PROFÏ' Rijssense bn handelaren ver\ ROETGERINK - DAMESKLED HERENKLEDIJ KINDERKLED: SPORT PREDIKBEURTEN RV (zm) speelde gelijk (2-2) Jacob Diephuis kwam vanuit Amerika Rijssen bezichtigen NERGENS ZO'N GROTE SORTERINI NERGENS ZULKE LAGE PRIJZEN' EXCELSIOR '31 Heel het Excelsior-kamp juichtte, toen scheidsrechter Telman zaterdag j.l. voor de laatste keer floot in de wedstrijd Ex celsior '31 DOS '37 uit Vriezenveen, nadat 4 minuten tevoren Schuiterd met een prachtig doelpunt de stand op 2—0 in het voordeel van Excelsior had ge bracht. Met deze overwinning heeft dus Excelsior haar eerste punten behaalt en is daardoor een plaats hoger op de rang lijst gekomen. Na de aftrap door DOS opende deze club een geweldig offensief, dat ongeveer 5 minuten duurde en dat ons het ergste voor Excelsior deed vrezen. Gelukkig hield de achterhoede het hoofd koel en trachtte de middenlinie en voorhoede door snelle uitvallen de bakens verzetten. Bij één van deze uitvallen, n.l. in de 4e mi nuut had een der achterspelers van DOS de euvele moed, om de bal met de hand uit het doel te slaan. Dit ontging scheids rechter Telman natuurlijk niet en deze wees op de penalty-stip. De strafschop werd beheerst en zuiver geplaatst, door stopperspil Nijland langs doelman Nij- kamp geschoten (10). Hierna ontwikkelde zich een gelijk opgaande strijd, waarbij beide doelen beurtelings in gevaar kwamen. Echter de aanvallen van de thuisclub waren van op zet veel gevaarlijker dan die der gasten, alleen de afwerking liet veel te wensen over, ook al door het opstellen van in valler Nieuwenhuis op de middenvoor- plaats. Ook DOS had somtijds zeer goede aan vallen. Zo noteerden wij in de 25ste mi nuut een keihard schot, dat geheel bui ten het bereik van doelman Ten Hove, te gen de paal belandde. 4 Minuten later kreeg DOS de kans om de gelijkmaker te scoren, toen linkshalf Rozendom de bal binnen de beruchte lijnen met de hand speelde en scheidsrechter Telman voor strafschop floot. Het schot werd echter door de deze keer goed spelende keeper Ten Hove gekeerd en de toelopende stop perspil van DOS, die ook de strafschop genomen had, schoot nu langs de voor hem verkeerde zijde van de paal. Toch liet DOS zich door dit missen van geheide kansen, niet ontmoedigen en streed verbeten verder. Het gelukte hen evenwel niet de achterhoede van Excel sior met stopperspil Nijland aan het hoofd te passeren en de gelijkmaker nog voor de rust te scoren. Na de thee zagen wij hetzelfde spel- beeld als voor de rust; een enthousiast spelend DOS tegen een iets gevaarlijker Excelsior. In de 5de minuuut gelukte het Excelsior bijna de stand op 20 te bren gen, doch de sublieme kopbal van rechts buiten Schuiterd ging rakelings over de lat. Excelsior wijzigde hierna de voor hoede een weinig; rechtsbuiten Schuiterd verhuisde naar de middenvoorplaats en invaller Nieuwenhuis bezette de rechts buitenplaats. Door de ze wijziging wer den de aanvallen van Excelsior veel ge vaarlijker. Toch duurde het nog, zoals in de aan hef vermeld, tot 4 minuten voor het einde voordat Excelsior de zege veilig kon stel len. Rechtsbinnen Nijland bracht de bal vanuit het middenveld naar voren, gaf een afgemeten pass naar middenvoor Schuiterd, en met een hard schot bracht deze de stand op 20, met welke stand het einde van deze spannende en door arbiter Telman op uitstekende wijze ge leide wedstrijd kwam. Zaterdag a.s. speelt Excelsior haar 5de competitie-wedstrijd tegen Enter Vooruit te Enter. Willen de rood-witten in de running blijven, dan dienen zij ook deze wedstrijd te winnen. Dit zal evenwel geen gemakkelijke taak zijn daar Enter Voor uit, vooral thuis, een niet gemakkelijk te verslane ploeg is. Hiermede dient de waarschijnlijk onvolledige