Aanvragen van schoolbestuur voor noodzakelijke voorzieningen )^clt0tk0^ Het loopt weer tegen 5 december.... Oud-Rijssenaar sprak voor de Anti-Revolutionnaire Kiesvereniging T3EN TIPS van St. Nicolaas Hektor-Rijssen Vooruit COLAAS vindt U bij de adverteerders het „Weekblad voor Rijssen van VRIJDAG 25 NOVEMBER 1960 Weekblad voor Rijssen Onder voorzitterschap van de heer H. N. Hollander hield de A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje" een ledenverga dering in gebouw Jeruel, waarin door de heer J. Nieuwenhuis, landelijk voorzitter van „Unitas", een inleiding werd gehouden over het onderwerp Chris telijk-SocJple Politiek". De heer Nieuwenhuis, oud-wet houder van Rijssen, sprak over het wezen van de Chr. Sociale Politiek, zoals die door de Antirev. Partij wordt voorge staan. Het doel van onze partij is, aldus spreker, om op de regering een zo groot mogelijke invloed uit te oefenen, teneinde in christelijke zin geregeerd te worden. Eén van de belangrijkste, zo niet de be langrijkste taak van de regering is de bescherming van de vrijheden van ons volk, waaronder in het bijzonder de vrij heid van godsdienst gewaarborgd dient te zijn. Onmogelijk voor de overheid is, uit te maken wat de juiste belijdenis is. Wel mogelijk is het de vrijheid van het woord te hebben. Hoewel het voortdurend moeilijker wordt door de continu-arbeid, ziet de A.R. Partij, aldus de heer Nieuwenhuis, het tot haar taak de bevordering van de zondags heiliging en van het chr. onderwijs. Het beleid van de huidige regering aan een beschouwing onderwerpend, stel de spreker vast, dat de huidige regering o.a. het probleem van de achterstand in de sociale verzorging van de invaliden van voor 1940 poogt op te lossen, terwijl gedurende het 15-jarig socialistische be heer van het ministerie van sociale zaken daaraan geen enkele aandacht is gewijd. De samenwerking met andere partijen is momenteel bevredigend, aldus spr., die van mening was dat dat o.a. te danken was aan de A.R. Partij en aan de Chr. Historische Unie. In de sociale wetgeving zijn vele ver beteringen aangebracht, aldus spreker, die het Nederlandse volk in het algemeen zeer goed bevredigen. Spreker was van mening, dat de Staatkundig Gereformeer de Partij hieraan geen enkele positieve bijdrage heeft geleverd. -noduooi ap }Bp 'apuogao ja^auds pMaon tiek vooral in de eerste jaren na de oorlog moest worden „geleid" meende hij, dat momenteel gedifferentieerde lonen mo gelijk en noodzakelijk waren. Loonsver hogingen die prijsverhogend werken, heb ben een gevaarlijk element in zich, waar door o.a. de muntontwaarding in de hand wordt gewerkt, met alle gevolgen van dien, aldus spreker, die in zijn verdere betoog met respect en waardering sprak over het huidige regeringsbeleid. Door de heren A. Nawijn en J. A. Kui pers werd de bijeenkomst muzikaal op geluisterd. BENOEMING ONDERWIJZER OPENBARE LAGERE SCHOOL In de vacature, ontstaan door het ver leende eervol ontslag aan de heer J. Wil- deboer, bieden b. en w. de raad de vol gende voordracht aan, ter benoeming van een onderwijzer aan de openbare la gere school: H. J. ten Velde, te Holten, W. Burgerhout te Schoonebeek en I. van der Krieke te Leeuwarden. RV, dat zondag te Goor de strijd aan bindt tegen het lager geklasseerd staan de Hektor en dus kans op succes heeft, komt in een sterk gewijzigde opstelling in het veld en wel als volgt: Doel: Theyink. Achter; J. Beunk en A. Schreurs. Midden: G. v. d. Maat, D. Nijland en A. H. Kamphuis. Voor: W. Maatman, J. Heuten, B. Mulder, Kwintenberg en Hill. De post heeft het al druk genoeg met het verzenden van de aangeboden St. Nicolaaspakketten. Stuur daarom ook eens wat per brief. U bent wel gebon den aan afmetingen, maar deze zijn nog vrij behoorlijk. Een brief mag ten hoogste 2 kilogram wegen, de