Programma Koninginnedag en Nationale Feestdag Nieuw zwembad juni gereed? spaar "rtóS Automatische beveiliging Nijverdalseweg Collecte voor Feestelijkheden Kleding van Lichtenberg zit heter staat beter 722co("Wisenbanken ft De Oosthoek reeds ver gevorderd! Grote bad bijna klaar COÖP. BOERENLEENBANK NOTTER Duere Poaseier Vergadering S.G.P. Beroep op saamhorigheid. Stelt comité niet teleur! Jaargang 38. No. 16. VRIJDAG 22 APRIL 1960 De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.00 per kwartaal, BOERENLEENBANKEN 5X Nadere inlichtingen bij de Wachttijden bekort! Oplettendheid vereist. WEEKBLAD VOOR RUSSEN Het comité tot herdenking van na tionale feestdagen heeft de laatste we ken een grote activiteit ontwikkeld teneinde de viering van Koninginnedag en van de Nationale bevrijdingsdag ook in Rijssen op waardige wijze te doen, plaats hebben. Allen, die wel eens iets met organi satie van een of andere bijeenkomst, feestavond enz. te maken hebben ge had, kunnen zich voorstellen, dat met het organiseren van feestelijkheden veel moeilijkheden gepaard kunnen gaan. In samenwerking met enige subco- mité's, die het hoofdcomité behulp zaam zijn geweest, is men er in ge slaagd een programma samen te stel len. De schoolfeesten worden dit jaar niet gehouden op Koninginnedag, maar op de Nationale Bevrijdingsdag. In het oog valt het onderdeel Volks spelen, die georganiseerd worden op Koninginnedag op het terrein van de Kamgarenfabriek. Het comité heeft voor de winnaars in de verschillende spelen prachtige prijzen beschikbaar. Gehoopt wordt, dat men spontaan in groten getale aan de ze spelen zal gaan deelnemen, eerst dan kan er sprake zijn van een volks feest. Nadat in de ochtend sportwedstrij den en puzzelritten zijn gehouden voor het voortgezet onderwijs, wordt 's mid dags om 2 uur de Schutterskoning van Rijssen met het noodzakelijk eerbe toon afgehaald. De Schutterskoning, de heer Jan Baan (Watermolen) zal de wedstrijd in het vogelschieten met zijn aanwezigheid opluisteren en trachten zijn hoge waardigheid te prolongeren. De Volksspelen zijn gepland te be ginnen om half drie. Er kan worden deelgenomen aan wedstrijden touw trekken door groepen van 6 personen, onderverdeeld in twee afdelingen, n.l. één voor deelnemers van 12 tot 17 jaar en één voor deelnemers van 18 tot 80 jaar. Om ongeveer 4 uur worden door de gymnastiekverenigingen DOS en VEK demonstraties gegeven zowel door dames- als door herengroepen. 's Avonds wordt een lampionoptocht ge houden. De deelnemertjes stellen zich op op het terrein van de Lagere Tech nische School, ingang Dr. Stokkers straat. De volgende route wordt ge volgd: Dr. Stokkersstraat, Huttenwal, Walstraat, Elzenerstraat, Oranjestraat, Enterstraat, Wierdensestraat, Schild. Om 9.15 uur houdt de muziekver eniging „Wilhelmina" op het Schild een concert. In overeenstemming met de wens van de regering is aan de Nationale (15e) Bevrijdingsdag grote aandacht geschonken. De kinderfeesten wor den dit jaar 's morgens gehouden, evenals de laatste jaren op het terrein van de voetbalvereniging „Excelsior" aan de Dannenberg. Dit met het oog op de allegorische optocht, die 's mid dags van 3 tot 5 uur zal worden ge houden. Het succes van deze optocht hangt geheel af van de Rijssenaren. Het co mité hoopt en vertrouwt, dat er voor deze optocht grote deelname zal zijn, omdat juist een optocht zulk een gro te variatie aan de feestelijkheden kan geven. Verenigingen, instellingen, groepen en individuele Rijssenaren worden op geroepen aan deze optocht deel te ne men, om juist daardoor te bewijzen, dat het bevrijdingsfeest van zulk een grote betekenis is. Tal van ideeën in verband met be zetting, oorlog en bevrijding kunnen worden uitgewerkt tot een zinvol en betekenisvol geheel, terwijl ook vele andere ideeën fleur en kleur aan de optocht zullen geven. De nationale op wekking DOET ALLEN MEE, geldt speciaal wel voor deze optocht in Rijs sen. Het gedetailleerde programma van de Nationale Bevrijdingsdag is als volgt samengesteld: 7.30 uur: Rondgang door drumband en pijperkorps van „Irene". 