Raad Rijssen vemarfó "sm PREDIKBEURTEN "mm BURGERLIJKE STAND FILM NIEUWS BilyaHM De agenda, die de raad van Rijssen woensdag te verwerken kreeg, was niet erg Ibelangrijk, hoewel er wel variatie was in het „raadsmenu", dat varieerde van Twentse baklever tot jeugdvoetbal, afgewisseld door muziek (in mineur) en er werd nog een lans gebroken voor rheu- matiekbestrijding. De Raad was .erg ka rig, niet minder dan 2 aanvragen om subsidie werden zonder meer afgewezen, terwijl de 3e aanvraag (van de Nederl. Ver. voor 1 liieumatiekhestrijdingnog werd aangehouden. Het „debat" over de Twentse baklever was aanleiding tot het maken van grap jes. Zo had de heer Leusink het op prijs gesteld, als het product (ter kennisma king) ter inzage had gelegen. Maar Burgemeester Landweer was bang, dat dat niet veilig was geweest. (De burgemeester zal zijn „pappenhei mers" langzamerhand wel kennen.) De heer Ter Horst vond het maar vreemd, dat de samenstelling van de worst door de raad moet worden goed gekeurd. Kan daar geen andere instantie mee worden belast, zo vroeg spr„ die kennelijk nog al respect had voor de Rijs- semse huisvrouwen. Als de worst straks niet goed smaakt, zo merkte hij lachend op', dan krijgt de raad de schuld. Burgemeester Landweer, die het grapje van de heer Ter Horst schijnbaar kon waarderen, antwoordde, dat de mogelijk heid ook bestond, dat de Rijss'emse huis vrouwen straks zouden zeggen: Prima, die worst; die raad heeft er toch maar wat verstand van. De heer Piuimers deed ook al lachend een duit in het (meel)zakje. Dit jongste raadslid zei, dat hij het zetmeelgehalte (20 nog al hoog vond en dat hij er liever meer vlees in zag. Burgemeester Landweer: Er valt mis schien met de slagers te praten. De heer Haase vond het eigenaardig, dat er wel over het 'zetmeelgehalte werd gesproken, maar niet over de overige 80 van de samenstelling. De heer Nijland vond 'het vreemd, dat dit verzoek van de slagers aan de orde kwam. Hoe was het tot op heden, vroeg hij. De Twentse baklever is toch maar niet in eens uit de lucht komen vallen? De Voorzitter gaf ten antwoord, dat dit product „eigenlijk" niet mocht wor den verkocht. Na advies ingewonnen te hebben bij de keuringsdienst van waren te Enschede hebben b. en w. dit voorstel gedaan, waarmee de raad overigens ac- coord kon gaan. Er was nog meer vlees in de kuip. De verordennig op de keuringsdienst voor slachtdieren en van vlees in de ge meente Rijssen werd door de Raad goed gekeurd. Het bedrag, in de keurloonverordening voor een herkeuring genoemd (f25. werd verhoogd tot f 40. De heer Haase was van deze verhoging geen voorstander, en noemde dit zelfs onbillijk. Gesteld, aldus spr., dat het vlees in eerste instantie is afgekeurd en bij een herkeuring goedgekeurd, waardoor dus een fout van de keurende dierenarts wordt erkend, waarom moet de eigenaar dan zulk -een bedrag (betalen? Als ook in 2e 'instantie het vlees zou worden af gekeurd, vond spr. het „iets" anders. Deze (ons inziens) billijke 'zienswijze van de heer Haase vond geen steun van een overig raadslid, zodat het voorstel van b. 'en w. werd aangenomen. