en Pannenuerkoop Deurwaarder Fikken te Bi* ■i grimt ieuui roode- en klanuie PANNEU DO lil M SPARJAR G. H, TER HARMSEL Azn. I AFBRAAK Reuzen Paardeuteescli J. HAZEMKL - Enten» Aduerieeren doet verkoopen. een hekkacheL Prijsnoteermg. advertentien. zelf verkiezen. Er zou nog heel wat meer aan te merken zijn, Ook waar gij, mijnheer de Jong, spreekt van „men deed het spontaan, men liet geloof en politiek er buiten." Een ding wil ik u nog wel zeg gen Als u op dezelfde royale wijze de steunbeweging had aangekon digd voor de te houden collecte, evenals u nu na de gehouden in zameling afscheid neemt, dan was er voor ongelukkig Rusland mins tens evenveel gegeven, maar het bedrag dat de rooden in rood Rus land hebben uittedeelen was wel licht kleiner geweest. Het gedeelte van uw „rekening en verantwoor ding" waar de inwoners belang oij hebben is samen te vatten in deze twee zinnen: „de rooden hebben uw geld ingezameld" en „de rooden zullen het gindsch uitdeelen". Af. Nu kunt ge volkomen gerust zijn. 't Komt in orde. Spontaan Ja velen zijn er m gevlogen. Evenwel had ik een en ander laten rusten, ware het niet, dat uw dankbetuiging inhield, een beleedi- ging voor sommigen. En enkelen uwer om onze aanvankelijk wei gerende houding met een soort antipathie jegens ons behept zijn. Doch genoeg. U schrijft ietsner verduidelijking van Edo Fifnmen. Toen ik dit las, dacht ik eerst: Zou mijnheer de jong nu werkelijk denken, dat ik niet op de lijst heb willen teekenen, omdat E. F. 20 riliioen arbeiders? vertegenwoor digt? Zou hij denken, dat daar z n be trouwbaarheid ot onbetrouwbaar heid in ligt om hongerende men- schen te voeden? Neen, mijnheer de TQ.ng, dit ligt niet in het groot r dfitE. F. vertegenwoordigt, maar wel, of hij de macht, die hij daardoor bezit, ook misbruikt en vooralof hij in staat is of i 11 s t a a t geweest i s die macht te gebrui ken tegen weerlooze hongerende vrouwen en kinderen. Daarom had het argument van het groot aantal voor mij dan ook o-een waarde. Benedictus de XV staat at-n het hoofd, niet van een 20 mülioen maar van een interna tionale van 325 millioen en er is geen hongerend volk, wat dooi tem niet gevoed en gesteund is, een krijgsgevangenen of gedepor ?erden, die door Hem niet zijn evrijd en aan hunne huisgezinnen terug geschonken geen dreigende oorlog, die hij niet trachtte te ver mijden door zijn vredelievend woord Geen onrecht waartegen Hij niet zim waardig protest liet klinken. Ja toen de verschikkelijkste aller oorlogen dreigde uit te breken, was er zelfs volgens protestantsche Pi e- dikanten, maar één op deze haat dragende en op weerwraak en macht beluste wereld, die door Zijn vredelievend woord de wreede menschenslachting trachtte te voor komen. En dit alles zonder er op te letten, of de regeeringsvorm m een land hem simpathiek was ot niet. En niettegenstaande dit alms zien velen in hem toch den anti christ. Nu kan het zijn, dat U die ver duidelijking niet zoo zeer gegeven hebt voor mij, dan wel voor een uwer collectanten die blijkbaar van E. F. heel weinig gehoord had. In dit geval heb ik er vrede mee. Ik zeide zooeven, dat ik voorloopig niet meer over de zaak zouschiij ven. Ik zal dan ook eindigen met een stuk Kamerverslag dat mijn heer de Jong en z'n vrienden