8 uur: Vlaghijsen op het Schild door de plaatselijke padvinders - en pad- vindstersverenigingen. 10.30 uur: Zangaubade door de kin deren van de lagere scholen en kleu terscholen, met medewerking van de muziekvereniging „Wilhelmina", na een inleidend woord door de voorzitter van het schoolfeestcomité. Na de auba de volgt een toespraak door burge meester C. B. J, Landweer. Daarna schoolfeesten op het Excelsior-terrein. 3.15 uur: Allegorische optocht (2 uur opstelling op het Volkspark). Route: Park - Oosterhofweg - Enterstraat - Wierdensestraat - Haarstraat - Haar - Molenstraat - Vennekesgaarden - Ire- neplein - Blinde Banisweg - Tabaks- gaarde - Oranjestraat - Enterstraat - Oosterhofweg - Park. 5 uur: Voetbalwedstrijd tussen een Rijssens elftal en een Nijverdals elf tal op het terrein van „Excelsior" aan de Dannenberg (georganiseerd door en ten bate van de Rijssense Bond van Oud-Strijders). 19.30 uur: Vlagstrijken op 't Schild door de Padvinders en Padvindsters. Daar-na VOLKSSAMENZANG op het Schild met medewerking van: de Rijssense Oratoriumvereniging „Ho sanna"; R.K. Zangvereniging „St. Caecilia"; Zangvereniging „Stem des Volks" en het zangkoor van de mu ziekschool Rijssen en omstreken en de muziekvereniging „Irene" uit Enter, het geheel onder leiding van de heer H. A. Steen te Almelo. 21.00 uur: Show door drumband en pijperkorps van „Irene". 21.30 uur: Taptoe, te verzorgen door de muziekvereniging „Irene" te En ter. BIJZONDERE MEDEDELING: Aanmelding voor deelname aan de volksspelen op Koninginnedag bij het VVV-kantoor, Enterstraat 10. Aanmelding voor deelname aan de allegorische optocht eveneens bij het VVV-kantoor en bij de Fa. Willem Koedijk, Grotestraat. -a. A«ns«sl.bq d.CwlitltBtafc UIhr.cM fi, HUTTENWAL 31 RIJSSEN Er begint nu schot te komen met de bouw van het nieuwe zwembad te Rijssen. Aanvankelijk had de start een traag verloop door verschillende oorzaken o.a. was de lage rivierstand oorzaak, dat het grint niet per boot vervoerd kon worden. In december werd een begin gemaakt met de werkzaamheden. Toen wij een dezer dagen een kijkje namen aan de Arend Baanstraat, waar dit fraaie complex verrijst bleek, dat men reeds een stuk gevorderd is en dat naar de di- rektie ons meedeelde, zij eind juni met de bouw klaar zal zijn. Het gebouw, waarin de kleedkamers en garderobes zijn ondergebracht zijn praktisch klaar, alleen de kap ontbreekt nog. Er komt n.l. een plat mastiek dak op. Het gebouw is zeer praktisch inge richt. Naast 40 cabines is er een gezamen lijke kleedkamer voor jongens en een voor meisjes met er tussen een z.g. on derwij zerscabine speciaal voor 't school zwemmen. Bovendien 8 douches. Vanuit deze cabine heeft men een goed overzicht over beide lokaliteiten. Het grote bad (50 m. lang) is bok na genoeg klaar. Men is bezig met de z.g. ontkisting eri? de bouw van springtoreyis. Van het instructiebassin is de vloer reeds gestort. Dit is ook het geval met het filtergebouw, waar de chloorinstalla- tie wordt ondergebracht. Boven dit ge bouw komt ook de lokaliteit voor de bad meester. Om water te krijgen heeft men een put van 43 m. diepte moeten slaan. Van het kleuterbad is alleen het grond werk verricht. Toch hoopt de firma „De Oosthoek", dat op 1 juli het bad in ge bruik kan worden genomen. Dit is het 6e bad, dat deze Brabantse firma onder handen heeft. Bij het complex ligt een groot licht glöoiënd gazon, dat een oppervlak van liefst 3 ha. heeft. Het geheel wordt om zoomd door een fraaie beplanting en is gelegen tegen Hollands Schwarzwald. Mede hierdoor vormt het een eldorado voor de echte natuur- en zwemliefhebber. Rijssen heeft straks een zwemgelegen- heid enig in deze omgeving. Het is ongetwijfeld een voortreffelijk idee geweest van het gemeentebestuur van Rijssen! om in deze idyllische omge ving een dergelijk complex aan te laten leggen. De overwegbeveiliging