mmanêê yss De Ronde van lijssei BUITENLANDS OVERZICHT Blijde dag voor Hervormde Gemeente Prijsuitreiking Ronde van Overijssel Filmnieuws PREDIKBEURTEN Derde predikant (ds. Vos) deed intrede Variété in het Volkspark NIJVERDAL Orgelconcert Feike Asma ONTSPANNINGSAVOND Binnenkort 14.000 inwoners GESLAAGD AFRASTERING NIET GOED GEPLAATST Het was zondag een historische, maar voor al een grootse en blijde dag voor de Ned. Hervormde Gemeente, toen Ds. H. Vos als 3e predikant van de gemeente zijn intrede deed. Lang had men naar deze dag- uitgezien en daarom was de dankbaarheid en vreugde groot, nu ook de 3e predikantsplaats voor het eerst bezet was. iVlet de komst van Ds. Vos zijn op de eer ste plaats de leden van de kerkeraad in genomen evenals Ds. van Tuyl en Ds. Ver- gunst, maar evenzeer de gemeenteleden, die er van overtuigd zijn, dat de grote gemeente slechts met veel moeite door 2 predikan ten bediend kan worden. In de Westerkerk werd de nieuwe pre dikant bevestigd door Ds. .J. van Sliedrecht. Het kerkgebouw was tot de laatste plaats bezet. Ds. van Sliedrecht had zijn bevesti- gingspredkatie gekozen naar aanleiding van 2 Timotheus 2 25. Ook de Grote Kerk bleek 's middags voor deze gelegenheid bijna te klein. Naast alle bezette plaatsen waren er nog een groot aan tal stoelen in de gangen gezet en er heerste een verwachtingsvolle sfeer toen Ds. Vos op de kansel plaats nam. Ds. Vos zei te hebben vernomen, dat de gemeente met blijdschap kennis had geno men van de aanneming van zijn beroep naar Rijssen. Nu is, aldus Ds. Vos, voor het eerst de 3e predikantsplaats bezet. Toen ik met de gemeente had kennis gemaakt kon ik niet Met gerechtvaardige trots kwam de 21- jarige B. Maliepaard uit Willemstad naar voren, toen hij door de heer K. J. Eilan der, directeur van het Dagblad van het Oosten werd afgeroepen om de grote prijs van het Dagblad van het Oosten in ont vangst te nemen. De heer Eilander, die zijn vakantie had onderbroken, om de ronde van nabij in een volgauto mee te maken stelde het op hoge prijs de win naar van de imponerende ronde 1959 de fraaie race-fiets persoonlijk te overhan digen. Met de succesvolle renner maakte de heer Eilander een gemoedelijk praatje. Waarom heb je eigenlijk zo laat inge schreven, zo vroeg hij aan Maliepaard. „Ik wist niet'', zo klonk het nuchtere ant woord, „dat ik in de selectieploeg voor de wereldkampioenschappen was inge deeld". „Je hebt wel een bijzonder goede beurt gemaakt", aldus de heer Eilander, „en ik hoop, dat je met de race-fiets die je gewonnen hebt, blij bent. Of heb je wel meer fietsen?" „Nou, om eerlijk te zijn ik 'heb er al drie aldus de renner, die lachend een afgelegen plaatsje zocht om de racefiets deskundig te bekijken. De heer J. de Jong, 2e voorzitter van de VVV Rijssen bood een miniatuurbeker aan, behorende bij de fraaie wisselbeker die in totaal 3 keer door dezelfde renner moet worden gewonnen. Nadat de heer Eilander allen die mee gewerkt hadden aan het slagen van de ronde van Overijssel 1959, dank had ge bracht in het bijzonder de technische com missie, zette de heer de Jong de prijsuit reiking voort. Tot de 2e prijswinnaar Jansen uit Noot dorp, zei de heer de Jong: Jij woont zo dicht bij een vliegveld, diat het helemaal niet gek is, dat je zo hard hebt gevlogen en tot Mick Snijder uit Halfweg zei de heer de Jong: Jij woont zo dicht bij een suikerfabriek, dat ik eigenlijk gedacht had, dat jij de suikerprijs kreeg. De premies werden gewonnen door: 1. Almelo, ter hoogte van de Chr. ULO school (uitgeloofd door de -heer K. J. Eilander, directeur Dagblad van het Oos