Anjerdag - Anjeractie Rijssen buiten de wallen Vererende uitnodiging voor drumband „Irene" Gemeente begunstigt „De Overijsselse Molen" FILM NIEUWS Propaganda-avond Ned. Vrijgezeilenbond Uitbreidingsplannen Belangrijke voetbal wedstrijd zaterdag in Enschede Roode Kruis collecte pas in september „Excelsior" RIJSSENS OUDHEDEN Medewerking Bevrijdingswandeltocht te Hoogeveen Jaargang 38. No. 16 (Tweede Blad). VRIJDAG 22 APRIL 1960 Weekblad voor Rijssen Emd april start in de provincie Over ijssel de „Anjeractie Overijssel 1960". Deze actie bestaat uit een stamboom actie en een Familie-foto-rally op 5 mei 1960. De actie begint op de verjaardag van H.M. Koningin Juliana, 30 april, en ein digt op de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard, 29 juni, Anjerdag. Diverse personen in de provincie Over ijssel ontvangen 30 april een kaart met het verzoek f 1,aan post- of anjerzegels extra op een bijgaande antwoordkaart te plakken en tevens 2 adressen op dezelfde antwoordkaart te vermelden van perso nen, welke via het Anjerfonds-Comité ver zocht worden, lid te worden van de Anjer familie-stamboom. Iedere bijdrage van f 1,kan duizen den waard zijn. De langste loot van de grootste stamboom krijgt nl. de volle op brengst van die stamboom te verdelen. De laatste inzender van de langste loot ontvangt dus evenveel als de eerste in zender, de z.g. stamvader. Alle ingezonden kaarten van de gehele actie worden als loten beschouwd, mits voorzien van zegels ter waarde van f 1, De loten zijn allen op naam gesteld, zo dat bij de trekking de winnaars direct be kend zijn en dus alle prijzen worden uit gekeerd. Er zijn voor duizenden guldens aan prjjzen beschikbaar gesteld o.a. reizen voor 2 personen naar Wenen, Lago Maggiore, Prato, Dolomieten, Garda Meer, Oostenrijk etc. Verder prachtige T.V.-toestellen, koelkasten en centrifu ges. Op 14 mei a.s. wordt een extra prijs uitgeloot, nl. een reis voor 2 personen naar Rome. Op 30 april ontvangen alle auto-, motor en scooterrijders een stamboomkaart. De ze kaart is voorzien van een anjer, die op het voertuig kan worden geplakt. Deze categorie personen heeft dus de zelfde kansen in de stamboomactie en in de verloting. Als extra beloning voor het voeren van een anjer, heeft een. Neder landse Benzine en Petroleum Maatschap pij o.a. T.V.-toestellen beschikbaar ge steld. Ook zullen z.g. „onbekenden" hon derden verrassingsprijzen namens deze maatschappij uitreiken aan die rijders, welke de Anjer duidelijk op hun voertuig hebben aangebracht. De voorinschrijving van de familie-foto spanning niet zal ontbreken. Doordat Nij- land voor deze wedstrijd niet beschikbaar is, speelt linkshalf Baan nu stopper. De opstelling is als volgt: Doel: ten Hove. Achter: Goorman en Harbers. Midden: Munneke, Poortman en Nieu- wenhuis. Voor: Schuiterd, Kappert, Smalbrugge, Sprakel en Gerritsen. rally is opengesteld tot en met 30 april 1960. Door overmaking van f 2,50 op giro 90400 t.n.v. „Anjeractie Overijssel 1960", ontvangen de voorinschrijvers per om gaande hun startkaart en tevens een gra tis lot. Het inschrijfgeld op 5 mei a.s. bedraagt f 3,50 per voertuig, zonder lot. Ook in Rijssen kan men starten voor deze rally. De Nederlandse Vrijgezeilenbond, Afd. Overijssel, houdt a.s. zaterdag 23 april een propaganda-avond in Hotel-Rest. „De Gou den Leeuw", Grotestraat 8, Almelo, aan vang 8 uur. Als sprekers zullen optreden de Edel achtbare Heer A. H. Hesp, wethouder der gemeente Almelo, en