Excelsior-ploeg terdege rekening te houden en alles op al les te zetten, willen zij de beide puntjes mee naar Rijssen nemen. Het 2e elftal behaalde j.l. zaterdag een overwinning op het 3e elftal. Vooral in de eerste helft had deze ont moeting een spannend verloop en zag het er .geenszins naar uit dat het 2e de zege zou behalen. Door beter veldspel en groter uithou dingsvermogen wist het 2e elftal echter na de rust door te drukken. A.s. zaterdag zal de strijd moeten wor den aangebonden tegen de DOS-reserves. Dit zal echter een zeer zware opgave wor den, gezien de jongste resultaten van DOS II. De Excelsior-achterhoede zal er terdege rekening mee moeten houden dat de DOS-aanval zeer snel en bovendien zeer schotvaardig is. Het 4e elftal is ook zegevierend uit de strijd te voorschijn gekomen. Zij krijgen a.s. zaterdag bezoek van de Zusterver. Rijssen V. II. Het zal ons benieuwen of 't 4e elftal er deze competitie in zal slagen de door het 3e elftal vrijgemaakte plaats in de 2e klasse te veroveren. Hiervoor zal echter heel wat werk verzet moeten wor den. Voor a.s. zaterdag houden wij het voorlopig op een verdeling der punten. Het volledige programma voor a.s. za terdag luidt: Enter Vooruit I Excelsior I. Excelsior II DOS II. Excelsior IV RV II. Excelsior A DES A. Excelsior B De Zweef A. De Zweef B Excelsior C. Excelsior E Enter C. Excelsior F De Zweef D. ENTER-RIJSSEN VOORUIT 0—2 In een aantrekkelijke wedstrijd heeft RV de eerste overwinning van dit seizoen behaald op Enter. Vanaf de aftrap nam RV het initiatief, waarbij dadelijk bleek, dat er door de voorhoede beter werd ge combineerd dan in de voorgaande wed strijden. Geregeld was het doel van Enter in gevaar. In de 15e minuut nam RV de leiding, toen Kamphuis Jr. de bal hoog voor het doel plaatste, waaruit Maatman Jr. met een fraaie kopbal onhoudbaar voor doelman Kerkhof scoorde. RV bleef aanvallen en in de 25e minuut vergroot te zij de voorsprong, toen uit een corner de bal bij Kwintenberg belandde, die een boogbal in het doel plaatste, wat voor keeper Kerkhof, gehinderd door Maat man Sr., te machtig was. Na de rust een heel ander spelbeeld. RV trok zich terug, waardoor Enter geregeld in de aanval was. De RV-defensie kreeg dan ook heel wat te verduren, doch het was vooral doelman T'hijink, in grootse vorm, die elke poging van Enter om de achterstand weg te werken, verhinderde. Bijna had RV de voorsprong nog ver groot toen Kamphuis Jr. een hard schot afvuurde, maar de bal kwam buiten be reik van keeper Kerkhof op de deklat. In de stand van deze sportief gespeelde wed strijd kwam geen wijziging meer, zodat RV een verdiende overwinning heeft be haald. Een enthousiast RV (ZM) met weer een uitstekend spelende verdediging heeft in Enschede tegen een technisch iets beter Achilles een verdiend gelijk spel behaald. Zelfs waren de Rijssenaren door Rutter- kamp Sr. vlak voor het einde bijna met de zege gaan strijken, doch hiermede zou den de RV-ers net iets te veel gekregen hebben. In het RV-doel was Witten we gens ziekte vervangen door A. Jansen. De RV-keeper was in uitstekende vorm en bracht herhaaldelijk de handen der toeschouwers op elkaar. Reeds de eerste RV-aanval leverde een hoekschop open een doelpunt. De door Schreurs scherp genomen corner werd door Schellevis omgezet in een doel punt van uitstekend gehalte. (01). Nog voor de rust kwamen de gastheren weer gelijk. Een kleine aarzeling in de RV-achterhoede bracht Wennink in goe de schietpositie en toen was er voor Jan sen ook geen houden meer aan. (11). Direct na de pauze nam RV weer het initiatief en de leiding. Het was midvoor Rutterkamp, die, na goed doorzetten, de Achilles-doelman voor de tweede keer het nakijken gaf. (12). Twintig