zal doen zien, dat, toen ik bij het mo- tiveeren van mijn weigering den naam Edo Fimmen noemde, met zoo dwaas handelde als de Heeren wel meenden. Bij gelegenheid der interpellatie Wijnkoop over Steun aan honge rend Rusland sprak ook de heer Troelstra. En deze sprak met an dere woorden 't zelfde wat een der collectanten sprak, die mij de lijst aanbood. Zij was dus nog al zui ver in de leer. De groote leider zeide volgens het kort verslag „dat het Nederlandsche volk meer dan eenig ander verplicht is tot mede werking en dat dit niet beheerscht mag worden door voorkeur of te genzin tegen de regeering van een bepaald land. Niet de regeeringen moeten moeten geholpen worden, maar de volkeren". En wat voor antwoord kreeg Troelstra daarop Hetzelfde onge veer maar ook in andere bewoor dingen, dat ik gaf aan de collec- tante in kwestie. Het Kamerlid, dat Mr. Troelstia van antwoord diende, was het an tirevolutionaire lid Mr. Beumer. Deze verheugde zich er over, te hebben gehoord dat de hulpver leening aan Rusland met breeder blik moet worden bezien, zonder er op te letten, of de regeering in dat land sympathiek is en dat van de zijde, die deze uitdrukking be zigde, thans openlijk gezegd is, hoe zij over deze dingen denken. Dit is verheugend, omdat ten aanzien van een bepaald, land, dat in nood verkeerde van die zijde is gepio beerd, den nood in dat land nog vermeerderen. Men zei toen dat hoewel er een regeeringsvorm was, die aan die zijde niet sympa thiek was, moest helpen er is toen een boycot over dat land uitgespro ken door het I. V. V.l) en i n H 0 n gariië liet men den toe stand zooals deze was. Spr. verheugd er zich over, dat men van die zijde, die zich toen zoo misdroeg, nu zegt, dat men op den regeeringsvorm niet moet iet ten en ondanks deze moet steunen. Aldus den heer Beumer. Edo Fimmen en de zijnen hebben er niet tegen op gezien, om een jaar geleden den ontzettenden nood van Hongarije (ook veroorzaakt door het bolsjewisme) nog te ver ergeren, door tegen dit land een internationalen boycot toe te passen. Maar christelijke tekenaars op de roode lijsten, toen ging het tegen een christelijke regeering Is het U nu duidelijk en begrij pelijk, mijnheer de Joug en ande ren, waarom sommigen aarzelden terstond op de lijsten ven de heeren boycotters te teekenen en zij de kinderliefde niet aanstonds ver trouwden van hen, die voor slechts één jaar terug nog probeerden kinderen en vrouwen te laten uit hongeren. En voor dergelijke menschlieven- de wereldhervormers zouden wij ook nog onze pet moeten afnemen. Welk een onbeschrijfelijke naïvi teit! Wie er zijn pet ook voor af- neme, wij zeker nooit Daarvoor hebben wij grootscher en edeler figuren. Namens de R. K. Studie en Propagandaclub, H. F. TUSVELD, Voorzitter. 1) De collectante die mij bezocht kon dit niet gelooven, waarschijn lijk naar ze zijde, omdat haar hart daarvoor te goed was. 