hosanna", die dinsdag avond optrad, voor een volle zaal van het Parkgebouw, het geval was. Men had zich weten te verzekeren van de medewerking van solisten van for maat: Ank Reinders, sopraan; Annie Hermes, alt; Simon v. d. Geest, tenor en Rom Kalma, bas, terwijl het clavecimbel werd bespeeld door Ans de Rook-van Leeuwen en de begeleiding berustte bij het Overijssels Philharmonisch Orkest; dat alles onder leiding van de dirigent van de Chr. Oratoriumvereniging „Ho sanna", de heer Gerrit Peuscher uit Hen gelo. Voorgaande keren hebben wij met veel voldoening kunnen constateren, dat Rijs sen in „Hosanna" een cultuur-uitdrager heeft gekregen, die in dit stadje een al te grote reeks van jaren heeft ontbroken. De grote verdienste van dit eminente koor is de taakstelling, het bezielende besef een culturele plaats in te nemen, van waar men op verantwoorde wijze appelleert aan het muzikale gevoel van allen, die de schoonheid daarvan willen beleven. De grootste prestatie in vorige jaren verricht, waardoor men een ereplaats is gaan innemen in het Rijssense vereni gingsleven, heeft men met de uitvoering van het Weihnaehtsoratorium zo niet overtroffen, dan zeer zeker geconsoli deerd. „Hosanna" heeft wederom bewezen tot een grote vocale hoogte te zijn geste gen. Het koor beschikt over voortreffe lijk materiaal, dat uitstekend op elkaar is ingesteld en waarvan gezegd kan wor den, dat juist door het gevoel, de liefde en de overgave tot bijzondere prestaties in staat is. De bezielende leiding van de heer Peuscher is van dien aard, dat er een homogene eenheid is gevormd, die tot in finesses harmonieert. Hoewel men de moeilijkheid min of meer heeft on dervangen door de medewerking van een aantal gastzangers, is het bijzonder jam mer te noemen, dat men niet over enkele herenleden meer beschikt. Maar het wil ons voorkomen, dat toch geleidelijk de tijd moet komen, waarop dit tekort bij „Hosanna" moet zijn opgelost, omdat bij uitvoering als dit Weihnaehtsoratorium toch duidelijk moet zijn, dat het veel vol doening moet geven, daaraan medewer king te kunnen verlenen. Op de uitvoering terugkomende kan vastgesteld worden, dat op de eerste plaats het koor een uitstekende prestatie heeft geleverd. De eenvoudig aandoende koralen, waar in echter vele vocale moeilijkheden om zeild moeten worden, willen ze zo zui ver, zo majestueus, zo gedragen en zo Zaterdagmiddag 10 december werd in het gymnastieklokaal aan de School straat de laatste wedstrijd van de eerste competitiehelft tegen Antilopen ge speeld. Al dadelijk bleek dat Rivo hier een zware dobber aan zou hebben. Slechts na veel moeite werd met 16—14 gewon nen. „Traditie getrouw" ging de tweede set met 1215 verloren. Nadat in de derde set een 214 ach terstand tot 1214 was opgehaald, slaag de Antilopen door gebruik te maken van een grotere serve-kracht er in met 15— 17 toch nog de winst binnen te halen. Dit werd de Rivo-ers toch te erg en met gevarieerd, snel veldspel, loeiende smashes en taktische plaatsballen, werd Antilopen met 157 overspeeld. Dit vuurwerk had kennelijk teveel van de Rivo-krachten gevergd, zodat de Henge- loërs in de vijfde beslissende set vrij gemakkelijk met 815 de set en de wed strijd konden winnen. Einduitslag dus 2—3. Precies op de helft van de competitie staat Rivo 1 nu op de vierde plaats in de overgangsklasse, nog vóór gerenom meerde ploegen als Sparta-Wilhelmina, Smash en NSH. De competitie wordt hervat voor Rivo 1 op 14 januari en wel met de „derby" tegen de Hellendoornse Rijkspolitie. sereen opklinken zoals dat dinsdagavond het geval was. Moet men bij een uitvoering vaak ge leidelijk naar een hoogtepunt groeien, niet was dat bij deze uitvoering het ge val. De wijze, waarop het oratorium ju belend werd geopend met het inleidings koor: „Jauchzet, frohlocket! auf, preiset die Tage" was majestueus en bijzonder imponerend en de hoge waardering, die hieraan door de luisteraar kon worden toegekend, kon