Prachtige bloeiende cactus - exotische bloemenweelde BUITEN LUNffS OVERZICHT inboedel actief persoon Wordt bevrijdingsdag op blondere wijze gevierd? Schaaknieuws PREDIKBEURTEN Gymnastiekuitvoeringen V. E. K. Causerie over Nieuw Gumea AANBIEDINGEN VAN ZAKEN IN BEN KRANT DAF 600 De „stop van Ternaaieo" IvifI De bijzonder rijk bloeiende lidcactus, ook wel Zygocactus genoemd (Epihylum trunctatum), die mevrouw de wed. Baan in de voorkamer heeft staan heeft al me nige voorbijganger genoopt een. bewon derende blik te werpen, naar deze zeld zame bloeiende plant, die het gehele front van het propere huis aan de Dan- nenberg opsiert. Het mag wel een zeldzaamheid wor den genoemd deze lidcactus in zulk een zeldzaam bloeiende toestand aan te tref fen. Het aantal bloemen dat aan de plant is ontsproten is moeilijk te schatten, maar het zijn er misschien wel duizend, duizend fraai gevormde rode bloempjes, een fleurige weelderige tropische plant midden in de winter. Mevr. Baan, kan het zelf haast niet geloven, dat de plant, die zij ongeveer 8 jaar weliswaar met grote toewijding heeft verzorgd, zo goed heeft gedijt. Iedere mogen moet zij er met stille bewondering naar kijken, en zij heeft de zorgen, die zij aan de plant heeft besteed ruimschoots beloond gekregen. De fantastische Zygocactus, die een omvang heeft van ongeveer 2 meter, heeft mevrouw Baan al veel genoegen bezorgd. Ieder jaar om deze tijd, staat ze rijk in bloei, en het is, aldus de bloe- menliefhebster alsof er ieder jaar meer bloemen bijkomen. Ze antwoordt op onze vraag, dat de plant wel bijna 3 maanden in bloei kan staan, er< evenals zij zijn alle kennissen en voorbijgangers weg van de fraaie bloemntooi, waarmee de plant zich 's winters opsiert. Mevrouw Baan brengt de plant in het voorjaar in de tuin en draagt zorg, dat ze zoveel mogelijk in de schaduw blijft staan. Er hoeft geen enkele aandacht aan De belangrijke schaakwedstrijd Rijssen 1-Vriezenveen 2, die in hotel Weitering werd gespeeld, is geëindigd met een voor lopige uitslag van 53 in 't voordeel van Rijssen. Er werden twee partijen afgebro ken, die a.s. dinsdag uitgespeeld zullen worden. Wil de schaakclub Rijssen niet achterop raken bij de koploper Almelo, dan zal men a.s. dinsdag genoodzaakt zijn uit deze wedstrijden tenminste een halve punt te veroveren. Hoewel die kans er terdege inzit, zal het er zonder twijfel gaan spannen. De gedetailleerde uitslag van de wed strijd Rijssen I-Vriezenveen 2 is als volgt: Rijssen Vriezen veen H. Pas-G. J. Pape 0—1 H. Waanders-H. Dubbink 01 J. Zillinger Molenaar-R. Bonné afgebr. G. J. Koedijk-G. Wessels 01 G. Waanders-J. Dekker 10 F. Krommendijk-W. Ekkel 10 W. ter Harmsel-L. B. Kerkdijk 10 N. Renger-B. Holland 10 G. Troost-T. v. d. Kraats 10 E. Dasselaar-B. F. Maris afgebr. Ned. Herv. Gem. Grote Kerk. 9.30 uur Ds. Vos, 3 uur Ds van Tuijl (Bed. H. Doop). Westerkerk. 9 uur en 10.45 uur Ds. Ver- gunst, 7 uur Ds. Vos. Elzen. 10 uur Ds. van Tuijl. Woensdag 2 maart, Westerkerk, 7.30 uur Ds. van Tuijl. Geref. Gemeente (Noorderkerk). 9.30 uur Ds Blok, 3 uur Leesdienst en 7 uur Ds Blok. Woensdag 2 maart 7.30 uur Ds. Blok. Geref. Kerk (Boomkamp). 9.30 en 3 uur Ds Brinkman. Oud-Geref. Gem. (Bevervoorde). 