<~R.yóóenóe Rijssen buiten de wallen in I Erehaag voor ex-teister Kabouters I e m- i Jaarvergadering Clir. Vrouwenbond Excelsior '31 R.K.S.V.-N1EUWS Een miljard opbrengst uit bezoek Winter aan de warme kant DE TROUWPARTIJ OP DE OOSTER HOF EN NOG VEEL MEER In 1970: „Pro Rege"-avond in „Jeruël" Jaargang 38. No. 9 (Tweede Blad). VRIJDAG 4 MAART 1960 Weekblad voor Rijssen Reeds vroeg in de morgen waren tuin lieden bezig met het aanbrengen van groen en veel bloemen vanaf de hoofddeur tot aan de poort van de Oosterhof. De kos ter-schoolmeester De Vrange had een vier tal ganzeveren pennen, goed versneden, klaargelegd. Want de predikant moest met fraaie letters het huwelijk van Jonker Ernst van Ittersum en Jonkvrouwe Ida van Ittersum tot Nijenhuis keurig aan tekenen in het trouwboek van Rijssen. Al les moest keurig zijn. Reeds zes weken van te voren was dominee een flinke lap laken bezorgd geworden van de Ooster hof. Daar had Snieder Berend een keurig kostuum van gemaakt, het zat als gego ten. En de bijbehorende kanten lubben waren door Janna vervaardigd, onder het alziend oog van de Vrouwe van de Stoe- velaar. De oude heer van Ittersum had tegen zijn vrouw een korzelige opmerking gemaakt over de bemoeizucht van de Vrouwe van de Stoevelaar. Maar moeder van Ittersum, die nogal gemakkelijk was uitgevallen, had het opperbest gevonden. De opperhuisknecht van de Oosterhof glom als een spiegel op die gedenkwaar dige morgen. Zijn ogen keken overal tegelijk. Hij was nog een erfstuk. Roelof, de opperhuis knecht, had als jongen al bij de van Lan- gens op de Oosterhof gediend. De oude Vrouwe van de Oosterhof heette van haar meisjesnaam Stephana van Voerst. Haar eerste man was Gerard van Langen. En voor de tweede maal was zij getrouwd met Jonker Ernst van Ittersum tot Nijen huis. De oude heer Van Langen had bij uiterste wilsbeschikking bepaald, dat Roe lof, bijgenaamd de Sleef, op de Oosterhof moest blijven tot zijn dood. De opperhuis knecht de Sleef regelde alles. Toen Jon ker van Langen van de Dakhorst binnen reed om half tien en zijn rijtuig even wil de neerzetten waar het niet hoorde, maak te de Sleef daar een aanmerking op. Er ontstond een flinke woordenwisseling, en scheldwoorden vielen over en weer. Steeds meer gasten kwamen aangereden. De op perhuisknecht had de handen vol en riep onder het werk door: Jonker van Langen, wie'j sprekt meka vandaage wa wier. Dit gezegde zette al dadelijk kwaad bloed. De gasten stroomden binnen, het ene rijtuig nog al mooier dan het andere. De land drosten van Salland en Vollenhove. De edelen uit Goor, Diepenheim en Almelo. Enkele edelen uit de buurt van Raalte en Wijhe, kennissen en vrienden van de bruid. Allen werden getracteerd op een har tige dronk en daarna reed men naar de kerk. Janna de naaister reed ook mee, in het derde rijtuig van de Oosterhof. Dit was de koets voor de dienstbaren. De Vrange in zijn beste spullen had enige mensen op de uitkijk gezet. De stadsdien- der, geassisteerd door twee hulpen met een knuppel, veegde telkens het kerkplein schoon. Gegoede Rijssenaren hadden zich een mooie plaats verzekerd in de herber gen rond de kerk, om alles goed te kunnen zien. Daar kreeg De Vrange de boodschap dat ze in aantocht waren. Hij gaf bevel de klokken te luiden en drukte Kromme Al- bert goed op het hart de honden uit de kerk te slaan. Statig reden de rijtuigen voor. Een der burgemeesters, die naast De Vrange stond, riep: O heer! wat een pracht en praal! De Vrange fluisterde de burgemeester knipogend in het oor: Meer branie als geld! De trouwplechtigheid in de kerk verliep vlot. En toen het huwelijk gesloten was en de rijtuigen één voor één weer voorreden om hun kostbare lading op te nemen, keken honderden Rijssena ren hun ogen uit. Tijdens deze bezighe den gaf de koster-schoolmeester De Vrange aan Krommegats Dieks, de voor lezer, een briefje van de