eigenlijk in het gehele oratorium niet worden overtroffen. Dat men de evenwichtigheid kon opbrengen in praktisch alle koren zo te stralen, was een grote verdienste van dit prachtige koor. De apotheose, die werd gebracht met het slotkoor: „Herrsoher des Him- mels, erhöre das Lallen", was even impo sant dan het juist genoemde inleidings koor, waarmede de voortreffelijke uit voering van de koristen in zijn totaliteit op duidelijke wijze werd gesymboliseerd. Waarom het oratorium zoveel indruk heeft gemaakt, is voor een groot gedeelte te danken aan de geestelijke inhoud er van; ook aan de wijze waarop dirigent en koorleden de geestelijke inhoud moe ten hebben beleefd en aan de gewijde sfeer, die middels het oratorium kon wor den opgeroepen. De veel voldoening gevende wijze waarop „Hosanna" 't fraaie meesterwerk van Bach gepresenteerd heeft, is uiter aard mede te danken aan het begelei dingsinstrument en aan de voortreffelijke solisten, die men had geëngageerd. Het Overijssels Philharmonisch Orkest bleek uitstekend voor de moeilijke taak, na een enkele repetitie zulk een veeleisend werk te moeten begeleiden, opgewassen. Met grote nauwgzetheid wist men de inten ties van de heer Peuscher uit te voeren en vooral viel de grote homogeniteit, die hier te ontdekken viel, te waarderen. Een imponerende prestatie werd geleverd door mevrouw Ans de Rook-van Leeu wen, wier uitgebalanceerde clavecimbel- partij een arsenaal van voortreffelijke begeleiding werd. De prestaties van de solisten waren van grote artistieke waarde in dit oratorium. De bas Rom Kalma riep met zijn wellui dende fraai resonerende stem een bij zondere sfeer op en zijn recitatieven wist hij tot suggestieve uitbeeldingen te brengen. Deze superieure zanger excel leerde bijzonder in het „Grosser Herr und starker König" (vóór de pauze) en in het „Immanuël, o süsses Wort", ter wijl hij in het recitatief: „Auch in dem Sterben solist du mir das Allerliebste De Wegenwacht van de ANWB zal op eerste Kerstdag en op Nieuwjaars dag geen patrouille-diensten verrich ten. De 240 bekende gele Wegenwacht voertuigen zullen gedurende beide da gen niet op de weg verschijnen; hun be rijders zullen deze feestdagen in huise lijke kring doorbrengen. Op tweede Kerstdag zullen de Wegenwachten de normale zondagsdienst rijden. Op Oude jaarsdag zal de ANWB hun dienst be korten tot 18.00 uur. Het Wegenwachtstation „Pauwmolen" nabij Delft aan rijksweg 13, Den Haag Rotterdam, zal echter gedurende: de ko mende feestdagen dag en nacht bemand zijn. Notter Op de Oneto-tentoonstel- ling te Enschede, behaalde de combina tie ter Harmsel-Pijffers de volgende re sultaten met hun inzendingen. Maleiers, haan oud Z.G.; Maleiers hen oud, 5 Z.Z.G.; Maleiers haan jong Z.Z.G.; Maleiers haan jong 2 Z.Z.G. en 2 ere prijzen. Minorca hen oud, 1 G.; Minorca haan jong, G.G.; Minorca haan jong 2 Z.G.; Minorca haan, jong 1 Z.Z.G. en 6 ere prijzen; Minorca haan jong, 3 Z.G.; Mi norca hen jong, 1 Z.G. en 3 ere-prijzen; Minorca hen jong, G.G.; Minorca hen jong, 2 Z.G.; Minorca hen jong, G.G. sein" op voortreffelijke wijze wist te ver tolken. Veel te prijzen en te bewonderen viel ook in de altpartij, waarvoor Annie Her mes had getekend. Ook hier een door leefde vertolking, een zuivere rythmiek, vol overgave door een fraai genuanceerd en gedragen stemvolume. Dat kwam zui ver tot uiting in de aria: „Bereite dich Zion, mif zartlichen Trieben" en voorts in het „Schliesse mein Herze" en niet in het minst in het recitatief: „Ja, mein Herz soil es beahren". Ook de sopraan Ank Reinders heeft veel bewondering weggedragen. Zij bezit een groot technisch vermogen en haar stem is zuiver getimbreerd. Haar goede techniek kon zij bewijzen in de aria met echo-effect: „Flösst mein Heiland, flösst dein Namen", welke aria alleen maar door een zeer goed geschoolde stem op zulk een fraaie wijze kan worden gepre senteerd. In het duet met de bas Rom Kalma bleek zij nu en dan