Gebruik Uw bank voor alle geldzaken Coop. Rijssen buiten de wallen Bezwaren tegen vestiging sloperij door B. en 1. van de bui gewezen Boerenleenbank 1 „Notter" Kleding van Lichtenberg zit beter - staat beter Gesïaagde financiële aktie voor Jeugddrumband s 50 jaar Sportclub Enschede Excursie nieuwe zwembad Uitvoering Balletscholen Wee is Goait Sportdag R.V. Wedvlucht „De Zwaluw" IlillllllIiüllüülllH RIJSSENS OUDHEDEN Jaargang 38. No. 21 (Tweede Blad). VRIJDAG 27 MEI 1960 Weekblad voor Rijssen Tegen de mogelijkheid dat op een ter rein aan de Braakmansdijk nabij de con fectiefabriek van de N.V. Heka een slo perij zal worden gevestigd, is door een aantal adressanten (diverse bewoners van de Braakmansdijk en Keizersdijk) en van de directie van de Heka bezwaar ge maakt bij het college van B. en W. van Rijssen. Het college behandelt deze bezwaren in een nota aan de gemeenteraad en gesteld wordt, dat van die zijde niet kan worden ingezien dat door het vestigen van een sloperij aan de Braakmansdijk de belan gen van de N.V. Heka zouden worden ge schaad, terwijl het argument van de buurtbewoners, dat een dergelijk bedrijf ratten aan zal trekken door B. en W. niet steekhoudend worden geacht, omdat het hier aldus B. en W. niet een bedrijf be treft, waar etensresten of andere ratten- aantrekkende materialen wordt verza meld, maar een bedrijf waar de van sloop afkomstige materialen als b.v. deu ren, pannen ehz. worden opgeslagen en verkocht. „Wij zijn van oordeel", aldus B. en W., dat daardoor geen ratten zullen worden aangetrokken. B. en W. stellen de raad voor de beide brieven, waarin bezwaren tegen de voorgenomen vestiging worden ingebracht, als kennisgeving aan te ne men. In verband met deze kwestie herinne ren B. en W-, aan de voorgeschiedenis die er aan verbonden is. Door de heer H. Nij- kamp wonende aan de Brekeldlaan werd in 1953 zonder bouwvergunning een hou ten woning gebouwd. Dat geschiedde in de tijd, aldus B. en W., dat door ons col lege in verband met de grote woningnood, clandestiene bouw oogluikend werd toe gelaten, ook al omdat de gemeente niet de beschikking had over een terrein voor de bouw van semi permanente woningen. Op 24 november 1959 werd bij B. en W. een aanvrage ingediend voor de bouw van een houten' loods, gedekt met pannen, welke gebruikt zou worden voor de ber ging van sloopmaterialen. B. en W. kon den toen bezwaarlijk een bouwvergunning verlenen voor de bouw van een loods bij een zonder vergunning gebouwde woning. B. en W. hebben zich toen tot de firman ten van de Eerste Rijssense Sloperij, de heren Nijkamp en Pongers gewend om te trachten tot een oplossing te komen. Het vestigen van een sloperij midden in het recreatiegebied is uiteraard niet toelaat baar (strijdig met uitbreidingsplan). De aktie, die door de commissie tot aankoop van nieuwe instrumenten voor de jeugddrumband „Irene" heeft gehou den, heeft een uitstekend resultaat ge boekt. Er werden door de drumband vier rond gangen gemaakt door de verschillende delen van Rijssen, waarbij gecollecteerd werd voor het bovengenoemde doel. De opbrengst was f 980,-. Hiermede is men hoewel nog niet geheel, voor een belang rijk deel uit de zorgen. Het comité heeft ons verzocht langs de ze weg allen, die hebben bijgedragen tot bovengenoemd resultaat, hartelijk dank te zeggen. SPAARBANK REKENING-COURANT EFFECTEN DEVIEZEN KREDIETEN VOORSCHOTTEN j HYPOTHEKEN j Vraagt inlichtingen bij de §j g= HUTTENWAL 31 - RIJSSEN B. en! W. hebben de beide firmanten toen gewezen op een terrein aan de Braakmansdijk, dat is bestemd voor kleinindustrieterrein en nu schijnbaar door de heren Nijkamp en Pongers is ge kocht. Mocht er van de zijde van de Eerste Rijssense Sloperij een verzoek binnen ko men om hierop een loods te bouwen of een ander gebouw te stichten, dan kun nen wij, aldus B. en W., uiteraard niets anders doen dan daarvoor een bouwver gunning te verlenen!, indien althans op dat moment de goedkeuring van gedepu teerde staten op de wijziging van het uit breidingsplan is ontvangen. (Het desbe treffende besluit tot de bestemming van kleinindustrieterrein werd genomen op 29 maart j.l.). B. en W. doen de raad de toezegging, dat zij bij het verlenen van een bouwver gunning het aesthetisch geheel in ogen schouw zullen nemen en indien mogelijk voorwaarden zullen stellen om te komen tot feen verantwoord geheel. Wij kunnen, aldus B. en W., op het ogenblik dan ook niet inzien dat door het vestigen van een sloperij aldaar de be langen van de N.V. Heka worden ge schaad, vooral niet wanneer door het stel len! van voorwaarden gezorgd wordt dat het geheel niet teveel uit de toon zal vallen. ONGELUK Vrijdagavond had in de Enterstraat in Rijssen een ongeluk plaats met zeer ern stige afloop, waarvan mevrouw de J. uit Almelo (gehuwd 1 kind) het slachtoffer is geworden. De Rijssenaar G. J. S. stopte bij siga renmagazijn Gijsbers, terwijl de motor rijder de J. passeerde, die met het portier in aanraking kwam en daardoor ten val kwam. De heer de J. bracht het er goed af, zijn echtgenote, die op de duo zat, viel met een, hevige klap op de straat, en on danks het feit, dat zij een valhelm droeg, bleek, dat ze er ernstig aan toe was. Dokter Oosthoek Jr. achtte overbren ging naar een ziekenhuis noodzakelijk. In zorgwekkende toestand werd mevrouw de J. vervoerd. Betrekkelijk kort na aan komst in het ziekenhuis te Almelo is zij overleden. In de week van 30 mei tot 5 juni staat Enschede in het teken van het 50-jarig bestaan van Sportclub Enschede. Sportclub Enschede speelt van deze 50 jaren 42 jaren onafgebroken in de hoog ste afdeling van het Nederlandse voetbal; vijf keer werd de afdelingstitel behaald, één keer werd men kampioen van Neder land en vier keer moest men in een be slissingswedstrijd uitmaken wie er kam pioen zou worden. Alle vier wedstrijden werden verloren. Het mooiste cadeau, dat Enschede bij dit 50-jarig jubileum zal ontvangen, is wel van de gemeente Enschede. A.s. za terdag zal het gemeentebestuur Sportclub het prachtige nieuwe terreinencomplex bij 't stadion Diekman overdragen. Naast een prachtig paviljoen met 8 kleedka mers, zaal voor indoor-training en kan tine, bevat het complex drie voetbalvel den en een semi-verhard trainingsveld, waarop altijd getraind kan worden. Het trainingsveld is omgeven door 52 schijn werpers en ligt omgeven door hoge wal len, zodat de trainingen in volmaakte rust kunnen plaats vinden. Inclusief de nieu we uitbreiding van het bad met een speel weide heeft de gemeente hiervoor ruim f 400.000,- op tafel gelegd. Direkt na de overdracht beginnen de jeugdafdelingen van Sportclub aan een deelname uit Duitsland, Denemarken en Engeland, o.m. Westham United. Woensdag 1 juni, de officiële oprich tingsdatum, speelt het eerste elftal van Enschede een jubileumwedstrijd tegen de Franse prof ploeg Valenciennes. Alle jaarkaarthouders en leden hebben hierbij vrije toegang. TWEEDE PRIJS GEWONNEN De heer H. Beverdam heeft in de KNVB-toto een zodanige voorspelling ge daan, dat hij (mede)-winnaar is geworden van de tweede prijs. De heer Beverdam is een goed toto speler, aangezien dit reeds de derde keer is dat hij in de KNVB-prijzen valt. Op initiatief van de A.R.