Rijssen buiten de wailen Te had edrok KERKDIENSTEN Auto-show in Hotel Gijsbers Ds. Ligtenberg bevestigd als predikant van de Geref. Gemeente van Oudemirdum (Fr.) Lochem-R.K.S.V 2^0 Schietwedstrijden Sportclub Rijssen had vlotte start Nieuwe Opei Rekord maakte zeer bijzondere indruk RIJSSENS OUDHEDEN VAN DER PLAATS BOLSWARD Excelsior Jaargang 38. No. 37 (Tweede Blad). VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1060 Weekblad voor Rijssen Het was voor kandidaat H. Ligtenberg (en zijn familie) een grote dag, toen hij in de Ned. Herv. kerk te Oudemirdum door Ds. Blok werd bevestigd. Het kerk gebouw was voor deze gelegenheid wel willend afgestaan, omdat het kerkgebouw van de Ger. Gem. te klein was om de vele belangstellenden een plaats te bieden. Ds. Blok had als tekstwoorden van zijn bevestigingspredikatie gekozen de woor den van 1 Cor. 3:7 „Zo is dan noch hij, die plant, iets, noch hij die nat maakt, maar God heeft de wasdom gegeven." Nadat de nieuwe predikant op de hem gestelde bevestigingsvragen het jawoord had gegeven ontstond er een indrukwek kend moment middels de handoplegging, waarbij de Bijbel door Ds. Rijksen van Rotterdam en Ds. van Haren van Kam pen en door 2 ouderlingen van de Ger. Gem: van Oudemirdum boven het hoofd van de bevestigde nieuwe herder van Oudemirdum werd gehouden, waaronder door de aanwezigen de zegenbed uit psalm 134 3 werd gezongen. Na deze plechtigheid richtte Ds. Blok zich tot de nieuwe predikant, tot de ge meente van Oudemirdum en tot de fa milieleden van Ds. Ligtenberg. In de avond hield Ds. Ligtenberg zijn intree-predikatie, waarvoor hij als tekst had gekozen Jes. 27 2 en 3 waarbij zich vooral bepaalde bij Gods toezicht, Gods arbeid en Gods trouwe bewaking in de Wijngaard. Tegen de verwachting in leed RKSV een teleurstellende nederlaag in Lochem. Voor rust was het een vrij gelijkopgaande wed strijd. Hoewel het plaatsen nog wel te wensen overliet, was het spel nog niet zo slecht. Na rust waren de RKSV-ers voort durend in de aanval en doelpuntten le- keri een kwestie van tijd. De voorhoede der Rijssenaren, vooral de linkervleugel, maakte toen wel een zeer slechte beurt. Wanneer met de nodige overleg tewerk was gegaan, was RKSV op een regelrech te zege afgegaan. Nu probeerden deze spe lers telkens alleen tot een doelpunt te ko men. Ook van midvoor Markslag ging heel weinig uit. Rechtsbinnen B. Slaghek- ke bleek nog te licht voor een dergelijke wedstrijd. De thuisclub was daarentegen erg onfortuinlijk. 6 minuten voor afloop loste haar midvoor na een uitval een toe valstreffer, terwijl even later keeper Pfeiffer een fout maakte door te ver uit te lopen. De vrije trap, die Lochem hiervoor kreeg toegewezen, werd door de midvoor ineeris ingeschoten, een slechte beurt overigens voor de verdediging, die deze middag nog het minst slechte deel van de ploeg uitmaakte. Spelend in deze vorm maken de oranje- witten a.s. zondag in de thuiswedstrijd tegen het ongeslagen NEO gaen schijn van kans. Door de Bond van Oud-Strijders, afd. Rijssen, wordt morgenmiddag op de schiet baan het jaarlijkse toernooi gehouden, met als inzet een wisselbeker. Jenke was wier 's op stap ewes, Heel stikum, want ze mog Det neet van d' ole leu, dee zean: Iej hebt nog tied genog. Mear Jenke was al viefteen joar, Ze veuln zik heel wat maans, Treuk zit van va en moo niks an En har geregeld sjaans. O joa, ze passen aalt wal op Det eur gineene zag, Wol ook nooit hemm det 'n jonge eur Heelmoa noar 't hoes hen brag. Mear non vanoawnd leek 't wal of zee Neet bange