net even te weinig volume te hebben. De tenor Simon v. d. Geest was de juiste stem voor de vertolking van „de rol" van de evangelist. Waardig en evenwichtig klonk via deze tenor het blijde verhaal, dat altijd nieuw zal blij ven. Deze tenor, een bijzonder kleurrij ke „hoge" stem, heeft een groot aandeel gehad in de waardige uitvoering van „Hosanna", waarop bestuur, leden en vooral de dirigent Gerrit Peuscher met veel voldoening kunnen terugzien en waarin men een stimulans kan vinden verder te gaan naar een volgende mijl paal. PARKGEBOUW RIJSSEN Vrijdag en zaterdag de Nederlandse film: „Makkers staakt Uw wild geraas". Het is de opwindende, geheimzinnige, moeilijk te definiëren sfeer, die altijd hangt in de tijd tussen half november en 6 december, die Fons Rademake.rs op de gedachte bracht een film te maken welke zich in deze tijd, de Sint Nicolaas-tijd, afspeelt. Met Jan Blokker werkte hij de grondgedachte uit tot het verhaal „Mak kers, staakt Uw wild geraas". Een ver haal, dat weliswaar in de Sinterklaastijd speelt, doch bepaald niet gebaseerd is op dit folkloristische gebruik. Sinter klaas is eigenlijk het décor, waartegen het verhaal, of zo men wil, de verhalen zich afspelen. De film behandelt name lijk de menselijke problemen van drie gezinnen, de families Leegher, Lomijn en Keizer. De grondgedachte is eenvoudig ge zegd deze: in de Sint Nicolaastijd en met name op de avond van 5 december, wil len wij allemaal aardig, vriendelijk en lief voor elkaar zijn, doch op 6 december tekent de realiteit zich weer even duide lijk af als tevoren. In het eerste gezin is de man directeur van een groot reclamebureau, de vrouw fotografe. Zij hebben een zoontje van 5 jaar. Als de film begint, zijn ze 6 maan den uit elkaar. De vrouw gelooft niet langer met haar echtgenoot te kunnen samenleven; zij wil zich uitsluitend op haar fotowerk concentreren. Hij gelooft echter onmogelijk buiten haar te kun nen; de werkelijke situatie wordt hem op de avond van de 5de december dui delijk, doch hij zal op 6 december wel weer naar haar verlangen. Het tweede gezin bestaat uit een man en een vrouw met drie kinderen. Ze zijn reeds 10 jaar getrouwd. Hij is een char meur, een man die geen enkele aantrek kelijke vrouw ongemoeid kan laten, die steeds avontuurtjes heeft. Op de avond vóór Sinterklaas ontmoet hij een Franse mannequin en hij kan met haar een af spraak maken voor de volgende avond, dus voor de 5de december. De afspraak gaat niet door, doch op 6 december zal hij wel weer op jacht gaan. Het derde gezin bestaat uit een echt paar, dat al jaren gelukkig getrouwd is en een zoon van een jaar of achttien heeft. Die zoon, die als zoveel jongens en meisjes van zijn leeftijd een hekel heeft aan het „gezellig Sinterklaas avondje", probeert er op allerlei manie ren aan te ontkomen. Als er dus elders een weinig verheffend feest wordt ge geven, grijpt hij die gelegenheid met beide handen aan en laat zijn vader en moeder alleen op de avond van de 5de december. Toch komt hij thuis, zij het onder abnormale omstandigheden. De ouders zijn gelukkig, doch op 6 decem ber zal de jongen wel weer het slechte milieu opzoeken Woensdag de film: „Albert Schweitzer". Dat grote figuren als zij een bepaalde leeftijd hebben bereikt hun herinnerin gen te boek stellen is niet ongebruike lijk. Iets volkomen nieuws is echter de biografie in filmvorm, die Dr. Albert Schweitzer samen met Erica Anderson en Jerome Hill over zijn leven en werk heeft samengesteld. Dr. Schweitzer woont in de binnenlanden van Equato riaal Afrika maar ondanks dat of mis- Het 15-jarig jubileum van de kyno- logenclub REO (Rijssen en Omstreken) is niet ongemerkt voorbij gegaan. De feestelijke dag voor de jubilerende ver eniging werd ingezet met een drukbe zochte receptie, die in Hotel Gijsbers aan de Enterstraat werd gehouden, en die door afgevaardigden van vele vereni gingen werd bezocht. Vele fraaie bloem stukken en andere attenties, gaven