Ingezetene beroofd Vliegtuig ook voor Nederlandse Landbouw van belang m HET SE2ÖEI Koperen ambtsjubileum Vergadering BB Vrijstelling Winkelsluiting - FILM NIEUWS In Zeeland coöperatie Biljarten Nij verdal Jl. zaterdag werd een on zer ingezetenen, die in het bezit is van een auto, beroofd. Hij werd nl. van zijn vrije tijd beroofd, maar hij stelde die met vreugde ter beschikking van de Overijs selse Zieken Omroep, die jl. zaterdag de jeugdzangdienst ten gehore bracht, welke gehouden en opgenomen was op zondag 27 maart in de N.H. kerk te Vroomshoop. Met grote overgave zongen de patiënten de liederen mee aan de hand van de programma's. Na afloop van de uitzen ding moesten de medewerkers tal van bedankjes in ontvangst nemen en steeds keerde één vraag terug: „Wanneer komen jullie weer?" Zoals de zaken nu staan wordt dat 16 april a.s. Werkelijk, het is de moeite waard om te horen en te zien hoe het werk van de Overijsselse Zieken Omroep door de patiënten ontvangen wordt. Uw stoffelijke blijken van waardering kunt U storten op postrekening no. 886202 van de Coöp. Raiffeisenbank Hellendoorn/ Nijverdal onder vermelding dat het ten bate is van de O.Z.O.-werkgroep Nijver- dal/Hellendoorn. Door een misverstand, hetgeen wij- zeer betreuren, werd ter zetterij in ons vorige nummer, bij het verslag van de raads vergadering, waarin burgemeester Land weer wethouder Scholman toesprak bij zijn koperen ambtsjubileum als wethou der, een foutieve foto geplaatst. Wij hebben wethouder Scholman voor deze fout onze excuses aangeboden, die hij sportief accepteerde. Met nadruk zij vermeld, dat het beslist geen aprilmop was. Redactie Weekblad voor Rijssen. Het kleine vliegtuig, dat tot verrassen de toeren in staat is, heeft in de Verenig de Staten de landbouw al veroverd. Met Pipers, Austers en Cessna's wordt daar intensief gevlogen om de akkers te be spuiten. De uitgestrektheid van de land- bouwvelden stelde de Amerikaanse boer vroeger voor grote problemen. Hij had meer mensen en later meer machines no dig om de moderne bestrij dings- en -be schermingsmiddelen op de gewenste ma nier toe te passen. Het vliegtuig bood hem een ideale oplossing. Het enorme voor deel is, dat het in een betrekkelijk korte tijd een groot aantal hectaren kan be strijken. Men kan zich afvragen of in Neder land, waar de bedrijven aanmerkelijk kleiner zijn, hef vliegtuig evenveel be tekenis voor de landbouw kan hebben als in Amerika. Het antwoord moet be vestigend zijn, gezien de resultaten, die, sinds in 1952 het eerste landbouwvlieg- tuig hier zijn intrede deed, behaald zijn. Te duur voor enkeling Et-eoda meer een vereiste voor een econo mische bedrijfsvoering in de agrarische sector. Het vliegtuig kan daarbij een hel pende hand toesteken. Ook in Nederland. Dat heeft de ervaring geleerd o.a. in Zee land, waar men al geruime tijd gebruik maakt van de diensten van het vliegbe drijf Mastboom, dat beschikt over speciaal voor dit doel uitgeruste bespuitingstoe- stellen. Aan mechanisatie van het boerenbedrijf kleeft één bezwaar: de grote kosten die ermee gepaard gaan. Om deze factor zo veel mogelijk uit te schakelen kan men overgaan tot het steeds meer toegepas te vormen van coöperaties. Waarbij men dus gezamenlijk voor gemeenschap pelijk gebruik bepaalde machines of ap paraten aanschaft. Vooral voor de aankoop of huur van de (dure) landbouwvliegtuigen is deze methode in Nederland de meest ideale oplossing van het kostenprobleem. In Zee land, waar men op deze wijze te werk is Wie Kroestjev zaterdagmiddag tijdens de televisie-uitzending van de grote pers conferentie heeft gadegeslagen, kon zich niet aan de indruk onttrekken, dat hij verre van tevreden was. De stuurse trek ken op