was, vuen 't good Det Dieks eur vot brag, mear zea wal, Pas op daj zachjes doot. Ik deank' det d' ole leu a wal Noar berre zeent egoan, Wiej kuent non rustig eawn biej oons In het petuelken stoan. Joa Dieks was doar wa vuur te veenn', 't Verveeln um ech nog neet, Hier, loaw' in dissen hook goan stoan, Dan gleuw' 'k neet det z'oons zeet. Ze harn doar deank ik ongevear Zon vief minuutn estoan, Toen wür opees duur Jenke's va De dure lus edoan. De wuere dee ze kreegn te huern, Dee wod hier mear verzweengn, Want in gin woornbook komm iej dee, Ook neet in 't Riessens, teengn. Har Jenke's va neet, zo zee daöh In berre leang? Joa wal, Harn zee te had ekuierd dan, O nee, in gin geval. Har 'n een of 'n aander dan het stel Wat ook nog kon, verroan? Nee, Dieks was teengn het knupke van De belle an goan stoan. Rijssen. J. ROZENDOM. Tot slot van de dienst richtte Ds. Lig tenberg hartelijke woorden van dank tot Ds. Blok, die hem bevestigd had, waarbij hij zich vooral dankbaar toonde voor de grote steun die Ds. Blok tijdens zijn stu die voor hem was geweest. Verder richtte Ds. Ligtenberg zich tot de predikanten en studenten van de Theo logische school te Rotterdam, tot de plaatselijke predikanten van Oudemir dum, tot het burgerlijk bestuur van de Friese gemeente en tot de kerkeraad van Rijssen. Met name was Ds. Ligtenberg dank baar voor het ter beschikking stellen van het kerkgebouw voor het houden van de beide diensten door de Ned. Herv. kerke raad. Daarna werd Ds. Ligtenberg nog door verschillende predikanten en ambtsdra gers toegesproken. Het Nijverdalse automobielbedrijf Jac. van Egmond exposeerde j.l. dinsdag en woensdag in hotel Gijsbers de nieuwe Opel Rekord 1961, welke auto een zeer bijzondere indruk heeft achtergelaten. De nieuwe Opel heeft belangrijke ver beteringen ondergaan en het lijdt geen twijfel of dit produkt van General Mo tors zal letterlijk en figuurlijk zijn weg ook in Nederland wel vinden. Opvallend is de stabiele afwerking van de auto tot in onderdelen, zodat het rij den in deze wagen wel een bijzonder genot moet zijn. Grote aandacht is ge wijd aan allerlei élementen, die een maximum aan rij comfort waarborgen. EN DE RIJSSENAREN MODDERDEN VERDER Nog vrij onverwachts trouwde de heer van de Oosterhof. Het was de laatste trouwpartij, die de Oosterhof zou mee maken onder de Republiek der Verenig de Nederlanden. De nieuwe tijd kondigde zich aan. Ook te Rijssen. Patriotten en. prinsgezinden hadden ook Rijssen in twee kampen verdeeld. En beide partijen oefenden zich druk in het schieten. De Oldenzaalse advocaat Mr. J. W. Roser was te Rijssen geen onbekende. Maar de Jonker van de Oosterhof, een echte Prinsenman, had voorlopig nog betere pa pieren. Een voordeel voor hem was, dat hij de tijdsomstandigheden in de gaten hield. Hij liet de teugels enigszins vieren,. De burgemeesters speelden baas in de stad, en de Jonker van Ittersum deed alsof hem de neus bloedde. Maar in kis ten en kasten op het kasteel Oosterhof, daar zaten deductie's en pampieren en gerechtsprotocollen van voortdurende strijd tussen de magistraat van de stad Rijssen en de Oosterhof. De burgemees ters hadden van generatie op generatie met de gedachte rondgelopen, dat zij nog eens de Oosterhof bij de stad wilden voe gen. Maar dat het 1960 zou worden, voor die zaak haar beslag zou krijgen, dat hadden burgemeesteren, schepenen en de raad van Rijssen in 1782 niet verwacht. Mr. Roser kwam er om zijn volgelingen op te stoken. Maar in Almelo gooiden de burgers dier stad de advocaat Roser op straat met