Nederlandse landbouw krijgt hulp van atoomenergie Aan de Maas rijst de Euromast Westduitse landbouw krijgt meer steun „Fair play" op de weg Verte 'J®®?omb meren Reactor voor Wageningen Naar alle windstreken wenkt de „Floriade" 1,34 miljard mark voor „Groene Plan" JÊSs Economisch belang Isotopen Levensmiddelen Onderzoek De herinnering aan het succes van de E-55 ligt nog vers in het ge heugen en organisator Kleiboer is al weer bezig de laatste hand te leggen aan een nieuw project: de Internationale Tuinbouwtentoon stelling „Floriade", die van 25 maart tot 25 september a.s. op de terreinen rondom het „Ahoy"-complex zal worden gehouden. Ruilverkavelingen De stem van de boer Exportcampagne Naar de bollen Drie gezichten - - Van heinde en verre Agenda binnententoonstellingen mm Naar het zich laat aanzien worden de toepassingsmogelijkheden van de atoom- energié immer talrijker. Hoe meer men doordringt in de geheimen van die wereld op zich, hoe meer wegen men vindt om de energie dienstbaar te maken aan de mensheid. Nederland neemt bij deze na speuringen slechts een zeer bescheiden plaats in. Het kan ook moeilijk anders. Wij beschikken niet over de grote finan ciële middelen, die nu eenmaal nodig zijn voor wetenschappelijk researchwerk. Toch zal ons land niet helemaal achter blijven. Wij zullen binnenkort zelf proef nemingen kunnen doen, speciaal voor wat betreft de bruikbaarheid van de atoom energie voor de landbouw. Eind volgend jaar of begin 1962 zal door het Instituut voor de Toepassing van Atoomenergie in de Landbouw (het ITAL) in Wageningen een kernreactor in gebruik worden ge nomen. Nederland zal dan de beschikking heb ben over twee, voor wetenschappelijke doeleinden bestemde, reactoren. De kern inrichting bij Petten, zal vooral in het belang van de industrie worden gebruikt. Bij het gebruik van de atoomenergie ten behoeve van de landbouw, heeft men in andere landen al tastbare resultaten bereikt. In Canada heeft men via be straling veredelde graansoorten gekweekt, die eerder rijp en daardoor vroeger ge oogst kunnen worden. Bestraalde gewas sen in Amerika bleken betere opbreng sten te geven en bovendien beter bestand te zijn tegen bepaalde ziekten. Het onderzoek naar de mogelijkheden staat nog in de kinderschoenen, maar nu al is duidelijk, dat de atoomenergie in de toekomst van grote economische waarde kan zijn. Dank zij bestraling kunnen nieuwe gewassen worden gekweekt. Dat wil zeggen, via bestralingen bereikt men mutaties van bestaande planten met ge heel nieuwe, voordeliger eigenschappen. Het vormen van nieuwe gewassen ge schiedt met behulp van radio-isotopen. Dit zijn materialen meestal kobalt die in een kernreactor voor lange tijd radio-actief zijn gemaakt. Hierdoor wordt men voor enkele bestralingsvormen niet meer afhankelijk van de kernreactor en kan men gewassen, die buiten op het veld staan, langs radio-actieve weg behande len. Isotopen zijn vervoerbaar. Stralen hebben grote invloed op de voortplanting, niet alleen op die van mensen en dieren, maar ook op die van planten. Na enkele veldbestralingen kan men dan ook ge heel nieuwe mutaten kweken. De ver rassende verschillen blijken soms sterk bij bloemen. Kleuren veranderen en plan ten ontstaan met eenzelfde bloem maar een ander blad, of omgekeerd. De gewassen kunnen ook bestraald worden wanneer zij al geoogst en ver werkt zijn. Bestraling kan dan de duur zaamheid ten goede komen. Uien en aard appelen blijken bijvoorbeeld na een lichte bestraling niet meer uit te lopen, wat voor de winkeliers, die dikwijls met dit euvel hebben te kampen, van groot belang is. In Polen schijnt men al bestraalde aard appelen te verhandelen. Van achter het IJzeren Gordijn komen overigens veel berichten over fantastische resultaten met bestralingen. Naar de mening van vele Westerse deskundigen doet men er het beste aan ze met een korreltje zout te nemen. Levensmiddelen worden, in tegen stelling met de veldgewassen, in de kern reactor zelf bestraald. In ieder geval bin nenshuis. Men leidt dan de te bestralen eenheden via een lopende band langs de stralingsbron. De snelheid van de band bepaalt de intensiteit van de straling. Dit bestralen zal ongetwijfeld centraal, onder deskundig toezicht, moeten ge schieden wanneer