Holterbroek de mooiste Holtens Nieuwsblad 3 Met 'reisleidster' rond de boake Bromfietser gewond na aanrijding Aansluiten op glasvezel kan beginnen Column Maten boakes Grootste boake HOLTEN - De boake van Splo heeft de paas vuurwedstrijd gewon nen. Dinsdag 14 april 2009 Expositie werken van ZoZijn, Boschkamp, vrijdag 13 maart 2009 - donderdag 14 mei 2009 Arjan Hakkert en Gerrit Markvoort meten de boake van Holterbroek op. HOLTEN - Een 16-jarig meisje uit Markelo raakte woensdag 8 april gewond toen zij werd aan gereden door een automobilis te. De politie kreeg om 8.00 uur melding van een aanrijding op de kruising Markeloseweg/ Langstraat in Holten. Een 36-jarige automobiliste uit Holten wilde de kruising over steken, richting Rijssen. Daarbij zag de automobiliste een, van rechtskomende, 16-jarige bromfietsster uit Markelo over het hoofd. Een aanrijding kon niet meer voorkomen worden. Het meisje werd met onbekend letsel door een ambulance naar het ziekenhuis overgebracht. VERVOLG VOORPAGINA HOLTEN - Een andere moge lijkheid is om tv-programma's op elk moment van de dag terug te kunnen kijken. Hiervoor zit een menu op de tv waarmee je via de afstandsbediening kunt klikken. Alle programma's wor den dus automatisch bewaard. Een dvd-recorder is niet meer nodig. Verder heeft glasvezel een supersnelle verbinding met Internet en kan de telefoon erop worden aangesloten. Omdat Herman en Margo als eersten werden aangesloten op het snelle netwerk, kregen ze een laptop en een bos bloemen cadeau. Biej Goldenbelt mos de kouw kalvem Het vuurjoar kump ro- azend snel uut de knöppe. Ie zeet het nieje jonge greun. Vèugeltjes vleegt an en of, um het nös mar op tied kloar te krieg'n. Jöönk spul, oaveral in de wèire. Kouwkalverieje, miene ge- dach'n bint sneller as de penne. Hoe vaake dèè 'k in mien eentje de kalverieje in huus. Opa zèè, jonge det köj' maldcelijk allèène, die kouw is wied zat. Zó was 't ök. Die beeste hadd'n a wa tien kalver op de weereld e zat. Vuur daj' 't wuss'n lèèj' met kalf en al, achteroaver op 'n mestvaalt. Zó makke lijk gung 't altied neet. In de tied, da 'k nog in huus wón- n'n en rööndsnèuve op Goldenbelt öónder L66- Battum, ha 'k allèène ma öóge vuur het vrouwvolk in 't vuurhuus. Neet vuur opoe en moo, ma meer vuur het jongere wark. Zó köj' 't treffn, det de kouw mós kalvern. De neuiste buur'n, wadd'n op e trom melt, want het kón wal is ne zwoare bevalling word'n. Det was 't ök. Moo kwam um de vief minuut'n de kökk'n op lóöp'n, van het geet neet good, het geet neet good! Eindelijk was 't kalfke der, zó slap as ne wasseldook. Vuur mie de Dijkerhoek werd tweede, Beus- eberg derde en Holterbroek vierde. Maar de laatste haalde wel de schoonheidsprijs én ont- vangstprijs binnen. Dit werd afgelopen zaterdag avond bekendgemaakt in café Bierlokal am Bahnhof, waar de prijsuitreiking werd gedaan door de voorzitter van de paas vuurcommissie, Bert van Eijk. Die middag had de jury een ronde gemaakt langs alle poas- boakes om de gegevens op te meten. De Lichtenberg wordt sinds en kele jaren meegenomen in de route van de jury om opgeme ten te worden. Maar meedoen aan de wedstrijd zelf doen ze niet. Volgens een van de bou wers, Plakkie, zijn ze dat vol gend jaar ook niet van plan. "Daarvoor hebben we te weinig helpers", geeft hij aan. "Dan zouden we maar een klein bul tje neer kunnen zetten en dan is de aardigheid eraf." Lichten berg bouwt de boake namelijk met machines op en dat is tegen de reglementen van de wed strijd. Alleen de eerste 4,5 meter mag met een machine gebeu ren. Daarna is het puur hand werk. Met de skyline van Rijssen aan de horizon en een brandend zonnetje erboven, mat de jury een hoogte van 13,52 meter en een omtrek van 74,39 meter. De inhoud bleek op 2382 kubieke meter uit te komen. tied um ók is èèm'n op del- Ie te kiek'n. Doar stunn'n ze, de buur'n, gröóte keerls, de mouw;n op e streupt, mesjesterse bokses hööge an de hoed, duur de strakke ligters. Ik zag 't drek, doar mós snel wat gebuur'n an't kalf, aans hoorn 't neet meer. Zie hadd'n het kieske al hèèl wat zoolt in de möönd e doane. Het hölp neet. Gen wóönder, möj' is 'n kèèr prebèèr'n, een half pöönd zoolt, neet tevrett'n. Doar zój' zelf nog benöuwd van word'n. Noe ha 'k de kaans um te loat'n zee, da 'k ter verstaand van harre. Zöónder met de óóg'n te knippem zeer 'k, ie mót um genèèver gèèm'n. Doar hadd'n ze nog nóóit van e heurt. Toen'k 't uut lèè, det ze zelf toch ök leever genèè ver hadd'n as zoolt, kwam de oavertuuging. Moo kwam anlóöp'n met genèè ver, zóó wéinig, det köj' in ne vingerhood nog wa