Dankzij vrijwilligers Aa^}}^ korhanen blijft genieten van dagje uit Holtens Nieuwsblad 17 3 gelijk op Holterberg touwtrèkkers Geschiedenis brandweer Okia Rondleiding diorama Harmonicadag De Pothaar Collecte Epilepsiefonds Wijkavond buitengebied Feest Touwtrekken en broekhangen in Beuseberg HOLTEN - De brand weer van Holten viert het 158-jarig bestaan op 5 juni in het Volkspark van Rijssen. Maar hoe is de brandweer ooit in Holten ontstaan? Dinsdag 26 mei 2009 VERVOLG VOORPAGINA Felle brand verwoestte 180 jaar geleden centrum van Holten HOLTEN - In het klassement kwam de OKlA-ploeg daardoor dichter bij lijstaanvoerder Vios- Bisons terecht. Vios-Bisons nam door de dagwinst in Bor- culo de koppositie van OKIA over. Door de goede resultaten van de 680-ploeg van OKIA in Wamsveld is het verschil tussen de nummer 1 en 2 (OKIA) nu nog maar drie punten. Eibergen bezet de derde plaats, terwijl Heure de vierde stek inneemt. Het A-jeugdteam van OKIA be reikte in Wamsveld een goede derde plaats. In het klassement neemt het eerste jeugdteam de tweede plek in. Het tweede jeugdteam dat met zeven 'lich te' jongens deelnam, wist zich opnieuw naar een mooie vijfde plaats te trekken. "Voor deze overwegend nieuwe ploeg een prima prestatie", aldus Marti Jansen van OKIA. De 680-B-ploeg - die steeds maar rond de 640 kilo weegt - wist in Wamsveld niet verder te komen dan een vierde plaats. Jansen: "De bovenste drie lijken duidelijk te sterk voor dit team." De dames van OKIA trokken in Warnsveld met drie gastspeel- sters vanwege blessures en ziek te van één van de speelsters. Ze waren tot twee keer toe dicht bij een overwinning, maar moes ten uiteindelijk toch zonder punten naar huis. De volgende competitieronde is op zondag 6 juni in Erichem. HOLTEN - Kinderen kunnen tij dens de Pinksterdagen in Na- tuurdiorama Holterberg plak ken, schilderen en knippen met materialen uit het bos om hun eigen kunstwerk te maken. Om 11:00 en 13:00 uur zijn er speciale kinderrondleidingen. Buiten, in het bos van Daantje Das, zijn op een zo natuurlijk mogelijke manier, verschillende speeltoestellen aangebracht. HOLTEN - Ruim 111 Holtena ren genoten woensdag 6 mei van een heerlijk dagje varen vanuit Lemmer. Sponsoring is voor het Rode KTuis onmisbaar. De dank van het Rode Kruis Holten gaat uit naar Taxi Aanstoot voor het gra tis aanbieden van een rolstoel taxi en Oad busbedrijf die één bus gratis inzet. Maar alleen met bussen en taxi's red je het niet. Vrijwilligers zijn broodno dig. Dankzij zeven vrijwilligers van de EHBO, de inzet van dok ter Zweers (huisarts in Holten) en de dames van de Welfare. Deze bedrijven en personen maken het mogelijk dat het Ro de Kruis Holten nog steeds dit dagje uit aan de Holtense inwo ners kan aanbieden. De gasten betalen een klein bedrag voor de hele dag en het .Rode Kruis draagt de verdere kosten. Naast de vrijwilligers van de EHBO zorgt ook de scheepsbe- Het is 16 juli 180 jaar geleden dat het centrum van Holten door een felle brand werd ge troffen. De vlam sloeg in de pan tijdens het pannenkoeken bak ken, waarna de kerk, de toren, het schoolgebouw, 52 huizen en 17 schuren in brand vlogen. Maar Holten werd in de ge schiedenis niet alleen geteisterd door vuur, ook het water heeft huisgehouden. Zo was er in 1926 een watersnoodramp, waarbij boswachters en de brandweer op vlotten de boe ren in het ondergelopen gebied uit hun huizen moesten red den. Het is dit jaar feest voor de brandweer in Rijssen want deze bestaat 150 jaar. De brandweer in Holten zelfs 158 jaar, maar dat feest verzandde in die tijd door de gemeentelijke herinde ling. Daarom wordt 5 juni het jubileumfeest gezamenlijk ge vierd in het Volkspark van Rijs sen. Door alle eeuwen heen is de vrees voor brand de bevol king eigen. Ook nu heeft men nog wel angst voor vuur, maar men staat er niet meer zo mach teloos tegenover. De meeste huizen waren vroeger gemaakt van hout, waarbij wanden be stonden uit gevlochten twijgen met leem bestreken. Het dak HOLTEN - Het aantal getelde korhanen op de Holterberg is twaalf. Net zoveel als vorig jaar. Zo'n dertig jaar geleden kwa men op honderd plaatsen in Nederland nog korhoenders voor. Maar de laatste tien jaar is de heide van de Holterberg de enige plek in Nederland waar een kleine populatie korhoen ders te zien is. Elk jaar worden tellingen verricht om populatie verloop te volgen. De terreinbeheerders doen er alles aan om de korhoen voor Nederland te behouden. Op veel plaatsen voeren ze klein schalige maatregelen uit en ook wordt bos omgevormd naar open heide. De resultaten