9.30 en 2.30 uur Leesdienst, 7 uur de heer Vos man. Woensdag 2 maart, 7.30 uur de heer Vosman. Oud-Geref. Gem. in Nederland (Walkerk). 9.30 en 3 uur Leesdienst. Dinsdag 1 maart, 7.45 uur Ds. Du Mar- chie van Voorthuizen. Woensdag 2 maart, 7.30 uur Ds. Wiltink van Doetinchem. Geref. Gem. in Nederland (Eschkerk). 9.30, 2.30 en 6 uur Leesdienst. Ned. Protestantenbond, afd. Rijssen. 10.45 uur Ds. W. H. Stenfert Kroese uit Al melo. CAUSERIE Op initiatief van de Oudheidkamer Ries- sen houdt de bekende Almolese architect de heer Jan Jans op 14 maart in hotel de Kroon een interessante causerie o.a. over de Twentse gevel- en stiepeltekens. te worden besteed, want eigenlijk is ze van mening, gaat deze cactus van armoe de bloeien. Als ze tegen de winter in de kamer wordt gebracht, draagt ze zorg, dat ze een gelijkmatige warmte toege voerd krijgt en dan houdt de zygocactus van een ietwat vochtige atmosfeer. Met grote omzichtigheid wordt de plant dan verzorgd, als ze in de knop zit en in bloei staat, mag de plant, zelfs niet wor den verdraaid of verzet. Als ze in de ka mer staat zorgt de succesvolle bloemen- verzorgster voor een juiste watergift en op geregelde tijden geeft ze ook wat meststof. Toen wij de plant bewonderden kon den we ons best voorstellen, dat voorbij gangers even stil bleven staan om. naar deze exotisch bloeienide plant een be wonderende blik te werpen. Welke huis vrouw zou zulk een plant in huis geen ereplaats geven zo dachten wij. De chr. gymnastiekvereniging VEK geeft maandag en dinsdag a.s. haar jaarlijkse uitvoeringen in het Parkgebouw;. Ieder jaar bestaat voor deze uitvoeringen grote belangstelling en ook dit jaar is alle moeite gedaan om van de uitvoering iets bijzonders te maken. De vele belangstel lenden kunnen wij dan ook een mooie avond voorspellen. BENOEMING De heer J. ten Hove, onderwijzer aan de Banisschool, werd benoemd tot hoofd van de Chr. V.G.L.O.school te Zoetermeer. Voor de Volksuniversiteit te Rijssen, die onlangs is opgericht, hield het hoofd der Chr. School te Ypelo, de heer H. Schroo- ten, dinsdagavond in Hotel Gijsbers een causerie over Nieuw Guinea. Een groot aantal aanwezigen luisterde aandachtig naar zijn wedervaren in dat ge deelte van de Indonesische Archipel, dat nog aan Nederland behoort. 3 jaar is hij hier werkzaam geweest en wel in een in ternaat van 250 kinderen. Door de zending is hij hier naar toe gezonden, maar na de souvereiniteitsoverdracht is hij weer naar Holland teruggekeerd. Een aantal (meest gebruiks)voorwerpen werden onder de pauze nauwkeurig beke ken, terwijl de heer Schrooten ook het een en ander hiervan vertelde. De heer Schrooten wees op de enorme afstanden (Nieuw Guinea is het grootste eiland ter wereld, 25 x Nederland). Hoe wel vroeger weinig Nederlanders daar werkten, zijn daar momenteel wel circa 10.000 meest Indonesische Nederlanders werkzaam. Koppensnellen gebeurt alleen nog in het binnenland. Het leven voor de .planken aldaar is wel zeer sober, voor cultuuruitingen is hier vrijwel geen mogelijkheid. De laatste jaren wordt Nieuw Guinea echter wel intensief bewerkt. Spreker wees nog op de kerkelijke een heid, die hier bestaat, in tegenstelling met Nederland. Ook de dierenwereld bracht hij nog ter sprake. Roofdieren zijn hier niet aanwezig, alleen