VOOR UW KIND MET GOUD BEKROOND. Zongordijnen C. J. DE HAAN Middenstandsdiploma* G. J. A. T IJ H U I S binatie welke vrijwel niet te even aren is en de prestaties welke dit dus zal verrichten grenzen aan het ongelooflijke. Tevens zal elk nummer door de microfoon worden toegelicht, waardoor men gemak kelijk de verrichtingen kan volgen. Mede zal het publiek nog te zien krijgen buitengewone staaltjes van Hoogeschooldressuur zooalsde pirouette, de piaffa, de Trap-zig- zag-Travasole en dergelijke. Volgens oordeelkundigen zal er op 't oogenblik in geheel Europa geen paard te vinden zijn, dat de piaffe verbeterd, dit alleen te zien, is „sprookjesachtig". Deze buitengewone demonstratie, welke hier hoogst waarschijnlijk nooit weer zal plaats vinden, wordt gehouden in het Volkspark. Het geheel zal een propagan distisch karakter dragen, vandaar dat de entrée-prijzen zeer laag zijn gehouden. Komt daarom allen op 26 Aug. naar het Volkspark en aanschouwd met eigen oogen de schoonheid van de rijkunst. In het belang van deze demonstratie wordt verzocht precies om 7 uur aanwezig te zijn. Met een examinator naar 't examen is toch veiliger. Cursus Gallus wil ook U doen slagen in '1940. Lijst van geslaagden. Aanvang September 1 avond per week. De directeur, Lid van de examen-commissie Boomkamp 11 of 9 R ij s s e n Nederlandsche Bond van T extiel-arbeiders „SAMENWERKING" De reisvereenigingen der afd. Nijverdal en Enschede van boven- staanden Bond hielden Zaterdag 12 Augustus gezamenlijk hun jaar- lijkschen vacantietocht. Begunstigd door fraai weder werd 's morgens van de resp. plaatsen vertrokken naar de uit spanning Julianatoren te Apeldoorn, alwaar de beide groepen zich aaneensloten. Gezamenlijk werd de tour voort gezet naar Hilversum en na een rondrit door de prachtige omstre ken en bezichtiging der beziens waardigheden (o.a. het stadhuis) werd uitgestapt bij de A.V.R.O. ter rondleiding in de Studio alwaar met veel belangstelling werd ver nomen op welke wijze de uitzen dingen plaats vinden. Op het terras van het restaurant werd hier een kop koffie gebruikt waarna de tocht werd voortgezet naar Muiderberg. Hier was gelegenheid, onder genot van verfrissching, ook den inwendigen mensch tevreden te stellen en werd de tijd hier verder verschaffen U koelte en schaduw, ontsieren de gevel niet en zijn doorzichtig van binnen naar buiten. Verkrijgbaar bij: zoek gebracht met een roeitochtje op het IJselmeer of een bezoek aan den bekenden Echo en Doolhof. Om half drie werd naar Amster dam gereden om daar een geza- menlijken maaltijd te gebruiken. Allen lieten het zich hier uitste kend smaken en volledig uitgerust konden wij in de, inmiddels voor gekomen, booten stappen voor een rondvaart. Als steeds wekte deze rondvaart door Amsterdams mooie grachten algemeene bewondering en toen wij hierna het open IJ be reikten was dit een imposant gezicht. Hier werd nog gevaren langs de Etabissementen van de groote Stoomvaart Mijen, o.a. de Nederland en de imposante dokken en ook langs den nog in de haven liggenden oorlogsbodem H. M. Tromp. Het was een zeer interes sante tocht welke medeAloor lïet^ aangename en zonnige weer een aangename afwisseling van den autotocht beteekende. Na het verlaten der booten werden de autobussen weder be stegen en gereden naar de lucht haven Schiphol. Het gevorderde uur maakte het echter niet mogelijk een rondvlucht te maken zooals verschillende deelnemers zich hadden voorgenomen; men wilde n.l. ook nog eenigen tijd besteden voor