1 m ilk S Een neg tam mei i v. Druk en Uitgave van G* ten Gate Hzn.f Maarstraat, Rijssen f Nummer 133 Zaterdag 7 Mei 11 w isA 1 'f i'Êk Èf' tmfësm,. mm Tv Ingezonden Strikken enz. te zenden aan de Redactie voor des Donderdagsmiddags 12 uur. Advertentiën enz. aan de Drukkerij te Rijssen voor des Vrijdags morgens W uut, groote advertentiën eerder. Prijzen: per vijf gev. ne regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Voor den handel speciaal tarief. ER GELEGENHEID DER van het Twentsch Kruisverbond op Zondag 8 Met 192 in het R. K. Verenigingsgebouw te Rijssen. Gij komt dan van des provincie's verste enden Tot leniging van 's nienschen diepste ellenden, In deze ouderwetsche stad inet zijn vele oude gebouwen Wilt gij thans de wapens schouwen. Langzaam maar zeker zet gij voort uw nuttig edel werk 'Lot heil van heel de maatschappij en kerk, De afdeel mg die ais gastvrouw u ontvangt s er één die durft en zich nimmer hangt. Dat wil zeggen Het meerendeel der leden Heeft reeds jaren dapper gestreden Deze afdeeling is nu ruim zes jaren oud, Helaas, nog liet zij velen koud. Maar hoe men haar ook herhaaldelijk griefde Zij draagt even als „het Twentsche" in zich de reinste liefde. Liefde is haar beginsel, ideaal en streven, En bracht reeds menig zwakke broeder op betere wegen. ja, Gij edele, stoere mannenvrij, Gij Maakt zoo menig kind en moeder vrij. Deze liepen en loopen steeds met leed in 't harte Omdat den alcohol hun zoo bitter smarts. Gii drankbestrijder? brengt geluk en wijheid aan En verzamelt „Vaders" onder de blauwe vaan, Vooral u wil ik komen huldigen Dat toch dit scort zich mag vermenigvuldigen. Ik bedoel het soort der „durvers" onder de broederen Want zij brengen vastheid en grootheid in de gemoederen, Zorgt op d'eerste plaats, dat ge d'andren als iedereen bemint Maar bovenal, zorg dat ge hen voor uw „penlijk strijden" wint. Openlijk strijden, niet in 't geheim en steeds'het masker voor Want dan gaat ras u-w fierheid en grootheid te loor. Laat toch nooit uw heilig drankbestrijders-beginsel Omstrengeld zijn door een of ander winsel, Laat uw strijd zijn openlijk, vrij en trank, Anders gaat gij aan een schandelijk euvel mank. Gij allen zegt immers te strijden voor 't arme drinkerskind Zie clan nooit of ge daardoor stoffelijk lijdt of wint. Voor ik deze regelen eindig Iets anders, 't is slechts weinig Den Heiligen dag des Heeren Mag men gerust door borrel en kroeg onteeren Maar in 't openbaar hier tegen getuigen, 'kweet het uit ervaring Ziet men aan voor 't beest uit d' openbaring. 't Mag niet", klinkt 't bevel Liever maar voor vrouw en kind een hel, O ijdel, valschelijk Christendom Bij zoo iets staat de Christen stom. 't Is 'k weet wel niet de schuld van magistraat Veeleer de opinie van een zekere straat, En deze opinie heeft d'overhand In 't plaatsje van drank, mest en zand. O kenden zij dat naamloos kinderleed En dat der moeders dat geen hunner weet of meet. En ook de zonde voortspruitend uit den drank Wij hoorden vast en zeker een andere en betere klank, Dan klonk hetOp voor God, kerk en kinderrij. Wij maken ook op den dag van den Grooten Kindervriend, die kinderen vrij. Want Hij die der weezen in tot Vader Mint ook des dronkaards kinderen al te gader. Indien dan die liefde u voortdrijft op dien koninklijken weg Vreest gij dan menschen of fïnanciëele schade, zeg? Neen nooit, is 't antwoord, kort en goed, Voortaan strijden wij met mannenmoed, En al zijn er dan ook nog enkele vreezers en lauwen In 't geheel heb ik een best vertrouwen. Ofschoon de Roomschen hier zijn ver in de minderheid Zijn zij den strijd begonnen met kloekmoedigheid Ja, zij plantten in dit stadje van jenever, citroen en bier Eenmaal zoo vrij en fier DE KRUISBANIER. STRIJDMAKKER. Hemelvaartsdag gaf R. V. haar jaar feest. Zooals we dat van R. V. ge woon zijn kwam de club weer met een welverzorgd rijk afwisselend program ma. Hoofdschotel was natuurlijk voetbal. Verschillende club3 uit omlig gende plaatsen kampten om de door de feestvierende beschikbaar gestelde prijzen. Deze werden gewonnen door Heracles 1ste prijs. Almelo 2de R. V. 3de R. V. II 4de CU, had R. V. een hoogeren prijs moeten én