buideldieren en varkens (van hoog- j stens 180 pond). Na de pauze werden nog enkele zeer in- teressante films over dit land vertoond. GEVRAAGD NETTE WERKSTER 2 halve of 1 hele dag. Br. ond. no. 14 aan bur. van dit blad. Twee reizen beheersen op het ogenblik de wereldpolitiek; die van de Amerikaan se president Eisenhower en die van pre mier Chroestsjow van de Sowjet Unie. Eisenhower bezoekt thans vier landen van Zuid-Amerika, terwijl Chroestsjow zich in Zuidoost-Azië bevindt. Washington acht blijkbaar een goede verhouding tot de Zuidamerikaanse broeders van zeer groot belang, en dat niet ten onrechte. Van de drie werelddelen, welke indertijd van Europa uit zijn gekoloniseerd, hebben Azië en Afrika slechts weinig de invloed van de beschaving van de blanken onder gaan; in Afrika vormt alleen het zuiden een uitzondering. In Noord-Amerika is de oorspronkelijke bevolking geheel terug gedrongen en in Latijns-Amerika is de blanke beschaving overheersend gewor den. Dit gebied is vooral hierdoor thans trouw aan de Westelijke wereld. Dit wil echter niet zeggen, dat er geen gevoelens van haat en rancune bestaan, in het bij zonder tegen de machtige Verenigde Sta ten, die zich vroeger vaak in Latijns-Ame rikaanse zaken hebben gemengd. De Sow- j et-Unie maakt daar nu handig gebruik van. De Russische Vice-premier, Mikojan, is onlangs op Cuba geweest en heeft aan de regering van de gebaarde premier, Fidel Castro, die zijn heil zoekt in een tegen de Verenigde Staten gerichte poli tiek, een lening aangeboden, benevens de toezegging van de aankoop van een grote hoeveelheid Cubaanse suiker in de ko mende vijf jaren. Velen in Latijns-Amerika, die kritisch tegenover Castro staan, koesteren zoals gezegd toch zekere rancunegevoelens te gen de V.S. en deze gevoelens worden thans door agenten van Castro en van de Sowjet Unie aangewakkerd. Om deze tendenties te bestrijden maakt Eisenhower zijn reis. Het moment daar voor valt niet ongunstig, daar er in één der landen die hij zal bezoeken, namelijk Argentinië, thans ongetwijfeld een anti-Russische stemming heerst, doordat duikboten, die naar men vrij zeker aanneemt, van Russische natio naliteit zijn geweest, zich onwettig in de Argentijnse kustwateren hebben ver toond. Hoe belangrijk Washington Eisen howers reis acht, blijkt wel uit het feit, dat Roy Rubottom, de onderminister voor Latijns-Amerikaanse zaken vorige week een telegram heeft gezonden aan goever- neur Brown van Californië, om te waar schuwen, dat de executie van de misda diger Caryl Chessman, mogelijk anti- Amerikaanse demonstraties zou opwek ken, speciaal in Uruguay, welk land geen doodstraf kent en dat destijds protesteer de, tegen de ter dood veroordeling van de Duitse oorlogsmisdadigers. Om werkelijk sympathie van de Zuid-Amerikanen te winnen zal Washington echter met gro tere kredieten, dan.