Algemeen Ziehenlonfls missen 11 ei lifillDi li Gecemler el 'e avonds 0 oir H. F. tijhuis Beek 's Maandagsavonds Algeneen Ziekenfonds Rijssen. Voor alle Fondszaken 8-9, Kerkstraat 16* SF Algenee Een buitengewone algemeen© leden- Ij vergadering zal gehouden worden jj in T café STRUIK (Jan Siroek) aan de Eniersiraai. De Gasfabriek een algemeen belang? Afwachten, wat er zal gebeuren is niet goed en de overheid kan niet alles doen. Luchtbescherming moet geleerd worden, steeds dient men er aan te denken, wat gebeuren kan en het is ieders plicht, dit wel in te zien. Niemand mag zich hieraan onttrekken, opdat, mocht ook ons land in de oorlog worden betrokken, ieder weet, wat hun te doen staat. Bovendien verhoogt dit het morele peil der bevolking. Met een krachtig pleidooi om zich aan te sluiten bij de Nederlandse Vereniging voor luchtbescherming, besloot spreker zijn met aandacht gevolgde lezing. Tijdens de pauze gaven velen van de aanwezigen aan de aansporing van de spreker gehoor, door zich op te geven als lid. Later vertoonde de heer Steuter nog de serie lantaarnplaatjes, be trekking hebbende op zijn lezing. Met dank aan spreker en publiek sloot de heer Kattenberg vervolgens de bijeenkomst, daarbij opmerken de, dat men de belangstelling zeker groter had mogen verwachten. Bij de gemeentelijke arbeidsbe middeling waren aan het einde van November 370 personen inge schreven, welke, verdeeld over de diverse vakgroepen zijn 31 steenfabrieksarbeiders, 53 bouw arbeiders, 6 metaalbewerkers, 203 textielarbeiders, 1 arbeider bij gas en electriciteit, 6 tabaksbewerkers, 9 jWerk^as-T atv* t*rrry en genothandel, 5 bij het vergeer, 1 voor huiselijke diensten en 39 ongeschoolde arbeiders, 244 perso nen zijn hiervan geplaatst in de werkverschaffing. Bovendien zijn er nog 204 ge deeltelijke werklozen in zorg. 12 B- en 8 C-boeren genieten ondersteuning. —o— PREDIKBEURTEN op Zondag 10, Dinsdag 12 en Woensdag 13 December a.s. Ned. Herv. Kerk. Groote Kerk Geen opgave ontvangen. Westerkerk. Geen opgave ontvangen. Geref. Kerk. Zondagvoormiddag half tien Ds. D. Bremmer en nam. half drie Ds. D. Bremmer. Zelfst. Geref. Gem. o.h. Kruis, in de Nieuwe Kerk Zondagvoormiddag half tien, nam. half drie en zes uur Preeklezen. Woensdagavond half acht Ds. J. van Wier. Geref. Gemeente. Walkerk. Zondagvoormiddag half tien, nam. half drie en zeven uur Ds. J. Vreug- denhil. Woensdagavond half acht Ds. J. Vreugdenhil. Dordtsch Geref. Gem. Zondagvoormiddag half tien, nam. half drie en zes uur Preeklezen. Dinsdagnamidd. half drie en half acht Ds. van den Berg van Krab- bendijke. Ned. Prot. Bond Zondagnam. 5 uur Ds. A. Noorman van Borculo. Agendapunt Aanvulling artikel 6 van het Huishoudelijk Reglement, houbende UITSCHAKELING van II rechten onder 2e en 3e genoemd in tijd van oorlog etc. Namens het bestuur «1 ARN. J. HODES, voorzitter Sik LIGTENBERG, secretaris Iter S BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE RIJSSEN van 28 November tot en met 5 December 1939. Geboren Femmigje Albertha d. v. E. M. Kroeskop en J. Brunnekreef, Dan- nenberg 53 Hendrik Jan z. v. H, Brinks en G. W. J. Tijhof, Mid delveen 6 Jenneken d. v. H. Kommer en J. W. Sanderman, Bouwstraat 32 Hendrik Jan z. v. H. j. Spenkelink en J. Averesch, van de Broekestraat 20 Albert z. v. A. Schreurs en D. Scherphof. Molendijk 37 Hendrika d. v. H. J. Agteresch en J. Wolterink, Hol- terstraatweg 44 Hendrika d. v. -G. H., Lewsink en G terstraatweg 83 Gehuwd G. Bloemendal 22 j. en M. van de Riet 23 j. A. J. Poortman 23 j. en S. Steenbergen 25 j. G. va.ii den Berg 26 j. en J. P. A. de Vos 20 j. Overleden: H. Aaftink 73 j. wed. van G. R. Wesselink D. Veneman 57 j. vrouw van J. Wessels. —o— Maandagavond j.l, werd in Cafe' Derksen een St. Nicolaasavond gehouden, welke georganiseerd was door den adjudant in samen werking met de burgerij. Om pl.m. 6 uur arriveerde de Sint met zijn zwarte knecht onder luid gezang en werd door één der militairen namens alle aanwezigen een har telijk welkom toegeroepen. Nadat Sinterklaas tot ieder een persoon lijk woord had gericht, het geen nogal eens tot hilariteit aanleiding gaf, ging hij over tot het uitreiken van de geschenken, en gaf hij evenals het vorig jaar, weer blijk van zijn gulhartigheid. Aangezien de Bisschop nog meer bezoeken op zijn programma had staan, zag hij zich genoodzaakt, na nog eenige liedjes ter zijner eere aan gehoord te hebben, wederom van de jongens afscheid te nemen. Onder het genot van een kop chocolade bleef men verder nog wat in gezellig samenzijn