Amsterdam teneinde aldaar eenige inkoopen te doen. Te ca. negen uur werd uit Amsterdam vertrokken en bij het oponthoud te Amersfoort, alwaar nog een laatste kop koffie werd gebruikt, maakte de 2e voorz. van den Bond, de heer Frey zich tot tolk van alle deelnemers door hartelijk dank te brengen aan den heer Merkelijn voor het arran- geeren van dezen tocht; ter her innering aan dezen onvergetelijken dag werd hem hierbij namens allen onder algemeen applaus een baro meter aangeboden terwijl ook Mevr. Merkelijn nog een blijk van waar deering in ontvangst mocht nemen. De heer Merkelijn was hierdoor zeer verrast en sprak nog een kort woord van afscheid waarbij hij de leden verzocht er aan te denken dat deze vacantietochtjes slechts bijzaak zijn doch uitbreiding van het ledental de hoofdzaak moet blijven. Aangezien hij hier het gezelschap ging verlaten wenschte hij allen een prettige thuisreis en in opgewekte stemming werd ver volgens huiswaarts gereden. o— Het bestuur van het Groene Kruis Rijssen heeft als zijn secre taris benoemd den heer J. Müller, gemeente-ontvanger, die deze functie aanvankelijk voor een jaar heeft aangenomen. o De jeugdige werklozen en de volwassenen, die tegenwoordig ook op de „werklozentuin" werken, maakten met hun leiders Donder dag per autobus een excursie naar de kwekerij „Moerheim" te De- demsvaart. o- Weekmarkt. Oude Kippen f 0,35—10,90 Tonge Kippen f 0,80f 1,10 Oude Hanen f 0,55-f 0,80 jonge Hanen f 0,35f 0,80 Tamme Konijnen f 0,30—f 1,55 Tamme Eenden f 0,00f0,00 Kippeneieren f3,15—f3,60 per 100. ARBEIDSBEMIDDELING. Het is ons gebleken, dat werkzoe kenden zich niet laten inschrijven bij het agentschap van de arbeidsbemid deling. Wij meenen goed te doen de be langhebbenden op dit verzuim te wijzen, hetgeen hun nadeel kan berokkenen bij het vinden van werk in het vrije bedrijf Het komt meermalen voor, dat werkgevers zich tot het bovenbedoelde agentschap wenden met het verzoek om adressen van werkzoekenden te willen verstrekken, die in hun onder neming of fabriek kunnen worden geplaatst. Vandaar is het gewenscht, dat het op het agentschap van de arbeidsbe- middeling bekend is, welke personen /een werkkring zoeken, r Beschikt deze instelling over de noodige gegevens, dan kan zij hare bemiddeling verleenen en het contact de werkgevers ën werkzoekenden tot stand brengen, hetgeen bijna altijd tot resultaat heeft, dat enkele personen in het vrije bedrijf worden opgenomen. Ten aanzien van de arbeidsbemid deling van jeugdige personen van 14 t/m 24 jaar deelen wij nog mede, dat degenen, die van werkgever willen veranderen, omdat zij in hun huidige werkkring niet voldoende vooruitzichten hebben en degenen, die deelnemen aan de cursussen, welke in onze gemeente ten behoeve van de jeugdige werk- loozen worden gegeven, daarbij voor rang hebben. Alle werkzoekenden worden in ver band met het vorenstaande opgeroepen om zich tijdens de gewone kantooruren op het gemeentelijk steunbureau voor de arbeidsbemiddeling te doen inschrijven. Het daaraan verbonden agentschap kan voor de betrokkenen belangrijke diensten bewijzen, omdat het de werk gevers, die personeel noodig hebben en de werkzoekenden, die hiervoor in aanmerking komen, tot elkaar brengt. Van de ingeschrevenen worden uit voerige inlichtingen ingewonnen, terwijl de arbeidsvoorwaarden worden bespro ken met de werkgevers, die zich tot het agentschap wenden. Iedere werkzoekende diene in dit opzicht dus zijn eigen belang en stelle zich met het agentschap van de ar