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden herkozen de heren J. Brand en G. Kappert. Een aanvrage van subsidie van f 150. door de commissie voor schoolvoetlbal te Rijssen kon geen voldoende voorstanders vinden. B. en w. stólden de raad voor, over eenkomstig een advies van de sport- en culturele commissie, hierop afwijzend te beschikken. De heer Piuimers was 't met 'het voor stel van b. en w. niet 'eens. Spr. vond het een nuttig doel de jeugd van de straat te houden en stelde voor de f 150 beschikbaar te stellen. De heer Hodes was van mening, dat dergelijke aanvragen foeter behandeld konden worden in de foegrotingsvergade- ring, waarop wethouder Scholman ant woordde, dat men van mening was ge weest, dat die verzoeken, waarop fo. en w. meenden afwijzend te moeten beschik ken, ibeter afzonderlijk konden worden behandeld. De heer Piuimers antwoordende zei de wethouder, dat 'hij van mening was, dat hier een taak lag voor de scholen, resp. voor de ouders. Als het geld gaat kosten, leunt men al te gemakkelijk tegen de gemeente aan, aldus spr., die meende, dat het particulier initiatief in dezen toch ook iets moest kunnen bereiken. De heer Piuimers: Op welke manier kan een schoolbestuur dan zomaar aan f 150.komen? Wethouder Scholman meende, dat ieder schoolbestuur een verenigingskas had, dat men een collecte kon houden op een ouderavond en dergelijke. In ieder geval moet het particulier initiatief iets onder nemen buiten de 'gemeente om, aldus spr. De heer Ter Avest was ook niet be vredigd met dit voorstel. Dat men de kin deren in de vacantietijd bezig tracht te houden, vond spr. „een lofwaardig stre ven". Met de mening van weth. Schol man, dat de scholen dit moesten opknap pen, was spr. het bepaald niet eens. Het personeel van de school heeft toch ook vacantiie Spr. stelde voor de commissie een bij drage te geven van f 50.„Daar valt de gemeente niet van om". De heer Leusink vond 'het een taak van de ouders. Met een paar dubbeltjes brengt men tocih wel f 150.bij elkaar. Het is niet gebleken, dat de commissie op andere wijze heeft getracht geld bij elkaar te krijgen. Oo'k dit raadslid vond het streven van de commissie lofwaar dig, maar men moet niet zonder meer trachten de gemeente dit te laten finan cieren, aldus spr. Het voorstel van de heer Piuimers (f 150.te verlenen) werd verworpen, evenals het voorstel van de heer Ter Avest (f 50.zodat de schoolvoetbal- comimisie de stand 00 kon noteren. De muziekschool Rijssen krijgt geen sub sidie van de raad. Gevraagd was f 36. pér leerling voor individueel onderwijs. De sufosidie-aanvraige van de Ned. Ver. tot Rheumatiekbestrijding werd aange houden. B. en w. stelden voor hierop af wijzend te beschikken. De heer Hodes beval deze aanvrage warm aan. Besloten werd de relatie van deze lan delijke vereniging tot de provinciale ver eniging (die wel door de gemeente Rijs sen wordt gesubsidieerd) nog eens nader te bekijken. Tot slot werd nog uitgebreid gedebat teerd over een crediet van f 5000.voor de woning, bewoond door de directeur van het Gem. Lichtbedrijf. De heer Leusink was alleen maar een voorstander van verbetering van de wo ning, als de directeur van het Lichtbe drijf bereid was meer huur te betalen. De heer Ter Avest kon niet begrijpen, waarom de directeur van het Lichtbe drijf niet bereid was een hogere huur te betalen. Als er verbeteringen worden aangebracht in andere 'gemeentewonin gen, moeten de bewoners dat ook zelf betalen. Er moet één lijn worden, getrok ken of het nu een arbeider is of een hogere ambtenaar. De Voorzitter (herinnerde aan het plan, dat oorspronkelijk had bestaan, om de woning