Wandelen langs tijdpad II Napoleon en Nightingale in Holten Gratis optreden Wiejes Cabaret Holtens Nieuwsblad 11 Opgave sponsorloop Tjernobylkinderen Neem dobbelstenen mee of ga met een stopwatch aan de slag In de marge Afsluiting Larenseweg Opening laarpaal 1 onthuld door jan Terlouw en keizer Augustus Dinsdag 20 oktober 2009 HOLTEN - Werd afgelopen vrij dag door keizer Augustus en oud-fractievoorzitter van 'de club van 66', Jan Terlouw, jaar- paal 1 onthuld op 't Schild in Rijssen, een dag erna werd het Wereldtijdpad al voor het eerst driftig gebruikt voor een Wan delevenement in Holten, Dit werd georganiseerd door de Ro tary van Rijssen. Floor Looy uit Almelo is de be denker van het pad van zo'n 50 kilometer lang door de gemeen te Rijssen-Holten. Zo'n tweeduizend palen vertel len de geschiedenis van jaar 1 tot nu. Met wereldnieuws uit die jaren, maar ook belangrijke punten uit de regio. Het is volgens Looy zeker niet de bedoeling om bij een wande ling elke paal te bestuderen. "Zappend langs het Wereldtijd pad" is het sleutelwoord. Men kan namelijk kiezen uit speciale themawandelingen, die te downloaden zijn vanaf de web site: www.wereldtijdpad.nl. Hiermee is het de bedoeling om alleen die palen te bekijken met informatie over dat thema. Er staan ook vragen in. De wande laar kan de antwoorden hierop vinden op de jaarpalen. Hier door wordt het een interactieve, leuke en leergierige wandeling die zal smaken naar meer. Maar er is ook de Stopwatch- wandeling. Neem een stop watch mee en spreek af om de hoeveel tijd je een paal gaat be kijken. Of de Dobbelsteenwandeling: neem dobbelstenen mee en het aantal gegooide ogen geeft aan hoeveel palen je verder gaat. "Ongelofelijk, wat een project!", zegt Jan Terlouw met veel be wondering. "Ik dacht eerst dat er 50 palen zouden staan, maar het zijn er 2009. Wat een werk. Een be hoorlijke lichamelijke oefening om al die palen neer te zetten. En een geestelijke oefening om alle historische feiten op te zoe ken." Hij is ervan overtuigt dat velen het Wereldtijdpad in de toe komst gaan gebruiken. "Om de kuiten mee te trainen en de her senen te vullen. Ze zullen er veel plezier aan beleven." Floor: "Er komen speciale ar rangementen, onderwijsprojec ten, evenementen, themawan delingen en gps-routes." RIJSSEN - Met het onthullen van jaarpaal 1 door Jan Terlouw en keizer Augustus, werd het Wereldtijdpad officieel geopend. Vanaf nu kan er echt worden gewandeld door de tijd. Niet van paal naar paal, maar zappend door de tijd door gebruik te maken van the ma's. Deze zijn te downloaden via www.wereldtijdpad.nl FOTO: HARRY BROEZE tijd, die nog mee willen doen maar geen inschrijfformulier (meer) hebben kunnen deze downloaden van www.tsjemo- bylholten.nl en sponsors wer ven. Het formulier kan worden ingeleverd bij Karin Stam, Erve Lukensveld 32. HOLTEN - Voor de op woens dagmiddag 28 oktober te hou den sponsorloop voor de Wit- Russische kinderen, hebben zich al heel veel kinderen aan gemeld, meldt Stichting Hulp aan Tsjemobylkinderen Holten. Kinderen in de basisschoolleef- HOLTEN - Prachtig herfstweer was het afgelopen zaterdg. En dan is er weinig mooier dan te wandelen in één van de mooi ste gebieden van ons land: rond de Holterberg op de grens van Twente en Salland, waar de herfst al enigszins zichtbaar was in het voorzichtig kleuren van het gebladerte en de groepjes prachtige paddestoelen. Hier had Rotary Rijssen en om streken zaterdag een wandele venement georganiseerd langs het pas geopende Wereldtijd pad. De club hoopte daarmee geld