koemest, omdat hij daar de belangen der Vrijvrouwe van Almelo waarnam. De heer van de Oosterhof nu deed iets, waarvan de patriotten in hun schulp kropen. Hij gaf een bruiloft voor heel Rijssen. Dagenlang werd deze zaak op de markt bij de kerk door diverse likkebroers besproken, en zelfs de vurig ste patriotten vonden de heer van de Oosterhof een edel man. Mr. Roser kwam voorlopig niet in Rijssen. In Rijssen. woonde volk, waar je niet op aan kon. Nu waren ze verreweg prinsgezind, om dat de heer van de Oosterhof ging trou wen en omdat zij een vrije bruiloft kre gen. Intussen, op de Oosterhof lachte men in zijn vuistje. Natuurlijk zouden drie of vier weken na de trouwpartij de patriotten de kop wel weer opsteken, maar voorlopig heerste er te Rijssen, een prachtstemming. Maar toch, op de trouwdag was het anders dan anders. De livreien en paardetuigen blonken niet meer als vroeger. Ook waren er niet zo veel adellijke heren meer present als vroeger. Meerdere hoge huizen waren, door de druk der tijden verlaten gewor den, de tijden waren te slecht. Dit laatste zou men niet gezegd hebben in de stad Rijssen. Onder de Orangistische en patri ottische twisten door bouwde of ver nieuwde menig Rijssenaar zijn huis. Oude heerlijke rechten betaalden de burgers met klinkende rijksdaalders af. Maar des ondanks was het een schone bruiloft, waar men nog lang over dacht en praat te. Twee dagen vóór de trouwpartij was Siene, de dochter van Haozenfoskers- Jannao op de Oosterhof gekomen om ter gelegenheid van de bruiloft in de keu ken van de Oosterhof de scepter te Door de technische perfectionering is de wagen duurzamer en vooral ook prakti scher geworden dan ooit tevoren. De nieuwe zitbankbekleding geeft het inte rieur van deze klassewagen een zeer aangename indruk, terwijl de vergroting van het rij oppervlak o.a. ten goede kan komen aan de rij veiligheid. Praktisch is ook zeer zeker de veiligheidsgrendel van de pasagiers-rugleuning. De grote naam, die de Opel 4 cylinder in de loop der ja ren heeft weten te verwerven, is een waarborg temeer, dat de nieuwe Opel 1961 door de nog grotere perfectionering een goede ontvangst bij vele automobi listen zal gaan genieten. zwaaien. De Jonker en zijn aanstaande vrouw waren op een dag naar Deventer gereden en hadden voor twee dagen de kokkin van de Moriaan geleend. En de herbergier Becking had zich zeer vereerd gevoeld, vooral toen er nog een flinke bestelling van wijnen bijkwam, zodat hij graag zijn kokkin leende voor dit festijn. Dit was meteen een goede recommanda tie voor de Moriaan. En Haozenfoskers- Jannao vertelde het in de hele buurt en de buurt verkletterde Jannao natuurlijk. Wat stelde zich dat wijf aan! Goed ko ken, natuurlijk, dat kon Siene, maar dat konden wel meer jongedochters te Rijs sen. En moeder Jannao had haar doch ter nog eens onder handen genomen om dat ze helemaal weg was van die magere schoolmeeser Mooiman uit Dordrecht. Maar Siene plaatste haar moeder voor een, voldongen feit, toen ze tijdens haar kokerij op de Oosterhof verklaarde, dat zij verkering had in Dordrecht, verwe» in het Hollandse en dat het doorging. En zij liet aan haar vroegere vriendinnen een minnebrief ruiken met een heerlijke geur er aan. Haar vriendinnen lachten om de magere vrijer. Wordt vanzelf wel dikker wanneer ik hem eenmaal aan de zomp heb. NA DRIE JAREN Het was vijf-en-tachtig geworden. 