de heer C. G. van As, voorzitter van de Afd. Den Haag van de Nederlandse Vrijgezeilenbond. Het bestuur van de speeltuinvereniging Irene, ontving dezer dagen een: bijzonder vererende uitnodiging, waaraan met graagte gevolg zal worden gegeven. Het comité „Generaal Crerar wandel tocht" uit Hoogeveen heeft „Irene" n.l. verzocht medewerking te verlenen aan de traditionele bevrijdingswandeltocht in de ze Drentse stad, waarvoor ieder jaar meer belangstelling wordt getoond. Tra ditie is, dat aan deze wandeltocht een défilé wordt gehouden voor het ere-co- mité dat o.a. bestaat uit Z.K.H. Prins Bernhard, Commissarissen van de Konin gin, een aantal hoge autoriteiten uit de Landmacht, Burgemeesters enz. DE SAKSER II. KEET OP DE STOEVELAAR. DE VROUWE VAN DE STOEVE LAAR SLAAT VAN ZICH AF. Toen de heer van de Stoevelaar thuis kwam, vond hij daar een furie van een vrouw. Zij schold haar man uit voor een kerel van niks. Zij, mevrouw, had de hele middag voor het avondeten gezorgd. De keukenmeid was er vandoor gegaan, ver telde ze met een van woede verwrongen gezicht. Zij had de mouwen opgestroopt om een behoorlijke maaltijd voor elkaar te krijgen. O, dat kon ze wel! Daar niet van. Voor niemendal was ze geen Rip- perda. Het was bekend genoeg: Zij, en haar familie, stond voor niets, als het er op aankwam. Had haar grootmoeder niet zelf de stenen helpen aandragen, om het kasteel te Hengelo te versterken tegen de Spanjaarden? En had haar moeder met het zwaard in de vuist het vreemde ge spuis niet uit Rijssen helpen jagen? En wat doe jij voegde zij haar man bits toe, terwijl zij de koekepan greep en die haar gemaal dreigend onder de neus hield. De heer van de Stoevelaar gaf een forse duw van zich af. Het was te laat, met een fikse mep kwam de koekepan op de mooie hoed, en de rake klap van mevrouw had tot gevolg, dat de hoed over het gezicht zakte. Dit was te veel, ze gooide de pan van zich af en begon om hulp te roepen. De huisknecht schoot toe, het was een vertrouwd iemand uit den huize Hengelo. En behendig als steeds verwijderde hij de hoed. Toen de knecht zich verwijderd had, riep de heer van de Stoevelaar: Kreng! Lever hem dat nog eens! De maaltijd werd opgediend, de oudste zoon Borchard mocht mede aan tafel zitten, de andere kinderen waren naar bed. In een broeien de echtelijke atmosfeer ging men die avond te bed. Het herenbevel wordt opgevolgd. De Sakser komt terug en Mina ook. Janna had Mina de keukenmeid geducht de les gelezen. Ten eerste om het zo maar weglopen uit een goede betrekking. Had ze het er soms niet goed, op de Stoeve laar? O zo! En door aan te pappen met de Sakser, nota bene een man, die de vrije kunst verstond, die heksen kon en bovendien iemand, die het tweede gezicht had! Mina liet van verbazing de kop koffie vallen, die ze bezig was te drinken. De scherven kletterden over de stenen. Zij begreep het niet goed, en Janna legde haar uit, waarvan de Sakser allemaal zo verdacht werd. De Sakser was in Rijssen vogelvrij, men mocht gerust over hem roddelen, dat deden de burgemeesters en de schepenen ook, maar het smerigste was, dat wanneer men in de knijpzak zat, dat men dan naar de Sakser liep om te horen, wat er in Rijssen stond te gebeu- reji. B. en W. stellen de raad voor toe te treden als begunstiger van de stichting „De Overijsselse Molen". Deze stichting doet. belangrijk werk voor het behoud van molens, welke door ligging in het landschap of voor stads beeld van uitzonderlijk groot