Hitlers „Berghof" verwoest komt op uw eigen hoofci neer 0 T Het Dagboek van Mevrouw Colijn r\ m 25 april 1945 Van schamel onderdak tot bomvrije burcht Burgerlijke Stand AUSTIN SEVEN ZUINIGSTE BRITSE WAGEN Voetballers vormden erehaag Terreinkeuring Een Heitje voor de vluchtelingen PREDIKBEURTEN Op de Obersalzberg dook de Führer in 1923 als vluchteling onder UITSLAGEN ENGELSE MOBIL ECONOMY RUN ÏMmSWMMÊÊÊÊMËËÊ I, Als ge uw clientele prettige ser vice verleent, wat ligt dan meer voor de hand dan regelmatig adverteren? Nog altijd vraagt de wereld zich verbaasd af waar de schizofreen Hitier zijn maniakale plannen met Europa en de wereld vandaan haalde. Dit raadsel zal wel nooit opgelost worden, maar wel is bekend, dat hij een groot aantal van zijn be langrijke beslissingen in Berchtesgaden, midden tussen de Beierse Alpen, heeft genomen.. Was het de schoonheid van het landschap of fascineerden hem de Alpen op zodanige wijze, dat hij er tot grootse daden werd geïnspireerd? Mis schien vond hij die grond wel heilig omdat Beieren de bakermat vormde der „Partei". Hoe het ook zij, stellig heeft hij geen slechte plek gekozen om tot rust te komen, want de omgeving van Berchtesgaden is van een onvergetelijke schoon heid. Toch is er wel een aannemelijke reden te vinden waarom de man, die de wereld ruim vijf jaar op zijn grondvesten deed trillen, juist hier, in een uithoek van Duitsland, zijn lustwarande „Berghof" liet bouwen die in zijn korte bestaans- periode meer geschiedenis heeft gemaakt dan menig oude burcht, die reeds zes of zeven eeuwen door de tijd wordt gedragen. Zoals bekend trachtte Hitier reeds in 1923 het bestaande bestuur in Duitsland omver te werpen. Die revolutie-poging had plaats te München en mislukte ge heel. Hitier en zijn Nazi-trawanten moes ten vluchten, omdat zij gezocht werden. Menig uur heeft toen de latere leider van het „derde rijk" in verbeten woede op de Obersalzberg doorgebracht, dezelfde berg, waarheen hij amper vijftien jaar later de voormannen der onderworpen volken ontbood om hem daar genade te vragen voor hun onderdanen. Was het een sadistisch genoegen voor Hitler om juist vanuit de plaats waar hij eens diep vernederd had rondgedoold, zijn dictaten, waarin over dood en leven van miljoenen werd beschikt, de wereld in te slingeren? Of was deze plaats hem heilig, waar hij als vogelvrij verklaarde heeft gezworven en waar hij de kracht hervond, om zijn machtsstrijd voort te zetten. In een klein huisje met slechts een simpel zoldertje, het geheel van zeer ruwe steen opgetrok ken, vond de Duitse heerser der dertiger jaren na zijn mislukte opstand een scha mel onderdak. Hier vocht hij de proble men, die hem bestormden, met zichzelf uit. Hij dacht na, probeerde de toekomst te doorboren en werd er bezield met de intuïtie, die hem naar de pen deed grij pen om alles neer te schrijven wat hij zag. Hier maakte hij een aanvang met zijn handboek voor het nieuwe Eu ropa, „Mein Kampf", dat hij later, na zijn ontdekking, in de vesting Landsberg, in gevangenschap voltooi de. Op de Obersalzberg trok hij de grondlijnen van zijn later systeem, legde hij de fundamenten voor zijn „Reich", dat echter tien jaar slechts zou bestaan. Nooit zal hij die tijd van vernedering vergeten hebben, daar van getuigen al zijn latere daden. „HAUS WACHENFELDT" Enige jaren nadat hij uit Landsberg was ontslagen kocht hij nabij Berchtes gaden een huisje, dat hem zeer aantrok en de naam kreeg van „Haus Wachenfeldt". In dit huis heeft Hitier veel van zijn plan nen uitgebroed, die tenslotte leidden tot de machtsovername in 1933. Tal van ver trouwden heeft hij er ontvangen en be zield met zijn geloof in de overwinning van zijn ideeën. De Obersalzberg bracht hem geluk. Eenmaal in het zadel zittend kon Hitier zijn dromen verwezenlijken om in de Alpen, op de