ten): F. Balvert, Amsterdam; 2 Hengelo in de Oelerstraat, uitgeloofd door de Tu- banters: F. Balvert, Amsterdam; 3 Ensche de op de brug Getfertsingel: K. Visser, Enschede; 4 Oldenzaal, Ootmarsumsestr. K. Visser, Enschede; 5 Kuipersbérg: 1 Nieuwkamp, Borne, 2 F. Balvert, Amster dam, 3 Breukers, Nederweert; 6 Almelo, Ootmarsumsestraat: F. Balvert, Amster dam; 7 Nijverdalseberg: 1 F. Balvert, Am sterdam, 2 G. Lentelink, Ambt Delden, 3 A. van Egmond, Den Haag, 4 J. Radema kers, Utrecht, 5 W. Breeuwer, Utrecht; 8 Deventer, Ceintuurbaan: H. Nijdam, Eelderwolde; 9 Herikerberg: J Radema kers, Utrecht. 't Vakantie-ontspanningsprogr., georgani seerd door de vereniging T'ova in het Volksprak te Rijssen werd zaterdagavond besloten met een groots internationaal va riété programma, dat de bezoekers zeer heeft geimponeerd. De bekende conferencier Willy Ver voort schakelde het optreden van de di verse artisten met een gezellig praatje en 'n liedje aaneen tot een, bonte mengeling amusement dat op hoog peil stond. Willy Vervoort verstaat de kunst, de aandacht van het publiek te blijven trek ken, hetgeen in de zaal gemakkelijker is, als in de openlucht, zoals dat hier het ge val is. Dat hij er echter op een buitenge wone wijze dn slaagde tekent zijn bijzon dere figuur, die hij in de loop van de ja ren in de Nederlandse amusementswereld is geworden. Tonny Boucher, de charmante zangeres en een voortreffelijke imitatri-ce verraste vooral door de wijze waarop zij een aan tal ongedwongen kinderstemmetjes wist na te doen. Ook het optreden van Her man Theunissen werd een groot succes evenals dat van de Broutons, de Wico's enz. Vooral de acrobatiek oogstte veel be wondering. Het was een geslaagde afsluiting van het vacantieprogramma. anders dan het beroep aannemen. Na het lezen van Num. 214 tot en met 9 en van Johannes 3:1 tot en met 18, ving de nieuwe leraar aan met zijn intredepredi- katie, waarvoor hij als tekst gekozen had Johannes 314 en 15: „en gelijk Mozes de slang in de woestijn verhoogd heeft, alzo moet de Zoon des mensen verhoogd worden; opdat een iegelijk, die in Hem gelooft, niet verderve, maar het eeuwige leven hebbe". Na de predikatie, die met grote aandacht was gevolgd, richtte Ds. Vos zich allereerst tot Ds. van Sliedrecht, wie spreker dank bracht voor de bevestiging in de nieuwe ge meente. Dankbaar was Ds. Vos ook ten aan zien van Ds. van Tuyl en Ds. Vergunst voor de hartelijke wijze, waarop hij in Rijssen was ontvangen. Ds. Vos hoopte dat zij met elkaar gezegend zouden mogen samenwer ken, daarbij elkaar alle steun -en medewer king verlenend, tot heil en zegen van de gehele gemeente. Ook bracht Ds. Vos dank aan de kerke raad voor het in hem gestelde vertrouwen, hetgeen vooral bleek uit het feit dat hij met algemene stemmen was beroepen. Ook bracht Ds. Vos dank aan de kerkvoogdij voot de activiteit, betoond om de 3e predikants plaats te bezetten. Kosten noch moeiten zijn gespaard geworden, aldus Ds. Vos. De aan wezigheid van vertegenwoordigers van de classis Deventer en van de ring Rijssen stelde Ds. Vos op hoge prijs, evenals de aanwézi- heid van de burgemeester en wethouders van Rijssen, waarvan Ds. Vos wist dat zij ook in het gemeentelijke nog rekening hiel den met God en Zijn Woord. Verder sprak Ds. Vos nog toe de kosters, de organisten, leiders en leidsters van jeugd verenigingen, hoofden en personeel van scho len en de medewerkers aan de Zondags scholen. De gemeente Goudriaan, waaraan Ds. Vos met liefde verbonden was geweest, zal een bijzondere plaats in zijn hart be waren. Wij moeten elkaar niet vergeten in het gebed, aldus Ds. Vos, want