* tot dusver over de brug moeten komen. Of de reis van Chroetstjow een volledig succes is, is de vraag. De bedoeling ervan is vooral, om aan communistisch China te laten zien, dat ook de Sowjet Unie belangstelling heeft voor Zuidoost Azië en dat China dit gebied niet als een parti culier jachtterrein mag beschouwen. De betrokken landen weten echter heel goed, dat China nu eenmaal nauw verbonden is met Rusland en zij hebben dan ook niet nagelaten aan Chroestsjow hun neu- tralistische gezindheid te demonstreren. Premier Nehroe van India heeft zijn Chinese collega Tsjoe- en Lai uitgenodigd in India besprekingen te houden over de grensgeschillen. Maar deze uitnodiging was gedaan vóór Chroestsjows bezoek. De Chinese agressie tegen Thibet en over de grenzen van India heeft in het vrije deel van Azië een zeer slechte indruk gemaakt en deze indruk zal Chroestsjow niet zo gauw kunnen wegwissen. President Soe- karno van Indonesië gaf tegenover Chroestsjow zelfs van zijn ontstemming blijk dat er geen Afrikaans of Aziatisch GEVRAAGD: EEN WERKSTER voor twee morgens, of EEN MEISJE voor halve dagen. Beatrixstraat 7, Rijssen. Notaris F. van Schooien te Rijssen. zal op maandag 7 maart, nam. 3 uur, in Café ,,'n Pol", Elsenerstr. 38 te Rijssen, voor de Erf genamen van wijlen Nota ris Bernard PUBLIEK VERKOPEN PIANO, tafels, stoelen, kasten, haarden en ander huisraad. Te bekijken één uur voor de verkoopbetalen 31 mrt., tot 15.contant. Soliede borgen vereist; on bekende kopers contant. WON INGUUII. Aangeboden te Deventer: mooi huis, grote kamer, 3 sl.kamers, douchecel, tuin om het gehele huis enz. Huur 8.75 per week, voor huis te Rijssen of om geving. Br. ond. no. 15 aan bur. van dit blad. WONING KUIL ALMELO—RIJSSEN pracht flatwoning, mooi uitzicht, bev.: grote kamer, 3 slaapkamers, keuken, badcel en schuur, voor woning te Rijssen. Hoge huur geen bezwaar. Br. ond. no. 17 aan bur. van dit blad. LEVENSVERZ.MIJ. vraagt voor op te bouwen agentschap. Br. ond. no. 18 aan bur. van dit blad. land voor de komende topconferentie is uitgenodigd. De vooruitzichten voor deze conferentie zijn er overigens niet beter op j geworden nu de Russen ten overstaan van j twee West-Duitse socialistische leiders nog eens hun standpunt inzake Berlijn hebben herhaald; zij willen dat Berlijn een vrije stad wordt, die door de Weste lijke troepen zal worden ontruimd. West- Duitsland heeft zijn zaak er trouwens niet beter op gemaakt, doordat het bij het Spanje van Franco geïnformeerd heeft over de mogelijkheid van militaire facili teiten. Iets optimistischer kan men zijn waar het de kwestie Algerije betreft, nu premier Ferhat Abbas, van de vrije Algerijnse regering, een gematigde verklaring heeft afgelegd en later van rebellenzij de te kennen is gegeven, dat het Franse leger, na een eventuele wa penstilstand, Algerije niet geheel zal be hoeven te verlaten. Tot dusver werd dit laatste namelijk geëist. De standpunten van De Gaulle en de rebellen verschillen evenwel thans nog zeer. In ieder geval is het een troost, dat de Franse ultra's in Algerije zich moeilijk van de klap, welke zij ontvangen hebben zullen kunnen her stellen. De conferentie over Kenia te Londen is tot een goed einde gekomen en die over de Belgische Kongo te Brussel kan men zelfs een volledig succes noemen. Te Londen heeft men besloten het voornaam ste geschilpunt, de eventuele gedwongen verkoop van land door de blanken in Ke nia, nader te bestuderen en te Brussel hebben de Belgen weten te bereiken, dat de Kongolezen hun wantrouwen lieten varen, afzagen van extreme eisen, zoals de onmiddellijke vorming van een Kongolese regering en zich bovenal richtten