grootste afmeting mag 60 cm. bedragen, terwijl de lengte, breedte en hoogte samen niet meer mogen bedragen dan 90 cm. En verzend vroeg Een boterletter moet als volgt verzon den worden: een passende doos, be kleed met vetvrij papier, een stuk kar ton zo groot als de bodem van de doos, eveneens bedekken met vetvrij papier, de letter met een gekleurd lintje vast binden, de overschietende ruimte op- vulen met papier. Om zoekraken van het pakket te voorko men, legt u binnen in de doos nog een extra papiertje met het volledige adres van de bestemming. Gebruik geen visi tekaartje als label, doch een stevig stukje karton en bevestig dit met een behoorlijk touwtje aan de doos. Plakt u het adres op de doos, dan niet alleen maar de 'hoeken bestrijken met lijm, maar het gehele etiketje. Vraag inlichtingen op het postkantoor, welk papier een Sint Nicolaas-pakket naar het buitenland moet vergezellen. Vraag ook, of hetgeen u verzenden wilt, wel mag worden uitgevoerd. Voor het buitenland zijn altijd nodig: een buitenlandse adreskaart en een aantal (soms één, vaak echter meer) douane-verklaringen. Ev-ntuele vloeistoffen moet men verzen den in een goed gesloten fles, in een Stevige kist. De fles in papier wikkelen en de ruimte opvullen met ruim hout- wwol. Op het pakket dient u een aan tekening te stellen van „Breekbaar" en „Deze kant boven". Bloembollen voor kamergebruik kan men tegenwoordig in de handel verkrijgen, verpakt in aardige doosjes, vergezeld van cultuurbeschrijving. De mooie „amaryllis" is meestal in december juist leverbaar en is een mooi geschenk voor hen, die niet van het traditionele snoepwerk houden of op diëet staan. Verse melkvlekken kan men verwijderen met verdunde zeepspiritus. Als men een zeer dun laagje vet vooraf op gezicht en handen smeert, kan men naderhand de zwarte laag gemakkelijk verwijderen. Houtskool of een gebran de kurk zijn zeer geschikte middelen, om lichaamsdelen tijdelijk zwart te maken. Warm water en (gele) zeep zijn nog al tijd de beste middelen om roet e.d. van gezicht en handen te verwijderen. Hebt u uw beste verchroomde theeservies voor deze dag te voorschijn gehaald, gebruik dan geen poetsmiddelen om dit eens extra op te doffen. Gewoon heet water is het allerbeste middel. Na zorgvuldig afdrogen goed nawrijven met een zachte doek. Het bestuur van de R.K. Ulo school heeft het gemeentebestuur verzocht me dewerking te verlenen voor de aanleg van de tuin rondom de school en voor de aanschaf van een brandblustoestel. Blijkens de overgelegde begroting zul len de kosten voor de aan te leggen tuin f 1902.90 bedragen. De aan te leggen tuin zal aan de zuid zijde overgaan in het aldaar aan te leg gen openbare plantsoen. De kosten van een brandblustoestel worden door het bestuur geraamd op f 132. B. en W. stellen de raad voor, de ge vraagde medewerking te verlenen. Het bestuur van de vereniging tot het verstrekken van schoolonderwijs op ge reformeerde grondslag heeft 't gemeen tebestuur verzocht om medewerking ten behoeve van de aanschaf van schoolmeu- bilair tot een bedrag van f 2336.welke uitgave noodzakelijk is in verband met de inrichting van het bij de Banisschool te bouwen noodlokaal. B. en W. stellen voor de gevraagde me dewerking te verlenen. Voorts heeft het bestuur van genoemde vereniging verzocht medewerking te wil len verlenen voor het doen van uitgaven voor schoolmeubilair voor de Haarschool en voor de Banisschool tot een bedrag van f 4417.in verband met vervanging van oud materiaal. Ook ten aanzien hiervan stellen b. en w. voor medewerking te verlenen. Het bestuur van de R.K. Ulo school heeft medewerking verzocht voor het doen van uitgaven voor het aanschaffen van diverse leermiddelen, zulks in ver band met het toenemend aantal leerlin gen. Blijkens de overgelegde begroting wor den