minuten voor het einde moest ook doelman Jansen echter zwichten voor een hard diagonaal schot van links buiten Doornbos. (2-2). Hierbij bleef het. Zaterdag ontvangt Rijssen Vooruit (ZM) het Bornse BGSV. Deze ploeg heeft tot nog toe weinig opzienbarends laten zien in de huidige competitie. Voor de Rijssenaren is dit een reden te meer om hun tegenstanders niet te onder schatten, anders kon men wel eens van een koude kermis thuis komen. We rekenen echter op een kleine over winning enop een sportieve wed- strij d. Het was -een lange reis die Jacob Diephuis had gemaakt om een be zoek te brengen aan Rijssen, de ge boorteplaats van zijn vader. Het was voor deze Amerikaan van Nederlandse afkomst vele jaren een wensdroom geweest, eens in de plaats waar zijn vader zijn jeugd had door gebracht en in het stadje waar zijn grootvader Jan Diephuis 13 jaar gere formeerd predikant was geweest de plaatsen te bezoeken, die voor hen in hun leven zo belangrijk waren geweest. Zou de kerk, waar zijn grootvader van 1871 tot 1884 kinderen had ge doopt en echtparen in het huwelijk had bevestigd nog bestaan? Zou het ge boortehuis van zijn vader nog in tact zijn? Zouden er nog mensen leven, die zijn grootvader hadden gekend? Op deze vragen wilde Jacob Diephuis wonende in Wijckoff in New Yersey, in de Verenigde Staten van Amerika, graag een antwoord hebben, en als hij ooit de verre reis naar Europa zou maken, dan zou hij zich de gelegenheid het kleine stadje in het oosten van Holland te bezoeken niet laten ontne men. En zo stopte dezer dagen op 't Schild een dure „slee" van een Amerikaanse wagen en stapte de nazaat van een eer biedwaardig predikant „die dertien jaar in Rijssen had gestaan" met zijn echt genote uit, in de hoop op een beetje geluk. Waar kon de heer Diephuis beter in formeren dan op het gemeentehuis. In het bevolkingsregister moest althans iets bekend zijn van zijn grootvader en zeker van zijn vader, die daar immers geboren was? Vanzelf sprekend waren de .ambtenaren op het gemeentehuis graag bereid, om de Amerikaanse gent leman behulpzaam te zijn. De gege vens ten aanzien van de geboorteda tum klopten en vastgesteld kon wor den, dat de grootvader van de Ameri kaan inderdaad predikant was geweest. Uit gesprekken, die o,a. de heer Strij ker met de heer Diephuis had, bleek het doel van zijn komst, maar nog steeds was niet duidelijk, bij welke ge meente wijlen Ds. Diephuis had „ge diend". De heer Rozendom, die de naam Ds. Diephuis wel eens gehoord had, stelde voor met de heer Diephuis naar de oudste inwoonster van Rijssen te gaan, n.l. naar .de Wed. Egbertsen .aan de Bleekstraat. j En daar bleek dat de 98-jarige vrouw, inderdaad Ds. Diephuis nog had ge kend. De bejaarde vrouw had in haar jeugdjaren bij de grootvader van de Amerikaan op catechisatie gegaan en zij was door deze predikant bevestigd. De heer Diephuis stond perplex over 't geheugen van de bejaarde Rijssense ZET DE OKTOBl DOOR CONCENTRATIE MEER SERVICE Met ingang van 1 oktober hebben de Rijs sense brandstoffenhandelaren zich verenigd in de Rijssense Brandstoffenhandel N.V. Deze sanering van de brandstoffenhandel is geheel op vrijwillige basis geschiedt, in de overweging!, d&t concentratie, samen werking en rationalisatie een aantal voor delen biedt, die niet door een individueel handelaar kunnen worden genoten. Het idee tot samenwerking is gaan leven na het bezoek aan een bondsvergadering, en toen in andere plaatsen de gang van zaken bij verenigde bedrijven werd onderzocht, kwam men tot de conclusie, dat in ieder ge val een poging in Rijssen moest worden on dernomen. Deze poging is geslaagd. Uiteraard heeft de voorbereiding van de reorganisatie vele be slommeringen met zich gebracht en