Obersalzberg, een fantas tisch landhuis te bouwen. Het nieuwe ge bouwencomplex heette „Berghof". Het werd ontworpen door zijn privé architect Speer, die hij zelf de richtlijnen ver strekte. Een soort luxueus fort, gecamou fleerd omgeven door vijf rijen prikkel draad van 2 y2 meter hoog, die voortdu rend onder stroom stonden. De weg er heen werd afgezet met een aantal lief lijke torentjes, waarin mitrailleurposten werden ondergebracht. Hitiers speciale lijfwacht lag dag en nacht op de loer en kreeg als dank een zeer moderne kazerne temidden van de landelijke omgeving. Bij het betreden van het gebouw kwam men in een kleine hall, waar Hitier gewoon was een rijtje gene raals en ministers met veel balken en sterren op te stellen, om reeds ter stond belangrijke bezoekers te impo neren. Daarachter lag een kleine zaal, waarvan het begin halfduister was, maar die uitliep op een groot ven ster, dat uitzicht gaf op Oostenrijk, het land, dat vooraan lag op de weg van Hitiers veroveringsdromen. Conferentiezalen kende het gebouw niet. Het historische vertrek, waar Cham berlain in 1938 zijn vredesbesprekingen voerde, was een gezellig ingerichte land huiskamer met een groot open haard vuur, zodat men de indruk kreeg op een jachtslot te zijn. Dat Hitier hier inder daad toefde op zijn jachtterrein, met als voornaamste prooi de wereldheerschappij, zullen niet veel bezoekers hebben be grepen. BOMVRIJ HOTEL Het landhuis bood slaapgelegenheid aan honderd gasten. De voornaamste gas ten hadden steeds een privé-badkamer ter beschikking. Een staf van bedienden in hagelwit tenue vloog op ieders wenken. Rond de eerste verdieping bevonden zich bloembakken met de geurigste en kost baarste bloemen. Verscheidene prachtige terrassen boden onvergetelijke pano rama's. Ten overvloede bevonden zich een aantal bomvrije schuilplaatóen met slaap- en eetzalen onder het gebouw want in de omgeving stond het mo dernste luchtafweergeschut in grote hoeveelheden dag en nacht in stel ling. Bovendien kon de omgeving bij luchtaanvallen in een kunstmatige nevel worden gehuld. Men kan spreken van een lusthof, die een soort vogelparadijs moest worden want Hitier zorgde uitste kend voor de gevederde zangers, die hier wel achtduizend nesten hadden gebouwd, zodat men overdag de leeuweriken hoorde zingen en 's avonds de nachtegalen kwelen. Hier, temidden van bergen, machtsver toon en vogelgekwetter, kwamen de be stuurders der Europese landen hun eer betuigen en hun geschenken aanbieden, in de vorm van landen, die door de machtshonger van deze naar heerschappij dorstende dictator werden opgeslokt. We ontmoetten er Schussnig, die er Oostenrijk aan zijn voeten legde en dr. Hacha met Tsjecho-Slowakije in zijn be vende handen. Daar kwamen Daladier, Mussolini en Chamberlain praten over de toekomst van Europa, dat Hitler van de top van de Obersalzberg al lang aan zijn voeten zag liggen. Zij spraken lang en pleitten veel met "het orakel van Berch tesgaden en zijn roofridders, maar gingen met lege handen en bevende harten huis waarts. Met de groei van zijn rijk vermeerder de de glorie van de Berghof op de Ober salzberg. Zoals Hitier plannen had de wereld te veroveren, zo liep hij ook met plannen rond zijn lustoord nog aan groot heid en luxe te doen toenemen. Doch, evenals zijn „Reich" en zijn toekomst dromen werd de „Berghof" door Ameri kaanse bommenwerpers versplinterd. Op 25 april 1945, nu vijftien jaar geleden, ging Hitiers tempel der in tuïtie in rook en vlammen op. Het was alsof daarmee een godheid, dat eens zo grote rijk had verlaten. Nog geen tien dagen later was de volle dige ineenstorting van Hitiers derde rijk een voldongen feit geworden en stierf de Führer in Berlijn, ver van zijn tempel, verlaten door zijn in tuïtie RAADGEVINGEN van ons VEILIG-VERKEERSMANNETJE Wouter Wegwijs De