de kosten geraamd op f 2.102.35. B. en w. stellen voor de gevraagde me dewerking te verlenen. Het bestuur van de kleuterschool Mar griet (Oranjestraat) verzocht het ge meentebestuur medewerking te verlenen voor het doen van een uitgave van f 13.600,Men is voornemens de toilet ten van de school te moderniseren en een personeelskamertje te bouwen. B. en w. stellen voor de medewerking te verlenen. gevraagde Vermoedelijk zullen velen ook dit jaar weer beginnen te zegggen, „dat ze er beslist niet aan doen", aan Sinterklaas natuurlijk. Misschien een presentje onder de kerstboom, maar dat zien ze nog wel. Maar naarmate de dagen korten, het bui ten onbehagelijk en binnen zo behagelijk en gezellig wordt, gaat die goede oude 5-december-sfeer hun toch weer parten spelen. Zullen we toch maar niet alleen voor de kinderenen de volwas senen dan elk een kleinigheid. En na tuurlijk is het resultaat, dat 5 december, net als elk jaar, helemaal echt en in- en in-Nederlands wordt gevierd. HET KIND EN HET KIND IN DE VOLWASSENE Daarom is het ook zo aardig present jes te geven die ook door en door Neder lands zijn, dat wil zeggen in Nederland gemaakt, met Nederlands vernuft en vakmanschap. En als we nu toch zo echt Nederlands doen, dan willen wij het eens hebben over een vrije tijdsbesteding voor al voor jong, maar ook voor de volwas senen, die altijd een beetje van het kind in zich houden, die het gezin bij elkaar houdt, heel vaak ook heel leerzaam is en die al door vele geslachten is beoefend. Wij bedoelen het gezelschapsspel, te spe len met twee of meer personen. En zegt u nu niet, dat dat ouderwets is want dat is beslist niet zo. Ze zijn er nog, dat goede oude ganzenbord, het vlooienspel, niet te vergeten MENS ERGER JE NIET met de zo vertrouwd geworden afbeel ding op de doos, Halma en Lotto, Zwarte Piet en Domino. Maar er zijn ook vele nieuwe en zelfs zeer moderne variaties. Wij zullen be paald niet alle spellen opnoemen die door een van de bekendste Nederlandse fabrie ken op dit gebied worden gemaakt, want dan zouden wij de namen van meer dan 250 Jumbo-spellen moeten nemen. Het is haast niet te geloven, maar ze zijn er voor alle leeftijden, in een mooie en stevige uitvoering en voor lage prijzen. Men is er ook in geslaagd een belang rijke export op te bouwen naar vrijwel alle West-Europese landen en vele van die 250 spellen worden ook in het buiten- i land gebruikt. Zeer modern is Electro, een electrisch vraag- en antwoordspel met vragen op allerlei gebied en voor elke leeftijd. Als het lampje gaat branden is het antwoord goed. De gronddoos bevat 216 vragen, maar daarnaast bestaan er mappen met aanvullende vragen. Enkele onderwer pen: vliegtuigtypes, schepen, edelstenen, Bijbelse geschiedenis, motor-onderdelen, toerisme, muziek, paddestoelen, allerlei techniek enz. enz. Spannend, interesant en leerzaam. Ook de moderne kwartetten zijn de moeite waard. De kaarten zijn afwasbaar en kunnen worden gebogen, zonder dat er vouwen in komen. In de spelregels, bijvoorbeeld bij het stedenkwartet, wor den bijzonderheden gegeven over die ver schillende steden. Voor alles wat man is moet het autokwartet wel heel interes sant zijn. Auto's uit de gehele wereld en achterop de uitgebreide handleiding tal van gegevens over de getoonde auto's. Jumbo heeft aan de kleintjes gedacht met een sprookjeskwartet, waarbij in de handleiding elk sprookje in het kort is weergegeven. De hele kleintjes zullen met hun kleu- rentorentjes en daarbij passende kleuren- dobbelstenen beslist een tijdje zoet zijn enkleuren leren onderscheiden en Hamertje Tik zet hun fantasie aan het werk. En ach, er is altijd nog wel tijd voor een spelletje, als u wilt voordat de televisie begint, op een regenachtige zon dagmiddag of een ander ogenblik, dat de kinderen eens wat anders