Bespreking feestelijkheden (Koninginnedag en 5 mei) C™» 0uclkeden Rijssen buiten de wallen «2^ yóóenóe ^22 GOOP. raiffeisenbanken X? lefcfcere Verkoop industrieterrein COÖP. BOERENLEENBANK NOTTER Moeilijkheden hij speeltuinvereniging „Irene" opgelost Predikbeurten 35-jarig jubileum jongelingsvereniging „Timotheus" Comité en afgevaardigden verenigingen diep teleurgesteld over houding van B. en W. Waar moet geld vandaan komen Telegram naar minister Treedt comité af gerna* Voor Jon^^Waar BOERENLEENBANKEN Als ge uw cliëntele prettige ser vice verleent, wat ligt dan meer voor de hand dan regelmatig adverteren ADVERTEREN IS DE BESTE GELDBELEGGING i Teneinde te komen tot een verantwoor de en spontane viering van het 15e bevrij dingsfeest had het comité tot viering van nationale gedenkdagen in Hotel Weitering een vergadering belegd, waarvoor afge vaardigden van alle verenigingen uitgeno digd waren. In eerste instantie was het voor het co mité verheugend, dat voor deze belang rijke vergadering zulk een grote belang stelling aan de dag werd gelegd. Nadat de heer Slettenhaar namens het comité uitleg van zaken had gegeven ten aanzien van de voorbereiding van feeste lijkheden en het daarmee samenhangende overleg, bleek dat het enthousiasme over de medewerking van het Rijssense ge meentebestuur niet bepaald groot was. Algemeen heerste er teleurstelling over de mededeling, die het comité had ont vangen van het gemeentebestuur betref fende de subsidie, waarvan moet worden gerekend, dat deze in volgende jaren ver minderd zou worden. Voorts was men te leurgesteld over het feit, dat de collecte, die voor de viering van de feestelijkheden noodzakelijk wordt geacht, niet voor 24 april mocht worden gehouden. Ook het comité was teleurgesteld over de houding van b. en w., zo zelfs, dat in de boezem van het comité het voornemen post heeft gevat, om dit jaar nog feestelijkheden te organiseren en daarna het bijltje er bij neer te leggen. Aanvankelijk heeft het co mité ook dit jaar met grote spontaniteit de voorbereidingen ter hand genomen. Er is een programma opgesteld, dat onge veer f2100.moet kosten. De gemeente heeft het comité een bijdrage van f 500. toegezegd op voorwaarde, dat het comité door eigen activiteiten zelf voor eenzelfde bedrag zorgdraagt. Daarop kwamen de discussies los. Bij zonder teleurstellend, aldus een der woord voerders van de verenigingen. Het ge meentebestuur verstaat zijn taak niet. Er gaan grote aantallen jongelui naar elders om hun vertier te zoeken, omdat de ge legenheid daartoe in eigen plaats ont breekt. En als er dan eens iets georgani seerd wordt, dat redelijk verantwoord is, geeft men niet thuis, zo werd naar voren gebracht. Dat de gemeente nu slechts een subsidie beschikbaar stelt van f500.(wat moet men daar mee beginnen?) en bovendien de mogelijkheid tot een geslaagde collecte torpedeert (niet voor 24 april), zo was men van mening, moet ons aanleiding ge ven om een telegram naar de minister te •zenden met de mededeling, dat het organi seren van feestelijkheden in Rijssen prac- tisch onmogelijk wordt gemaakt. De geuite meningen waren practisch alle in mineur gesteld. Totdat de heer Kappert, voorzitter van de VW, een be roep op de aanwezigen deed, een grote eensgezindheid aan de dag te leggen. Wij moeten ons niet in de verkeerde hoek la ten drukken. Als er feest moet komen, dan dienen wij allen spontaan te bewijzen, dat wij daar ieder voor zich wat voor over hebben. De heer Slettenhaar maakte hierna het programma bekend, zoals het comité zich dit had voorgesteld. Dat ziet er als volgt uit: Koninginnedag: Sportwedstrijden, volks spelen, lampionoptocht, en 's avonds een concert. 