bruidegom. Dieks Krommegat las eerst voor zichzelf het briefje, toen sprong hij op de daarvoor bestemde steen en verkondigde met luider stemme, dat de burgers van Rijssen dxie ton bier kregen, om te drinken op het hu welijk van bruid en bruidegom. De ar men van Rijssen kregen ook drie ton bier, maar dat was schorrebier. Een soort bier dat bij de armen paste. De predikant prees de goedheid der adellijke familie van de Oosterhof hoog. Maar De Vrange stak het niet onder stoelen of banken, dat de armen met het schorrebier het kerkplein moesten schrobben om het vuil mee weg te schrobben, dat daar was achtergelaten. De Vrange had geweldige fooien gekre gen, maar diep in zijn hart verafschuwde hij het adellijk volk, dat de armen zo liet voelen, dat ze arm waren. Maar de tijden en zeden waren destijds nu eenmaal zo. De straten waren weer leeg, de bierbrou wers distribueerden het bier aan hun klan ten. De dominee en De Vrange moesten op de Oosterhof komen, de eerste ambts halve, de tweede omdat zijn vrouw er was. Jonker van Langen en Bellinckshove van de Bellinckhof zaten met een tweetal ede len uit de buurt van Heino bij elkaar en dronken wijn. Zij wilden niet bij de Van Voersten van de Grimberg zitten, die als tafelgenoten hadden Jacob van Coeverden van de Stoevelaar en Raesfelt uit Eisen. De opperhuisknecht liet op opvallende wij ze de laatste tafel extra bedienen. En toen er gegeten moest worden, had hij de Jon ker van Langen en zijn vrienden aan het einde der tafel geplaatst. Toen er goed ge geten en goed gedronken was bracht Jon ker van Langen van de Dakhorst een toast uit op het jonge paar. Dit had hij evenals alle andere edelen al vele malen gedaan. En deze laatste maal had hij zijn kans schoon gezien. De heren zaten alleen bij elkaar, de dames waren naar een an dere zaal gegaan, waar men niet rookte. Roelof de opperhuisknecht passeerde juist met een serveerblad, toen Jonker van Langen toastte en met opzet onder het serveerblad stiet. Hij wilde bepaald uzie hebben met Roelof. Nu, dat kon hij krij gen. Kletterend viel het porselein van het serveerblad af. Roelof bedacht zich geen ogenblik. Hij hief krachtig het serveerblad met beide handen in de hoogte. Pats, daar zat het om de vlezige rode hals van Jon ker van Langen. De verbazing en het af grijzen was algemeen. Dat was manslag, dat moest gewroken worden! Een heren knecht, die een baron durfde slaan, dat was nog nooit vertoond! Jonker van Lan gen deed een poging om het zwaard te trekken, maar Roelof was hem vóór. De knecht gaf de Jonker een mep, dat de laatste onder de tafel vloog. Bellinckshave trok zijn zwaard. Jacob van Coeverden, die eerst geïnteresseerd had toegekeken, vond het tijd worden, dat hier een einde aan kwam. Maar zelf ingrijpen deed hij zo direct niet. Ook de Van Ittersums zaten met het geval in hun maag. Heer Jacob liep naar de vrouwenzaal en haalde zijn vrouw er bij, en zij nam de leiding. De heren werden voor een dans naar de an dere zaal geloodst, en Roelof voor diens eigen veiligheid opgesloten. Het feest ging door en toen het ver avond was, moesten de meeste gasten weer naar huis. VAN COEVERDEN. De afd. Rijssen van de Ned. Chr. Vrou wenbond hield in gebouw Jeruël haar jaarvergadering onder leiding van haar presidente Mej. Molenmaker. Uit het jaar verslag van de secretaresse bleek, dat het ledental een stijgende lijn vertoont. Het is n.l. gestegen van 93 naar 106. Gememo reerd werd, dat de vergaderingen, die over het algemeen uitstekend werden bezocht, alle werden gepresideerd door Mej. Molen maker. De penningmeesteresse, Mevr. Mo lendijk, kon melding maken van een batig saldo. Door de scretaresse werd nog een toe lichting gegeven op de werkwijze van de Ned. Chr. Vrouwenbond, dat alle werk zaamheden, die in de bond worden ver richt, gesteld worden onder het Koning schap van Christus, hetgeen uiteraard gro