van dit werk zijn goed te merken. Er is een gevarieerde heide aanwe zig, dat is geschikt leefgebied voor veel zeldzame soorten. Zo zijn de roodborsttapuit en de nachtzwaluw in aantal verdub beld; ook de veldleeuwerik hoor je overal. Maar de populatie korhoen is en blijft klein en daardoor kwetsbaar. Op zich is was gedekt met riet en stro. Ook had men niet de beschikking over brandblusmiddelen, zodat men meestal machteloos moest toekijken hoe het alles verslin dende vuur alles veranderde in een rokende puinhoop. Blussen gebeurde met een handenke ten: een lange rij mensen die steeds emmers water aan elkaar doorgaven. Op een van de klok ken in de toren van de Dorps kerk staat geschreven: Een vuurgloed brak voor elf jaren; op dezen dag mijn klanken af; de dichtheid van 1-2 hanen/ 100 ha ten opzichte van gebie den in het buitenland niet laag maar er is geen uitwisseling met andere populaties in de buurt mogelijk, want die zijn er niet. Daardoor is zo'n kleine popula tie uiterst kwetsbaar en het risi co van verdwijnen uit Neder land steeds aanwezig. Elk jaar worden eind april en de eerste week van mei het aantal baltsende mannetjes geteld. Dat wordt nu al 35 jaar lang met hulp van veel vrijwilligers ge daan. Om kansen op overleving van de hoenders maar vooral de jonge kuikens zo groot mogelijk te maken, worden vos en kraai bestreden. Zonder deze extra bescherming redt de soort het vermoedelijk niet. Het maakt deel uit van een strategie om het korhoen als soort voor Neder land te behouden. De extra aan pak is in elk geval nodig als overbrugging naar 2015 tot de EHS (nieuwe natuur en de sa menhang tussen bestaande na tuurgebieden) gereed is. en dreigde alom met doodsge varen; doch God was het, die redding gaf; daar 'k nu mijn taak weer hooren laat; tot nut van kerk en burgerstaat. Holten, den 16 junij 1840. Concordia me fecit. Holten werd min of meer in zijn oude stijl herbouwd. Met de aanschaf van blusmiddelen ging het niet zo heel vlot. Het ontbrak in Holten aan water en geld. WORDT VERVOLGD LOO - Bij museum De Pothaar in Loo-Bathmen wordt Tweede Pinksterdag een harmonicadag gehouden. Onder het genot van een kop koffie een drankje en een lekke re snack kunnen bezoekers maandag 1 juni van 11.00 tot 17.00 uur genieten van diverse optredens van accordeonisten en harmonicaspelers. Op het podium nemen verschil lende spelers(groepen) plaats en de dag wordt besloten met een feestelijke finale, waarbij al le spelers gezamenlijk optre den. Bezoekers van de muzikale Pinksterdag betalen 2 euro per persoon en kunnen daarvoor ook meteen een kijkje nemen in de museumboerderij. Mocht het zonnig zijn: in de zon luisteren naar de optredens kan natuurlijk, maar er zijn ook be schutte zitplaatsen op het erf. Wie interesse heeft om mee te spelen op het podium kan zich opgeven bij Jan Elmerink van De Pothaar, telefoon (0573) 221288. Meer weten over De Pothaar? Kijk op www.depot- haar.nl. HOLTEN - Het Nationaal Epi lepsie Fonds houdt van maan dag 25 tot en met zaterdag 30 mei een huis-aan-huiscollecte. De opbrengst is voor weten schappelijk onderzoek, voor lichtingsactiviteiten, het organi seren van begeleide vakanties voor mensen met epilepsie en individuele hulp. HOLTEN - De gemeente houdt dinsdagavond 26 mei een wijk avond voor de inwoners van de wijk Holten Buitengebied. De wijkavond vindt plaats in het Bonte Paard aan de Deventer- weg 87 in Dijkerhoek. De avond begint om 19.30 uur. Inwoners van deze wijk hebben inmiddels een uitnodiging ont vangen. Heeft men abusievelijk geen uitnodiging ontvangen en wil men wel komen op deze wijkavond? Dan kan men bellen met Com municatie, Susanne Plomp, (0548) 854 466 of een mail stu ren naar communicatie@rijs- sen-holten.nl. manning van Rederij Van Dijk zorg en aandacht. Dat maakt uit Sneek ervoor dat de gasten het nog eenvoudiger om te ge- omringd worden met de nodige nieten van het dagje uit. BEUSEBERG - Voordat het zaterdagavondprogramma in de Beusebergse feesttent begon, konden teams hun krachten met elkaar meten. Maar liefst achttien teams schreven zich in. Er werd gestreden in de categorieën jeugd, dames en heren. Naast touwtrekken, moesten de teams ook laten zien hoe lang ze aan een spijkerbroek konden hangen. Team Brèkiezer bleek dat bij de jongeren te zijn. Zij hielden het maar liefst 1 minuut 20 vol. De Hangende treksters wisten bij de dames te winnen. En 1BK 1 nam de prijs bij de heren mee naar huis. foto: freddie pmlman Maar liefst 111 Holtenaren genoten van de bootreis van Rode Kruis Holten.

Holtens Nieuwsblad | 2009 | | pagina 17