tijd is weer aangebroken, waarin wij een extra beroep gaan doen op onze vervoermiddelen. Om „veilig" aan het verkeer deel te nemen moeten wij over een „veilig", d.w.z. goed onderhouden vervoermiddel beschikken. Wie dat niet gelooft zal op een kwade dag aan den lijve (èn in de portemonnaie!) ondervin den wat Veilig-Verkeersmannetje Wouter Wegwijs zegt: £v- A 7 /tl T I t 1 - - -yö Geboren: Dinant Johan Hendrikus, zv J. van Putten en G. W. Keizer, Arend Baanstraat 48. Janetta, dv J. Voort- man en H. van de Maat, Prinsenstraat 6. Jannes, zv H. Zwoferink en H. G .J. Jansen, Vennekesgaarden 27a. Her- mannus, zv J. H. Poortman en G. Baan, Margrietlaan 2. Geertje, dv F. Koster en H. Harbers, Esstraat 13. Ondertrouwd: Gerrit Jan Tijhuis, 26 j., Rijssen, Arend Baanstraat 67a en Johan na ten Hove, 24 jr., Rijssen, Öpbroekweg 1. Hendrikus Boerman, 25 jr., Rijssen, Holtentorensweg 9 en Hendrika Baan, 27 jr., Rijssen, Hagweg 9. Bernardus Jo hannes Sesink, 25 jr., Steenderen, Baak, Emmeriksw. 117 en Hendrika Wilhelmina Velnaar, 26 jr., ifijssen, Nijverdalseweg 86. Gehuwd: Jan Smit, 24 jr. en Hendrika Strokap, 25 jr., Rijssen, Hangerad 27. Op 30 juni 1942 werd dr. H. Colijn door de bezetters gevangen genomen en naar Valkenburg gevoerd. Vanaf deze dag heeft mevr. Colijn een dagboek bijgehou den, niet met de bedoeling dat dit ooit gepubliceerd zou worden, maar om haar drie zonen met hun gezinnen op de hoogte te houden. Deze kinderen vertoefden allen in het toenmalige Indië. Daar mevr. Colijn niet wist of zij ooit haar kinderen terug zou zien en aangezien zij hun ook niet kon schrijverrp"vertrouwde ze haar gedachten toe aan dit dagboek. Het is het relaas van een dappere vrouw en niemand had ons beter kunnen in lichten over de laatste jaren van dr. Colfjn dan zij. Op 29 oktober werd dr. Colijn van Val kenburg naar Berlijn vervoerd, waar hij zich aan lange verhoren moest onderwer pen. 24 maart 1942 kreeg mevr. Colijn be richt van de S.D. op het Plein, dat haar man naar Ilmenau in Thüringen overge bracht zou worden en dat zij daar ook heen mocht gaan. Eindelijk een lichtpunt je in deze donkere dagen. Mevr. Colijn schrijft hierover: „Prettig dat wij bij elkaar kunnen komen. Arme vader, hij is zo lang al leen geweest en maakt zich zorgen over kinderen en kleinkinderen in Indië". Op 8 april 1942 kwam ze in Ilmenau aan, vergezeld van haar zwager de heer P. A. Colijn en hiermee begon een bal lingschap, die tot het eind van de oorlog zou duren. Wat moeten het eindeloze da gen zijn geweest. Eén kamer op de derde verdieping van een hotel, weinig of geen contact met mensen, gedoemd tot niets doen. Als oud-militair hield dr. Colijn zich aan een strenge dagindeling. Hij maakte lange wandelingen, soms met me vrouw, en las verder veel. Het enige con tact met Nederland was de corresponden tie met de heer J. Schnabel, de chauffeur In de Engelse Mobil-zuinigheidswed- strijd, die van zaterdag tot woensdag over 1900 km werd verreden, is een Austin Se ven als de zuinigste Britse wagen uit de strijd gekomen. De rijder, T. T. Wolfen- dale, wist namelijk met één liter benzine 20.28 km te rijden, waardoor hij winnaar werd in klasse 1, voor wagens met een cylinderinhoud van 500-1000 cc. Deze zuinigheidswedstrijd werd dit jaar gekenmerkt door een bijzonder zwaar traject. Er waren vele secundaire wegen in de route opgenomen, zomede heuvels en bergen met een stijging van 25%. De Austin Seven werd direct gevolgd door een Morris 850 met aan het stuur J. M. Readings, die zich met 1 op 19.47 een goed tweede betoonde. In klasse 2 (1000 - 1600 cc) werd win naar een Wolseley 1500 met P. A. Tothill. Zijn verbruik was 1 op 16.48. Het is wel zeker, dai Tothill deze overwinning voor een groot deel mede te danken heeft aan het feit, dat de Nederlander M. Bijlsma op het laatste moment