zijn boerse gelaat kwamen nau welijks uit de plooi. KROESTJEV Het gezamenlijk communiqué over de resultaten van de besprekingen met De Gaulle klinkt wel wat vriendelijker. Doch achter de woorden steekt toch maar wei nig positiefs. Tot een hernieuwde Frans- Russische alliantie, waarnaar Kroestjev duidelijk gehengeld heeft, is het niet ge komen. Een paar bijkomstige akkoorden veranderen aan dit feit niets. De Franse president laat zich niet in het anti-Duitse straatje lokken, dat Kroestjev hem in iedere toespraak en zeker ook in de ge heime besprekingen wees. De Gaulle heeft met zijn vuurwerk in de Sahara zekeiI ook geen feeststemming bij zijn gast op gewekt. gegaan, konden de coöperaties in Kort- gene en Wemeldinge 1800 ha landbouw grond laten bespuiten door vliegtuigen. Het verrassende was, dat men tegen la gere kosten werkte dan bij de conventio nele manier van hand- of machinale be spuiting mogelijk is. Geen wielschade Het kostenverschil ligt vooral in het feit, dat met het vliegtuig, dat immers geen enkel contact met de akkergrond heeft, geen wielschade wordt veroorzaakt. De heer Rijlaarsdam, plaatsvervangend directeur van de Coöp. Zeeuwse aan- en verkoopvereniging, heeft becijferd, dat bij de bespuiting van aardappelen een wiel schade optreedt van f. 126,- per ha. De gemiddelde kosten van het vliegtuig be dragen bij gunstige weersomstandig heden f 46,per ha. Men bereikte dus een voordeel van f 80,per ha, alleen door het voorkomen van wielschade. Bij een coöperatief gebruik van het landbouwvliegtuig worden bovendien de vlieg- en daarmee de huurkosten lager. Het is rui een me al vn. da+ mor-* K-l-l oen een vast fcostencijfer, dat geïnvesteerd moet worden in aanschaf, onderhoud en gronddienst. Wanneer de exploitatie wordt uitgebreid, kan men dit vaste kapitaal uitstrijken over een groter aantal vlieg- kilometers, waardoor het bedrag per kilo meter kleiner wordt. Intensief gebruik In de Verenigde Staten heeft het land bouwvliegtuig de kinderjaren al sinds lang achter de rug. In ons land, waar de afstanden kleiner zijn en men bovendien geen eigen produktie van geschikte toe stellen heeft, moeten nog heel wat moei lijkheden worden overwonnen. Het pro bleem van de samenwerking kan echter opgelost worden door gebruik te maken van de bestaande vormen van landbouw coöperaties. Dat dit mogelijk is wordt in Zeeland getoond. Tot voor kort heeft men daar alleen van het vliegtuig gebruik ge maakt in de polders van Noord-Beveland en Oostelijk Zuid-Beveland. Om een nog rendabeler exploitatie mogelijk te maken wil men tevens de werkzaamheden variëren. Men heeft tot op heden de toestellen alleen gebruikt bij de besproeiing van aardappelvelden. De met vloeistoftanks uitgeruste vliegtuigen kunnen echter ook voor het vervullen van het merendeel van de andere chemische bestrijdingstaken dienst doen. Zo kan men o.a. bij de fruitteelt allerlei bespui tingen op deze, tot de fantasie sprekende, wijze laten uitvoeren. Men mag niet uit het oog verliezen dat door vele opdrach ten een intensiever gebruik mogelijk is en daardoor zoals gezegd een lagere kostenfactor. Het landbouwvliegtuig lijkt in Neder land een steeds betere toekomst tegemoet te gaan. Vooral doordat hier weinig vlieg technische bezwaren bestaan. In tegen stelling met bijvoorbeeld de plantages van Zuid-Amerika, waar men waarlijk won derlijke capriolen moet beschrijven om alle hellingen te bestrijken. Het vliegen lijkt daar veelal op een sensationeel cir- cusbedrijf, terwijl het in Nederland een economische toepassing van de mogelijk heden van de moderne techniek kan zijn. In café de Bakker werd een vergade ring gehouden door het personeel van de Dienst Bescherming Bevolking, onder