te verplichtingen meebrengt. Het overige deel van de avond werd op gevariëerde wijze doorgebracht. Door een zangkoortje onder leiding van Mevr. Eerd- mans werden een aantal nummers gezon gen. Voor Mevr. Lugtigheid-Steenhuis, die de werkjes in had gestudeerd, was het te leurstellend, dat zij op deze avond door ziekte was verhinderd. Ten bate van het Magdalenafonds wer den de pakjes, die de leden hadden ge maakt, verkocht, hetgeen vele verrassin gen teweegbracht. Door mevr. Landweer-Niekerk werden voorts fraaie dia's vertoond over Oosten rijk, Zwitserland en van fraaie plekjes in Nederland. Onder leiding van Mevr. Vlaardinger- broek werd een verkleedpartij gehouden, welke oorzaak was van grote hilariteit. TIJDELIJKE GEMEENTEBODE De functie van gemeentebode wordt tijdelijk waargenomen door de heer E. J. Tij hof. Zoals bekend, is tot opvolger van de heer G. Goossen benoemd de heer G. A. Polhoud, die, tot hij zijn functie zal aan vaarden, nog werkzaam zal blijven bij het gemeentelijk energiebedrijf. LU' RV (ZM) verloor laatste competi tiewedstrijd. Dat een kat, die in het nauw zit, rare sprongen kan doen, heeft Rijssen Vooruit (ZM) zaterdagmiddag ondervonden. Met niet minder dan 71 werd de wedstrijd tegen het in degradatiegevaar verkerend Sportlust (Glanerbrug) verloren .En dit met bijna hetzelfde elftal dat een week eerder kampioen Vroomshoopse Boys vol komen haar wil oplegde. Technisch was het spel der Rijssenaren ongetwijfeld beter verzorgd, doch de af werking der aanvallen liet nog wel te wensen over. De gastheren beschikken sedert kort over een binnenspeler, die weet wat doelpunten maken is en dit heb ben Jansen c.s. aan den lijve moeten on dervinden. Reeds na vijf minuten openden de gast heren middels hun rechtsbuiten de score en even later was het reeds, door slecht wegwerken van de RV-achterhoede, 2 0. Dit stimuleerde de thuisclub dermate, dat zij doorging met goed opgezette aanval len, waar de RV-ers niet het juiste ant woord op wisten. iNadat de thuisclub in de 20ste minuut reeds drie-nul had laten aantekenen, was het weer goalgetter De Vries, die nummer vier voor zijn reke ning nam (4-0). Dezelfde speler verricht te even voor rust de hattrick (50). Na de pauze gingen de grensbewoners nog even door met hun doelpuntenfestijn. De Vries maakte er 60 van, terwijl even later de Sportlust-rechtsbinnen voor 7—0 zorgde. Pas toen kwamen de RV-ers een beetje los en vlak voor tijd was het mid- voor Rutterkamp, die, hiertoe in staat gesteld door linksbuiten Bruggeman de beste man in de RV-voorhoede de traditionele eer redde (71). Door deze overwinning bleef Sportlust voor de vier de klasse behouden en zullen SSSE en Almen moeten uitmaken welke club naai de onderafdeling Gelderland degradeert. Het was dinsdag voor de Rijssense ka bouters een grote dag, toen zij een ere haag mochten vormen voor het stadhuis bij het huwelijk van de heer G. A. Fik- kert uit Almelo met mej, G. L. Roosink, die verschillende jaren leidster is geweest van de kabouters. Het bruidspaar was zichtbaar verrast door de keurige opstel ling van de geüniformeerde kabouters. Na acht achtereenvolgende overwinnin gen heeft Excelsior vorige week zaterdag- in haar thuiswedstrijd tegen het Vriezen - veense Deto, met welke wedstrijd de com petitie 1959-1960 werd afgesloten, een 5-3 nederlaag geleden. Vóór de aanvang der wedstrijd sprak de voorzitter van Deto de rood-witten toe in verband met Excel sior's promotie naar de tweede klasse en bood een boeket bloemen aan. Hierna werd er afgetrapt en van meet af aan ontwikkelde zich een aantrekke lijke wedstrijd, met voor de rust een op alle fronten heer en meester zijnde thuis club. Al direkt, in de tweede minuut, los te Sprakel een keihard schot, dat over het doel verdween. In de 7e minuut loste de zelfde speler weer een schuiver op het De- to-doel, doch de keeper stond een doel