'k Wil dit gaarne aannemen, 't Goéde mensch wist blijkbaar nog nietdat de wereld zoo vol ïsvan wreede machtswellustelingen en machtmisbruikers. Gelukkig schon ken hem toen niet alle arbeiders vertrouwen en gehoorzaamheid. Ook hun hart was daarvoor te goed. TE RIJSSEN. zal op ZATERDAG 19 NOVEMBER a.s. des namiddags te 2,30 uur, bij het café van J. Janssen aan de oude vee markt te Rijssen, voor deGFLLU1K- SCHE L "THANDEL te Apeldoorn, public open PERCEELEN ro VI RUSSEN. De Heer G. J. Nolten, onderwij zer aan R. K. Jongensschool ulhier, is benoemd tot hoofd der school te Lettele, bij Deventer, en^ zal met 1 Januari 1922 als zoodanig m tunc tie treden. Donderdag 3 dezer hield de pluim- veevereeniging Rijssen en Omstre ken een ledenvergadering in het Gafé Gijsbers. Aan de orde waren vaststelling van het reglement, wat behalve een artikel, nog al vlug van stapel liep. Punt 2 was den aankoop van ge mengd kippenvoer, waarvan vel schillende monsters waren ingezon den en bezichtiging werden gesteld. De levering van 2000 K.G. werd op gedragen aan den heer J. Dommei- holt Elta, waarvan een prachtig monster aanwezig was tegen scherp concurreerenden prijs. De vereeniging neemt gestadig in ledental toe en is reeds tot luim 80 leden gestegen. Wij roepen eiken kippenhouder en liefhebber toe wordt lid onzer vereeniging, het kleine bedrag der contributie ont vangt-ge meer dan terug. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Vm. halt 10 uui en nam. 3 uur ds. Klomp. Geref. Kerk. Vm. half 10 en nm. halt 3 ds. Parlevliet van Enter. Zelfst. Gerei. Gem. 0. h. Kruis. Vm. half tien en nm.halfSds. Wijting. Dordtsch Ger. Gem. Vm. half tien en nm. half 3 ds. Hofman. Marktbericht van Maandag. Aangevoerd 947 stuks vee 300 Koeien 24 Stieren 2 Ossen 98 Kalveren 15 Schapen 6 Lammeren 3 Varkens 509 Biggen Men besteedde voor: Vette koeien f 1,60f 1,75 p. Kg. Neurende f 290—f 500 p. stuk Guste - 225 410 Stieren 455oo d Ossen - 300- 425 Pinken - 210— 400 Kalveren - 75200 Schapen - 204o Lammeren - 1525 Varkens - 70125 Biggen -1,00 -2,50 p. w. Handeliets vlugger. alsgeschaalde- en geploegde delen, kantrechte- en grenen delen, wagen- planken, regels, schrooten, latten enz. enz. alsmede 3000 van de beste soort NIEUWE koopt weet allerlei vellen en hui- den, tevens kippen, hanen en allerlei wild. Aan 't zelfde adres zijn da- dagelijk versche DARMEN te verkrijgen. Rijst p. pond 14 en 18 cent. prima grove 20, 25 en 30 cent. Gort prima 17 en 20 cent. Havermout p. pond 17 en 20 cent. Bruine boonen per pond 20 cent. Groene erwten, puik kokend, per pond 18 en 20 cent. Prima Capucijners per pond 20 en 30 ct. Stijfsel 22,5 ct. per pond. Witte boonen per pond 26 ct. Thee los per ons 15 cent. Koffie goed smakend per pond 60 cent. Lux voor de fijne wasch p, pakje 40 cent. Sneeuwwit zeeppoeder per pakje 15 cent. Sunlight per pak 58 cent. Zeep prima kwal. pér pond 15 cent. Sago per pak 30 cent. Aardappelmeel per pakje 11 cent. Maizena „Dureya p. pak 15 cent. Zelfrijzend Bakmeel per pak 40 cent. Verkade's Paneermeel p. pakje 27,5 ct. Cacao in alle soorten en prijzen. Sardienes, Zalm, Leverpastei, Appel- siroop alles prima kwaliteit. Beleefd aanbevelend, notaris te Rijssen, zal ZATERDAG 19 NOVEMBER, 's nam. 2 uur, bij de JUTEFABRIEK te Rijssen, publiek verkoopen brandhout, kisten en eiken vaten. Wederom ontvangen: 1ste soort 80 cent per pond. 2de 55 3de 40 4de 25 n Boterhamsworst Leverworst Gemarionneerde Haring Rolmops Alle soorten Likeuren Koekjes, Speculaas, Suikerwerken. Minzaam aanbevelend, Te koop Te bevragen bij K. v. d. VELDE En tos 67.

Weekblad voor Rijssen | 1921 | | pagina 2