1785. Overal rumoer in den lande en ook te Rijssen. Haozenfoskers-Siene, de dochter van Jannao, had de verkering door laten gaan en was op een. goede dag te Rijssen gekomen met haar magere aanstaande en was daar heel eenvoudig getrouwd, met alleen de naaste familie van haar en van haar man. En daarna waren ze af gereisd naar Dordrecht, waar Sien, zo zou ze heten in Holland, nu zou wonen. Sien dan had de zaken in Dordrecht al gauw bekeken. Haar magere haring stond iede re dag voor de klas, maar Sien werd kokkin bij een bejaarde herbergier en bracht spoedig de zaak tot grote bloei. En toen de oude Barendse niet meer kon, was het Sien, die haar man animeerde, de zaak over te nemen. En toen Siene na enkele jaren hard ploeteren, in 1790 weer met haar man te Rijssen kwam, keken de Rijssenaren zich de ogen uit. Siene was veel slanker geworden en veel knap: per. En Mooiman zag er welgedaan uit. In al die jaren was het intussen met Griffelman onhoudbaar geworden, soms lag hij voor mirakel in de goot. Mooiman en zijn vrouw logeerden bij moeder Jan nao, die nu niet weinig trots was, nu haar schoonzoon er zo welgedaan uitzag. Mooiman had op zijn wandelingen door Rijssen veel bekijks. Toen een der bur gemeesters hem vroeg, of hij al op de Oosterho(f geweest was, antwoordde hij: dat is verleden tijd. In Holland zijn de burgers der steden de baas. Non zo'j toch zeggen, riep de burgemeester na denkend en rustte even uit met de han den op de grepensteel. De man was aan het mestladen. Mooiman lachte er om tegen zijn vrouw, maar Siene nam dat niet. Als goede Rijssense dochter liet zij haar Rijssens volk niet verlakschouwen door een verlopen Dordtse schoolmeester, die in zijn tijd te Rijsen nog geen been aan de grond kon krijgen. Mooiman bond in, hij had het zo niet bedoeld Maar toen Siene daags vóór hun terugtocht naar Dordrecht nog eens bij een der burge- In een op redelijk peil staande wed strijd heeft Sportclub Rijssen zaterdag haar eerste competitie-wedstrijd tegen de SVZW-reserves te luierden met 52 ge wonnen. Een zeer verdiende overwinning die, hoewel spelend met 3 invallers, werd behaald door beter veldspel en grotere werklust. Reeds vrij spoedig na het begin kwam de technische meerderheid der Rijssena ren aan het licht en na vijf minuten spe len resulteerde het Sportclub-overwicht in een 10 voorsprong. Het was de Zwa- luwen-linksachter die, na een kopduel met de Sportclub-middenvoor, het leer in eigen doel plaatste. In de twintigste minuut dachten we Schreurs nummer twee te zien scoren, doch zijn harde schuiver ging net naast. Doelman Steenbergen wist direkt hier op een uitstekend schot van de Zwaluwen linksbinnen op magnifieke wijze onscha delijk te maken, doch even later moest hij zwichten voor het schot van dezelfde speler, die uit een scheidsrechterbal de balans in evenwicht schoot, 11. Nog voor de rust inging bood linksbui ten Bruggeman met zijn linksbinnen ech ter een niet te missen kans, waardoor de tweede helft met een 12 voorsprong voor Sportclub inging. Na de pauze werd het spel wat leven diger mede doordat SVZW ten koste van alles de stand in evenwicht trachtte te brengen. Veteraan Lohuis, die als invaller-stopper fungeerde, stond echter als een rots in de- branding en) geleidelijk aan verdween het Zwaluwen-overwicht weer. Na tien minuten spelen lanceerde rechtsbuiten Schreurs z'n middenvoor, die er met een beheerst schot 13 van maak te. In de 15de minuut behield de Sport- meesters een afscheidsbezoek bracht, vroeg deze burgemeester haarj of zij soms niet voor een goede meester kon zorgen. En Siene van Haozenfoskers- Jannao, nu mevrouw Mooiman, beloofde haar best te zullen doen. TWEE MAANDEN LATER De schutterijen hielden