lei ding van het Kringhoofd de heer P. H. van Dijken, die in zijn openingswoord zijn teleurstelling over de geringe belang stelling voor deze vergadering uitsprak. Het hoofddoel van de vergadering was een bespreking over een te houden grote oefening op 9 mei, waaraan door enige blokploegen zal worden deelgenomen als ook door de vrijwillige brandweer en misschien ook door het geneeskundig team. De oefening, die een realistisch karak ter zal dragen, zal worden gehouden op het terrein van de Oranjeschool, en zal onder leiding staan van het Hoofd Zelf Bescherming, de heer J. Rozendom. Restauratie Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam Het Koninklijk Paleis op de Dam te Am sterdam zal inwendig gerestaureerd wor den. In hoofdzaak wordt hiermede beoogd het Paleis in een betere staat van onder houd te brengep. Met de werkzaamheden is naar schatting een bedrag van IV2 mil joen gulden gemoeid. Op de foto: de Troonzaal, waar een groot aantal kostibare schilderijen een plaatsje hebben gevonden voor zolang de verbouwing duurt. Op voordracht van de staatssecretaris van Economische Zaken is een vastgestelde algemene maatregel van bestuur afgekon digd, die een aantal vrijstellingen bevat van in de Winkelsluitingswet 1951 opge nomen verboden. De verleende vrijstellingen hebben in hoofdzaak betrekking op winkels en kra men,, alsmede automaten, waar of van waaruit spijzen en alcoholvrije dranken voor verbruik ter plaatse plegen te wor den verstrekt. Zo vallen bijvoorbeeld win kels, waar spijzen hoofdzakelijk voor ver bruik ter nlaat^jyoyden verkocht (als bepalingen van de wet. Lunchrooms én restaurants, die in winkels zijn gevestigd, zullen voortaan gedurende winkelslui tingstijd voor het verstrekken van waren voor verbruik ter plaatse geopend mogen blijven. Het opnemen van bestellingen en het afleveren van waren, die thans geduren de de wekelijkse halvedagsluiting worden mogelijk gemaakt. De aflevering van banketbakkerswaren zal op de vooravond van Pasen en Pink steren en van Moederdag, op Sinterklaas avond en de vooravond van Kerstmis in het vervolg tot negen uur 's avonds mo gen worden verricht. De straathandel en de aflevering van bloemen en planten, die nu tot negen, uur 's avonds aan de vooravond van Moeder dag en Kerstmis zal mogen plaats heb ben. Het demonstreren van televisietoestel len, hetgeen thans op weekavonden wet telijk mogelijk wordt gemaakt. De wedstrijden voor het persoonlijk kampioenschap 2e klasse, die voortgezet werden in café Struik te Rijssen, gaven enkele zeer goede partijen te zien. Zo speelde Kamphuis in zijn partij te gen Gerritsen in 13 beurten de 100 caram boles bij elkaar. De kopman van 'n Hook scoorde in zijn slotbeurt een serie van 25. Gerritsen liet het op eigen biljart maar lelijk liggen. Hij had na 13. beurten slechts 38 car. verzameld. Ook Wennekes leverde een zeer goede prestatie. In 17. beurten was de zaak be keken nadat in de 15e beurt de Waagspe- Ier een serie op onfortuinlijke wijze afge broken zag. Zijn tegenstander in deze par tij was Twilhaar, die met een totaal van 62 car. genoegen moest nemen. De partij tussen Van der Straat en Lo- huis werd eerst na 35 beurten beëindigd. Beide spelers bleven beneden hun nor- male gemiddelde. Lohuis werd winnaar en Van der Straat kwam wel heel slecht voor de dag. Slechts 66 car. werden voor hem genoteerd, waarbij gezegd moet wor den, dat deze OBK-speler in deze wedstrij den ook weinig geluk kent. Enfin, er komen nog twee partijen en het kan gauw veranderen. De 3e klassers speelden in café Kalf- sterman te Holten en hier deden zowel de winnaars als de verliezers, wat het aantal beurten en punten betreft, weinig voor elkaar onder. Rutterkamp en