punt in de weg. De terugspringende bal werd echter op voor Deto zeer ongelukki ge wijze door de toesnellende back in eigen doel geplaatst (1-0). Excelsior bleef met ragfijne combinaties het doel der gas ten onder vuur nemen Vijf minuten later was het weer raak. Sprakel kwam in het bezit van de bal, plaatste haar-zuiver naai Schuiterd, welke een afgemeten voorzet gaf naar midvoor Nieuwenhuis, die het leer langs de Deto-keeper schoot (2—0). In deze periode moest de achterhoede der gasten alle zeilen bijzetten, want steeds weer verschenen de rood-witten gevaai- lijk voor doel. Deto kwam niet verdei dan enkele sporadische aanvallen, met welke stopperspil Nijland c.s. geen moei te hadden. In de 42ste minuut zagen wij een prachtige combinatie tussen Smal- brugge en Nieuwenhuis en de keeper van Deto had weer het nakijken. Met de stand 30 werd er thee gedronken. Na de rust schenen de bordjes te zijn verhangen. Nu was het Deto, dat met de sterke wind in de rug Excelsior haar wil oplegde, hetgeen weldra in een doelpunt van de voet van Schoenmaker resulteer de, daardoor de stand op 3'1 brengend. Wel sloeg Excelsior nog even terug, maar Nieuwenhuis en zijn mede-voorhoede- spelers konden de weg naar het doel niet meer vinden. Het vonnis over Excelsior werd in de laatste 15 minuten van de wedstrijd voltrokken. De rood-witten werden geheel in de verdediging terug gedrongen. Bovendien werd er door de gastheren zó nonchalant gespeeld, dat doelpunten niet konden uitblijven. In de 36ste minuut kreeg Alkema een niet te missen kans en met een hard schot was keeper Ten Hove geslagen (3—2). Eén mi nuut later was het zelfs 3—3 en nu rook Deto de kans op de overwinning. In de laatste vijf minuten schoot de voorhoede der gasten er listig op los en door twee gave doelpunten van Schoenmaker en Olthof werd de stand op 5—3 voor De to gebracht. RKSV-Haaksbergen 1—3. Een vooral na de rust telurstellend RK- SV moest zondag de puntjes aan Haaks bergen laten. Voor rust waren de gasten, die reeds na enkele minuten de leiding namen door een fout van de Rijssense stopper, in de meerderheid. Pas vlak voor rust slaagden zij er in door zwak verdedi gen dit in de doelpunt uit te drukken, na- NUTSSPAARBANK ALMELO Gedurende de maand februari werd bij het bijkantoor Rijssen van de Nutsspaar- bank Almelo ingelegd een bedrag van f 153.799,28 en terugbetaald f 166.235,46. In deze maand werden 105 nieuwe spaar rekeningen geopend. De opbrengst van het buitenlands be zoek aan ons land bedroeg in 1938 rond 10 miljoen gulden: in 1958 was dat ge stegen tot 286 miljoen ofwel het 28-vou- dige. In die twintig jaar steeg het aantal overnachtingen van 784.000 tot 2.867.000, dus ruim drie en Gen half maal zoveel. Volgens de verwachtingen zal de op brengst van het binnen- en buitenlandse toerisme in 1970 omtrent één miljard gul den bedragen. Thans komt er reeds 600 miljoen binnen. DUITSERS. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft berekend, dat in de maanden juli tot en met september van het vorig jaar buitenlandse gasten 1.335.000 overnach tingen hebben gemaakt in Nederlandse hotels. Dit zijn 72.000 of 6 percent over nachtingen méér dan in dezelfde periode anno 1958. Tot die stijging hebben vooral de Duitsers (28 percent) bijgedragen; voorts de Belgen (8 percent), Engelsen (4 percent) en Amerikanen (3 percent). Merkwaardigerwijs kwamen uit de lan den, waaruit men meer toeristen zou mo gen verwachten, aanmerkelijk minder gasten. Zwitsers boekten 24 percent min der; de Zweden 21 percent, de Fransen 10 percent en de Noren 13 percent. Het aantal overnachtingen door Amerikaanse militairen liep terug met 10.000 of 25 per cent. De Amerikaanse burgers bleven ko men, ofschoon in de Verenigde Staten herhaaldelijk en met aandrang werd ver klaard dat in het seizoen in Nederland geen hotelbed meer te krijgen was. dat de Rijssense midvoor