dit is een machtig wapen in de strijd, die voortdurend moet worden gestreden. Hierna werd Ds. Vos verwelkomd door een vertegenwoordiger van de classis Deventer, die zich verheugde dat Ds. Vos zijn intrede in Rijssen had gedaan. Namens de gemeen te van Nijverdal en namens de ring Rijssen sprak Ds. Juckema te Nijverdal. Namens de kerkeraad, de gemeente én namens Ds. Vergunst sprak Ds. van Tuyl een hartelijk welkomstwoord. We hebben naar deze dag uitgezien, aldus Ds. van Tuyl, wegens de behoefte aan een dienstknecht, die met recht dienaar des Woords mag wor den. We zijn blij dat u gevolg hebt ge geven aan de roepstem van Rijssen, want u bent hier op uw plaats, dat zal in de loop der tijd blijken. De Here heeft u hierheen geleid en om dit te verstaan moet u Rijssenaar zijn. Hier zult u een volk vinden, dat bidden heeft ge leerd. Ds. van Tuyl zegde toe in samenwerking met Ds. Vergunst alles te doen, om het werk in het begin te vergemakkelijken en hoopte op een gezegende en vruchtbare samenwer king. Tot slot verzocht Ds. van Tuyl de nieuwe predikant toe te zingen Psalm 372 en 3. Ds. Vos bracht nog dank aan alle sprekers voor de tot hem gerichte woorden, waaruit een hartelijke begroeting en verwelkoming had gesproken. Op de maandag j.l. te Rijssen gehouden veemarkt werden aangevoerd: 1218 stuks vee, runderen 102, varkens 1116. Prijzen: 42 vette koeien, eerste kwali teit van f 2,90 tot f 3,30 per kg slachtge- wicht; 30 melk- en kalfkoeien van f800,- tot f 1000,- per stuk; 25 pinken van f 450,- tot f 650,- per stuk; 5 graskalveren van f 300,- tot f 450,- per stuk; 16 drachtige zeugen van f 325,- tot f 400,- per stuk; 24 loopvarkens van f80,- tot f95,- per stuk; 1076 biggen van f 57 tot f 68,- per stuk. Overzicht handel: Vette koeien: Handel traag, prijzen da lend. Gebruiksvee: Handel traag, prijzen da lend. Pinken en kalveren: Handel traag, prij zen dalend. Varkens en biggen: Handel vlot, prijzen onveranderd. Maandagavond a.s. wordt de serie or gelconcerten, welke in onze woonplaats op het orgel in het kerkgebouw van de Vrije Evang. Gem, gegeven worden door de Haagse organist Feike Asma, opnieuw vervolgd. Dit zal het vierde concert wor den in dit zomer-seizoen. Steeds is er (gelukkig) een verheugend goede belangstelling voor deze populaire orgelbespelingen, en gaarne hopen wij dat deze belangstelling mag blijven be staan. Ook nu is met zorg een programma sa mengesteld, waarin opnieuw enige ver zoeknummers zijn opgenomen. Het ziet er als volgt uit: 1. Koraalvoorspel: Feike Asma „Verlosser, Vriend, o Hoop en Lust" Allegro (uit Concerto X) C. F. Handel 3. a. Air (Aria) S. Wesley b. (Gavotte) 4. Choral III 5. Pastorale en Finale PARKGEBOUW, RIJSSEN Vrijdag 31 juli en zaterdag 1 augustus draait de film (toegang 14 jaar): VAL NIET, PROFESSOR. Punktueel, afgemeten korrekt, een tikje te zelfverzekerd en een tikje te weinig men selijk om geliefd te zijn, dat is meneer Sei- del, de onaantastbare autoriteit van het jon gens-gymnasium in het slaperige stadje Freudenthal. Is het een promotie als de schoolopziener hem voorstelt de hoogste klas van het gym nasium in een grote stad over te nemen? Of is het een uitdaging? Hij wordt gewaar schuwd. Die hoogste klas is een wilde hor de. De jongelui gedragen zich zonder norm van fatsoen. In de klas wordt Dr. Seidel uitgelachen om zijn correctheid; iedere poging tot toe nadering wordt gezien als inmenging in privé-aangelegenheden; iedere welwillend heid van zijn kant wordt beantwoord met arrogante terughoudendheid. De klas voelt zich de meerdere en tergt Seidel tot het uiterste. Hij wordt door een