-Kiesvereni ging Nederland en Oranje, wordt er vrij dag avond (heden) een excursie georga niseerd naar het nieuwe zwembad. Hier toe heeft iedere Rijssenaar toegang, ge zien de brede belangstelling, die er voor de nieuwe zweminrichting bestaat. Aan de hand van tekeningen en van hetgeen nog in aanbouw is, zal de ver wezenlijking van het plan worden aange toond en toegelicht. De excursie vangt aan om 7 uur bij de ingang vn het bad aan de Arend Baan- straat. De Balletscholen Rijssen en Almelo van de heer Veenstra gaven dinsdagavond in het St. Jozefgebouw te Rijssen een wel zeer geslaagde uitvoering. De balletschool te Rijssen opende met een leuk walsje „Gold und silber". Dui delijk bleek hieruit, dat er reeds behoor lijke vorderingen door deze nog zeer jon ge leerlingen zijn gemaakt. Ook bij de uitvoering van het sprookje van Sneeuw witje viel de grote overgave op, waarmee gespeeld werd, zowel de kabouters, elfjes als de koningin. De leerlingen van de balletschool Veen stra uit Almelo hadden een uitstekende keuze gedaan met de opvoering Giselle van Adamse, dat na de pauze werd ge bracht. Dit wereldbekende stuk werd door deze school als enige amateursge zelschap met veel succes gebracht. Giselle is een beeldschoon meisje, waarop Albrecht, een edelman verliefd wordt. Hilarion, een jachtopziener, die ook verliefd op haar is wordt echter af gewezen. Hij zweert dan wraak. Tenslotte pleegt Giselle, als haar moeder er zich mee bemoeit, zelfmoord. In het kamp der Willis, waarin Giselle na haar dood is op genomen, heerst vreugde. Albrecht dreigt tenslotte in de tovermacht der Willis te vallen. Hij wordt echter door Giselle ge red. Vermeldt dient ook de opvoering door de Almeloërs van het ballet „Partizanen" waarin de wraak en ook uiteindelijk de liefde een grote rol speelt. In het ballet „De goede en de kwade" wordt uitge beeld, hoe een meisje, dat de verkeerde weg kiest, tenslotte wordt verstoten. Alleraardigst was ook „De Droom van een Schooiertje". LANGE MANNES Hij trok er dagelijks op uit met de mars op de rug. Tenminste wanneer hij de buurtschap introk. In Rijssen zelf laadde Lange Mannes zijn waren op de kruiwa gen, waar men grabbelend in de waren het nodige van hem kocht. Men moet niet te licht denken over de straathandel van Mannes. Garen en band, vingerhoeden, naalden, pijpedoppen, koffie en thee, ta bak en allerlei andere zaken meer kon men op de kruiwagen van de venter vin den. Een winkel, zoals wij die kennen, hield hij er niet op na. De deel was ma gazijn en tevens winkel. Eenmaal per week werden ook de naburige kastelen be zocht. Dan dofte Mannes zich des morgens op, probeerde zich zo goed mogelijk te scheren en Aale, zijn vrouw, poetste hem de laarzen. Daarvoor gebruikte ze glim- smeer. Dit was een substantie, waarbij op de laars gespuwd moest worden om. ze mooi glimmend te krijgen. En dan trok hij voor die gelegenheid de bijna zeventig jarige trouwbroek aan van zijn vader za liger. En dan was hij het heertje. Wanneer Mannes naar de herenhuizen toog, zo noemde hij de landhuizen der edelen, dan ging hij met de mars, dat was zindelijker dan met de kruiwagen, die hij voor aller