willen. De meisjes zijn blij met borduurprent- jes, kralenkaartjes, felicitatiekaartjes, kurkematjes en raffiamandjes, allemaal om zelf te doen en de kleuters kunnen zoet zijn met de plastic plakplaatjes zon der lijm in de vorm van bloemen en van sprookjesfiguren. Zo gaat het er hard op lijken, dat wij u alle spellen toch gaan noemen en dat is niet de bedoeling. Trouwens voor de kinderen is het bedtijd, dat staat duide lijk te lezen op de DE MISTERY CLOCK een cadeau voor een ieder, die precies wil weten hoe laat het is. Dat myste rieuze is de wijzerplaat van doorzichtig plexiglas, waarop de vergulde wijzers zijn aangebracht, die in de ruimte lijken te zweven, terwijl de klok onzichtbaar wordt aangedreven door een. zelfstarten- de synchroonmotor 220-240 volt, 50 pe rioden, 3 watt. Door middel van een lampje in de goudkleurige voet worden de uuraan duidingen verlicht. Zeer mooi van vorm, een prachtig voorbeeld van Nederlands beleven de „stille medespelers" ook span nende uren. Het doel bij dit spel is het vaandel der tegenpartij te veroveren, waartoe iedere speler een leger van 40 speelstukken, in rangorde_ van laag tot hoog krijgt, te weten: 1 spion; 8 verken ners; 5 mineurs; 4 sergeants; 4 luite nants; 4 kapiteins; 3 majoors; 2 kolo nels; 1 generaal; 1 maarchalk; 1 vaan del en 6 bommen. Het is niet de bedoe ling een oorlogsspel te brengen, doch de rangorde van het leger leent er zich goed voor de stukken een bepaalde waar de te geven en men kan niet zien welke rang een stuk van de tegenpartij heeft. Het gaat erom, het vaandel te verdedi gen. Een spannend spel voor volwasse nen, waarbij net als bij dammen en schaken veel denkwerk en veel strate gie te pas komt. Maar ook 's winters zijn er dagen met mooi weer en dan willen de kinderen graag naar buiten, en wat kunnen ze dan 'beter doen dan AAN DE ROL GAAN en dit bedoelen wij dan letterlijk, op rol schaatsen namelijk. Vele gemeentebestu ren hebben al speciale rolschaatsenbanen laten aanleggen of bepaalde pleinen aan gewezen als rolsehaatsgebied, zodat de kinderen zonder gevaar kunnen rollen. vakmanschap. Wel iets duurder dan een cadeau„tje", maar het is dan ook een waardevolle completering van het inte rieur. Hoe vaak per dag kijken we niet op de klok, hoe belangrijk is dan ook haar vorm en kwaliteit. Nu, de kwaliteit is beslist geen mysterie. EEN STRATEGISCH SPEL VOOR DE OUDEREN Wiens strategie zal overwwixuien Het klokje van gehoorzaamheid heeft voor de kinderen geslagen, maar de ouderen zitten nog bijeen en vader en zijn grote zoon willen nu eens een spel spelen waar men de hersens geducht bij moet gebruiken. Zoiets als schaken bij voorbeeld, maar daarin is de zoon geen matador. Nee, dan liever Stratego, dan Ook in Nederland worden rolschaatsen gemaakt van een zeer soliede construc tie. Deze hebben een speciale voetbeves tiging door middel van grote leren teen- kappen, welke op 4 punten aan de voet plaat van de rolschaats zijn bevestigd. Op deze wijze wordt beschadiging van de schoenen voorkomen. De teenkappen wor den met een veter op maat aangetrokken. Dan hebben zij speciaal gelagerde, zeer slijtvaste rubber wielen. De rolschaats voor de beginners wordt hier gebracht met kleine stalen wieltjes, eveneens dubbel gelagerd. Kwalitatief goede en duurzame rol schaatsen, die elke vergelijking met het buitenlandse produkt met glans kunnen doorstaan en ook wat de prijs betreft volledig kunnen concurreren. Een echt Nederlands cadeau voor een bij uitstek Nederlands feest als dat van Sint Nico laas. En dit waren zo maar enkele tips voor Sinterklaas-presentjes van Nederlands fabrikaat, waarvan er nog zeer vele te noemen zijn. Wij hopen, dat ze van pas zullen komen en de vreugde op 5 decem ber zullen helpen verhogen.

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 7