de bestuurstafel een feestelijk cachet. De heer Weggeman uit Almelo, richt te waarderende: woorden tot het bestuur van REO en releveerde de goede ver standhouding tussen de jubilerende ver eniging en de Kynologenclub Almelo. Spr. herinnerde aan de grootse plannen, die beide verenigingen hadden gekoe sterd, een groot evenement te organise ren in de hallen van de toen leegstaande fabriek van de N.V. ten Bos, welke plan nen niet konden doorgaan doordat de fabriek werd aangekocht door de N.V. van Heijst. De band, die toen tussen onze verenigingen is ontstaan, aldus de heer Weggeman, is niet helemaal verbroken en misschien ontstaat nog eens weer een mogelijkheid in onderlinge samenwer king iets groots te organiseren. Verder werd het woord gevoerd door de heer G. Vrugteveen namens de Hon- dendresseerclub „Riessen", namens de windhondenrenvereniging door de he ren Kippers en Grob, terwijl namens een afgevaardigde van de voetbalver- schien juist daardoor staat hij midden in het geestelijke en maatschappelijke leven van onze tijd. Zonder ooit te streven naar reclame en goedkope publiciteit heeft hij voortdu rend wegen gezocht om zijn visie op het leven en de wereld en de geestelijke ach tergrond, waaruit deze visie wordt ge voed, op een aktuele wijze aan zijn tijd genoten door te geven. Na een aanvan kelijke aarzeling heeft hij hiervoor ook gebruik willen maken van het moderne middel van de film, dat in zijn jeugd r og geheel onbekend was. „Op 14 januari 1875 werd ik in Key- sersberg in de Elzas geboren." Met deze woorden begint Dr. Schweitzer zijn le vensverhaal op het witte doek. Hij be schrijft ons zijn jeugd in het vriendelijke Günsbach. Zijn vader was predikant en deelde de dorpskerk met de pastoor, een beeld van oekumenische samenwerking, dat hem altijd bijgebleven is. In de film speelt Dr. Schweitzer's zuster de rol van zijn moeder en zijn kleinzoon, Philip Eckart, is de jonge Albert. Deze wordt ons getekend als een gevoelige jongen, die opgroeit in een gelukkig gezin maar gekwetst wordt door de hardheid en wreedheid van de wereld. Grondgedachte van deze cinemato grafische autobiografie is de eerbied voor het leven. Al in zijn jongensjaren wordt Albert Schweitzer getroffen door het lijden van mens en dier. Als hij 21 is besluit hij tot zijn 30e jaar te gaan stu deren op het gebied van theologie, filo sofie en muziek om zich daarna geheel te gaan wijden aan de rechtstreekse dienst aan de medemens. Door zijn grote begaafdheid had hij op ieder van zijn studieterreinen een schitterende car rière kunnen opbouwen. Hij blijft echter bij zijn besluit en begint op 30-jarige leeftijd medicijnen te studeren. In 1912 trouwt hij met Helene Breslau, in 1913 vertrekt hij naar Afrika. Een blad van de Parijse Evangelische Zending heeft hem op het spoor van zijn roeping ge bracht. Hij gaat naar Lambarene in Cen traal Afrika om daar met het geld van zijn boeken en orgelkoncerten een hospi taal te bouwen en onder de lijdende in heemse bevolking als dokter werkzaam te zijn. Het tweede deel van de film geeft ons een onopgesmukt beeld van het werk van Dr. Schweitzer zoals hij dat ondanks zijn hoge leeftijd nog altijd in Afrika verricht. Wij maken zijn vertrek uit Frankrijk, zijn aankomst in Afrika mee. Wij volgen hem op zijn lange tocht op de oerwoudrivier de Ogowe. Wij zien de plek, waar de gedachte van de eerbied voor het leven een definitieve gestalte voor hem aangenomen heeft. En danLambarene. Een zieken huis in de jungle, primitiever dan wij het ons voorgesteld hadden. Geen glas, geen staal, geen beton. Zelfs geen strak ke, witte bedden. Hier komen de zwarte patiënten met hun familieleden, die hen gedurende hun ziekte gezelschap zullen blijven houden. Etenswaren neemt men zelf mee. Er zullen in het Afrika van nu heel wat mooiere, meer moderne zieken huizen zijn. Maar wij zagen al, dat Albert Schweit zer zeer bewust en weloverwogen in zijn doen en laten is. Hij