5 mei: in de vroege ochtend een rond gang door de drumband Irene, 8 uur vlag- hijsen, 9 uur kerkdiensten, 10.30 aubade en kinderfeesten, 15.00 uur optocht, 19.30 uur vlagstrijken, massale volkszang, daarna :aptoe en concert. Vanwege de Bond van Oudstrijders heeft men het voornemen een voetbalwedstrijd te organiseren tussen een Rijssens elftal en een Nijverdals elftal. De vraag of alle scholen aan het feest zullen deelnemen kon door de heer Slet tenhaar niet worden beantwoord. Er zijn wel pogingen ondernomen om tot een een heid in dezen te geraken. Na de opwekking van de heer Kappert bleken de aanwezigen toch wel bereid om zich in te zetten tot het welslagen van de feestelijkheden 1960. Er werden diverse commissies gevormd, die zullen zorg dra gen dat de verschillende onderdelen een goed verloop zullen hebben. Het voorstel tot het organiseren van een voetbalwedstrijd tussen een Rijssens elftal en een ander elftal ontmoette een afwij zing van de woordvoerder van Rijssen Vooruit. Het bestuur van deze vereniging is nog steeds niet over de teleurstelling heen, dat van de zijde van de gemeente lijke overheid geen enkel blijk van belang stelling was getoond voor de receptie van deze vereniging ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan. Ik heb persoonlijk het genoegen mogen hebben, aldus de voorzitter van R.V., in bijkans al die 50 jaar mede leiding te mo gen geven aan mijn club. Van deze plaats wil ik getuigenis afleggen, dat wij in de leiding van onze club altijd voorgestaan hebben niet alleen om de jongeren een gepaste ontspanning te geven in sport en spel, maar vooral ook om de jongeren iets mee te geven in het maatschappelijk le ven, eerlijke kameraadschap, samenwer king en hulpvaardigheid voor anderen, in de sport zowel als in de praktijk van het leven. Dat men in dit streven vaak te leurgesteld wordt, ervaart niet alleen een bestuur van een voetbalclub. Het is bekend, aldus spreker, dat de meerderheid in onze gemeente tegen sport op zondag gekant is en wij hebben dat steeds gerespecteerd en hiermede, zover ons dat mogelijk was, ook altijd rekening gehouden. Wijlen burgemeester Knotten belt en wijlen burgemeester Zeeuw sym pathiseerden zeker ook niet met de sport op zondag en bij jubilea, die wij in het ver leden hadden en waar zij tijdens een re ceptie wél de gemeente vertegenwoordig den, staken zij dat niet onder stoelen of banken. Dit hebben wij niet anders dan kunnen waarderen, omdat zij tenminste toonden ook waardering te hebben voor hetgeen de club ten behoeve en in het be lang der jeugd deed. Er is sedert wel iets veranderd. Toen burgemeester Landweer feestelijk werd ingehaald en vanaf het bordes een goed georganiseerd défilé van verenigingen aan zich zag voorbijtrekken, beluisterden wij in zijn rede ,dat het verenigingsleven hem na aan het hart lag en hij dit zou stimuleren. De eerste de beste gelegenheid is mijn club zeer duidelijk „buitenspel" gezet, 't Spijt ons heel erg, aldus spreker, maar een défilé voor het bordes is er voor R.V. niet meer bij. Zonder bordes kunt u altijd op medewerking van mijn club reke nen, wanneer deze gewenst zou worden. Ondanks de mineurstemming, die nu en dan opgeld deed, bleek toch dat er bereid heid was medewerking te geven aan het organiseren van feestelijkheden, zodat het vast staat, dat aan de komende belang rijke nationale dagen in Rijssen terdege aandacht zal worden gewijd. „EEN ZEEMAN GING PASSAGIEREN" Door de liefdadigheidstoneelvereniging „De Gong" zal dinsdag 5 april a.s. een uitvoering worden gegeven in het Park- gebouw van het blijspel in drie bedrijven „Een zeeman ging passagieren". Het verzoek van de heer Sanderman, hem een gedeelte van het industrieterrein te verkopen om daarop een garage en woonhuis te bouwen, vond niet de goed keuring van de heer Ter Avest. Hij vond dit niet verantwoord; dit is geen industrie, aldus spr. Dit gaat mij te ver, bovendien, is de prijs te laag. Gebruik de grond, waarvoor ze bestemd is. Dit werd door de heren Hodes en Haase betwist, evenals door wethouder Goossen, die vond dat hier wel duidelijk sprake was van handel en nijverheid. De voorzitter .merkte nog op, dat dit bedrijf zich nog kan uitbreiden. Met de stem van de heer Ter Avest te gen werd tenslotte het voorstel van het college aangenomen. Het verzoek om een dubbele garage te bouwen, ingediend door de heren Mark voort en Jansen, werd afgewezen. Wel werd hen grond toegezegd in de naaste omgeving. Lang