in de Nijver dalseweg te Rijssen zal ongeveer half mei (de juiste datum is nog niet bekend) een ingrijpende wijziging ondergaan, waardoor de wachttijden zullen worden gereduceerd, maar waarvoor anderszins een grotere oplettendheid van de wegge bruikers noodzakelijk zal worden. De beveiliging met bediende halve overwegbomen werd ir) maart 1957 in werking gesteld, van de zijde van de Ne derlandse Spoorwegen ....Wt men het min der gewenst, deze bediening nog langer in stand te houden in verband met de druk bereden spoorlijn Deventer-Alme- lo, en in verband met de vrij drukke verkeersweg, die de Nijverdalse weg is. Toen in 1950 door de NS tot geleide lijke invoering van halve overwegbomen werd besloten, zijn verschillende instal laties in verband met plaatselijke omstan digheden niet automatisch uitgevoerd. In Rijssen werd deze automatisering niet doorgevoerd in verband met de noodzakelijke verbreding van de over weg in de Nijverdalseweg, welke verbre ding nu zijn beslag heeft gekregen. Uiterlijk zal aan de nieuwe beveili ging niet veel gewijzigd worden, maar de gewijzigde tijdregeling maakt de wij ziging ingrijpend. Het begrip tijdregeling wil in dit ver band zeggen, de tijd, die verloopt tus sen het begin van de werking van de installaties (de lichten gaan rood knip peren en de bel begint te rinkelen) en het tijdstip van het passeren van de trein. De tijdregeling in de automatische in stallaties is zeer scherp gesteld. Deze is n.l. zo gekozen, dat een trein, die met normale (maximale) snelheid rijdt, ongeveer 30 seconden nodig heeft om na het begin van de in werkingstel ling van de knipperlichten en de bel op de overweg te komen. De nieuwe installatie werkt als volgt: Eerst beginnen de grote, knipperende rode lichten op de paal van de installa tie te branden en de bel gaat luiden. Niet lang (vijf seconden) da/arna be ginnen de bomen langzaam te dalen. De bomen hebben ongeveer 12 seconden no dig om volledig in de horizontale stand te komen. De trein passeert de overweg onge veer 13 seconden na het moment waarop de bomen geheel zijn gedaald. Onmiddel lijk, nadat de trein voorbij is, gaan de bomen weer omhoog en nadat deze in de verticale stand zijn gekomen, gaan de rode lichten uit. De bel houdt reeds met luiden op, even voordat de bomen in de horizontale stand zijn gekomen. Van de zijde van de NS wordt grote aandacht gevraagd voor het volgende: Omdat het baanvak dubbelsporig is, is het mogelijk, dat kort na een trein in de ene richting en trein uit de andere rich ting de overweg passeert. Als in zo'n ge val de tweede trein in het z.g. aankondi- gingsgebied komt nog voordat de bomen geopend zijn, dan zijn er twee gevallen mogelijk: GEMEENTERAADSVERGADERING De Gemeenteraad zal in openbare ver gadering bijeen komen op donderdag 28 april. a De bomen waren nog niet half open. In dat geval beginnen de bellen weer te luiden en gaan de bomen onmiddellijk weer dalen. b De bellen houden weer op met luiden voordat de bomen weer omlaag gaan. De rode lichten blijven dus knipperen. In het geval dat de bomen reeds half of verder waren geopend, beginnen de bellen weer te luiden. De bomen blijven omhoog gaan tot zij in de vertikale stand zijn gekomen, doch zij gaan daarna vrij wel onmiddellijk weer dalen. Ook dan houden de bellen op met luiden voordat de bomen geheel neergelaten zijn, ter wijl in dat geval ook de rode lichten blij ven knipperen. Met grote nadruk wordt vermeld, dat het voor de veiligheid noodzakelijk is, om, nadat de trein gepasseerd is, te wach ten tot de rode lampen gedoofd zijn. Pas dan en niet eerder is de toestand volko men veilig. De automatisering moge ogenschijnlijk onveiliger zijn, doordat de menselijke be diening overbodig is geworden, de erva ring heeft geleerd, dat de automatische beveiliging goed voldoet. Van de wegge bruikers wordt echter gevraagd zich niet op de overweg te begeven als het signaal (rode lampen) op onveilig staat. De wachttijden worden