de gelijkmaker had gescoord. Bij dit doelpunt had rechts half A. Kamphuis, die veel beter in vorm was dan linkshalf Klein Rouweler, voor goed voorbereidend werk gezorgd. Na de rust was de thuisclub het groot ste gedeelte in de aanval. De voorhoede speelde met weinig overleg, terwijl ook de nodige stootkracht ontbrak. Verder dan schoten tegen paal en lat kwamen de oranje-witten niet. Rechtsbuiten Huigen, waaraan de Rijssense linksback de han den meer dan vol had, schoot een kwar tier voor afloop alle Rijssense illusies aan flarden. Voor zondag staat opnieuw een thuis wedstrijd op het programma en wel te gen een mede-kandidaat: Markelo. De oranje-witten zullen meer energie moeten opbrengen en beter voorbereid in het veld moeten komen dan de laatste twee wed strijden, wil succes worden behaald. Van de overige elftallen komt alleen het junioren a-elftal binnen de witte lij nen en wel te Nijverdal tegen De Zweef. Ned. Herv. Gem. Grote Kerk. 9.30 en 10.45 uur Ds. Vos; 7 uur Ds. Van Tuyl. Westerkerk. 9.30 uur Ds. Van Tuyl en 3 uur (Bed. H. Doop) Ds. Vergunst. Biddag. Grote Kerk. 9.30 uur Ds. Ver- gunst. Westerkerk. 7.30 uur Ds. Vos. Geref. Kerk (Boomkamp). 9.30 uur Lees- dienst en 3 uur Ds. Brinkman. Biddag. 7.30 uur Ds. Brinkman. Geref. Gem. (Noorderkerk). 9.30 en 7 uur Ds. Blok; 3 uur Leesdienst. Biddag. 9.30 en 7.30 uur Ds. Blok. Oud-Geref. Gem. (Bevervoorde). 9.30, 2.30 en 7 uur Ds. Middelkoop van Zwolle. Biddag. 9.30 en 7.30 uur de heer Vos man. Oud-Geref. Gem. in Nederland (Walkerk). 9.30 en 3 uur Leesdienst. Biddag. 9.30 uur Ds. Du Marchie van Voorthuyzen en 7.30 uur Leesdienst. Geref. Gem. in Nederland (Eskerk). 9.30, 2.30 en 6 uur Leesdienst. Biddag. 9.30 en 2.30 uur Leesdienst. In gebouw „Jeruël" werd onder leiding van Ds. E. F. Vergunst een „Pro Rege"- avond gehouden. Door de kapitein Tibben uit Zwolle werd een uiteenzetting gege ven over zijn ervaringen als raadsman bij de Krijgsraad. Spr. wees er op, dat het voor de jongens uit de burgermaatschap pij, die plotseling rekruut zijn en onder de militaire krijgstucht staan, een gewel dige omschakeling betekent. De meeste gevallen, die voor de Krijgsraad worden behandeld, zijn, aldus kapitein Tibben, te rug te leiden naar de opvoeding, die de jongens thuis hebben gehad en vooral naar de verhoudingen thuis. Vervolgens werden door de afdeling Genemuideh dia's vertoond van Chr militaire tehui zen te Ede, Laren, Amersfoort, Ermelo en Steenwijkerwold. Door de heer Lokhorst, hoofd van de Chr. school te Genemuiden, werd een duidelijke toelichting gegeven bij de vertoonde dia's, waardoor de aan wezigen een duidelijk beeld kregen van de sfeer en inrichting van de militaire te huizen. Het was voor enkelen interessant op de dia's enige Rijssense militairen te ontdekken. Besloten werd dit najaar een soortgelijke avond te beleggen in het ge bouw „Irene" te Notter. De afgelopen drie wintermaanden de cember, januari en februari zijn alle aan de warme kant geweest. De gemiddelde temperatuur van dit tijdvak bedroeg te De Bilt 3,4 graden 'tegen 2,2 graden nor maal. Het was de zachtste winter sedert die van 1956—1957 toen de temperatuur ge middeld 4,7 graden bedroeg. De laatste twee dagen van februari brachten het zachtste weer, 29 februari was daarmede de warmste schrikkeldag tot dusver in deze eeuw. In De Bilt vroor het op 32 dagen tegen op 42 dagen normaal. Behalve over het algemeen zacht was het weer ook veelal somber. In De Bilt werden 153 uren zon neschijn geregistreerd tegen 175 uren nor maal. De hoeveelheid neerslag bedroeg ge middeld over het gehele land ongeveer 180 mm, tegen 162 mm normaal. Aan de kust zijn de grootste hoeveelheden geval len. Het was ongeveer even nat als in de winter van het vorige jaar. In De Bilt heeft het 'op 20 dagen ge sneeuwd tegen op 14 dagen normaal.

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 3