belang zijn. Aangezien B. eni W. het werk van deze stichting ook van belang achten voor de gemeente Rijssen stelt het college de raad voor tot toetreding als begunstiger van deze stichting te besluiten. AANRIJDING Op de hoek Bevervoorde-Huttenwal had maandagmiddag om ongeveer 1 uur een aanrijding plaats tussen 2 personenauto's. D. O. uit Rijssen, die van de Huttenwal kwam gereden gaf geen voorrang aan R. Z. uit Meppel, die van de Bevervoorde kwam. Beide auto's liepen schade op. De Jeugddrumband van de Rijssense speeltuinvereniging zal als enige vereni gingsband marcheren tussen de Johan Willem Friso kapel, de Huzaren van Bo- reel en de grote drumband van de Kon. Marechaussee uit Apeldoorn. De jeugddrumband zal voor het ere- comité een show verzorgen. Aan de wan deltocht zal ook worden deelgenomen door een groep jongens en meisjes van de speel tuinverenigiging. Het bestuur is vol goede hoop, dat zo wel de brumband als de wandelgroep zich van hun beste zijde zullen laten zien, zodat Rijssen in Hoogeveen een goede in druk zal achterlaten. Volgens Janna moest Mina zich scha men. Mina luisterde naar de reprimande, maar schaamde zich niet. Zij vond het ge weldig verkering te hebben met iemand, die de vrije kunst verstond, een heksen meester was en bovendien een eind voor uit kon kijken. Met zo iemand kon je de wereld door. Maar dat was het hem fei telijk niet Zij was in een slag totaal weg van de Rijssense vrijbuiter, de man, die tot nog toe aan vele jonge vrouwen het hoofd op hol had gebracht, en nu in een avontuur was aangeland, dat hem nog lang zou heugen. Want ondanks de hem door de Rijssenaren toegemeten kunsten, had hij zich de vorige avond laten inpal men door de Stoevelaarse keukenmeid. Hij wilde niet meer zonder haar. Dus poet ste hij zich de volgende morgen op en toog naar het huis van de koster-school meester de Vrange, die van ouds de Jon ker van de Stoevelaar kende en hem een aantal raadgevingen gaf, hoe hij met de Jonker om moest springen. Janna, op haar beurt, sprak Mina moed in. De Vran ge ging even naar de predikant en ver telde in het kort wat er gaande was en vroeg meteen een halve dag verlof van school, wat toegestaan werd. Hij vroeg meteen paard en kar. Een half uur latei- zaten vier mensen op de kar, en weer een uur later deed de poortwachter van de Stoevelaar de poort open, om de hem be kende bezoekers binnen te laten. De Vrou we van de Stoevelaar was blij dat Mina terug was. De van buiten geleerde schrobbering bleef achterwege. En weldra was Mina on der vrolijk gezang weer aan de arbeid. Janna, de naaister, moest in mevrouws kamer komen. Janna werd uitgehoord over de nieuwe mode. En of de mevrou wen van de Oosterhof en Grimberg ook nieuwe japonnen hadden en van welke stof en welke kleur en of haar dochter op Eversberg de laatste weken nog nieuwe kleren had aangeschaft. En terwijl Janna en mevrouw zo voortratelden, keek Mina door het keukenraam verstolen naar bui ten. Daar stonden ze bij elkaar, de Jonker, de Vrange en de Sakser. De Jonker scha terde, de Vrange en de Sakser vertelden de laatste schandaaltjes uit Rijssen. Stoe velaar bedacht dat deze hem goed van pas kwamen, daar was vanavond kraamvisite op Eisen. Daar kon hij dan mooi die nieuwtjes vertellen. De Vrange vertrekt weer. Eli de Sakser gaat aan de arbeid. De Vrange had de hem toegemeten tijd op, vanmiddag moest hij weer voor de klas staan. De predikant kwam vanmiddag de kinderen overhoren, en als het onvoldoen