van de ophitsers op unfaire wijze bewusteloos geslagen. En dat gaat verscheidene anderen te ver. De breuk in de gelederen geeft Dr. Seidel zijn kans. Zonder wraakgevoelens trekt hij opnieuw aan het werk. De klas komt op orde. Hoe meer zij in de macht raken van de man, die door de hel ging, hoe meer de jongens be seffen, dat zij met zo'n leraar hebben ge boft. Wanneer de schoolopziener daarna de ge vierde leraar op de man af vraagt, hoè hij het klaarspeelde, haalt Dr. Seidel wat ver legen lachend de schouders op: „Niet ik deed het.... de jongens! Ik.... ik heb veel van hen geleerd!" De Ronde van Rijssen, waarop een groot gedeelte van de met vakantie zijnde Rijs- sense schooljeugd met spanning zat te wachten, staat ook dit jaar weer voor de deur. De ronde voor de jeugd, die dit keer ten derde male wordt georganiseerd, heeft velen, zowel deelnemers als supporters, een weldadige afleiding in de vakantie gebracht. De jeugdige organisatoren Bert en Piet Oosthoek, Jan Brunnekreef, R. Rozemul- ler en Piet Walstra, hebben, ondanks de wetenschap, dat er weer bergen werk verzet zullen moeten worden, het weer aangedurfd, een grote ronde in elkaar te draaien. Het zal evenals vorige jaren weer des kundig worden opgezet. Er wordt niet zo maar gefietst, nee, er worden tijdritten, klassementsritten en ploegenritten ver reden. De ronde wordt verreden in zes dagen met één rustdag. Er wordt door de organisatoren op ge wezen, dat het niet wordt toegestaan aan de ronde op racefietsen deel te nemen. Met een doodgewone fiets zal het moe ten gebeuren; anders, zo redeneert het organisatie-comité, f' zou een eventuele renner op een lichte race-fiets veel te veel bij renners op gewone fietsen be voordeeld worden. Het moet echte ont spanning blijven, al mag er gerust sprake zijn van felle strijd; daar wordt zelfs op gehoopt. De juiste datum waarop de ronde van start gaat, is nog niet bekend; wel, dat deze zal liggen tussen 5 en 15 augustus. Reeds nu kunnen de deelnemers (tot en met 13 jaar) zich opgeven bij het VW- bureau, Enterstraat 10, of bij de leden van het organisatie-comité. Ook wordt er weer een groot straat voetbaltoernooi gehouden op het terrein bij de kamgarenfabriek. Hiervoor verwacht men spoedig opga ven, zodat men een overzicht kan krijgen van het in te delen programma. De jeugdige organisatoren hopen, dat belangstellenden zowel voor de ronde van Rijssen alsook voor het straatvoetbaltoer nooi prijzen beschikbaar zullen willen stellen, welke kunnen worden aangebo den bij de VVV Rijssen, terwijl „de orga nisatie ook zelf gaarne deze prijzen in ontvangst zal willen nemen. Zaterdagavond organiseert de VVV Rijssen een ontspanningsavond in het Volkspark. De drumband „Irene" treedt op van 8 uur tot half 9, waarna de boe- renkapel „De Knollentrekkers" (bekend door hun optreden bij de Irijva 2) een populair en humoristisch programma zal verzorgen. Binnenkort zal in de registers van de bur gerlijke stand de 14.000ste inwoner worden ingeschreven. Wanneer dat precies gebeuren zal, is natuurlijk niet te zeggen, maar op de gemeentesecretarie verwacht men, dat dit deze of de volgende week werkelijkheid zal zijn geworden. Aan dit heugelijke feit zal het gemeente bestuur uiteraard enige aandacht wijden, om dat wederom een mijlpaal zal zijn bereikt. Het inwoneraantal van Rijssen blijft steeds een stijgende lijn vertonen. De bevolking is over de laatste honderd jaar meer dan ver viervoudigd, al was de bevolkingsaanwas, in vergelijking met andere Twentse fabrieks steden veel minder opvallend en spectacu lair. In het einde van 1849 had Rijssen ruim 2900 