exercitie in alle Overijsselse steden. Er was veel rumoer en de burgemeesters van Rijssen hielden de toestand terdege in de gaten. Op een morgen kwam er met de post van De venter een brief van mevrouw Mooiman van Dordrecht. Zij had een candidaat voor schoolmeester te Rijssen. Dat was heel wat anders dan die koetsiers of herenknechten, die altijd te Rijssén voor de klas stonden, het was een gestudeerd man. Maar Rijssens burgervaderen moes ten, niet te lang wachten. De herberg van Mooiman heette „Het Gouden Varken" en daar moest men aan adresseren. Het duurde veertien dagen vordat de burge meesters een besluit konden nemen. Er was eerst een brief geschreven naar de Luitenant-Colonel van Ittersum, heer van de Oosterhof en Rijssen, hadden zij als adres op de brief gezet, en dat bracht de boodschap over. Zij moesten maar naar bevind van zaken handelen. En zo kwam er dan op een goede dag met de beurt wagen op Almelo een jonge man te Rijs sen. Met critische blik bekeek hij huizen en mensen en dacht bij zichzelf: wat ben ik begonnen! Echter, een Hollander viel te Rijssen al gauw op. En Haver-Bats, een boer uit de Bouwstraat, klampte de vreemdeling aan en vroeg of meneer het hoesnummer kwiet was. De schoolmees ter in spee haalde de schouders op en vroeg naar een der burgemeesters. Nu begreep Haver-Bats, wat er aan de hand was. En platjevoets liep hij met de jonge man, die van Wijngaarden heette, naar het oude raadhuis. De stadsdiender keek de vreemde heer aan als een, grommende hond. Hij, Sliep-Willem de bosjager, had het op vreemdelingen niet zitten. GEMOEDELIJK ZESTAL Daar op het oude raadhuisje bespraken zij de zaken van de dag. De candidaat voor koster-schoolmeester stelde zich voor. Menneken, gao zitten!, riep de oud ste burgemeester, op een stoel wijzend met een zitting met een gaatje er in. Want zuinigheid was in 1790 bij de Rijs senaren de moeder van de porseleinkast. Nu onderging de heer van Wijngaar den een kruisverhoor aangaande zijn be kwaamheden. En legde bewijzen over dat hij geëxamineerd was. Wat is dat?, vroeg een der burgemeesters. De school meester in hope legde in goed Hollands uit wat hij allemaal kon. Ook frans, de franse taal sprak hij vloeiend. Dat is al- lemaol goed en wel, sprak de jongste burgemeester, meer praot ie'j ook Rie- sens? Nee, dat verstond de heer van Wijngaarden niet. Zie je, aldus de jong ste burgemeester, dat is veel voornamer als frans, want wij praten hier Riessens! Toen de candidaat beloofde Riessens te leren, scheelde dat al stukken. En de man moest een week blijven, natuurlijk op kosten van de stad. En de benoeming van een schoolmeester, die frans kende, jonge, jonge, dat was geen boom van één houw! VAN COEVERDEN. club-rechtsbuiten de eer aan zichzelf en sloeg de Zwaluwen-doelman kansloos, 1—4. Door middel van een strafschop kwam SVZW nog op 24, doch vijf minuten: voor het einde trok Schreurs er in z'n eentje tussenuit en gaf op het juiste moment af aan z'n middenvoor, die met een welge mikt schot de eindstand op 25 bepaal de. Het tweede elftal van Sportclub ging naar Nijverdal en won haar eerste wed strijd tegen de SVVN-reserves met 6—1. De rood-witten behaalden zaterdag j.l. in een fair en sportief gestreden wed strijd de eerste punten binnen tegen een wat tegenvallend Enter Vooruit. Zowel technisch als tactisch waren, de Enterna ren in de minderheid. Hun anders zo ge vaarlijk binnentrio kreeg tegen de sterke Excelsior-defensie vrijwel geen kansen. Wat dat betreft kon de rood-witte voor hoede zich wel uitleven, doch 't