op de grote pro blemen, waarvoor zij als regeerders van een vrije Kongo, gesteld zullen worden. Door de Brusselse conferentie is de een heid onder de Kongolese leiders zeer ver sterkt. Eén van hen echter Kasafoeboe, die zijn heil zocht in één obstructiepoli- tiek, heeft zich in een vrij onmogelijke positie gemanoeuvreertl. Zijn aanhang in zijn eigen provincie, Leopoldstad, is nog zeer groot. Maar Kasafoeboe maakt thans minder kans op het onbetwiste leider schap van de onafhankelijke Kongo. (Nadruk verboden) Bij de Zuid-Hollandse uitgevers mij. Ad. M. C. Stok in Den Haag verscheen nu ook de uitgave ,,DAF 600", een boekje over de DAF-wagens, geschreven in op dracht van de ANWB, door de auto-tech nicus Han Bouvy. Ongetwijfeld zal dit boekske z'n weg naar de DAF-rijders en naar de toekom stige eigenaren van onze nationale per sonenwagen wel weten te vinden. En ook zal het zijn nut want 't bevat een schat van praktische wetenswaardigheden en tips wel afwerpen. Bovendien krijgt de lezer een indruk van de ontwikkeling van de DAF-fabrie- ken en uiteraard van het ontstaan van de DAF. De technische illustraties zijn van Fred Julsing. Enkele kilometers ten zuiden van Maastricht, even voorbij de St. Pieters berg, wordt op Belgisch gebied, de be ruchte „stop van Ternaaien" uit de wa- terhuishoudkundige flessehals getrok ken. De dubbele sluis met de twee nau we vaargeulen kan als het werk ge reed is - dan door de scheepvaart „omzeild" worden door een kanaal, dat de Maas met het kanaal Luik-Maas tricht verbindt. - Op de foto: een over zicht van het werk in noordelijke rich ting. In verband met het feit, dat het 5 mei 15 jaar geleden is, dat ons land bevrijdt is, is het niet onwaarschijnlijk, dat deze j herdenkingsdag op bijzondere wijze ge- j vierd zal worden. De plannen hiertoe zijn echter nog niet vastomlijnd, zodat hier- j over ons nog geen nadere mededelingen j konden worden gedaan. Reeds is hierover o.a. met de burgemeester contact opgeno men. Van groot belang is ongetwijfeld, dat het comité op een flinke subsidie moet kunnen rekenen. Op 30 april worden volksspelen gehou den, terwijl 's avonds een lampionoptocht en een concert wordt gehouden. 's Morgens zijn er voor de leerlingen van het voortgezet onderwijs op het ter rein van de kamgarenspinnerij sportwed strijden en spelletjes. Op 5 mei geeft de jeugd 's morgens om half elf een zangaubade op het Schild, waarna deze jongens en meisjes der la gere scholen voor het houden van spelle tjes naar de voetbalterreinen van de voet balvereniging Excelsior trekken. Dit in tegenstelling met vorige jaren, toen deze spelletjes 's middags werden gehouden. Ook de muziekvereniging „Wilhelmina" zal weer medewerking verlenen. BADEN POWELL-DAG In verband met de Lord-Baden-Powell- dag waren de padvindsters en gidsen maandagmorgen om half zeven reeds zus terlijk verenigd om de vlag te hijsen in het bivak van de padvindsters aan de En- terweg. Door één der padvindsters werd de wet opgezegd, terwijl de belofte werd hernieuwd. 's Avonds werd door de padvindsters deze dag op feestelijke wijze gevierd, ter wijl de gidsen van de Walburgisgroep gisteren deze dag combineerden met Wal- burgisdag. Woï:"

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 2