kunnen halen, beter sa menspel blijft nog steeds een eerste vereischte voor onze spelers. De match tusschen Heracles en Al melo (de finale) werd slecht gespeeld, een zeer futloos spel. Sommige Hera- cliden speelden o.i. niet fair. iemand een bloedneus bezorgen is een zeer klein kunstje. Goaltjes maken bij A. bleek een te groote kunst te zijn voor de Heracliden, een penalty daargela ten dan De nummers touwtrekken en hard- loopen hadden te weinig deelneming en waren daardoor onbeduidendver wondering verwekte en (o.i, met recht) dat R. V. geen enkelen hard- looper afvaardigde, ons dunkt dat er toch wel „renners" bij zijn. De nummers vrije- en ordeoefeningen werden door de Alrnelosche Gymna- stiekvereeniging vlot en mooi uitge voerd. 's Avonds werd een Soiree gegeven in 't Parkgebouw. Hier werden door de medewerkende Alrnelosche vereeni- ging stok- en brugoefening (benevens een ballet uitgevoerd door dames) te zien gegeven welke zeer in den smaak vielen. Er werd keurig gewerkt en het zal voor veel jonge Rijssenaren, spe ciaal R. V.-ers, een gewaarwording te weeg gebracht hebben dat zij toch nog veel missen en wel in de eerste plaats een flinke Gymnastiek of Athle- tiek-vereen. o.i. net iets voor R. V. om die eens vlug in elkaar te zetten flinke krachten schuilen er onder de R. V .ers genoeg. Tot slot kregen we de opvoering (door R. V.) van „Het Paardespel van Smeerkanis Co." Een bombaststukje, maar niettemin werd door verschillende medewerken den weer goed spel te zien gegeven. In de eerste plaats vermelden we den Heer Direkteur (,,'n Eum"), wat zwol z'n borst van trots toen zijn nieuw geëngageerden athleet aan 't werk was. De clowns gaven enkele staaltjes van goede acrobatiek. Ook de andere mede spelenden leverden goed spel, student Praalhans sloeg een heel goed figuur. O.i. werd er te rijkelijk gewerkt met figuranten te veel van dit soort deel nemers doet het spel verloren gaan. Déi finale een TE druk bal, waar van de leiding te veel ontglipte aan de feestvierende vereeniging en nage noeg geheel overging in vreemde han den, 1 zooiets maakt geen reclame voor, R. V. Over 't geheel is het voor R, V. een. reuzen succesdag geweest, den stroom van bezoekers op het feestter rein en de uitverkochte zalen (ook de koffiekamer van 't park was tjokvol) waiAn hiervoor 't beste bewijs. Wij wenschen de R.V.ers geluk met dit succes en maar dan ook het vol gend jaar kampioen RUSSEN. De Raad kwam Woensdagmiddag bijeen onder voorzitterschap van den Burgemeester. Alle leden waren aanwezig. Ingekomen o.ra. berichten van de Heeren Coenei en j. H. Koedijk dat zij hun benoeming tot iid der Commissie van toezicht op het lager Onderwijs aannemen, dankbetuiging van de Maria- vereeniging, het verzoek W. Bouwhuis, molenaar, om 5 boomen te rooien werd toegestaan, ook op het adres van de laatste bewoners van Elta wordt goed gunstig beschikt. Punt 2, vaststelling broodverordening, wordt door den voorsteller, den heer H. H. Kortebos, teruggenomen, aan gezien hij zich het vaderschap van dit mismaakt kind schaamt. De geheele raad legt zich hierbij neer. Punt 3. Besloten werd de periodieke verhooging voor al de ambtenaren te doen ingaan vanaf 1 Juni 1917. Aangenomen werd om de gemeente arbeiders 3de klas te verhoogen van van f 14 tot f 17. Vervolgens werd besloten tot het bouwen van 72 woningen aan te be steden in vijf gedeelten en in massa. Eveneens tot het afschilderen van de woningen op „Elta". Tevens wordt besloten tot 1 Mei 1922 de oude re geling voor de inning van den H. O. te behouden. Hierna geheime zitting om de recla mes H. O. te behandelen. VERGADERING van de afd. Rijssen der S.D.A.P. met Ds. HORREUS DL HAAS uit Zwolle als spreker. Nadat de voorzitter, de heer Pluimers de yergadering had ge opend, begon de spreker met bij ons in herrinnering te brengen de bekende plaat van Walter Crane, „de Triumf van den Arbeid Hier op zien we voorgesteld groepen mannen, vrouwen en kinderen, volgende uitgeplooide vlaggen en banieren, onder verschillende leu- o.a. Gelijkheid, Vrijheid en zen Broederschap, het land voor het Volk en Internationale solidairiteit. V,., \V ö-ï

Weekblad voor Rijssen | 1921 | | pagina 1