een belangrijke verbetering en vernieuwing te doen ondergaan. De heer Capelle is ook bereid meer huur te (betalen als het pand in huurwaarde (per sonele belasting) stijgt. Op de basis, zoals fo. en w. de huurverhoging hadden gedacht, heeft de heer Capelle geant woord niet bereid te zijn deze te betalen. Nu zijn de uit te voeren werkzaamheden teruggebracht tot wat men onder kan brengen in onder'ho'uds'werkzaamfoeden en volgens het voorstel zal er niet meer be nodigd zijn dan een maximaal bedrag van f 5000. De heer Ter Avesf zei, dat hij zich ergerde dat mensen, die het beter kun nen (betalen, weigeren huurverhoging te 'betalen, terwijl „de mindere man" nu eenmaal niet anders kan. In dit verband wees spr. op de stilzwijgende huurverho ging van tal van gemeentewoningen, doordat de bewoners in de loop van de jaren veel aan de woningen hebben op geknapt op eigen kosten. Wij moeten in dit geval net zo handelen als 'bij andere. Als ik het lijstje zie van de uit te voeren werkzaamheden, dan zie ik, dat het niet alleen onderhoud is, maar dat er werke lijk verbeteringen bij zijn. Wethouder Goosen was van mening, dat men deze woning niet kon vergelijken met woningwetwoningen. Daaraan mag men maar een bepaald bedrag per jaar besteden. Wethouder Scholman stelde de vraag aan de orde: wat is onderhoud en wat zijn verbeteringen? De heer Kamphuis stond oo'k op het standpunt dat meer huur moest worden betaald. Spr. 'kende woningen, waarin electriseh licht en een w.c. waren aan gebracht, tengevolge waarvan de bewo ners meer huur moesten betalen. Dat moet hier ook het geval zijn, aldus spr. De Voorzitter, die tot een slotsom wil de komen, stelde voor, dat de directeur van gemeentewerken opdracht zou wor den verleend om deze zaak te onderzoe ken. Alleen datgene dat als onderhoud kan worden, beschouwd, gaat door, tot een maximaal (bedrag van f 5000.Geen verbeteringen dus. De heer Leusink wilde daarmee ac- coord gaan, als het aanbrengen van een colovinylvloer werd 'geschrapt en ook 't foinnenverfwerlk, tenzij op kosten van de huurder. De Burgemeester (beloofde dat de no dige zuinigheid zou worden betracht. Het voorstel werd aangenomen met de stemmen van de heren Kamphuis en Leusink tegen. Op de maandag j.l. te Rijssen gehou den veemarkt werden aangevoerd: 967 stuk vee, runderen 142 en varkens 825. Prijzen: 40 vette koeien, eerste kwali teit van 12,90 tot 13,30; tweede kwali teit van f 2,70 tot f 2,90 per kg slachtge- wicht; 49 melk - en kalf koeien van f900 tot f 1050,- per stuk; 20 pinken van f500 tot f 700,- per stuk; 20 graskalveren van f 250,- tot f 450,- per stuk; 13 nuchtere kalveren van f65,- tot f 100,- per stuk; 16 drachtige zeugen van f 275,- tot f 350 per stuk; 25 loopvarkens van f85,- tot f95,- per stuk; 724 biggen van f55,- tot f 70,- per stuk. Overzicht handel: Vette koeien en gebruiksvee: Handel redelijk. Prijzen gelijk. Nuchtere kalveren: Handel vlug. Prij zen gelijk. Varkens en biggen: Biggen: handel vlug, prijzen gelijk. Zeugen: handel kalm, prijzen gelijk. Pinken en kalveren: Handel redelijk, prijzen gelijk. NIEUWE CHS. SCHOOL WORDT „WILHELMINASCHOOL". De in aanbouw zijnde (3e) school van de vereniging tot stichting en instand houding van scholen met de Bijbel aan de Bevervoorde zal de naam „Wilhel- minaschool" gaan dragen. PUZZLE WANDELTRIP Dinsdag 17 febr. organiseert de Rijs sense Motorclub