inwoners en op de laatste dag van 1859 bedroeg het inwoneraantal 3188. Op 1 decem ber 1869 waren er 3457 Rijssenaren en op 31 december 1880 3966, op 31 december 1890 4872 en op de laatste dag van 1900 5545. Op 1 januaii 1911 had Rijssen 6053, op 1 januari 1921 7142 en op 1 januari 1931 telde Rijs sen 9392 inwoners. In mei 1934 werd de 10.000ste geboren. Opvallend is de grote stijging tussen 1910 en 1930, hetgeen te verklaren is uit de daling van het sterftecijfer en het relatief hoge geboortecijfer. Van het Instituut Riessen slaagden de volgende leerlingen van de Avond-Ulo- J. Beltman, G. de Boer, W. Fokkert, Nij verdal; J. W. Herbrink, Nijverdal; J. Meeuse, K. Nijkamp, J. Stoevenbelt, Mar- kelo; J. Wessels, J. Wolters, Nijverdal. Het Unie-Praktijkdiploma voor typen werd behaald door: H. B. Bargboer, G. G. A. Eertink, G. Haase, G. Harbers, H. Har- bers, J. Harbers, D. Kamphuis, A. Kroes kop, J. Manenschijn, E. F. Nieuwenhuis A. Nijland, H. Nijland, Chr. E. Nijveld, G. H. Pluimers, J. Poortman, J. Schothans, H. Seppenwoolde, M. H. Timmerman, J. W. Veneklaas, J. Voortman, D. Vossebelt. G. J. de Wilde. Voor de nieuwe cursussen van het In stituut Riessen zie men de advertentie in dit nummer. Ned. Herv. Kerk, Grote Kerk. 9.30 uur Ds. Vos en 3 uur Ds. Vergunst (Bed. H. Doop) Westerkerk. 9.30 uur Ds. Vergunst en 3 uur Ds. Vos. Geref. Gemeente (Noorderkerk)9,30 uur Ds. Blok, 3 uur Leesdienst en 7 uur Ds Blok. Geref. Kerk (Boomkamp). 9.30 en 3 uur Ds. Quak uit Bussum. (Walkerk). 9.30 en 3 Oud-Geref. Gemeente uur Leesdienst. Donderdag 6 augustus. 7.30 uur Ds du Marchie van Voorthuyzen. Oud-Geref. Gem, (Bevervoorde). 9.30 uur, 2.30 uur en 7 uur Leesdienst. Geref. Gem. in Nederland (Eschkerk). 9.30 uur, 2.30 uur en 6 uur Leesdienst. Donderdag 6 augustus, 7.15 uur Dr. Steen blok uit Gouda. GESLAAGD Van de R.K. Uloschool slaagden de vol gende leerlingen voor het Ulo-diploma A: G. Blikman, Nijverdal; J. van Dijk, Wier den; B. van Dijk, Wierden; G. Ekelen- kamp, Nijverdal; H. Hegeman, Rijssen; R. Koedijk, Rijssen en F. Woertman, Nij verdal. JAARVERGADERING V.V. EXCELSIOR In café Jan Kuper hield de voetbalvereni ging Excelsior haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer J. Harmsen De leden kregen het jaarverslag alsook het financiële verslag gestencild overhan digd. In de kascommissie werden gekozen de heren Averink, Baan en Voortman. De af tredende bestuursleden, de heren Meyerink, Reuvekamp en Zand voort werden herkozen. In de elftalcommissie werden gekozen de heren J. H. van Brussel, B. Nijland (die reeds zitting had) en G. Baan. Deze commissie zal uitsluitend zorg dra gen voor de samenstelling van het le en 2ê elftal. een aparte Voor de lagere elftallen zal regeling worden getroffen. Het ledenaantal van Excelsior bedraagt momenteel 325. Men constateert vooral een enorme groei van jeugdige spelers. Vermoedelijk zal de vereniging in het nieuwe seizoen met 6 junioren- en 2 pu pillen-elftallen aan de competitie deelnemen. Binnenkort neemt Excelsior een derde ter rein in gebruik. In het kader van een oefenprogramma zal het le elftal op eigen terrein wedstrijden spelen tegen de volgende clubs: Vosta, Wil- helminaschool en Eilermark, terwijl men a s zaterdag een vriendschappelijke (uit) wed strijd speelt tegen B.W.O. (Hengelo! C. Franck A. Guilmant (uit Symphonie I) 6. Drie geestelijke liederen Feike Asma (voor orgel bewerkt) a. „Waarheen pelgrims, waarheen gaat gij?" b. „Vrees niet, o mijn Ziele". c. „De Heer is mijn Herder". 