discussieerden de leden nog over het weigeren van een vergunning aan de een, terwijl de ander wel toestemming krijgt. In dit verband wees wethouder Goossen er op, dat er verschil was in de bouw van een garage of schuur. De heer Haase zag gaarne, dat de aan vragers direkt meer positief antwoord ontvangen van de betrokken instanties. De voorzitter deelde mede, dat het col lege er naar streeft, de mensen zoveel mo gelijk bij hun woning de gelegenheid te bieden hun auto onder te brengen. De speeltuinvereniging „Margriet", die onlangs is opgericht, krijgt een terrein groot 3000 m2. Behalve de overige voorstellen, die zon der enige discussie werden aangenomen, bracht de heer Kreijkes de verdeling van bouwvolume aan de diverse woningbouw verenigingen ter sprake. De heer Jansen deelde mede, dat de algemene bouwvereniging niet op gelijke voet werd behandeld, waarop de voorzit ter opmerkte, dat er geen kwestie is van het voortrekken van de ene vereniging bij de andere. GEVONDEN VOORWERPEN Blauwe plastic boodschappentas, twee contactsleutels, bruine herenglacé, rij wielketting in een doos, glassnijder, 11 paar glacé's, 7 paar wollen wanten, 7 paar vingerhandschoenen, 1 jongenspullover, 2 boodschappentassen, 1 hoofddoek, con tactsleutel met medaille, gele shawl, ka narie (pop), bruine portemonnaie, zwarte vulpen, 1 potlood, oude bruine lederen portefeuille, verchroomd zakmes in etui, hoofddoek grijs met rood, een paar brui ne kinderwanten, psalmboekje t.n.v. Ger- rit van W.eerd. Bovenstaande voorwerpen en goederen zijn te bevragen op het Rijkspolitiebureau te Rijssen en wel op alle werkdagen tus sen 18 en 20 uur. Telefonische gesprekken over boven staande kunnen niet worden gevoerd. AU W 88 ViiVceb®0 P Atngttl. bil d* CwlraU Btnk U UtracKl p.L* 1 Nadere inlichtingen bij de HUTTENWAL 31 KIJSSEN De speeltuinvereniging „Irene" hield in haar clubgebouw onder leiding van de voorzitter, de heer H. G. Berkel, een le denvergadering. De heer Borkent, secre taris van de vereniging, kon mededelen, dat het ledental in het afgelopen jaar was gestegen en was gekomen op 280. Ned. Herv. Gem. Grote Kerk. 9 en 10.45 uur Ds. Van Tuyl; 7 uur Kand. Geluk. Westerkerk. 9.30 uur Kand. Geluk en 3 uur Ds. Vos (Bed. H. Doop). Elzen. 10 uur de heer Renger Notter. 7.30 uur Ds. Vos. Geref. Kerk (Boomkamp). 9.30 en 3 uur Ds. Brinkman. Geref. Gem. (Noorderkerk). 9.30 en 7 u. Ds. Blok; 3 uur Leesdienst. Oud-Geref. Gem. (Bevervoorde). 9.30 en 2.30 uur Leesdienst; 7 uur de heer Vos man. Oud-Geref. Gem. in Nederland (Walkerk) 9.30 en 3 uur Leesdienst. Woensdag 6 april, 7.45 uur: Ds. Du Marohie van Voorthuijzen. Geref. Gem. in Nederland (Eskerk). 9.30, 2.30 en 6 uur Leesdienst. Spreker schonk aandacht aan de moei lijkheden, die er in het afgelopen jaar binnen het bestuur waren geweest, maar ten aanzien van de toekomst, nu een nieuw bestuur is gekozen, toonde spre ker zich optimistisch. De heer R. Wolterink, penningmeester, bracht zijn financieel verslag uit. De be- stuursleden, de heren H. G. Berkel, R. Wolterink en mevr. Kappert, werden herkozen. Besloten werd om het kleu- terbad in de speeltuin te vergroten en om daarin voorzieningen te treffen, die het bad ten goede zullen komen. De gedelegeerde van het gemeentebe stuur, de heer M. Kreijkes, zei verheugd te zijn, dat de moeilijkheden, waarmede het speeltuinwerk te kampen heeft ge had, opgelost waren en dat de gemeente weer haar volle medewerking kon geven. ALS DE KERMIS EINDIGT, BEGINT DE BRAND. HEEE RIJSSEN IN ALARMTOESTAND. De Jonker van litersum en zijn jonge vrouw praatten nog na over het kermis bezoek. De Ittei-sums van de Gerver bij Dalfsen waren er niet geweest en neef Willem van de Luttenberg ook niet. Me vrouw van Ittersum moest geeuwen, ze hield haar kleine dikke hand voor de mond. Plotseling vloog zij verschrikt over eind. De brandklokken luidden. Eerst zacht, maar daarna klonk het met felle slagen angstaanjagend door de nacht lucht. Ernst van Ittersum liep naar de hoogste verdieping in de Oosterhof en keek uit. Een rose gloed tekende zich af midden