benutten der kansen schijnt zij nog steeds niet te beheersen, want anders was de nederlaag van Enter Vooruit wel groter geweest. Direkt na de aftrap nam Excelsior het initiatief en de eerste de beste aanval ein digde met een schot van D. Nieuwenhuis langs de verkeerde kant van de paal. Ge leidelijk kwamen de zwart-witten wat meer in het offensief, dat echter nooit verder kwam dan de rood-witte halflinie. Na 20 minuten werd een gevaarlijke aan val over rechts de Enternaren noodlottig, want de vrij voor doel gekomen D. Nieu wenhuis schoot onhoudbaar in, 10. Na de thee probeerde Enter Vooruit di rekt terug te slaan, doch kreeg geen kans. Na vijf minuten resulteerde een, goed opgezette aanval van Excelsior in het 2e doelpunt. Smalbrugge plaatste de bal goed door naar linksbinnen Kappert, die handig over de bal stapte, waardoor de vol komen vrijstaande Vrugteveen met een keihard schot doelman Velten passeerde, 2—0. Hierna kwamen de Enternaren wat meer in de aanval, maar Excelsior hield de touwtjes toch in handen en kreeg ver schillende goede kansen. Rechtsbuiten Schuiterd knalde ongelofelijk hard tegen de lat en miste tevens verschillende ke ren op een haar na het Enterse doel. Hoe wel Enter Vooruit tot het einde fel voor een beter resultaat bleef vechten, was, hun voorhoede, waarin rechsbuiten Slots volkomen faalde, onmachtig de Excelsior- achterhoede te verrassen. De meer dan 1500 toeschouwers zagen dan ook de overwinning terecht komen bij de ploeg die er qua spel het meeste aan spraak op kon maken. De uitslagen van de lagere elftallen en de junioren, waarbij de grote overwinnin gen van de Excelsior-jeugd op die van DES toch wel iets voor de toekomst moe ten betekenen, luiden alst volgt: DOS IIExcelsior II 31 Excelsior IIIDES II 14 Enter Vooruit III—^Excelsior IV 3—6 Excelsior VHulzense Boys "II 40 Des aExcelsior a 013 DES bExcelsior b 210 DES cExcelsior c 28 DES dExcelsior d 13 Des eExcelsior e 1—6 Excelsior fHaarlese Boys c 01 Morgen gaat Excelsior op bezoek bij DES in Nijverdal. Voor de uitslag van de ze derby is met geen mogelijkheid een voorspelling te geven. Dat de rood-witten echter wel met hun beste spel moeten ko men om hier een goed resultaat te berei ken en dat er morgen een spannende wed strijd te zien zal zijn, geloven wij zeker. Rood-witten kunnen wij op een herha ling van vorig jaar rekehen toen de Nij- verdallers tegen een geladen Excelsior- team kansloos met 41 ten onder gingen? De opstelling van het elftal luidt: Doel: Ten Hove; achter: Harbers en Poortman; midden: Dijkink, Nijland en Baan; voor: Schuiterd, Smalbrugge, Nieu wenhuis, Vrugteveen en Rozemuller. Het volledige programma voor morgen is: Excelsior IIExcelsior III VESOS IIExcelsior IV SVVN IV—Excelsior V Excelsior AHolten A Excelsior BNijverdal B Excelsior CNijverdal C Excelsior DHaarlese Boys B Excelsior EHolten C DES FExcelsior F Ned. Herv. Gem. Grote Kerk. 9 uur Ds. Van Tuyl en 10.45 uur Ds. Israël van Holten; 7 uur Ds. Vos (Bed. H. Doop). Westerkerk. 9.30 uur Ds. Vos en 3 u. Ds. Van Tuyl. Elzen. 10 uur Leesdienst. Geref. Kerk (Boomkamp). 9.30 en 3 uur Ds. Brinkman. Geref. Gem. (Noorderkerk). 9.30 uur Ds. Blok; 3 en 7 uur Leesdienst. Oud-Geref. Gem. (Bevervoorde) 9.30 u. de heer Vosman, 2.30 uur Leesdienst en 7 uur de heer Vosman. Oud-Geref. Gem. in Nederland (Wal- kerk). 9.30 en 3 uur Ds. Van Dijk. Geref. Gem. in Nederland (Eskerk) 9.30, 2.30 en 6 uur Leesdienst. Ned. Prot. Bond, afd. Rijssen. 10.45 uur Dr. Samberg van Delden.

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 3