bekort en nadat men even aan de nieuwe situatie is gewend, gaat men deze als volkomen veilig be schouwen. Zo, dach Jan, non zeuw' 't er moarn Mear ees good van nemm, 'n Dupjen 't stuk mear, doar kuej zelf Ech gin henn' vuur hemm. Viefteg eier met eur baejn, Moarn dan zol um raakng, Twenteg zol der vaste wal Burgemaèster maakng. En zo fietsen oonze Jan Heaneg an noar 't hoes, 't Taske met de brekbre woar Stewig in de voes. Mear net miln op 't fietsenpad Lear ne heeln dikn steen, J an, den in gedachen was, Harne neet ezeen. Gaauwer dan 'k het kan verteln, Was het al gebuurd, Jan, de fietse, 't fietsenpad, Warn glad gel ekluurd. En doar zat den oarmen keal, 't Mos ter oe van spietn, Mear hee har det, zengt non zelf, An zik zelf te wietn. Alle eier warn kepot, Ook neet eene mear Den den klap har ouwerleawd, 't Was een grootn, gein plear. Nee, Jan hef met Poasken neet Zoonder eier zetn, Hef ter wal, aans wür 't te duer, 'n Poar meender egetn. Rijssen. J ROZENDOM. Gisteravond vergaderde de Centrale Kiesvereniging Twenthe van de SGP in de Haarstraat te Rijssen onder voorzit terschap van de heer M. ten Hove, die de vergadering opende met het laten zin gen. van Psalm 119 4, daarna voorlas Zacharia 4 en voorging in gebed. De heer ten Hove hield een! inleiding over artikel 4 van het beginselprogram ma van de SGP. Spr was van mening, dat vanuit het standpunt van dit artikel de juistheid van het standpunt van de SGP inzake de strafbaarstelling van de ontheiliging van de zondag. De overheid aldus spr. heeft als dienaresse Gods zorg te dragen voor zoveel het in haar ver mogen ligt de ontheiligers van Gods dag en de onteerders van Gods naam te straf fen. In de rondvraag kwamen verschillende aangelegenheden betreffende het vereni gingsleven aan de orde. De bijeenkomst werd door de heer Vos- gezang uit Almelo gesloten. Het behoeft geen betoog, dat de op handen zijnde feesten, die worden georganiseerd door het comité Nationale feestdagen, alleen maar kunnen slagen met de medewerking van de inwoners van Rijssen. De bergen werk, die het comité heeft verzet, en het waardige programma, dat uit de bus is gekomen ten spijt, kunnen de feesten alleen maar slagen als de Rijssenaren bewijzen de activiteiten van dit comité op prijs te stellen. Vanzelfsprekend is het ook, dat de feestelijkheden veel geld zullen kosten. Hoewel het comité van de gemeente Rijssen een subsidie in het vooruitzicht is gesteld, is dit bedrag hij lange na niet voldoende de onkosten te bestrijden. Het comité ziet geen andere mogelijkheid dan via een collecte een beroep te doen op de saamhorigheid van de be volking. Op de saamhorigheid, omdat het overgrote deel van de be volking bereid is de komende dagen speciaal de 15e bevrijdingsdag op waardige wijze te herdenken en te vieren. Allen die de bezetting mee hebben gemaakt en zich het moment van de bevrijding weten te herinneren als een van de mooiste dagen uit hun leven, beseffen, speciaal op de nationale feestdag wat de vrij heid en de onafhankelijkheid voor ons volk betekent. Daaraan aan dacht te schenken, dat te vieren en te herdenken, is de zin van deze bevrijdingsdag. Daarom doet het comité in weerwil van de wetenschap, dat er in de afgelopen weken en maanden tal van collectes zijn ge houden, met vrijmoedigheid een beroep op de Rijssenaren. Het comité heeft met de organisatie van de feestelijkheden finan cieel risico's genomen, in het volste vertrouwen, dat de te houden collecte zou slagen. Het comité beseft, dat het tijdstip, waarop de collecte moest worden gehouden, aan de late kant is. Ze wordt n.l. pas gehouden in de week van 25 tot 30 april, omdat geen vergunning kon worden verkregen in een eerder tijdvak. Een 30-tal collectanten zullen de volgende week huis aan huis om een bijdrage vragen. Laat deze mensen, die hun vrije tijd opofferen voor het welslagen van deze collecte, niet teleurgesteld uw huisdeur verlaten.

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 1