het ooit in de practijk wordt toegepast. Dit ter voorkoming van ongewenste radio-activiteit. Hoe het zit met het gevaar van de bestraalde consumptiemiddelen, daarover is men het nog niet eens. In de Verenigde Staten, waar dit onlangs ten behoeve van het leger op grote schaal is gebeurd, heeft men de behandeling stopgezet. Het gold hier een experiment, waarvan men nu de resultaten gaat bekijken. De Nederlandse landbouwdeskundigen van het ITAL zullen zich ook met dit onderzoek bezig houden, wanneer de re actor in gebruik is gesteld. De Neder landse landbouw zou er groot profijt van kunnen trekken. Overigens staat de we tenschap betreffende de toepassing van de atoomenergie in de landbouw nog der mate aan het begin, dat voorspellingen niets anders dan gissingen kunnen zijn. Nederland mag dan heel wat van zijn eieren onder de industriekip leggen, de Floriade moet aantonen dat het op agra risch terrein ook een geducht woordje meespreekt. De internationale tentoonstelling van bloemen, planten, bomen, groenten en fruit, zal niet alleen uit vele landen be langstelling trekken, maar vele landen zijn er met inzendingen vertegenwoor digd. Zelfs de vorstenhuizen van Zweden en België, van Griekenland en Monaco, van Luxemburg en ons eigen Oranjehuis De Westduitse boeren hebben dit jaar opnieuw geen reden tot klagen over de houding van hun Bondsregering. Het landbouwbeleid, dat sinds 1955 gericht is op het herstel van de concurrentiepositie, zal dit jaar versterkt worden voortgezet. De Westduitse minister van landbouw, Schwarz, heeft onlangs de aflevering 1960 van het „Groene Plan" ingediend. Het plan voorziet dit jaar in een regerings subsidie van 1,34 miljard mark. In verge lijking met vorig jaar is dit een stijging van 130 miljoen mark. Het geld is bedoeld voor een reorgani satie van de agrarische activiteiten. In tegenstelling met de industrie - die aan Duitsland het idee van het „Wirtschafts- wunder" heeft geschonken is de land bouw na de oorlog niet alleen achter, maar zelfs achterlijk gebleven. Van de rond 7 miljoen hectaren landbouwgrond, wordt in Duitsland bijna de helft slecht bewerkt. De opbrengst is niet zo hoog als onder de huidige stand van de land bouwtechniek mogelijk is. De eerste pogingen om hierin verbete ring te brengen kwamen in 1955. De toen malige minister van landbouw, HeinricH Lübke op het ogenblik president kwam voor de dag met een landbouwwet, die jaarlijks enorme bedragen bestemde voor de modernisering. Deze wet is de geschiedenis ingegaan als het zgn. „Groe ne Plan". Tot nu toe is dank zij deze wet rond zes en een half miljard mark (in vier jaren), door de regering in de land bouw geïnvesteerd. Dit jaar zullen dus opnieuw 1,34 miljard mark aan dit be drag worden toegevoegd. Het geld wordt besteed aan structuur verbeteringen. De Westduitse landbouw gronden liggen veelal ver uit elkaar en door de vele kleinere bedrijven is een rationele bedrijfsvoering onmogelijk. Ruilverkavelingen vormen dus de enige oplossing. De Duitse term voor deze struc tuurveranderingen is „Flurbereinigung". Het uiteindelijke doel is ieder boeren gezin een toereikend inkomen te verze keren. Van de zijde van het Westduitse minis terie van financiën is al kritiek te horen op het besluit opnieuw meer dan een miljard aan de landbouw te besteden. Men vraagt zich daar af waar het geld van daan moet komen. Etzel, minister van financiën, is danig gepikeerd dat hij niet van te voren is geraadpleegd over de mogelijkheden van financiering. De oorzaak van deze strubbelingen is te zoeken in de a.s. verkiezingen. Voor de meerderheidspartijen in de Duitse Bonds dag, de CDU en DP, zijn de miljoenen stemmen van de boeren van groot be lang. Het is gebleken dat zij de stemmen zo belangrijk achten, dat ze de begroting nog eens extra willen belasten om de boeren tevreden te stemmen. Even voor de indiening van de nieuwe aflevering van het „Groene Plan", heb ben de Westduitse landbouworganisaties een plan afgekondigd om ook de concur rentiepositie van de Duitse landbouw ten opzichte van het buitenland te verbete ren. De door hen gevormde arbeidsge meenschap voor de export van Westduitse agrarische produkten, is een grootscheep se reclame-campagne begonnen onder het motto „Buy