hande doeleinden moest gebruiken. Zo kwam Mannes eens weer op de Oos terhof. De jonge Jonker was negen jaar oud. En het kind vond het geweldig om ook marskramer te zijn. De Vrouwe van de Oosterhof vond het verschrikkelijk dat haar zoon zo was. Een buitengewoon kind noemde ze het. Maar de kleine Ernst van Ittersum vond het maar wat saai altijd zoet te moeten zijn onder het oog van een herenknecht. Sinds die kruiwagengeschie denis bracht een gouverneur en haalde hem van school. Mevrouw was bang dat de Jonker verburgerde of verboerde. Ver beeld je, onze Jonker spelen met gewone Rijssener straatjongens, en dan van die rare taal uitslaan in goed Rijssens dialect. Vooral dit laatste was de Vrouwe van de Oosterhof een gruwel. Maar de Jonker was wat je noemt, ondanks zijn negen jaar, een jongen om mee uit vissen te gaan. Eenmaal bij de school en onder des gouverneurs oog vandaan, dan was Jon ker Ernst in zijn element. De Vrouwe van de Oosterhof had hem thuis les willen laten geven door een huisleermeester, maar daar verzette zich de heer van de Oosterhof tegen. Later als heer van de Oosterhof moest de Jonker in Rijssen po pulair zijn en ondanks zijn negen jaar was hij bij zijn tijdgenoten populair. Hij haalde met zijn klassegenoten allerlei kat- tekwaad uit, kwam met vuile en gescheur de kleren en met vuile handen en een vuil gezicht thuis. En de gouverneur moest het steeds horen. Hij was een gou verneur van niks. Deze man, die wij Derk zullen noemen, was een model-gouverneur, maar hij stond tussen vele vuren in. Daar was de moeder, die de knaap verwendde. Daar was de vader, die meende dat er in de jongen wat in moest zitten. Daar was de schoolmeester de Voogd, die na de verma ning de plak niet meer zoveel hanteerde en bij zichzelf dacht: daar hebben zij op de Oosterhof een gouverneur voor. Eens op een middag bakte de Jonker de gouver neur een poets. De snotapen hadden met elkaar afgesproken, dat de Jonker panne- koek zou meeëten bij Varken-Roolf. Zo gezegd, zo gedaan. De Jonker ontsnapte aan het spiedend oog van Derk en was plotseling verdwenen. De brave gouver neur zocht links en rechts, maar geen Jonker. Ten einde raad ging Derk naar meester de Voogd, die zich juist aan tafel zette om aardappelen met slabonen en karnemelkjus met een flinke spekharst naar binnen te werken, toen Derk geagi teerd binnenkwam en de wanhoopskreet aanhief: Meister, de Jonker is ter neet! Ga maar eens kijken bij Varken-Roolf, sprak de meester, ik heb hem met diens jongens zien spelen. En Derk de gouverneur daar naar toe. En jawel, hoor, met zijn drieën, de twee zoontjes van Varken-Roolf en de Jonker zaten op een omgekeerde kruiwa gen op de deel en aten pannekoek en had den schik voor tien. De gouverneur stapte de kokken binnen. Voor het open vuur stond moeder Roolf in gebukte houding, het pannemes in de hand. Ze had Derk niet horen komen en toen deze: Goeden middag, riep, schrok vrouw Roolf zo, dat zij met. het pannemes van zich af sloeg en een raapolievlek maakte op de onberispe lijke kleren van Derk. Deze protesteerde, maar met geen ander gevolg dan dat hem op duidelijke wijze de deur werd gewezen. Wijzend naar de deur riep vrouw Roolf: Bliksemskop, maakt dai der oet komt! En de gouverneur greep de luid proteste rende jonker, die nog gauw een vierdel pannekoek greep en etend en brullend met zijn geleider meeging. Dien middag kreeg Derk te horen, dat men van zijn diensten niet langer gebruik