de was, dan moest de Vrange op het matje komen, want dominee was streng, streng vooral waar het godsdienstonderwijs be trof, daar viel niet mee te spotten. Dus riep de Vrange zijn vrouw. En Janna ge hoorzaamde onmiddellijk en nam inder haast afscheid van mevrouw. En deze prees het in de Vrange, dat hij zo plichts- Vrijdag erf zaterdag de spannende oor logsfilm „DE SLAG IN DE KORAALZEE". Duikbootcommandant Jeff Conway (Cliff Robertson), befaamd om zijn stout moedige daden, krijgt opdracht om de lig ging van de 5e japanse vliegdekvloot op te sporen. Hij slaagt hierin en weet foto's van deze armada te maken. De onderzee boot wordt echter ontijdig ontdekt en door de vijand overmeesterd. Jeff en zijn bemanning worden gevan gen gezet op een eilandje, dat toebehoort aan Karen Phillips (Gia Scala) een eura- ziatisch meisje dat beweert „neutraal" te zijn. Zij treedt als tolk cp voor de japan se kampcommandant en de Amerikanen vertrouwen haar niet. In het kamp be vinden zich reeds een aantal australische soldaten en de verpleegster Peg Whit- comb (Patricia Cutts). De Japanners, zich ervan bewust dat Conway een belangrijke opdracht had, proberen de Amerikanen tot spreken te brengen, o.a. door hun extra zwaar werk en weinig eten te geven. Enkelen hunner worden ernstig ziek. Als een japanse ser geant ten slotte een der gevangenen zon der meer doodschiet, geeft Karen de brui aan haar neutraliteit, voorziet de gevan genen van messen en vernielt de elec- trische centrale van het kamp. In de dichte duisternis lukt eenl alge mene uitbraakpoging, men verovert een aantal geweren, maar de vuurkracht der Japanners is veel sterker en vele vluch telingen vinden de dood. Karen dreigt in handen te vallen van de wrede sergeant, maar Conway redt haar. De overlevende gevangenen bereiken de haven van het eiland, overrompelen de schildwachten op een daar liggende mo tortorpedoboot en varen snel naar zee. Hier worden zij weldra aangevallen door een amerikaans vliegtuig. Gelukkig wor den hun wanhopige gebaren en lichtsig- getrouw was. Het karretje van de Rijssen se predikant reed weer weg, een stofwolk achterlatend. Mina overdacht al kokende en beredderende, dat zij nu in het voordeel was tegenover haar mevrouw. De Sakser, haar vrijer, keek met één oog in de toe komst, kon heksen en kende de vrije kunst. Bij een volgende onenigheid zou zij er mevrouw mee dreigen, dat was wat! Toen de Jonker weer met de Sakser het terrein opnam, en de Jonker de plek aan wees waar de volière zou staan, riep de Sakser: Dat kan niet, Jonker, hier komt op de duur het Jagershuis te staan. Wat Jagershuis!, riep Stoevelaar. Ik ben hele maal niet van plan een Jagershuis te bou wen. En toch komt het er!, riep de Sak ser. Ik zie het al staan, twee ramen voor en een deur, de hondenhokken achter het huis! Meteen was de Sakser zijn visioen weer kwijt. Wat bazel je over een Jagers huis, riep de Jonker, hier komt het vogel park en niet anders. De Sakser gaf aan de daghuurders en timmerlieden bevelen hier en bevelen daar. En het werk schoot op. Na veertien dagen. Het was voor de vrouwe van de Stoe velaar een doorn in het oog, dat zij zich dagelijks geconfronteerd zag met die vo gelaar, zoals zij de Sakser noemde. Haar man had hem voorlopig voor een half jaar aangenomen en voor alle zekerheid een contract laten tekenen. Maar mevrouw wilde er af. Zij voelde zich niet op haar gemak. Zij durfde veel, had het hele huishouden onder haar duim op de