German". Het ligt vooral in de bedoeling de uit voer van vleesextract, fruit, groenten en zuivelprodukten te stimuleren. De land bouworganisaties hebben de regering ge vraagd een exportsubsidie te verlenen van 7 miljoen mark. Zij verwijten daarbij an dere landen, dat de landbouw een te gro te subsidie wordt verstrekt. De Westduit se export van landbouwprodukten is ver re ten achter gebleven bij die van de concurrenten, maar dit ligt niet aan de in andere landen verstrekte subsidie®. Daar moet men het met heel wat minder doen dan 1,3 miljard. hebben door inzendingen een „Konings hof" geschapen, met als pendant een ex positie met „bijbelse gewassen", waar men de myrten en de olijven, de cederen van de Libanon en de wijnstokken in de na tuur kan zien groeien en bloeien. Het begint met een bolbloemententoon- stelling, want de Floriade valt niet slechts samen met het eeuwfeest van de Kon. Alg. Vereniging voor Bloembollencultuur, maar ook met het feit, dat vierhonderd jaren geleden de eerste tulp uit Turkije naar ons land werd gebracht, en daarmee de grondslag werd gelegd voor een ex port, welke meer dan 200 miljoen per jaar bedraagt. Zowel buiten, op het 450 ha grote ter rein, als in de 15.00C. m2 beslaande kas sen zal men de kinderen flora's kunnen bewonderen. Een bijzonder fraai uitzicht over de tentoonstelling heeft men vanuit de Euromast, met in de top een restau rant, 115 meter boven de begane grond. Vooral des avonds zal het schouwspel van het verlichte Rotterdam, de havens, de fantastische illuminatie van Pernis, en de auto's, die als vuurvliegjes de Maas tunnel induiken, onvergetelijk zijn. De Floriade heeft drie gezichten: lente, zomer, herfst. Beginnen d^. exposanten met die voorjaarsboden, de tulpen, hya cinten en narcissen, ze eindigen met de herfstbloemen en met groenten en fruit. Daar tussenin wordt elke tien dagen de binnententoonstelling veranderd en kan men nü eens genieten van een unieke dahliatentoonstelling, dan weer van een rosarium of laten binnen- en buitenlandse deelnemers zien hoe men in diverse lan den de kunst van bloembinden verstaat. Bloezes kan een dame, van welke leeftijd ook, nooit genoeg heb ben, zeggen „zij-die-hqËweten-kunnen"Het model dat de manne quin van deze foto draagt behoort er stellig toe. Het is vervaardigd uit een fijn „perion"-weefsel en versierd met borduurwerk en kleine paarlen knoopjes. Model en foto „Modenieuws" Bijzonder interessant zullen de weten schappelijke inzendingen zijn, waar men wordt ingewijd in de geheimen van het heelal, van de sterren van de kernener gie, van de electronenmicroscoop en van de bodem. Want men zal het leven onder de grond kunnen gadeslaan, de „bodemhuishouding", tot de wroetende mollen toe. „Van kiem tot kracht" is het motto van deze tentoonstelling, welke in derdaad „van de grond af" begint. Van heinde en verre verwacht men be zoekers en allerlei maatregelen zijn ge nomen voor huisvesting, voor vervoer en voor parkeerruimte. Op het tentoonstel lingsterrein kan men zich laten rondrij den in comfortabele treintjes, of zich bo ven het publiek verheffen in een gondel- baan. Overal zijn gelegenheden om de inwendige mens te versterken en zeer vele banken zullen gelegenheid bieden tot een zitje. Het tentoonstellingsterrein is vlak bij de havens gelegen, in de on middellijke nabijheid van de Maastunnels en is met publieke vervoersmiddelen (trams en bussen) makkelijk bereikbaar. Men mag er gerust een dag voor uit trekken om deze tentoonstelling te gaan bezien, maar de vakmensen en de lief hebbers zullen merken, dat ze met één dag niet klaar zijn. Nog nimmer is in ons land de tuinbouw, in de allerbreedste zin, zó voor de dag gekomen en nog nimmer zijn alle facet ten van de tuinbouw zo veelzijdig ge toond. Op 25 maart gaat de Floriade open en dan zal het 185 dagen lang een feest van bloemen zijn! 25 mrt tot 4 april: Feest der bolbloemen. 14 april tot 24 april: De lente juicht. 5 mei tot 15 mei: Hollands tuin. 25 mei tot 6 juni: Exotica. 7 juli tot 17 juli: Rozenfestival. 22 juli tot 27 juli: Internationaal bloem- bindwerk. 10 aug. tot 15 aug.: Gladiolenpracht. 31 aug. tot 4 sept.: De Dahlia. 