in samenwerking met de bromfietsenclub „Op Pad" een puzzle wandeltrip over de afstand van pl.m. 6 km. De start is om 7.30 uur bij café Smit, Enterweg. OPNAMEN VAN RIJSSENSE REVUE Gisteravond werden door technici van de Regionale Omroep Noord Oost (RONO) opnamen gemaakt van de Rijssense re vue „Non!?" Het is de bedoeling dat vandaag (vrij dagavond) er korte flitsen van deze Rijs sense revue zullen worden uitgezonden. De uitzending wordt verzorgt op 188 meter en dat gedeelte waarin de revue door de ether komt begint om half 7. (Dus niet om tien over half 7). Dit zal de eerste keer zijn, dat een zui ver Oostelijk programma zal worden uit gezonden. 3ÖÏÖSÖ Vrijdag en zaterdag de eirsuefilm RIVALEN DER MANEGE Korte inhoud: Bimbo is een .beroemd circusartiest. Met zijn vrouw Marianne zorgt hij voor het sensationele slotnummer in circus Williams. Op een avond vangt hij, han gend aan de trapeze, Marianne echter verkeerd op en zij stort neer. De dokter kan slechts de dood constateren. Bimbo moet zich voor de rechtbank 'Ute; 5.':;¥ tel TREINBOTSING IN BELGIë. Even buiten het station van Verviers zijn bij Istig twee treinen op elkaar ge lopen. Drie personen werden op slag gedood. Tientallen gewonden moesten in ziekenhuizen worden opgenomen. De ene trein reed in de richting Luik, de andere kwam uit Spa. Volgens de 'v Belgische Spoorwegen zou de trein uit Spa door een stopsein zijn gereden. De, opruimingswerkzaamheden zullen dagen in beslag nemen. VOLLEYBAL Rivo op ereplaats. De wedstrijden, die in de eerste klas se heren van de Nevobo gespeeld wer den, zijn voor Rivo met succes bekroond. Achtereenvolgens werden Gemeente werken en RAC aan de zegekar gebon den en dat betekent, dat Rivo de eerste plaats weer heroverd heeft op de Ge meentepolitie Nijverdal. Met een ruim verschil (15-7, 15-9) won Rivo vrij gemakkelijk de eerste wed strijd, hoewel er wel het een en ander aan mankeerde. De tweede wedstrijd ging aanmerkelijk heter door een paar wijzigingen in de opstelling. RAC sneu velde met grote cijfers: 15-4 en 15-6. Wat RAC miste, was de opbouw in de aanval en men had te weinig balcon trole. De meeste ballen verdwenen in het net. Rivo vinden we dus bovenaan. Stand: Rivo 9 8 1 16 Politie Nijverdal 10 8 2 16 OSS-WIK 2 9 7 2 14 Douane 10 6 4 12 ZPA 10 3 7 6 Gemeentewerken 10 3 7 6 RAC 8 19 2 ANJV 8 19 2 Ned. Herv. Gemeente. Grote Kerk. 9.30 uur Ds. Vergunst en 3 uur Ds. Van Tuyl. Westerkerk. 9.30 uur Ds. Van Tuyl en 3 uur Ds. Vergunst. Elzen. 10 uur de heer Renger. Notter. 7.45 uur Ds. Van Tuyl. Woensdag 18 febr., Westerkerk: 7.30 uur Ds. Van Sliedrecht van Putten. Geref. Kerk (Boomkamp). 9.30 en 3 uur Ds. Brinkman. Geref. Gem. (Noorderkerk). 9.30, 3 en 7 uur Leesdienst. Woensdag 18 febr.: 7.30 uur Bijbelle zing door Ds. Blok. Oud-Geref. Gem. (Bevervoorde). 9.30, 2.30 en 7 uur Ds. Van Dijk van Graf horst. Woensdag 18 febr.: 7.30 uur Lees dienst. Oud-Geref. Gem. (Walkerk). 9.30 en 3 uur Leesdienst. Geref. Gem. in Nederland (Eskerk) 9.30, 2.30 en 6 uur Leesdienst. Ned. Prot. Bond, afd. Rijssen. 