Te Kolstee speelden een gelijk opgaande partij, maar toen de Rijs- senaar in zijn slotbeurt een, serie van 19 fabriceerde, moest Te Kolstee zich gewon nen geven. Rutterkamp 75—Te Kolstee 53, in 23 beurten. Ook Hegeman en Wansink gaven elkaar aanvankelijk weinig toe, maar in de laat ste beurten geraakte Wansink er totaal uit. Hegeman maakte hiervan een. dank baar gebruik en won zodoende in 25 beur ten nog met ruim verschil. Na een rusttijd van meerdere weken zal RV zondagmiddag de competitie met de voorlaatste wedstrijd van dit seizoen voortzetten. Deze wedstrijd is voor da bezoekende vereniging PH, die nog in de running is voor het kampioenschap, van groot belang. Doch ook voor RV is deze ontmoeting niet zonder belang, daar bij een nederlaag de mogelijkheid nog altijd bestaat voor de rode lantaarn, terwijl bij een overwinning of gelijk spel de club uit de zorgen zou zijn. In Almelo verloren onze plaatsgenoten met 20. Gezien de standenlijst zou PH ook nu de beste kan sen hebben, doch het krachtsverschil is naar onze mening geringer dan de posities in de standen zou doen vermoeden. Wè hopen in ieder geval, dat door rustig en beheerst spel er deze keer bij RV uit komt, wat ef toch wel in zit, een over winning dus. Dan zal men zich echter ge heel op deze ontmoeting moeten instellen. LAURIAN RUGAMBWA bisschop van Rubato, Tangayika, is de eerste Afrikaan, die tot kardinaal van de R.K. Kerk benoemd is. Vrijdag en zaterdag de film „Helden van de Woestijn", het verhaal van een handvol dapperen. Kapitein Bill Williams wordt overge plaatst naar de Long Range Desert Regi ment. Als mijnen-expert moet hij zich voegen bij de Y-Patrouille, onder com mando van kapitein Tim Cotton, die een Williams is een zeer punctueel officier. Voor het eerst is hij tussen actieve solda ten in de woestijn en hij ergert zic'h aan het nonchalante gedrag en de slordige kleding van de eenheid. Cotton ziet er al niet veel beter uit dan zijn mannen. Al hoewel hij een dapper en zeer kundig soldaat is, botert het niet erg tussen hem en Williams. Met 15 man in 5 trucks begint de Y- patrouille de 600 km lange tocht door de woestijn. Zij ontmoeten een Duitse pant serwagen, die zij weten te vernietigen, maar zij verliezen 6 man en 2 trucks. Om tijd te winnen besluit Cotton de weg te nemen, die wordt gebruikt voor het Duit se troepentransport Bij Amara maakt Williams een pad vrij in het mijnenveld. Als zij bommen plaat sen bij de gecamoufleerde opslagplaatsen, bemerken zij tot hun grote verbazing, dat de netten nieuwe tanks verbergen in plaats van benzinebussen. Zij verliezen één man bij de aanval, de anderen keren veilig naar de trucks terug. Soldaat Bro- dy, een onvervalste Cockney, heeft te gen de orders in zijn waterfles gevuld met brandewijn. Hij wil juist een grote slok nemen als de patrouille wordt ver rast door twee Duitsers. Snel reagerend verblindt hij de Duitser, die het geweer op hem richt, door hem de brandewijn in zijn ogen te gooien. De andere Duitser wordt ook snel onschadelijk gemaakt en de aanvallers vluchten als de bommen het depot in de lucht laten vliegen. Zij worden achtervolgd door een Duitse pant serwagen. Zij weten de wagen buiten ge vecht te stellen, maar hun radio en de derde truck worden vernietigd. Brody's beste vriend „Blanco" White is zeer ern stig gewond. De soldaten persen zich in de twee trucks, maar een van de wagens raakt defect, juist als zij worden ontdekt door Duitse verkenningswagens. Zij ope nen het vuur op de Duitsers, waarbij Cot ton zwaar wordt gewond. Zeventig kilometer van hun basis ont dekken zij, dat hun benzine- en waterre servoirs door de Duitse kogels lek gescho ten zijn. Cotton geeft opdracht de terug tocht te voet