boven de stad. Het kasteel Ooster hof lag toen nog een eind buiten de stad, te midden van bossen, parken en lanen. In de stad stond intussen het huis van Jannes Flier, de pruikenmaker, in brand. Het moet ongeveer gestaan hebben waar nu de school is, in de buurt van het ge meentehuis, dus in het hart van de stad. Een der burgemeesters, in de wandeling 'n Snoevert genaamd, was vuurheer en maandschepen. D.w.z.hij was de man, die met vuur en alles wat er mee in verband stond ,te maken had. Aan waarschuwin gen van de zijde van de Snoevert had het niet ontbroken. Hij was een zwaargebouwd en plichtsgetrouw Rijssenaar. Het was middernacht, maar nog overal vond men sporen van de kermis. Daar waren in de eerste plaats de druk vrijende paartjes, die zich verstopt hadden in schuren en schoppen. Dan waren er nog rijtuigen van Jonkers, die gaten in de nacht redekavel den met dubbelgeslagen tong en elkaar voor de zoveelste maal het beste wensten, tot aan de volgende kermis. De burgemeester Snoevert lag al te bed, toen de brandklokken begonnen te luiden. Hij sprong uit het bed, en liep in de blote onderbroek, hetgeen in die dagen helemaal niets bijzonders was. De Schild was al volgestroomd met volk, jong en oud. De Snoevert overzag gelijk een veldheer zijn troepen, nam een fikse pruim en begon een serie bevelen af te steken, die snel en gehoorzaam werden opgevolgd. Em mers, brandhaken, ladders enz. werden aangesleept, en de Snoevert riepeen ieder kent zijn plicht! Dat was voldoende. Wel dra stonden tachtig mannen, ieder met een leren emmer en het commando: Wa ter! weerklonk door de nacht. En gelijk een eindeloze ketting gingen de emmers water van hand tot hand. Een andere groep belastte zich met het leeghalen der belendende huizen. Het huis van Jannes Flier, met riet ge dekt, brandde als een fakkel. Het was het enige huis nog, dat een rietbedekking had. De Snoevert liet alle poorten plotseling sluiten. Met kermisdag werd er de hand wel mee gelicht. Maar om diefstal of vlucht van vermoedelijke brandstichters te voorkomen, gingen de poorten subiet op slot. Koetsiers jengelden en bedelden, maar het hielp niets. Ja ,de Snoevert ging er zelfs toe over, om die herenknechten aan het werk te zetten. Het rieten dak schoot naar beneden. De schollen - en schaddenhopen vatten vlam. Op een be paald moment stond Goedendags-Gatjan, die zijn roes op de mestvaalt van Jannes Flier uitsliep, in brand. Water!, riep de Snoevert, en een ogenblik later werd Gatjan drijfnat uit de smurrie gevist. De Snoevert bemoeide zich ook met de man nen, die huisraad naar buiten sleepten. Be jaarde mannen werden er bij gezet met een bovenlaadsgeweer. Met ware doods verachting vochten de Rijssenaren tegen het vuur. De heer van de Oosterhof en diens jonge vrouw kwamen het markt plein op, juist toen onder een hevige von kenregen de kap van het huis van Jannes Flier in elkaar viel. Het deed de Snoevert goed, dat de Vrouwe van de Oosterhof zo In gebouw „Jeruël" werd een herden kingsbijeenkomst belegd door de jonge lingsvereniging „Timotheus" van de Ge reformeerde Kerk (Boomkamp) in ver band met haar 35-jarig" bestaan. Door Ds. H. Torenbeek uit Den Ham, voorzitter van de afd. Overijssel van de Bond van Geref. Jongelingsverenigingen, werd een herdenkingsrede uitgesproken, waarin spreker de nadruk legde op de grote waarde, die een JV kan zijn en in Rijssen ook geweest is voor de vorming van de jongeren met de Bijbel als grond slag voor hun gedachten en handelwijzen. Van vele zijden ontving de jubilerende JV felicitaties. Namens de vrouwenver eniging „Febe" sprak mevr. Schot en na mens de meisjesvereniging „Tryfosa" mej. Zwiers. Namens de ring Hellendoorn sprak de heer Aanstoot uit Holten, die te vens een enveloppe met inhoud aanbood. Eén van de oprichters van „Timotheus", de heer H. J. van Heek uit Almelo, haalde herinneringen op uit de eerste jaren van het bestaan van de JV, die naar hij zeide, altijd een grote plaats in zijn leven had ingenomen. Namens de kerkeraad sprak Ds. H. Brinkman, die een enveloppe met inhoud