Stoevelaar, behalve de Sakser. De laatste ging op zaterdag en zondag ook niet meer naar de Tabaksgaarden te Rijs sen. Hij had met goedvinden van de Jon ker al zijn pluimvee overgebracht naar de Stoevelaar. En Mina zorgde voor eten en onderdak. Mevrouw drong er bij Mina op aan, de verkering uit te maken. Maar Mina zette de handen in de zij en riep: Mevrouw, heeft u soms iets beters voor mij? Dit was te veel, mevrouw verlangde geen gro te mond van haar dienstbaren en wilde meteen, dat zij de verkering zou uitmaken. En toen vertelde Mina in geuren en kleu ren hoe knap haar vrijer was, hij kon hek sen en zwarte kunst, was een spokenkij- ker en nog veel meer. En toen viel Nico- line Ripperda voor het eerst van haar le ven flauw. Drie dagen later waren de Sakser en Mina van de Stoevelaar ver dwenen. Op een kruiwagen haalde de Sak ser zijn verengoed op. En ook de koffer van Mina. En op voorspraak van koster de Vrange trouwden zij twee maanden la ter en vestigden zich in het huisje in de Tabaksgaarden, waar flink aan getim merd was. De Jonker van de Oosterhof had het timmerhout gegeven. Want zo was het, Rijssennaren bleven door alle tij den Rijssenaren, als de nood aan de man komt, dan helpen ze elkaar. VAN COEVERDEN. nalen eindelijk begrepen, de aanval wordt gestaakt; zij worden opgepikt en naar de amerikaanse vloot gebracht. Daar geeft Conway alle inlichtingen omtrent het japanse smaldeel, die hij zich in het hoofd heeft kunnen prenten en weldra stoomt de amerikaanse vloot op naar een eclatante overwinning. Woensdag 't indrukkende meesterwerk „ZOLANG ER LEVEN IS". Inhoud: Geen patient is ermee gebaat, wanneer hij op de hoogte wordt gebracht van de vernietigende diagnose van de arts, die een ernstige ziekte bij hem heeft vastge steld. Het geloof in de kans op genezing is dikwijls de bron, waaruit de patient de kracht put, die de basis wordt van zijn herstel. Ziehier het thema van de film „Zolang er leven isdie de menselijke kant van dit probleem belicht. De nieuwe Ufa-Filmex-film „Zolang er leven is(Solange das Herz schlagt) richt haar aandacht op een mens, een mens zoals er duizenden zijn met wie men dagelijks omgaat en die hoogstens in hei brandpunt der belangstelling komt bij een verjaardag, een jubileum of een benoeming. Dr. Hans Römer, de bemin nelijke directeur van een hypermodern gehuisveste H.B.S. aanvaart het leven, d.w.z. gezondheid, succes, de liefde van een toegewijde vrouw en de kinderen als een vanzelfsprekendheid. Het leven gaat zijn gang, de lichtrekening komt en op dinsdag de werkster, de tuin moet onderhouden worden eni uit de ka mer van de zoon gilt eenl jazztrompet. En man, die leeft voor zijn plicht, een vrouw die zorgzaam rondgaat en een jon gen en een meisje, die hun eigen weg be ginnen te zoeken. Dr. Römer is een ge zien pedagoog, hij geniet bekendheid en aan zijn dageraad gloort een post op het ministerie van Onderwijs. En dan, plotseling, steekt het noodlot een vinger naar hem uit, wanneer zijn dokter hem onderzoekt, zijn diagnose stelt. Dr. Römer moet ervaren, dat hij ziek is en waarschijnlijk ongeneeslijk ziek; het resultaat van een, operatie moet heiaas twijfelachtig worden genoemd. In Dr. Römer's leven voltrekt zich een verandering: wat tot nu toe belangrijk scheen, boet aanstonds aan betekenis in en wat bijna als een vanzelfsprekendheid werd aanvaard het leven met vrouw, de toewijding van de kinderen dat is nu plotseling nog het enige dat hem overblijft. Nu eerst ervaart