beidsbemiddeling in verbinding. VEREENIGINGSLEVEN. Wij zitten nog midden in den tijd van de zomersporten, en toch, over slechts enkele weken zal Koning Voetbal s Haan reeds weer koning kraaien. Wanneer wij hier het woord „zo mersporten" gebruiken, geldt dit eigen lijk niet voor onze plaats, waar zoo weinig of bijna geheel niet aan deze sport wordt gedaan. Zeker, wij hebben een paar gymnastiekvereenigingen, maar hoe? Te veel om te sterven en te weinig om te leven. Athletiek en gymnastiek, zoo nuttig voor de vor mende jeugd, wordt nauwelijks be oefend, omdat de jeugd blijkbaar alle inspanning te veel vindt. De ouders, zelf opgevoed in heel andere tijden, waarin het leven minder vergde, doen weinig in het belang van een goede lichaamsopvoeding voor hun kinderen en zij, die leiding kunnen geven en ook het nut van goede lichaamsont wikkeling wel kennen, grijpen niet in. Het gevolg is, dat de jeugd hier vrijwel aan zichzelf wordt overgelaten en in het algemeen elke aansporing mist voor een goed geleid vereenigingsleven. Is de zoon of dochter nog eens lid van een of andere vereeniging zonder dat men dit tegengaat, dan betoonen de ouders toch doorgaans weinig interesse daar, waar zij in het belang van hun kinderen niet zouden mogen ontbreken. En wanneer wij dan nog een stapje verder gaan wordt het nog moeilijker, wanneer wij zien, dat de jonge man, eenmaal getrouwd, heel weinig mede leven en belangstelling in de richting van zijn ontspanning heeft. Men ver denkt ons misschien, dat wij hier speciaal het oog zouden hebben op de voet balsport, doch neem zang, neem muziek, neem een geitenfokvereeniging of welke vereeniging dan ook, de vrouw blijft thuis, ook bij elk belangrijk gebeuren, uit gewoonte en sleur, mogelijk ook met opzet. Is het dan wonder, dan de belangstelling van den man op den duur voor zijn ontspanning, die hem lief was, verflauwt. Of dit van invloed is op zijn zin voor het leven, op zijn humeur, op zijn werkkracht, op zijn vitaliteit, moet ieder maar voor zichzelf trachten uit te maken. Wij bedoelen er enkel mee te zeggen, dat het sportleven in onze plaats in het bijzonder, doch het vereenigingsleven in het algemeen, zeer moeilijk is. Doch al heeft dit vereenigingsleven dan ook weinig medewerking, zij, die er daadwerkelijk aan deelnemen, gaan evenmin vrij uit. Wanneer zij, die van dit vereenigingsleven deel uitmaken, naar welke richting dan ook, zich nauw aan-een zouden sluiten, wanneer zij vaak niet zooveel laksheid aan den dag legden, wanneer zij wat voor dat vereenigingsleven over hadden, zich daarvoor wat moeite en opoffering zouden willen getroosten, was er heel wat meer van te maken. Doch er zijn in onzen tegenwoordigen tijd heel wat jonge menschen, die weinig flink zijn en die men slechts ziet wanneer zij eens lust hebben. Erger nog is het, wanneer er van die broekjes rondloo- pen, waarop de ouders weinig vat schijnen te hebben, die met grof geschut in woorden de aandacht op zich willen vestigen en die juist daardoor voor elke vereeniging onbruikbaar zijn. Het is werkelijk niet noodig, dat een vereeni ging bestaat uit een club van „Brave Hendrikken" en in de vlegeljaren zij een jongmensch veel vergeven, doch er zijn grenzen. Het is de taak van onze sportleiders en van de vereeni- gingsbesturen in het algemeen om hier „goede richting" te geven. Doch die taak is heel moeilijk, wanneer de medewerking van andere zijde zoo gering of vaak nihil is. ïtll'l'H"V.I'J I LIEI

Weekblad voor Rijssen | 1939 | | pagina 2