moes ten er vele moeilijkheden worden over wonnen, maar het vele werk, dat door de initiatiefnemers is verzet, heeft geresul teerd in de totstandkoming van de Rijs sense Brandstoffenhandel N.V. De structurele veranderingen in het econo misch leven zijn uiteraard ook tot uiting gekomen in de sector van het klein- en mid denbedrijf en één van deze uitingen kan worden geconstateerd in de toenemende drang naar concentratie. Een van de grotere gevoeligheden bij de poging tot een samenwerking als nu in Rijssen is tot stand gekomen, is het verlies van een gedeelte van de eigen zelfstandig heid, maar de factoren, die als voordelen naar voren kwamen in de besprekingen, hebben uiteindelijk de doorslag gegeven. Ned. Herv. Gemeente. Grote Kerk. 9 uur Ds. van Tuyl, 10.45 uur Ds. van Tuyl en 6.30 uur Ds. Vergunst (Bed. H. Doop). Westerkerk. 9.30 uur Ds. Vergunst en 3 uur Ds. Vos (Bed. H. Doop). Elzen. 9.30 uur Ds. Vos. Geref. Gemeente (Noorderkerk)9.30 uur, 3 uur en 7 uur Ds. Blok. Geref. Kerk (Boomkamp). 9 uur en 3 uur Ds. Brinkman. Oud-Gesef. Gemeente (Bevervoorde). 9.30 uur, 2.30 uur en 7 uur Leesdienst. Oud-Geref. Gem. (Walkerk). 9.30 uur en 3 uur Leesdienst. Woensdag 7 oktober 8 uur Ds. du Marchie van Voorthuijzen. Geref. Gem. in Nederland (Eschkerk). 9.30 uur, 2.30 uur en 6 uur Leesdienst. Dinsdag 6 oktober 7.15 uur Dr. Steenblok van Gouda. vrouw, die nog een aantal wetenswaar dige voorvallen uit het leven van Ds. Diephuis wist te vertellen. Zo wist de vitale bejaarde vrouw zich nog de psalm te herinneren, waarmee de ge meente in 1884 afscheid had genomen van Ds. Diephuis die in dat jaar een beroep had laangenomen naar Huizen. De heer Diephuis en zijn vrouw, die het verhaal van de oude vrouw, nadat het door de gemeenteambtenaren was vertaald, met grote belangstelling volg den, waren uiterst dankbaar, dat zij door de Wed. Egbertsen nog zulke bij zonderheden iaan de weet kwamen. N,a hartelijk afscheid genomen te hebben van de bijna 100-jarige vrouw, kreeg de heer Diephuis en zijn vrouw gelegenheid de Walkerk te bezichtigen, terwijl ook de plaats nog kon worden gewezen waar de pastorie van zijn grootvader en het geboortehuis van zijn vader had gestaan. Interess(ant was. dat de heer Lohuis, manufacturier wo nende in de Walstraat nog een foto be zat, waarop de bedoelde pastorie was afgebeeld als achtergrond van een groepsfoto met enige kinderen van wij len Ds. Diephuis, die dus broers en zusters van de vader van de vreemde bezoeker waren. Onnodig te zeggen, dat de heer en mevrouw Diephuis bij zonder blij waren met de foto, die hen door de heer Lohuis werd aangeboden. Na het bezoek .aan de Walkerk werd nog een bezoek gebracht iaan de Noorderkerk, het bezichtigen waarvan het Amerikaanse echtpaar bijzonder in teressant vond. Nog nooit hadden zij een kerkgebouw van de „Reformed Church" van zulk een omvang gezien. Hoew-el het slechts een bezoek van een paar uur is geweest, namen de heer en mevr. Diephuis, uiterst dank baar voor de medewerking, die zij van diverse Rijssenaren hadden ondervon den, afscheid en vooral de heer Diep huis verzekerde fnet nadruk, dat dit bezoek aan dit kleine stadje voor'hem onvergetelijk zou blijven. En zo ging een wensdroom, die geen teleurstelling bleek geworden in ver vulling. as ht| voél soo* vooil dat kingf worda gesch| statiol wordJ de cl door fl worde de Rï dea Al het ei af ge] ten een waarij zullen kaler! ting gest, haji pl{ a cl vil etcl sla] iijl doe bor leg len zl tot voor 1 Dat| voorz3| het a 140 zodatj een sen. lang^j ware Schol verde] gers meen tl van d| verteg lijke Na dl de scl| van bestul vondl dank] de wl king] SpJ zulk wordel wellic] was gi LocJ meesjj verhel voor

Weekblad voor Rijssen | 1959 | | pagina 2