aanbood. Spr. hoopte, dat de JV de jongeren nog vele jaren tot zegen mocht strekken. meeleefde met de stad. Daar zou op den duur een goede verstandhouding uit groeien. Zij ontfermde zich over de ge strande edelen, die niet buiten de stad konden komen, zeven gezinnen, meestal bestaande uit man en vrouw en het bijbe horende personeel vonden onderdak op de Oosterhof tot de dag aanbrak. De Vrange had zich op aandrang van zijn vrouw over de inventaris van de pruikenmakerij ont fermt. De gehele huiskamer lag vol. De volgende morgen kwam de heer van de Stoevelaar naar Rijssen, zijn omvangrijke wederhelft liep als 'n schaduw naast hem, toen ze door Rijssens straten wandelden. De Snoevert, actief als altijd, smeedde het ijzer nu het heet was. Twee burgemeesters hadden al een lijst gemaakt waarop men kon tekenen om iets te geven voor de brand. De lijst werd ook de heer van de Stoevelaar aangeboden. Zijn vrouw nam het woord. Ze wilden nog even wachten. Als er tekort was konden ze altijd nog bijspringen. Kreng van een wijf!, dacht de Snoevert, maar liet het niet blijken. De collecte voor het nieuwe huis van Jannes Flier was maar matig, dat vertelde Janna de huisnaaister op de Stoevelaar, toen me vrouw er naar vroeg. Daarnaast kon ieder die nog iets wilde geven, zich aanstaande maandag vervoegen ten huize van Wolter de Smid, een overbuur van Jannes Flier. Daar hield men zitting voor de verbrande man, zoals men dat destijds in Rijssen noemde. De opgeblazen en papperige Jonker van de Grimberg en de oude heer van Itter sum waren aangezocht om in de commis sie zitting te nemen. De heer van de Stoe velaar ,of beter gezegd mevrouw, die zich veel met Rijssen bemoeide, zonder dat het haar gevraagd werd, was lelijk in haar wiek geschoten, omdat haar man buiten de commissie was gehouden. Zij vertelde dit niet aan Janna de huisnaaister, maar vertelde wel, dat zij met haar man bij Wolter de Smid zou komen, om de ont stane nood te helpen lenigen. Zij broedde op een plan, maar wist niet wat. Maar haar echtgenoot had het plan dadelijk klaar. Wij zullen ze helpen!, riep hij, daar zullen ze van opkijken, reken maar! De heren van Ittersum en van Voerst hadden intussen het bedrag al bepaald. Vijf en twintig gulden zouden ze ieder geven en ze prijkten boven aan de lijst. De Vrange had hun namen met keurige krullen en in tweekleurige inkt geschreven en de he ren hadden hun bedragen keurig ingevuld. Ze zaten in gemakkelijke leunstoelen, extra aangevoerd van de Oosterhof, aan weerszijden van de tafel. Als 'n brok wan hoop zat Jannes Flier tussen buren, bur gers en burgemeesters. Flier tracteerde, ook al naar de gewoonte dier dagen, op bier en wijn. Toen het echtpaar van de Stoevelaar binnenkwam werden ze aan een extra tafel gezet. Daar zaten ook de baronnen van Langen. Jakob van de Stoe velaar was met de Langens in druk ge sprek over een komende visite op Wei- dam. Het duurde de Jonkers van Voerst en van Ittersum blijkbaar wat lang. Zij stuur den een bode naar de tafel, waar Stoeve laar aanzat. Deze vroeg of mijnheer de Jonker ook even de lijst wilde zien. Jacob stond op en begaf zich naar de tafel, boog beleefd voor de commissieleden en keek op de lijst staan ieder voor vijfentwintig de pruikenmaker: U bent de verbrande man? Jannes antwoordde bevestigend. Ik zie hier op deze lijst de heren van Itter sum en van Voerst, daarna even kuchend, op de lijst staan ieder voor vijfentiwntig gulden. Het is mooi, zeer mooi zelfs. Maar man, voegde hij hij zich tot Jannes, daar zijt gij niet mee geholpen! Jij krijgt van mij het vierkante werk in eikenhout, kant en klaar op de plaats, begrepen? En Jan nes begreep het, hij zakte voor dit aanbod bijna door de knieën. En ginds aan de tafel, daar werd mevrouw van de Stoe velaar van opwinding zo rood als een kal- koense haan. En de heren van Voerst en van Ittersum zaten stom van verbazing aan tafel. De klap was hard aangekomen, maar een volgende keer beter. Maar voor lopig was Jannes Flier in de brand uit de brand VAN COEVERDEN.

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 4