'Dan weet ik waar ze uithangen' 'Ze helpen goed, zijn beleefd en discreet' Zonder reclame is leuker Het kan echt nog wel beter Mobieltje goed voor opvoeding Camera op één Financieel onbenul Dinsdag 22 september 2009 ig Uitzendbureaus Nog altijd dalen de omzetten in de uitzendbranche en zijn er nog geen tekenen van econo misch herstel. Ook de omzet liep in vergelijking met het eer ste kwartaal terug met als gevolg geen of een negatief netto resul taat. Prosecco populair Nederlanders zijn dol op pro secco; in de eerste helft van 2009 gingen 2,5 miljoen flessen over de toonbank. De omzet van de Italiaanse mousserende wijn is daarmee met tachtig procent toegenomen tot 11,6 miljoen euro. BOB wint terrein In 2008 is het aantal bestuur ders met alcohol op verder afge nomen. Een hoger percentage (93,2 procent) dan voorheen zat nuchter achter het stuur en blies minder dan 0,2 promille. In 2000 lag dat nog op 90,2 pro cent. Meer doen tegen agressie De woningcorporaties moeten meer doen om hun personeel te beschermen tegen agressie en geweld, vindt de Arbeidsinspec tie. De corporaties hebben nog te weinig maatregelen geno men om agressie en geweld te voorkomen. Huismerken in trek De huismerken van de super markten groeien in populariteit. Bijna twee van de drie Neder landse consumenten vindt dat ze in kwaliteit niet onderdoen voor A-merken. Voor de helft van de consumenten is een goed huismerk bovendien een reden om een bepaalde super markt te bezoeken. Voor drie kwart van de respondenten is de prijs de belangrijkste reden om huismerken te kopen. Werken+ In veel gezinnen is de mobie le telefoon, een vooral de kos ten daarvan, wel eens onder werp van discussie. Wel draagt deze discussie bij aan de opvoeding van het kind: 39 procent stelt dat een mo biele telefoon bijdraagt aan de financiële verantwoorde lijkheid van het kind. In de bus, in het winkelcen trum, op straat en het schoolplein, je ziet ze over al: kinderen met een mo bieltje. neer kinderen nog jong zijn. Goed, dat is dan geregeld. Maar hoe zit het met de kosten. Be kend is dat jongeren juist door hun belgedrag in de financiële problemen kunnen komen. Driekwart van de kinderen krijgt niet alleen een mobile te lefoon, maar ook nog eens een beltegoed. De hoogte van dit 'belgeld' is gemiddeld 13 euro per maand per kind. Ouders denken bovendien dat bijna een kwart van het zakgeld op gaat aan de mobiele telefoon Overigens bellen jonge kinde ren vooral met hun moeder. Ook andersom bellen de ouders veel met de kinderen. Redenen om te bellen is om te checken waar iemand is en hoe laat hij of zij thuis moet zijn. Nederlanders zijn over het algemeen blij met de publieke zenders, zo blijkt uit een onderzoek van Flycatcher Internet Research. Maar dan wel reclamevrij; tweederde van de kijkers zouden het goed idee vinden als de publieke zenders reclamevrij worden. Vooral oudere hoogopgeleiden zien de zenders graag zonder 'sto rende en irritante' reclame. De helft van de Nederlanders zou dan meer kijken en een op tien wil er zelfs wel extra voor betalen: ge middeld 6,40 euro per maand, de ouderen zelfs 7,75 euro. Voorrang voor reizigerstreinen ten opzichte van goederentreinen in de spits en uiterlijk in 2012 meer ruimte voor stille treinen. Geen grote schokken in de tarieven voor het gebruik van het spoor en een sterkere positie voor regionale vervoerders op stations. Dat wil het kabinet aanpassen in de spoorwet. Volgens het kabinet is een ingrijpende wijziging van de spoorwet- geving niet nodig. Wel moet de relatie van de NS en ProRail verbe teren, zodat de positie van de reizigers en vervoerders op het drukst bereden spoor van Europa wordt versterkt. Er werd door de grote vraag naar agrarische producten goed verdiend door de boeren en tuinders, dus kwamen er meer of werd er flink uitgebreid. Toen kwam de crisis en duikelde de vraag omlaag en daarmee ook de prijzen en inkomsten. Het jaar 