bij elkaar te brengen voor de stichting HoPe, voor onder wijs aan Indianen in de berg dorpen van Peru. Een half uur voor de start meld den zich de eerste wandelaars al voor de lange afstand, de 25 ki lometer, bij café-restaurant Vosman aan de Oranjestraat in HOLTEN - Wegens werkzaam heden, is de Larenseweg, tussen Provinciale weg N332 en Aal- tinksweg tot en met 31 oktober 2009 afgesloten voor het ver keer. Er wordt een nieuwe rotonde neergelegd. Een wegafsluiting kan langer duren als de werkzaamheden dat noodzakelijk maken. Tijdens het wandelevenement van de Rotary, kon men zomaar Napoleon tegenkomen. foto: harry broeze Holten. Aan het begin van de middag startte de 10 kilometer. De wandelaars ontmoetten tij dens de wandeling diverse his torische figuren. Zo stond daar een heldhaftige Napoleon Bo naparte, die de geïnteresseerde wandelaars anekdotes over zijn veelbewogen leven vertelde. Verderop was een lazaret inge richt, waar een zwaargewonde soldaat verzorgd werd door een kordate Florence Nightingale, die haar rol eveneens goed in gestudeerd had. "U staat van avond op de website", vertelde een enthousiaste wandelaar, het fototoestel in de hand. Het gezicht van Florence werd één groot vraagteken: van een 'web site' had ze nog nooit ge hoord... Desalniettemin is ze daarop te zien: www.niezoz- nel.nl En uiteraard was daar dan nog de dorpsomroeper, die van zich deed horen. Aan het eindpunt, eveneens bij Vosman, werden de deelnemers onthaald door een dweilorkest, en konden ze een kijkje nemen bij het aloude ambacht van het vervaardigen van midwinterhoorns. OKKENBROEK- Het Wiejes Ca baret treedt vrijdag 23 oktober om 20.00 uur op in dorpshuis Ons Centrum in Okkenbroek. De entree is gratis en men krijgt zelfs nog een kop koffie er bij. Anton kleine Schaars en Gerrit Hulleman vormen al dertig jaar het Wiejes Cabaret. Ze begonnen zomaar voor de gein op straat met wat liedjes en teksten er tussendoor. Het direct contact maken met het publiek was en is voor hen van groot belang, inspelen op dat wat de mensen bezighoudt. Hun liedjes gaan over alledaag se zaken maar dan op een bij zondere manier vertolkt en zo als het hele leven in elkaar steekt wordt ook hun program ma gebracht: hier een lach; daar een traan. Het publiek wordt bewust ge maakt van de betrekkelijkheid van het leven. Dialect is de voertaal, dat is een vanzelfsprekendheid voor de cabaretiers. Met, zoals zij het zelf noemen, een handvol optredens in Wijhe en de regio, luisteren zij ver schillende activiteiten op en af hankelijk van de grootte van een evenement vindt een optre den soms ook in een wat grote re samenstelling plaats. Op het moment van schrijven is de kogel zojuist door de kerk geschoten. Na driemaal uitstel is er dan toch afstel gekomen voor Dirk zijn imperium. Dirk. Krantenkoppen ter grootte van chocoladeletters schreeuwden zijn naam de afgelopen weken en zullen dat ook nog wel een tijdje doen. Prachtige naam Dirk. Jammer dat Scheringa erachteraan komt. Hij had het gewoon bij Dirk moeten houden. Niks DSB, maar gewoon DB. Dirk's Bank. Dirk van den Broek gaf hem toch al het goede voorbeeld. Maar de West-Fries wilde met naam en toenaam gelieerd worden aan zijn rijzende bank. Diezelfde bank die de afgelopen weken tanende was en maandagmorgen om negen uur zijn Waterloo vond. De man van de geitenwollen sokken deed nog een wan hoopspoging bij die andere oer-Hollander, Wouter Bos. Klinkt toch ook als een naam van een kabouter in een strip. Voor Dirk is het stripverhaal over, want Woutertje gaf geen