wil deze uiterste eenvoud. Zijn hospitaal moet heel dicht bij de mensen staan, het moet in het ver lengde van hun dorpsgemeenschap lig gen, zij moeten er zich thuis kunnen voe len. eniging Excelsior ook hartelijke woor den werden gesproken. De heer E. Dom- merholt, afgevaardigde van de muziek vereniging Wilhelmina, die namens deze vereniging zijn gelukwensen had aange boden, dankte aan het einde van de drukbezochte receptie het bestuur van de jubilerende vereniging voor de har telijke ontvangst. Niet minder dan 4 bestuursleden jubileerden met de ver eniging mee; de heren F. Heering, As- sink, v. d. Berg en Pijffers hadden n.l. vanaf de oprichting van de vereniging zitting in het bestuur. Door de heer H. Mulder uit Nijverdal werden de jubila rissen toegesproken en hartelijk dank gebracht voor het vele werk in het be lang van REO verricht. Spr. vond het een hele prestatie, zulk een lange tijd de belangen van de vereniging te heb ben gediend. Als blijk van waardering werd de jubilarissen een fraaie attentie overhandigd. Groot was de belangstelling van de leden op de feestavond (die eveneens in Hotel Gijsbers werd gehouden). De voor zitter van REO de heer Heering, heette de aanwezigen hartelijk welkom en rele veerde in het kort de geschiedenis van REO, die in de afgelopen 15 jaar tot een belangrijke vereniging is uitgegroeid. Spr. wekte de leden op de vereniging trouw te blijven en vroeg ieder voor zich de vereniging te willen propageren. De mogelijkheid bestaat, aldus spr. dat onze vereniging uitgroeit tot enige honder den meer dan het aantal dat thans in ons ledenregister geboekt staat. Hierna werd het verdere gedeelte van de avond, hetwelk een gezellig karakter droeg, afgewerkt. Geboren: Jan Dingemans, zv H. van der Laan en M. J. Bruning, Stations dwarsweg 53. Herman, zv G. J. Baan en H. Harbers, Hangerad 42. Ondertrouwd: Hendrikus Kosterink, 29 jr., Zundert, Wernhout, Diepstraat 22 en Antonia Wilhelmina Maria Ebbing, 27 j., Rijssen, Rozengaarde 4b. Koene Em- ming, 30 jr., Nijverdal, P. C. Stamstraat 39 en Hendrika Schepers, 21 jr., Rijssen, Vennekesgaarden 50. Gehuwd: Herman Bruggink, 22 jr. en Janna Leeftink, 22 jr., Rijssen, Nijver- dalseweg 62. Overleden: Hermannus Nijkamp, 59 j., echtgenoot van G. Ligtenberg, Holter- straatweg 88c, overl. te Almelo. De zondagsdienst wordt a.s. zondag waargenomen door dierenarts Capel te Wierden, tel. 05496-298. In de eeuwenoude Amsterdamse stads wijk, waar de schrijver Jan Mens zijn onsterfelijke werk „Griet Manshande" si tueerde, zal binnen enkele jaren Neer- lands hoogste bedrijfspand verrijzen. Momenteel is men druk doende in snel tempo de gebouwen van de vroegere Stoommeelfabriek „Holland", die vele tientallen jaren lang het beeld van dit stadsdeel beheersten, te slechten. Medio 1961 hoopt men, onder architec tuur van Prof. Ir. C. Wegener Sleeswijk en S. J. S. Wichers BNA te beginnen met de bouw van een samengesteld bedrijfs pand van 18 verdiepingen met een totale hoogte van bijna 60 meter. In een complex van drie met elkaar verbonden gebouwen zal ruim 24.000 m2 kantoorruimte ontstaan. De kubieke in houd van het geheel zal ruim 79.000 m3 bedragen. Op de 18e verdieping komt een res taurant; snelliften zullen de bezoekers in de kortst mogelijke tijd op de gewens te etage brengen. In het sousterrain van het laagbouwge- deelte zullen honderden fietsen en brom mers gestald kunnen worden; op de par terre, de eerste verdieping en het dak daarvan komt parkeerruimte voor ruim 300 auto's. De totale bouwkosten bedragen onge veer 15 miljoen gulden. Nu reeds bestaat er in brede kringen in handel en indus trie in binnen- en buitenland grote be langstelling voor het betrekken van kan toorruimten in dit gebouw, dat men over twee jaar gereed hoopt te hebben. Een drietal reflectanten heeft zelfs belang stelling voor het huren van het gehele complex. Yï'ïr «rivsv ïv.

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 3