wenste te maken. Hij kon gaan. En Derk ging. Hij begaf zich naar Janna en haar man. Bij. Janna had hij vaak boodschappen gedaan. En hij ver telde wat er was voorgevallen. En Janna zette thee en riep haar man, die uit de tuin kwam. Ook meester de Voogd hoorde hem aan. Janna verzocht haar man met Derk mee te gaan om te vertellen dat de Jonker vaak ongezeggelijk was. Ik denk er niet aan!, riep Hendrik de Voogd, als schoolmeester zijnde vind ik het een fer me knaap. Maar ben je gereed, voegde hij Derk toe, ik heb wel een baan voor je. Ik zal met je mee gaan naar Eversberg. Daar is wel een baan. De meester zette zijn pruik op, schoot in zijn jas, gaf Janna een zoen en riep: Wij zijn zo gauw mogelijk terug. Daar gingen de beide mannen op stap en na een wandeling van bijna twee uur stonden zij voor het huis Eversberg. Me vrouw ontving de schoolmeester hartelijk, zij had uit haar kinderjaren nog aange name herinneringen aan hem. Ook Jonker van Heerdt was hem goed gezind. De Rijs sense schoolmeester vroeg en kreeg de Vrouwe van Eversberg alleen te spreken, Toen vertelde hij wat er met de gouver neur van de Oosterhof gebeurd was. Het eerste wat de Vrouwe van Eversberg vroeg, was of de man betrouwbaar was. Dit was een vraag waarop de Rijssense schoolmeester niet had gerekend. Zelf had hij zich nooit aan andermans goed ver grepen. Hij bedacht zich even dan: op de man af, dat zullen wij hem vragen. Het hele geval liep voor Derk goed af en hij had weer een baan. Dat was dat! Maar op de Oosterhof was de negen jarige Jonker van streek. Jan Zuur, een huisknecht, was voorlopig tot gouverneur gebombardeerd. En de jongen wilde hem niet. Een week lang sukkelde men voort en toen besloot men Derk weer te laten komen. Maar deze was in zijn ouderhuis niet. Mevrouw stuurde een boodschap naar Lange Mannes en die hoorde ze netjes uit. Maar de marskramer wist van niets. Trouwens, de marskramer wist nooit nieuwtjes, hij dacht alleen aan zijn nego tie en schipperde langs alle klippen heen, om iedereen te vriend te houden. DE MIDDAG BIJ MEESTER DE VOOGD De Vrouwe van de Oosterhof toog op een middag naar Janna om eens pools hoogte te nemen aangaande Derk. Janna riep wederom haar man en deze kwam en de Voogd wond er geen doekjes om. Hij had Derk, die op de Oosterhof was weggejaagd, aan een andere betrekking geholpen en wat zou dat? Wat dat zou!, brieste mevrouw. Mijn man zegt dat de schoolmeester van Rijssen zich roet de school en de kosterij moet bemoeien en niet met 't dienstpersoneel van de Ooster hof. De schoolmeester, gesoigneerd als altijd, bewaarde zijn kalmte, daarvoor was hij een opgevoed man. Mevrouw, de gou verneur was ontslagen en de band tussen hem en uw huis bestond niet meer. Hij vroeg mij om raad, dat is alles. Ik heb hem aan een baan geholpen. Mijn ja is ja en mijn neen is neen, begrijpt u, me vrouw? VAN COEVORDEN. Wee zol Goait toch wean? dee vroage Huern iej o zo vake steln, Mear het leek wal of gin meanske Het oe kon of wol verteln. 'n Een neumm dissen, den nen pander, Het was alemoale roan, Mear non hef ter dan ne foto Van Goait in de kraante stoan. Det was ech neet zo gemaklek, Goait den wol neet op 't petret, En pas noar heel lange kuiern Hef 't den fotograaf ered. Goait den hef veral in Riessen Naam emaakt in heeln kotn tied, Mear det stukn ouwer dee viskes Is eleazen wied en zied. 