2008 werd voor de sec tor een jaar met twee gezichten: Het begon goed, met hoge prij zen, maar in de loop van het jaar zette echter een prijsdaling in onder invloed van een grote re productie en afnemende ex porten. In combinatie met sterke geste gen kosten, onder andere als ge volg van de hoge olieprijs, leid de dat tot een inkomensdaling van ruim een derde van de agra risch zelfstandigen en hun ge zinnen. De hardste klappen kreeg de glastuinbouw, met als gevolg dat velen hun bedrijf beëindigde of zelfs failliet gin gen. Het aantal bedrijven in de agra rische sector nam in 2008 ver der af tot 75 duizend; met name in de glastuinbouw was sprake van een snelle vermindering. De daling van het aantal land en tuinbouwbedrijven in Ne derland is een proces dat al de cennialang onafgebroken plaatsvindt. De bedrijven wor den gemiddeld genomen steeds groter. Sommige blijven klein, maar dan is er altijd een andere bron van inkomsten, zoals een baan buitenshuis. Voor een 12-jarige behoort het telefoontje tot de 'standaarduit rusting'. Bijna een op de vier kinderen krijgt het eerste mo bieltje al tussen 6 en 8 jaar. Dat blijkt uit onderzoek van T-Mo- bile onder ruim duizend Neder landse ouders van kinderen on der de 18 jaar over het gebruik van het mobieltje in het gezin. In de meeste gevallen zijn het de kinderen die zeuren dat ze niet meer zonder kunnen. Ver volgens gaan de ouders mee in die kinderwens met de gedach te dat het wel zo veilig is als je je kind in geval van nood kunt bel len. Het is bovendien een leuk verjaardagscadeautje. Jonge kinderen stellen nog geen eisen, dus krijgen ze vaak het oude toestel van een van de ouders. De voorkeur gaat uit naar een prepaid oplossing, zeker wan- Zij moet nog een paar jaar wachten. Het lukt niet meer om alles in huis zelf te doen. Dan is thuis zorg de uitkomst. Je krijgt dan wel een wildvreemde over de vloer die zich gaat bemoeien met jouw huishouden en ver zorging. Uit onderzoek blijkt dat gelukkig geen probleem: men sen die thuiszorg krijgen, zijn tevreden over de huishoudelij ke hulp. De meeste hulpen ma ken goed schoon, zijn hulpvaar dig en beleefd. Cliënten geven de huishoudelij ke hulp die zij krijgen gemid deld een 8,3. Het meest tevre den zijn ze over de beleefdheid van de hulp, dat deze zich niet ongevraagd bemoeit met privéaangelegenheden en hulp vaardig is door bijvoorbeeld iets extra's te doen. De thuiszorgorganisatie komt er echter niet altijd goed uit. Een op de tien cliënten zou de thuis zorgorganisatie waarschijnlijk of beslist niet aanbevelen bij vrienden of familie. Nu de vakanties weer voorbij zijn, maken de verzekeraars de balans op. Stond lang de zonne bril op de eerste plaats van meest geclaimde vakantiever- lies, volgens de Europeesche Verzekeringen is dat nu met 17 procent van de claims de digita le camera. In de top tien staan ook de koffers, tassen, kleding, porte monnees en paspoorten. On deraan staan ook nog de iPod en MP3-speler. Op een tiende positie in de top tien staat de fiets. Dat is bijzon der, want zes op de tien Neder landers gaan met de auto op va kantie, maar tegenwoordig gaan vaak ook de fietsen mee. Het aantal gestolen laptops is ten opzichte van vorig jaar flink afgenomen. Veel Nederlanders blijken fi nanciële onbenullen. Hoewel zes op de tien consumenten zeggen voldoende kennis te hebben van hun belangrijke fi nanciële producten, blijkt dat in werkelijkheid zwaar tegen te vallen. 'CentiQ, Wijzer in geldzaken' heeft de financiële kennis van de Nederlanders eens onder de loep gelegd en dan blijkt dat de meesten geen flauw idee heb ben welk percentage aan rente ze betalen bij rood staan op hun betaalrekening. Ook weet meer dan de helft niet hoe hoog de rente is bij een persoonlijke le ning. En maar een klein gedeelte kijkt bijvoorbeeld naar hun uitgaven, om zo de (maan delijkse) lasten terug te bren gen.

Holtens Nieuwsblad | 2009 | | pagina 19