16 sept. tot 25 sept.: Herfstglorie (groen ten, fruit en chrysanten). (Nadruk verboden) „Verkeer is samenspel" roepen de (verkeers) moralisten van onze tijd. En daarmee hebben zij ten dele gelijk. Want het wegverkeer vertoont in ver schillende opzichten inderdaad een frap pante gelijkenis met een samenspel van mensen, zoals wij dat in een andere vorm op het sportveld of rond de brid- mm „Verbond voor Veilig Verkeer" - Fietsen is voor de Nederlander bijna een nationale sport. Precies zoals de spelregels op het sportveld houvast geven aan de spelers, kunnen de fietsers zich „vasthouden" aan hun spelregels. Doe daarom als het Veilig Verkeer's mannetje Wouter Wegwijs en HOUD U VAST AAN DE VERKEERSREGELS! ge taf els zien. Ook het verkeer kent zijn geschreven èn ongeschreven „spelregels". Ook in het verkeer is het een kwestie van elkaar begrijpen en respekteren. Ook in het verkeer is het dikwijls (figuurlijk gesproken) een zaak van „elkaar de bal toespelen" zoals veelal in letterlijke zin op het sportveld. Ook in het verkeer zijn er scheidsrechters, die op hun al dan niet denkbeeldig fluitje blazen wan neer er sprake is van „buitenspel". En 1 om een beeld van het goede oude ganzenbord te gebruiken ook in het verkeer kunnen wij (figuurlijk) „in de put" en. (letterlijk) „in de gevangenis" geraken. Toch gaat de parallel „verkeer en samenspel" maar ten dele op. Het ver keer is allerminst een „spelletje" in de gebruikelijke zin des woords. Deelnemen aan het wegverkeer betekent, móet be tekenen: inspanning. Géén ontspanning. En met alle respekt voor hen, die het verkeer zien als een complex van (vluch tige) inter-menselijke betrekkingen, wij vinden samenspel in de vorm van een korfbal of klaverjassen-met-de-buren nog héél wat anders dan „samenspel" met mijnheer X, wiens glanzende slee toeval lig ons pad kruist of met juffrouw A te B op haar pijlsnelle brommer. Wij weten niets van betrekkingen met mijnheer X, om van mejuffrouw A te B maar te zwij gen. Bovendien kunnen, wij weggebrui kers onze ,,spelpartnersJ? op de weg niet De „baby-doll" nachtkleding voor jonge dames is in de mode gebleven. Vooral in syntetische weefsels, zoals nylon, draion en perion, bestaat er een bonte verschei denheid in. Kleuren: lichtgeel, lichtblauw, rose, violet en donkerrood. Op de foto een bijzonder beschaafd modelletje. Foto: Jack P. de Klerk („Modenieuws"). eerst eens rustig uitzoeken, laat staan er mee kennismaken of met ze over koetjes en kalfjes praten. Wij krijgen ze zomaar ineens opgedrongen als „verkeer van rechts", als tegenligger, als berijder van een motorrijtuig op meer dan twee wielen of als geleider van rij- en trek dieren of vee. Wij vinden, zo'n (onbekende) tegenlig ger nog heel iets anders dan zo'n (min of meer bekende) tegenspeler. ,,Pa, daar komt eij tegenstander aan" hoorden wij een klein meiske eens zeggen om Pa op een naderende tegenligger attent te maken.. Hoe raak typeerde zij onbewust de wijze waarop weggebruikers elkaar helaas maar al te vaak „zien" (of niet zien). Typerend ook voor de sfeer op de weg en het verschil met het sportveld. En tóch: helemaal ongelijk hebben die moralisten niet. Plet verkeer kan en moet veel weg-hebben van sportief samenspel. Want met een open oog voor alle we zenlijke verschillen, véél principiële gedragsregels van wezenlijk samenspel gelden óók in het verkeer. Of men nu bridget of hockeyt, klaverjast of water- polo't, pluisjeblaast of „verkeert", over al en altijd geldt bijv. hardlopers zijn doodlopers (of wel: matig uw snelheid); wees niet te „inhalig" (of wel: haal in met overleg) wacht uw beurt af (of wel: ken uw voorrangsplicht) laat zien waar u heen wilt (of wel: geef richting aan) gun een ander een plaatsje (of wel: houd goed rechts); houd uw hoofd bij het spel (of wel: rijd en loop met verstand). Deze en nog andere regels zijn eigen lijk samen te vatten in twee woordjes, die het sportiviteitsbeginsel zo treffend karakteriseen: fair play. En daaraar ont breekt 't in 't verkeer helaas nog maar al te veel. Laten wij daarom elke dag weer trachten de beginselen van sportief sa menspel op de rijweg, het fiets- of het voetpad in praktijk te brengen. Om de mo ralisten hun zin te geven enhet ver keer veiliger te maken. Publikatie van het Verbond voor Veilig Verkeer.

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 4