'k Heb ehuerd det zelfs de viskes Dee 't in 't zunke wurn ezat, Zik doar neet an hebt e oargerd, Mear der will' an hebt ehad. O wat warn de leu niejsgierig, Wee zol al dee stuks toch skriewn, Goait den wol mear veule leever Goait vuur zinne leazers bliewn. Mear 't was neet mear vuur te vlechen, Goait hef in de kraante stoan, He, wat zeg iej, was 't ondulek, O, det hebt z' der um edoan. Rijssen. J. Rozendom. De voetbalvereniging Rijssen Vooruit organiseerde op Hemelvaartsdag een sportdag op het terrein nabij de kamga- renfabriek. In verband met de organisa tie van de feestelijkheden rond het Ter Horst-jubileum, kon men 's avonds niet de beschikking krijgen over het Volks park, zodat in dit opzicht een sinds vele jaren bestaande traditie moest worden doorbroken. Toch had het bestuur gemeend dat men ondanks deze ongunstige omstandigheid, de sportdag op zich doorgang moest la ten vinden. In de ochtend was het feest voor de RV-jeugd, zowel de pupillen als de junio ren A en B mochten in het strijdperk treden tegen hun collegatjes van Wilhel- minaschool. De pupillen verloren de wedstrijd met 3-0, maar zowel de A- als de B-junioren wilden het bestuur eens laten zien, dat het er voor RV, voor wat de toekomst betreft, geenszins donker uit hoeft te zien. De junioren B wonnen van Wilhelmi- naschool B met niet minder dan 9-1, een resultaat, waarvoor de A-junioren veel respect hadden. Misschien wel gestimu leerd door het fantastische succes van de B-junioren wierpen ook de A-junioren zich vol enthousiasme in de strijd, met als resultaat dat ook zij een fraai resul taat wisten te bereiken door met 4-3 te zegevieren in de wedstrijd tegen Wil- helminaschool A. Het eerste elftal van Rijssen Vooruit speelde een wedstrijd tegen de SML Spartram, een elftal dat in de oostelijke 3e klasse uitkomt. Hoewel RV vooral in de aanvang uit stekend partij gaf, wist men op het juiste moment niet van de kansen gebruik te maken. De rust ging met een 0-1 achter stand in. Na rust bleek, dat de Arnhemse club wat meer in de mars had dan RV. Spar tram wist gretig gebruik te maken van de zich voordoende kansen en wist niet minder dan vijf doelpunten te scoren waartegen RV slechts een doelpunt wist te stellen. Met de eindstand 1-5 verloor RV deze wedstrijd, waarvoor de belangstelling min of meer beneden de verwachtingen was gebleven. Voor de athletiek-liefhebbers was er een interessant programma georganiseerd. Vooral door de jongens, die de 600 en 1500 meter afstanden liepen, werd met veel elan gestreden. De uitslagen van de wedstrijden: Jongens C 600 meter: 1. J. Gosen RKEAV Enschede, in de tijd van 1.39.1. 2. H. Paus RKEAV Enschede (1.42). 3. J. Kuipers Helios Deventer (1.45.5). Jongens B 600 meter: 1. H. Drost A.C. Memphis Enschede (1.32.9). 2. G. Monnik RKEAV Enschede. 3. R. W. Haarmn A.C. Memphis Enschede. Jongens A 1500 meter: 1. H. Rotman RKEAV (4.31.6). 2. M. Sassen, Tubantia Hengelo (4.33.9.). 3. A. Kemperink RKEAV Heren 300 m alle klassen: 1. Jansen Daventria Deventer (9.44) 2. Scheper TION Enschede 9.45.1. 3. H. Harmsen Be Quick Zutphen (9.49.4). De postduivenhoudersver. „De Zwaluw" nam deel aan een wedvlucht op Wiesba den. De duiven werden gelost om 7 uur met kalme Noordenwind. De heer Poort man werd winnaar van deze vlucht. Zijn eerstaankomende duif werd door hem ge constateerd om 13.10.32. Een gedeelte van de uitslag: 1 Poortman, 2 Struik, 3 Ziekman, 4 Geuzendam, 5 Dommerholt, 6 Kienhuis, 7 W. Koedijk, 8 Meijer, 9 Wevers, 10 Bos.

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 3