aan deze wedstrijd niet kon deelnemen. In Bijlsma vond de ze Britse rijder tijdens de rit van verle den jaar zijn grootste tegenstander. De tweede plaats werd hier bezet door een Zijn Riley 1.5 met als rijder T. J. Roden, verbruik was 1 liter op 15.74 km. In klasse 3 (1600 - 2500 cc) hebben twee Standard Ensigns om de eerste plaats ge streden. De wagen, bestuurd door E. Jo nes, werd met 1 op 14.33 winnaar, ter wijl zijn rivaal J. F. Bassett, met 1 op 12.05 genoegen moest nemen met de tweede plaats. In klasse 4 (boven 2500 cc) was het de bekende zuinigheids-expert George Ken- drick, die met de erepalm ging strijken. Hij reed met een Ford Zephyr 1 op 11.52, gevolgd door een Austin A. 99, rijder R. Neate, met 1 op 11.45. De deelneming door rijders van het continent aan deze Britse zuinigheids wedstrijd was dit jaar matig. Eén hun ner, de Fransman G. Chaterre, van wie men grote verwachtingen had, kwam door pech te laat bij een tijdcontrole en eindigde daardoor onderaan het klasse ment. Algemeen winnaar van deze Britse Mobil Economy Run is tenslotte gewor den de rijder E. Jones met Standard En sign, omdat zijn verbruik in verhouding tot het gemiddelde benzineverbruik in zijn klasse het laagste was. van dr. Colijn. Over hem wordt steeds met de grootste waardering geschreven. Hij heeft tijdens het verblijf van dr. en mevr. Colijn in Duitsland steeds gezorgd voor voedselpakketten, bracht berichten over naar familie en vrienden en zorgde later toen het huis van de familie Colijn werd afgebroken, voor het onderbrengen van de meubels. Door het hele boek heen spreekt het verlangen naar en de angst om de kin deren in Indië. ,,Geve God dat wij jullie eens weer mogen zien. Mijn gedachten zijn heel veel bij jullie, elk apart wordt herdacht. Waar zijn de zonen? Waar onze schoondochters en kinderen? Wij hopen zo innig, dat jullie in deze moeilijkheden je troost en sterkte zult mogen vinden bij onze Zaligmaker, onze Heiland, die voor ons geleden heeft. Daarbij verge leken is ons lijden niets." Op 18 juli 1943 waren dr. en mevr. Colijn 50 jaar getrouwd. Ze hadden altijd gehoopt deze dag met hun kin deren te mogen vieren. Helaas kon dit niet het geval zijn, maar toch werd het nog een blijde dag, want de beide kleinzoons Henk en Rob plus de heer P. A. Colijn en zijn vrouw kregen toestemming om uit Neder land naar Ilmenau te reizen en en kele dagen bij hen te zijn. Dan volgt op 18 september 1944 het droeve verhaal van de plotselinge dood van Dr. Colijn: „Vanmorgen aan 't ontbijt kreeg je beste vader hartkrampen die zo ernstig zijn geworden, dat de dood in trad; hij is om half elf van mij weggegaan zonder een woord van afscheid. Och lie ve kinderen, vader hoopte nog zo voor ons vaderland te mogen arbeiden en dacht veel over allerlei moeilijkheden, die er na de vrede zouden zijn. Heeft vader misschien te veel gepiekerd. En zo zit ik dus heden alleen in den vreemde en voel me diep ellendig. Gelukkig dat ik weet dat God kracht naar kruis geeft. Mijn vertrouwen is op God, Die een Vader is voor weduwen en voor een ieder die op Hem zijn vertrouwen stelt." Dr. Colijn werd met eer in Ilmenau be graven. Aan zijn groeve spraken ds. Hell- voigt en een Nederlandse student H. D. Stehouwer. Van deze Stehouwer ontving mevr. Colijn veel hartelijkheid en steun in de tijd dat ze nog alleen in Ilmenau moest zijn. Eindelijk de 17e juni 1945 kan mevr. Colijn naar Nederland terugkeren. Hier komt in oktober de verpletterende slag, dat twee van haar drie zoons de oorlog niet hebben overleefd. Dr. A. H. Colijn, de oudste zoon, is op 11 maart 1945 in een concentratiekamp gestorven en mr. P. Colijn, de jongste, werd 8 november 1943 al door de Japanners onthoofd. In haar dagboek schrijft mevr. Co lijn: „In ruim één jaar moet ik drie geliefden missen. Het is zo zwaar. Mijn wens