bijeen. De burgerij moge er van over tuigd zijn de militairen een dusda nige avond bereid te hebben, dat ze bijna vergaten niet aan eigen haardstede te zitten. Nijsink, HoJ^&hniitbetrald ia f 23000. Volgens afspraak zouden wij de gasfabriek nog uit algemeen gezichts punt bezien. Bij de vraag of de gasfabriek een algemeen plaatselijk belang is valt in dezen tijd van werkloosheid allereerst de werkgelegenheid op, die de gasfabriek 25 jaar lang gegeven heeft. Want niet alleen bij den bouw maar ook daarna verschafte de fabriek blijvend werk en inkomsten. Van 6 man bij de opening groeide het personeel tot 19 man in de laatste jaren. Er werd in het eerste bedrijfsjaar ca. f 4000.— aan loonen en salarissen 1938, was deze post tot gestegen. Indien de gasfabriek dus in een andere gemeente was gebouwd en Rijssen het gas van elders zou betrek ken, zooals de electrische stroom en het drinkwater, dan zouden deze loonen en salarissen ook grootendeels in een andere gemeente worden verteerd. Bovendien geeft de gasfabriek bij uitbreidingen, vernieuwingen en onder houdswerken regelmatig werk aan vaklieden en grondwerkers. Is dus de gasfabriek uit het oogpunt van werkgelegenheid een algemeen belang zij is dit ook door het belang rijke bijproduct de cokes. Zooals men weet blijft er van de steenkolen, nadat het gas en de teer er uitgehaald zijn, de cokes over. Deze gascokes bestaat uit koolstof en na- asch, die al in de steenkolen zat. Deze cokes nu is een uitstekende brandstof omdat zij geen roet geeft en een groote hitte kan afgeven. De schoorsteenen worden dus bij gebruik van cokes niet zoo spoedig vuil, terwijl de hitte van het cokesvuur zoo groot is, dat men om de kachel te sparen meestal wat moet temperen. Deze cokes nu is de gemeente Rijssen in den vorigen mobilisatietijd bij de kolenschaarschte goed te pas gekomen. En doordat de cokes hier gemaakt wordt is zij dus practisch ook altijd ver krijgbaar. Alles bij elkaar genomen kan Rijssen na 25 jaar tevreden zijn over de besluiten tot bouw en exploitatie van haar Want in deze 25 jaar tegen billijke en gaswarmte gasfabriek, heeft zij le. aan de inwoners prijzen gaslicht gegeven 2e. de gemeente Rijssen tot een ge rieflijker woonplaats gemaakt, zon der dat dit gemeente dooreenge- nomen geld heeft gekost; 3e. aan velen direct of indirect werk en inkomsten gegeven en boven dien als bijproduct de cokes als rooklooze brandstof overgelaten. Ten slotte mag niet worden verge ten, dat door Gods goedheid perso neel en arbeiders in deze 25 jaar voor doodelijke ongelukken met gas zijn gespaard. Het 25-jarig bestaan der gasfabriek kon dan ook in alle opzichten in dankbare stemming worden herdacht. Voor enige dagen rieden wij automobilisten aan te stoppen, wanneer dit door militaire wacht posten verlangd werd. Zon dagavond is gebleken, dat zo'n waarschuwing niet overbodig en doorrijden niet zonder gevaar is. Een militair, die niet stopte, werd nageschoten en geraakt. Insiede van op de plaats zijner bestemming kwam hij in een ziekenhuis te Almelo terecht. o Weekmarkt. Oude Kippen f 0,40—10,60 longe Kippen f 1,00—11,50 Oude Hanen 10,4310,60 Jonge Hanen 1 0,60—10,85 Tamme Konijnen f 0,70—f 1,75 Tamme Eenden 10,00—10,00 Kippeneieren f 4,00—15,00 per 100. Kantooruren N.V. Middenstands- Credietbank Rijssen. MAANDAG, WOENSDAG en VRIJ DAG 's morgens van 9 tot HALF EEN DINSDAG en DONDERDAG, 's avonds van 79 uur. Meestal is de kassier ook Dinsdags en Donderdagsmorgens op zijn kantoor aanwezig. Gevonden Een mondharmonica, een distrie- butiekaart, eenig waschgoed, een dameshandtasch met inhoud, een bruine portemonnaie met inhoud, een nummerplaat E 34303, een sleu tel van dressoir, een huissleutel, een bruin regenkapje, een bruin kinderhandschoentje, twee zwarte beenpijpen, een gummi beenpijp, een bruin hondje, een handbe schermer, een groen regenkapje, een rechter leeren dameshand schoen, een zilveren heeren-hor- logen gemerkt (A. M, Keizer), een kosteloos belastingplaatje, een brui ne heeren-handschoen, een hand beschermer. Verloren Een actetasch met inhoud, twee dweilen, een distributiekaart, een zilveren schakel-armband, een Duit- sche herdershond, een heeren zak horloge gemerkt (J. v. Zaal enz.), een paar bruine heeren-handschoe- nen, een schakelketting, een bril in etui, een kinder-handschoen, een paar dames-handschoenen, een halve gulden. Inlichtingen op het politie-bureau, doch niet per telefoon. Ook Uw HAARD en HAARDKACHEL wil branden. Vraagt inlichtingen CJSS5 1

Weekblad voor Rijssen | 1939 | | pagina 2