krimp. In zijn teloorgang neemt de oud-agent zijn personeel, maar ook zijn topsporters mee. En daar komt het Holtense rand je toch ineens naar voren. Want wie zag ik op het sportjournaal ineens met muts op voor de camera verklaren dat ze zich vooral op schaatsen gingen focussen, ondanks alle malaise. MarkTuitert. Oud-klas- en teamgenoot en broer van goede vriend Bas. Mark schaatst ondanks de ellende gewoon door en vertelt lachend aan de reporter dat hij ook nog wel geld op een an dere rekening heeft staan, dus vrouw Ellen kan nog steeds Mark nog steeds een draadjesvlees met sperzieboontjes voorschotelen. Slimme jongen die Mark, was ie op school al. Naast slim was ie ook een verdienstelijk voetbal ler die er in 1992 bij was, toen op eigen veld de titel werd gewonnen met Dl tegen Blauw Wit Dl. Toch het eerste grote succes voor de schaatser die zich later nog velen malen kon laten fêteren met een overwinning. Niet lang na die titel vertelde, de toen al fanatiek schaatsende, Mark dat hij ging stoppen met voetballen om zich volledig te focussen op het schaatsen. Toen al die focus. Wij als kleine roodzwarten lachen natuurlijk. Wie stopt er nu met voetballen? Schaatsen? Dat was toch helemaal niets. Kon je geen droog brood mee verdienen. Het was in de tijd dat Ben van den Burg nog voor een maandelijks schijntje van Bondssponsor Aegon heroïsche duels uitvocht met de Zweed Tommy Gustafsson en Bart Veldkamp misschien wel een heuse bijkeuken kon laten bouwen door zijn net veroverde goud op de tien kilometer in Albertville te gaan verzilveren. Nee dat schaatsen was toch vooral hobby voor spruitjeskwekers en Haagse studenten met gezegende bovenbenen. Wij voetballers hadden een glanzende carrière in Milaan of Barcelona in het vooruitzicht. Het was in de tijd dat de drie van Milaan alles wonnen wat er te winnen viel en de nog slanke Ronald Koeman man van de wereld werd met zijn knal in de Europacup 1 finale op Wembley. Het was ook in de tijd dat je voor het eerst geselecteerd werd voor de Twentse selec tie, waarvan ik dan dacht dat het meteen FC Twente was. Het verhaal is in middels bekend. Mark werd Wereldkampioen bij de junioren, Europees Kampioen bij de echte mannen, stond nog vele malen op het ereschavot en is hard op weg om zich over zijn financiën niet zo heel veel zorgen meer te hoeven maken. Mits hij niet te veel bij Dirk op de rekening heeft staan na tuurlijk. Van die voetballertjes uit 1992 spelen er nog een stuk of drie. Ver der dan een kampioenschap met het eerste en de bijbehorende medaille zijn ze niet gekomen en laat ik het over financiën maar niet hebben, want er wordt gewoon contributie betaald. Dan heeft die Mark het toch niet zo gek gedaan. Aan de andere kant. Hij is getrouwd en woont in Friesland, dus be nijden doe ik hem ook weer niet. Ik gun hem wel alle succes van de wereld, maar daar is ook een stuk eigenbelang bij. Want ik kan me nog goed herin neren dat hij ongeveer tien jaar geleden al eens de maandagavond tijdens carnaval wist te redden. De Rosenmontag was al een beetje aan het inkak- ken toen we ineens een huldiging voor Mark voor de beschonken kiezen kregen. Groot feest. Een paar jaar later werd ie, na een paar schuivers er voor, dan uiteindelijk ook Europees Kampioen. Dus half februari zit ik met de vingers gekruist voor de tv, want dan moet onze Mark maar eens wat ere metaal binnenslepen. Dus de komende maanden niet aan Dirk denken Mark. Focussen, alleen maar focussen. Laurens Jan Stam, schtammie@hotmaiLcom

Holtens Nieuwsblad | 2009 | | pagina 11