is, dat God de andere ge liefde thuis zal willen brengen. Ge lukkig dat ik mijn toevlucht kan ne men tot mijn Hemelse Vader, Die wel slaat, maar toch ook kracht geeft om het zware leed te kunnen dra gen". „Jezus! Uw verzoenend ster ven, Blijft het rustpunt van mijn hart". Hier eindigt het dagboek. Gelukkig heeft mevr. Colijn haar zoon, schoon dochters en kleinkinderen nog terug mogen zien. Zij stierf in 1947 op 80- jarige leeftijd. Drs. G. Puchinger voorzag dit boek van aantekeningen en schreef er een mooi voorwoord bij, ook voegde hij er brieven van Dr. Colijn en andere documenten aan toe. De heer Puchinger en de uitgeefster van dit boek, de firma Kok, hebben recht op de waardering van de velen, die hun litteratuur over Dr. H. Colijn ongetwij feld dank zij dit dagboek zeer verrijkt zullen achten. Het hierboven besproken boek is een uitgave van J. H. Kok N.V., Kampen. Prijs f 5,90. Onder veel belangstelling werd don derdagmorgen het huwelijk voltrokken tussen de heer G. Hulsink uit Wier den en mej. J. Sohintz uit Rijssen. In verband met het feit, dat de bruidegom de mid- voorplaats in het tweede elftal van RK- SV de laatste jaren bezet, werd 's mor gens voor de kerk een erehaag gevormd door junioren van deze vereniging, ter wijl het hele tweede elftal op de receptie verscheen. Bij monde van de heer Harrie Kamphuis, aanvoerder van dit elftal, werd hem een bal vol centen aangebo den en wel met een passende toespraak. Een fraai schilderstuk completeerde het geheel. Het R.K. Zangkoor, waarvan de bruide gom direkteur is, zong een meerstemmige plechtige H. Mis. X; Afgelopen week zijn door de voorzit ter, de heer Averink en de secretaris, de heer G. Heutink van de afdeling Twente van de KNVB de voetbalterreinen van de plaatselijke verenigingen gekeurd. Bij de besturen van alle drie verenigingen werd aangedrongen de nodige zorg aan de grasmat te besteden, daar deze zich in een slechte toestand bevindt. Geadviseerd werd de terreinen zo weinig mogelijk te gebruiken. Voor de trouwe leden der ver enigingen volop gelegenheid het bestuur hierbij te helpen. Drie dagen lang hebben de jongens en meisjes van de diverse jeugdbewegingen zich ingespannen door allerlei karweitjes op te knappen. Onder het motto: „Een heitje voor een karweitje" hebben ze heel wat geld verdiend voor de jeugdbe wegingen. Dit jaar echter wordt van dit geld een gedeelte afgestaan voor de vluchtelingen. Iedere padvinder, gids of kabouter verrichtte een karweitje (25 ct.) voor het vluchtelingen-comité. Ned. Herv. Gem. Grote Kerk. 9 en 10.45 uur Ds. Van Tuyl; 7 uur Ds. Vergunst (Bed. H. Doop). Westerkerk. 9.30 uur Ds. Vergunst en 3 uur Ds. Vos. Elzen. 10 uur Ds. Vos. Geref. Kerk (Boomkamp). 9.30 en 3 uur Ds. Melsé van Oenkerk. Geref. Gem. (Noorderkerk). 9.30 en 7 u. Ds. Blok; 3 uur Leesdienst. Oud-Geref. Gem. (Bevervoorde). 9.30 en 2.30 uur Leesdienst; 7 uur de heer Vos man. Oud-Geref. Gem. in Nederland (Walkerk) 9.30 en 3 uur Leesdienst. Oud-Geref. Gem. in Nederland (Eskerk). 9.30, 2.30 en 6 uur Leesdienst. Woensdag 27 april, 7.30 uur Ds. v. d. Woestijne van Barneveld. Donderdag 28 april, 10.30 uur Ds. v. d. Woestijne (huwelij ksbevestiging VOETBALWEDSTRIJD VOOR OUD-STRIJDERS Op 5 mei vindt op het Excelsior-terrein een voetbalwedstrijd plaats tussen het Nijverdals elftal en een combinatie van Excelsior en RKSV. De netto-opbrengst komt ten goede aan de vereniging van oud-strijders te Rijssen. KONINKLIJK GEZIN IN ZERMATT De Koninklijke Familie is maandag middag aangekomen in Zermatt voor het doorbrengen van een korte winter sportvakantie. Op de foto v.l.n.r.: de directeur van 't hotel „Zermatter Hof", de heer J. Stoepfer; Z.K.H. Prins Bern- hard, H.K.H. Prinses Irene, H.K.H. Prinses Margriet en H.M. Koningin Ju liana.

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 2