7. Toccata uit Symphonie V Ch. M. Widor Gaarne wekken wij onze lezers op om dit concert bij te wonen, terwijl ook de vele gasten in onze woonplaats en omge ving, het ongetwijfeld1 op prijs zullen stellen, dat ze in de gelegenheid worden gesteld, om deze bekende organist eens te kunnen horen op dit orgel, dat zich voor dit doel uitstekend leent. GESLAAGD De heer G. ten Hove (Esstraat) slaagde te Zwolle voor het diploma assistent-ver zekeringsagent, uitgaande van de Stich ting Examens Assurantiebedrijven te Utrecht. GEMEENTE KOOPT TERREIN Het gemeentebestuur is in de gelegen heid een terrein in plan Zuid aan te ko pen van mej. B. Mekenkamp, Lentfers- weg 48. B. en W. stellen de raad voor de perceelsgedeelten, resp. 78 m2 en 3575 m2 aan te kopen voor de prijs van f 1865,50. (78 m2, gelegen binnen 30 meter vanuit de Lentfersweg voor f 1,- per m2 en 3575 m2 voor de prijs van f0,50 per m2). Tussen de dubbele woning Dokter Stok kersstraat 17a-17b en de Chr. landbouw- huishoudschool „De Halte" heeft de N.V. Ter Horst en Co. enige tijd geleden een afrastering laten plaatsen. Deze afraste ring is niet geheel juist geplaatst, waar door de genoemde N.V. een oppervlakte van ongeveer 13 m2 gemeentegrond te veel in bruikleen heeft genomen. Omdat aan het terugplaatsen grote bezwaren en veel kosten verbonden zijn, heeft de N.V. de gemeente verzocht het te veel in ge bruik zijnde stuk grond aan haar te ver kopen. Bij B. en W. bestaan hiertegen geen bezwaren, weshalve de raad wordt voorgesteld aan Ter Horst N.V. deze grond te verkopen voor de prijs van f97,50. vier ministers Vooruitgang hebben de van buitenlandse zaken te Genève nog steeds niet geboekt, tenzij de inten sieve besprekingen van maandag en dins dag, die in het grootste geheim zijn ge voerd, tot een resultaat zullen leiden. Op het ogenblik van schrijven is dat nog niet bekend en men hoeft niet eens een grote pessimist te zijn om ook ditmaal niet veel van het overleg te verwachten. De minis ters zouden documenten opstellen, waar in het Russische naast het Westelijke standpunt nog eens op papier zou staan, in de hoop dat er dan punten van overeen stemming te ontdekken zouden zijn. Die zijn er ongetwijfeld, maar dan op het ge bied van betrekkelijke bijkomstigheden, zoals de sterkte van de troepen in West- Berlijn, het niet uitrusten ervan met atoomwapens, het staken van ondermij nende propaganda. Deze punten zouden, met enig geharrewar, wel een onderdeel kunnen vormen van een tussentijdse re geling van de Berlijnse kwestie. Anders staat het met de duur van deze regeling, waarbij de rechten van het Wes ten dus onverminderd gehandhaafd zou den worden. Rusland, dat de totstandko ming van een tussentijdse Berlijnse rege ling afhankelijk maakt van de instelling van een al-Duitse commissie, waar het Westen niet aan wil, weigert zich boven dien uit te laten over de rechten van het Westen, wanneer de beperkte regeling, die in Russische ogen niet langer dan an derhalf, twee jaar kan duren, afloopt zon der dat overeenstemming is bereikt over de hereniging van Duitsland. Amerika en Frankrijk willen de Westelijke rechten in West-Berlijn vastgelegd zien tot de her eniging; Engeland wil deze rechten zeker niet prijsgeven, maar staat minder op een ronde Russische verklaring, die het uitgesloten acht. Engeland meent dat het Westen niet moet twijfelen aan zijn rech ten en dus een tussentijdse regeling kan accepteren zonder dat deze uitdrukkelijk vermeld worden. Zo hoopt Engeland het nog voor elkaar te krijgen, dat er een topconferentie met Choesjtsjow komt. Een topconferentie, die Eisenhower nu weer onwaarschijnlijk acht. Maar dat neemt niet weg, dat in Washington de gissingen toenemen, dat de