10.45 uur Ds. Gosses G.zn. uit Almelo. DISTRICTSWEDSTRIJDEN VOOR LEDEN VAN DE KNSB De IJsclub Rijssen organiseert (ijs en weder dienende) maandag districtswed- wedstrijden voor leden van de KNSB. De westrijden nemen reeds 's morgens een aanvang. SCHAATSWEDSTRIJDEN VOOR SCHOOLKINDEREN De IJsclub Rijssen organiseerde gister avond schaatswedstrijden voor schoolkin deren waarvoor grote belangstelling werd getoond. Er ontwikkelde zich vaak een heftige strijdlust en de diverse wedstrijden wer den onder grote spanning verreden. De uitslagen waren als volgt: Jongens tot en met 7 jaar: 1 Cor Zwart- bol; 2 Joh. Woolderink; 3 Eddy v. d. Veen. Jongens 8 jaar: 1 G. van Geenen; 2 G. Griffioen; 3 Henk Leusink. Jongens 9 jaar; 1 Gerrit Grob; 2 Ger- rit Meenks; 3 Gradus Loubis. Jongens 10 jaar: 1 H. Vos; 2 Henk Schreuder; 3 Roel Smelt. Jongens 10 jaar (2e groep); 1 Herman Koster; 2 Jan Struik; 3 Rein van Lin- denberg. Jongens 11 jaar (le groep): 1 M, Bear- zatto; 2 Jan Wold; 3 M. de Vos. 2e groep: 1 Ant. v. d. Maat; 2 G. Jor- 'daan; 3 M. v. d. Maat. 3e groep: 1 Henk Dekker; 2 Jan Men- sink; 3 M. Rozemuller. 4e groep: 1 B. Ligtenberg; 2 W Baan; 3 H. Baan. Jongens 12 jaar (le groep): 1 Henk Janssen; 2 M. Poortman; 3 Jan Tijhof. 2e groep: 1 D. Zijlstra, 2 G. Noteboom, 3 G. Harbers. Jongens 13 jaar; 1 J. Meijer, 2 J. ter Avest; 3 J. Veneklaas. Jongens 14 jaar (le groep): 1 H. Maats; 2 H. Gerritsen; 3 A. Leeftink. 2e groep: 1 L. J. Beverdam; 2 M. Jeu- rissen; 3 B. Heuvelman. 3e groep: 1 H. Gerritsen-Mulkes; 2 J. Plas; 3 G. Beltman. Meisjes tot en met 8 jaar (le groep): 1 M. Derksen; 2 E. Ilbrink; 3 G. Markvoort. 2e groep: 1 Z. Maats; 2 R. de Ridder; 3 B. Bearzatto. 3e groep: 1 J. Janssen; 2 H. Capelle; 3 D. Janssen. Meisjes 11 jaar: 1 J. Mar ra; 2 D. ter Harmsel; 3 A. Broeze. 2e groep: 1 H. Assink; 2 M. Eertink; 3 A. Poortman. Meisjes 12 jaar: 1 J. KI. Horsman; 2 E. Rozemuller; 3 M. Schrijver. meisjes 13 jaar; 1 D. Vossebelt; 2 H. KI. Horsman; 3 J. Schulenberg. Meisjes 14 jaar; 1 D. Harbers; 2 J. Lo- huis; 3 R. Pleizier. verantwoorden. Hij wordt vrijgesproken, maar het gebeurde laat hem niet los. Hij hield zielsveel van Marianne en zijn num mer is nu kapot. Hoewel hij ook erg veel van zijn dochtertje Monika houdt, raakt Bimbo toch geleidelijk aan de drank. Zijn schoonzuster, die hem de schuld geeft van Marianne's dood, ziet nu kans om Bimbo de laatste slag toe te brengen; zij laat hem uit de ouderlijke macht ontzet ten en neemt Monika bij zich in huis. Bimbo zakt nu snel verder af, tot de cir cusdirecteur zich genoodzaakt ziet hem te ontslaan. Als Bimbo weg is uit de omgeving, waar hij alles verloren heeft, vindt hij de kracht om zich te herstellen. Yvonne, de leeuwentemster van het circus, is van hem gaan houden en verklaart zich be reid zijn trapezenummer met hem in te studeren en weer op te voeren. Als de directeur merkt, dat Bimbo weer de oude begint te worden, neemt hij hem weer in dienst; ijverig gaat Bimbo met Yvonne aan het trapezenummer werken, dat door het circus voor het eerst weer ge bracht zal worden bij de openingsvoor stelling in Keulen. Op de avond van de première heeft Bimbo in de stal een hevige twist met zijn halfbroer Kovacz, de technicus. Kovacz heeft er steeds naar verlangd om ook ar tiest te worden en had plannen om met Yvonne het trapezenummer te gaan op voeren. Uit jaloezie maakt hij Bimbo on rechtvaardige verwijten en het komt tot een handgemeen, waarbij een electrische kabel wordt losgerukt. Een kortsluiting doet brand ontstaan in de stal, die vol stro is. Het vuur grijpt snel om zich heen en bedreigt Monika, die inmiddels weer bij haar vader is komen wonen. Met ge vaar voor eigen leven weet Kovacz Moni