hij, dat zijn kinderen veel dichter bij hem staan dan hij zich bewust was. Het is ook zijn vrouw, de moeder van zijn kinderen, die hem ten slotte weer de rust geeft, het vertrouwen, het geloof en de hoop om weer gezond te worden. En dat is van niet geringe betekenis voor een man die zich voor een zware operatie moet laten opnemen. De uitbreidingsplannen de Lentfert- stukken en de wijk Vennekesgaarden na deren hun voltooiing. Momenteel is men bezig met het leggen van de riolering, waarna met de bestrating wordt begon nen. In de „Lentfert" wordt liefst 3 km buis gelegd en in de Vennekesgaarden 1200 m. Binnen enkele maanden krijgt de nieu we bestrating zijn beslag, wat voor .de Lentfertstukken een oppervlak van 15000 m2 aan klinkerwegen (rijwegen) inhoudt en aan voetpaden (trottoirs) 9800 m2. In de Vennekesgaarden wordt aan nieu we rijwegen 9800 m2 en aan trottoirs 2340 m2 gelegd. Met de verdere bebouwing van de Lentfertstukken wordt ook naarstig voort gegaan. Zo is dezer dagen de vergunning afgekomen voor de bouw van 22 gemeen tewoningen aldaar. Eerdaags zal de Firma de Wilde uit Enter een aanvang met de bouw van deze woningen maken, waar in Ambonnezen gevestigd zullen worden. Enschede gaat zaterdagavond om 8 uur de grootste senlsatie op voetbalgebied be leven. Het kampioenselftal van Uruquay Sud America Montivideo komt dan n.l. in het stadion Diekman. In dit elftal spe len niet minder dan 7 internationals, dus het behoeft geen betoog, dat men werke lijk het beste wat op voetbalgebied te zien is in het stadion Diekman te zien krijgt. Ondanks de zeer grote kosten, welke aan deze organisatie zijn verbon den heeft het Sportclub Bestuur de en treeprijzen niet verhoogd. De OAD zal met extra bussen naar dit unieke sportevement rijden. Iedere bezoe ker kan er absoluut van overtuigd zijn dat hij een en treekaart krijgt. Door het bestuur van de afd. Rijssen van het Ned. Roode Kruis is besloten de jaarlijkse collecte, die altijd in juni wordt gehouden dit jaar te verschuiven naar de maand september. De contributie-inning, die normaal in het najaar plaats vindt wordt nu gehou den eind april, begin mei. Het bestuur deelt ons mede, dat on danks de hoge kosten daaraan verbonden, getracht zal worden ook dit jaar een 6-tal langdurige zieken een reis te laten mee maken met het hospitaalschip de „Henri Dunant". Na in de eeste twee rondes om de KNVB-beker op duidelijke wijze te heb ben afgerekend met BSCV en SSSE, zijn de rood-witten bij de laatste 32 vereni gingen igekomen. In de volgende ronde, die morgen op de Mors gespeeld zal worden, ontmoet Excelsior OWIOS uit Oldebroek. OWIOS heeft een stugge verdediging en een voorhoede die doelpunten weet te maken; speciaal de midvoor, die in het oostelijk elftal speelt, is gevaarlijk. In de competitie speelden de Oldebroekers in de derde klasse Oost A. Zij moesten met de zesde plaats op de ranglijst, vlak onder de beide Kamper ploegen Go Ahead en DOS K, genoegen nemen en werden dus net geen tweede klasser. In de bekerwedstrijden leveren de ve renigingen uit deze afdeling goede pres taties en werden Oranje Nassau, SVZW, DETO, Sparta en Enter Vooruit reeds door hen uitgeschakeld. Excelsior zal als laatste Twentse deel nemer natuurlijk moeten bewijzen, dat haar afdeling niet zwakker is dan de andere. Of dit zal lukken is niet te zeg gen. Wij verwachten voor de rood-witten een zware wedstrijd, waarbij het aan

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 3