Russische premier nog dit jaar een bezoek aan Amerika zal bren gen. Men meent dit op te maken uit en kele opmerkingen van vice-president Nixon, die op het ogenblik een bezoek aan Rusland brengt en daar met Choesjtsjow vinnige woordenwisselingen heeft. Dit bekvechten heeft nog geen essentiële vooruitgang in de kwestie-Berlijn opgele verd, zoals sommigen gehoopt hadden. Spanje in de O.E.E.S. De Organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking, de OEES, oorspron kelijk het orgaan, dat de verdeling van de Marshall-hulp regelde, maar dat tegelijk de inter-Europese handel bevorderde, heeft een nieuw lid gekregen, n.l. Spanje. Dit achttiende lid is niet onvoorwaardelijk opgenomen. Het heeft voor zijn toetre ding een aantal door deskundigen van de OEES voorgestelde maatregelen moeten nemen, die de economische toestand van het land moeten verbeteren. Om de infla tie te bestrijden, zullen de staatsuitgaven worden beperkt en de belastingen worden verhoogd. Bovendien zal Spanje de helft van zijn handel met het buitenland van 'beperkingen moeten bevrijden, terwijl la ter verdere liberalisatie moet volgen. Ter volvoering van 't economische sanerings plan krijgt Spanje een krediet van hon derd miljoen dollar ter beschikking. De economische toestand van Spanje is zeer slecht op het ogenblik. De goudreser ves zijn bijna uitgeput, er is een perma nent tekort op de handelsbalans. Het land voert tweemaal zoveel in als het uitvoert. De kosten van het levensonderhoud stij gen sterk en er valt een begin van werk loosheid waar te nemen. De oorzaken van deze ongelukkige ontwikkeling moeten vooral te zoeken zijn in de overmatig snelle industrialisatie. Het land liep hier- bij veel te snel van stapel, de kosten wa ren te hoog, terwijl de produktie achter bleef bij de sterk stijgende geldomloop. Spanje s voornaamste uitvoer is die van landbouwartikelen en juist de landbouw werd verwaarloosd. Men heeft tenslotte voortdurend geweigerd het land open te stellen voor buitenlandse investeringen. Door deze verkeerde economische poli tiek, die meer op prestige gericht was dan op nut, heeft de ruime Amerikaanse hulp van de laatste jaren weinig gebaat. Zij heeft de ergste nood gelenigd. Amerika heeft uit vrees voor zijn bases in Spanje ook steeds geaarzeld zijn hulp afhankelijk te stellen van saneringsmaatregelen. Voor Spanje heeft de toetreding tot de OEES verder nog het voordeel, dat het land uit zijn isolement verlost wordt, want in diverse landen van hét Westen is de waardering voor het dictatoriale be wind van generaal Franco gering. Het so cialistische Tweede Kamerlid F. J.Goed hart heeft minister Luns ook al gevraagd, of hij meegewerkt heeft aan het besluit Spanje tot lid van de OEES toe te laten en zo ja, wat hem ertoe bewogen heeft een dergelijke dienst te bewijzen aan het in Spanje bestaande dictatoriale regime, dat politieke tegenstanders van de heer Franco als misdadigers pleegt te bejege nen en dat niet-rooms-katholieken als tweederangs-burgers behandelt. Het Franse leger heeft in Algerije in het bergachtige gebied Kabylië een of fensief geopend op de daar hecht gevestig de rebellen. Er zijn geen bijzonderheden bekend gemaakt, maar contact met de hoofdmacht van de vijand is nog niet ge maakt. Of dat ooit zal gebeuren is zelfs de vraag, omdat in een guerrilla de tegen stander als sneeuw voor de zon verdwijnt om elders weer op te duiken. Sommigen verwachten van dit offensief echter een beslissende slag, die De Gaulle ertoe zal kunnen brengen officieel het einde van de oorlog aan te kondigen.

Weekblad voor Rijssen | 1959 | | pagina 2