te aanvaarden. De stervende White wordt achtergelaten met een ma chinegeweer, waarmee hij moet proberen de Duitsers op een afstand te houden, want deze willen tot iedere prijs trachten te voorkomen, dat het groepje Engelsen het geheim van Amara een grote tank opslagplaats zal doorgeven. Cotton, die door zijn verwondingen te verzwakt is om verder te gaan, geeft het commando over aan Williams. Op dat moment zien zij een Engelse truck en een veel zwaar der bewapende Duitse patrouillewagen. Zij hebben elkaar nog niet in de gaten, daar zij door een heuvel gescheiden zijn. Williams is er zich van bewust, dat als hij een teken geeft aan de Engelse truck, de Duitsers de wagen van opzij kunnen aan vallen en vernietigen. Er is slechts één oplossing. Als afleidingsmanoeuvre valt hij alleen de Duitsers aan. Hij wordt neerge schoten, maar de Britse wagen kan nu de Duitsers in de rug aanvallen en onschade lijk maken. Daarna pikken zij de overge bleven soldaten met hun waardevolle inlichtingen op. Een dag later begint de slag om Ala- mein, die uiteindelijk de eerste stap was naar de overwinning. WÖëTïsctag de spionnagefilm „Het complot der 39 stappen" (The 39 steps). Richard Hannay raapt een rammelaar op in Kensington Gardens en dat simpele feit leidt tot een spionnage-intrige - en moord! Vanaf dat moment dat hij de ramme laar overhandigt aan het kindermeisje, raakt hij verward in een gevaarlijk web. Het kindermeisje is een agente van de geheime dienst, die opdracht heeft gekre gen een spionnage-organisatie te vernie tigen. Deze organisatie is van plan voor En geland zeer belangrijke stukken het land uit te smokkelen. Er wordt een aanslag op haar leven gepleegd en, bang gewor den voor nieuwe aanslagen, neemt het kindermeisje Hannay in vertrouwen. En of hij het prettig vindt of niet, hij is er nu ook bij betrokken hoe erg wel, dringt eerst goed tot hem door als het kindermeisje in zijn flat wordt ver moord. Alles wat Hannay van de geschiedenis weet, is, dat het hoofd van de organisatie ergens in Schotland moet zitten. En dat het mysterie moet liggen in de woor den, die het kindermeisje hem vertelde voor zij stierf DE 39 STAPPEN. Hannay, die wordt achtervolgd door de politie en leden van de organisatie, neemt de trein naar Schotland. Zijn opdracht klaarheid te brengen in deze moordzaak door het mysterie uit te rafelen. Hij wordt in de trein ontdekt en smeekt een knappe jonge onderwijzeres, Fisher, hem te helpen. Hij wil trachten een pompsta tion aan de grote weg te bereiken waar een excentriek echtpaar woont, waarmee hij bevriend is. Door zich voor te doen als lid van een fietsclub weet hij door het po- iitiecordon te komen. Hij bereikt het Schotse stadje, waar hij denkt de man te kunnen vinden, die de sleutel tot het mysterie is. Hij ontdekt echter, dat deze man, van wie hij hulp verwachtte, in werkelijkheid het hoofd van de organisatie is. De jacht op Hannay is nu in volle gang. Uitgeput zoekt hij een schuilplaats in de school van Fisher, waar hij wordt aan gezien voor een bezoekende lector. Later komen de leden van de organisatie hem overvallen. Ze zeggen dat ze van de poli tie zijn en „arresteren" hem en nemen Fisher mee als getuige. Onderweg verraden ze hun ware iden titeit en ze binden Fisher en Hannay met handboeien aan elkaar. Hannay ont vlucht, de stevig geboeide Fisher met zich meeslepend. Samen gaan ze naar Londen, naar de schouwburg, waar, zoals ze weten, het raadsel van de 39 stappen zal worden op gelost. Maar ze hebben eerst nog rekening te houden met het sluwe hoofd van de orga nisatie. En in de schouwburg speelt het slot zich af van het mysterie van de 39 stappen.

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 4