ka 'te redden, wordt zelf ernstig gewond en naar het ziekenhuis overgebracht. Als hij 's avonds tot bewustzijn komt, bekent hij, dat hij destijds uit jaloezie aan de apparatuur had geknoeid. Hij had erop gerekend, dat niet Marianne, maar Bimbo het eerst springen en verongelukken zou. En nu Bimbo weer gaat optreden, heeft hij Kovacz opnieuw aan de appara tuur geknoeid. Na deze bekentenis belt de geneesheer directeur direct het circus op. Juist voor Bimbo met Yvonne het nummer zal gaan opvoeren, wordt hij op het gevaar op merkzaam gemaakt. Snel weet hij de af wijking in de apparatuur op te sporen en te herstellen, zodat het nummer toch door kan gaan. Hij en Yvonne oogsten een groot succes en Monika weet, dat zij gauw een nieuwe moeder zal krijgen De film VERBODEN MOEDERLIEFDE is het aangrijpende verhaal van een vrouw, die van tweeën één moest kiezen. Kloosterzuster Letiza, naar het eiland Fillippo gezonden om de zaken van een in de schuld geraakt (klooster te regelen, maakt daar kennis met een boefje, Salva- tore. Zij merkt al gauw, dat Salvatore een beste jongen is, maar verwaarloosd wordt door zijn moeder Assunta, een jon ge weduwe die veel in Napels zit, omdat haar geliefde (Peppino) daar werkt. Om de leerlingen een maaltijd voor te kunnen zetten, gaat Letizia met haar nonnetjes ter visvangst in de baai achter het klooster. Weldra verkoopt het kloos ter een deel van de vangst op de markt en geleidelijk kunnen de schulden wor den afbetaald. Als zuster Letizia naar Rome wordt te ruggezonden, wordt zij zich ervan bewust, hoeveel Salvatore voor haar is gaan be tekenen. Zij wil hem niet missen. Zij wil de jongen meenemen naar Rome een hem daar op een kostschool doen, want As sunta is inmiddels met Peppino getrouwd en zal naar Amerika emigreren, maar Peppino wil Salvatore er niet bij hebben. Dan hoort Letizia echter hoe zeer As sunta onder het gemis van haar kind lijdt en zij merkt bovendien, dat Salva tore nooit zijn moeder zal kunnen verge ten. Nu gaat zij naar Peppino en weet de ze ertoe te brengen Salvatore als zoon te aanvaarden. Vervuld van een groot verdriet, maar in het besef, dat zij niet anders had mo gen handelen, keert zuster Letizia een zaam naar haar klooster terug. Geboren: Aaldrik, zv A. J. Egbers en G. J. Nijhof, Walstraat 57. Gerrit Jan, zv J. van den Berg en G. Kwintenberg, Elsenerstraat 58. Hendrik, zv A. Haa se en J. Giesbers, Lentfersweg 13. Bartina, dv G. van de Maat en D. Averesch, Blinde Banisweg 29. Mar griet, dv M. Opgelder en J. ten Hove, Noachstraat 25. Herman, zv J. W. Plas en A. ten Hove, Tabaksgaarden 3. Aleida, dv J. Strokap en A. van den Berg, Walstraat 47a. Albert Jan, zv W. Wessels en N. Immink, Markeloseweg 42a. Johanna, dv D. van Brussel en G. Heijerink, Hagweg 22. Gijsberdina Johanna Maria, dv A. C. Clijn en J. M. Timmermans, Molendijk 45. Johanna, dv H. H. Geerling en B. Pongers, Enter straat 198, geb. te Almelo. Gehuwd: Gerrit Jan Lankamp, 24 jr. en Johanna Jetten, 24 jr., Rijssen, Oran jestraat 58. Overleden: Gradus Voortman, 74 jr., echtgenoot van G. Baan, Rozengaarde 57. Wilhelmina Frederika Assink, 55 jr., echtg.e van F. Hanstede, Enterstraat 107. Gerrit Jan Eshuis, 78 jr., wednr. van B. H. Kraa, Markeloseweg 58, overleden te Almelo. - Fredrika Poortman, 1 mnd., dv J. Poortman en J. Kreijkes, overleden te Almelo.

Weekblad voor Rijssen | 1959 | | pagina 2