hööld'n. Zelf dèu'k ter nog gauw ne gröót'n borrel biej in. Hèèl Lóó kek mie op de vingers, toen 'k den voezel biej 't kalf noar binn'n göt- te. Het dèèrke begun te hoost'n en te proest'n, de stukk'n vleug'n in de róöndte. Het hölp wa. De flesse kón röönd op het nie je lèèm'n. Het was 'n wóön der. Wis en waarachtig. De Vèèrka&nte Viejkop. "Alleen jammer dat we niet worden meegenomen in de speciale paasvuurroute", zegt Plakkie. "Want dat staat toch los van de wedstrijd". Wel hebben de Lichtbergers zelf maar een groot bord aan de Rijssenseweg neergezet om de aandacht van voorbijgangers te trekken. Holterbroek verzorgde de ont vangst van de jury tot in de puntjes. "Een 'reisleidster' kwam al in de bus om de jury welkom te heten. Daarna werd de jury begeleid naar de koffie met krentenwegge. Verder mocht de jury in een grote bak aan een shovel de boake van al le kanten bekijken. Deze was zeer mooi en glad af gewerkt. "Ik ben er enkele uren daarvoor langsgereden. Toen dacht ik: 'Als dat nog wat moet worden...' Het lag overal be zaaid met hout." Maar nu de jury is gearriveerd, bleek daar niets meer van te zien. Een gladgeschoren boake staat te blinken in de zon. Ter wijl met grote planken de letters 'HBK' fier staan te prijken langs de weg. De jury kreeg van de 'reisleid ster' tot slot zelfs een panoram afoto cadeau om zo nog langer na te kunnen genieten van het uitzicht. Ook De Dijkerhoekse boake- bouwers haalden alles uit de kast om de jury te ontvangen en stonden al met een zwarte li mousine bij de poort van Hol terbroek klaar om de jury op champagne te trakteren. De le den mochten daarna plaatsne men in het luxe vervoer, waarna bij de boake de rodeloper uit ging- Voor de schoonheidsprijs gin gen de Dijkerhoekers, net als de Sploders, duidelijk niet. Aan de afwerking was minder aandacht besteed dan aan de grootte. Wel was het overal droog en aangeharkt. Dat was vorig jaar wel anders, toen de jury zelfs met een bootje op een platte- wagen om de boake werd ge leid. De Beuseberg had wel gezorgd voor vervoer van de jury om de bult heen. De Sploders ontvingen de jury leden met een rij mooie meiden die hen een drankje aanbood. De jury rekende voor de zeker heid de inhoud van Espelo nog maar een keer uit, want die bleek maar liefst 4328 kuub te zijn. De boake was zelfs 3 meter hoger dan vorig jaar. "Dijkerhoek en Beuseberg zit ten dicht bij elkaar. Dijkerhoek is wel platter maar heeft meer omtrek"vond de jury. De schoonheidsprijs bleek aan de jurytafel een strijd te zijn tus sen Beuseberg en Holterbroek. "Holterbroek heeft de boake mooi afgewerkt met takjes. Bij de Beuseberg meer met bo men", was een mening van een jurylid. Een ander vond Holter broek ook mooier. Ook omdat ze maar met tien man aan de boake hebben gewerkt en dat dat eigenlijk ook wel beloond zou mogen worden. "De Beuse berg was wel mooi afgewerkt maar aan de onderkant met boompjes en stond niet echt stevig. Terwijl ze wel meer tijd hebben gehad, voordat de jury langskwam." Volgens anderen was het ook een nipte strijd tus sen beide boakes. De ontvangst van Dijkerhoek vonden de leden wel wat heb ben. "Maar ik miste het vervolg bij Dijkerhoek, terwijl we bij Holterbroek van begin tot eind goed werden opgevangen." En daarin konden alle leden zich wel vinden. Burgemeester Bort Koelewijn had na de keuring nog een an dere verplichting, zodat hij niet bij de prijsuitreiking aanwezig kon zijn. Prins Sausmouse hielp daarom mee tijdens de uitrei king in Bierlokal am Bahnhof. Met trekkers en grote aanhang wagens kwamen de boakebou- wers naar het café om de uitslag mee te maken en de prijzen in ontvangst te nemen. APRIL Oudpapiercontainer, Basis school Dijkerhoek, Dijkerhoekse- weg 30 Dijkerhoek, vrijdag 17 april 2009 - maandag 20 april Expositie maandag wasdag, Oudheidkamer Hoolt'n, Dorps straat 27 Holten, vrijdag 1 7 april 2009 - zaterdag 31 oktober 2009 Opruiming bij supportersvereni ging HMV, Winkel Zwartepad en loods Reilinksweg, zaterdag 18 april 2009, 10:00 - 16:00 Brunch ouderen (opgave vanaf 6 apr.), Boschkamp, zondag 19 april 2009, 11:30 - 14:00 Oudpapiercontainer, Haar- school, Ab Jansenstraat 30 Hol ten, maandag 20 april 2009 - vrij dag 24 april 2009 Bejaardensociëteit Holten: bijeenkomst, De Kandelaar, dins dag 21 april 2009, 14:30 Lezing over sport en religie door Jan Maarten Heideman, Bosch kamp, woensdag 22 april, 20:00 Werkbezoek Janneke Snijder (kamerlid WD) over landbouwza ken, Het Bonte Paard, vrijdag 24 april 2009, 12:00 - 16:30 Workshop pubers door Moni que Ophof, Bibliotheek Holten, vrijdag 24 april 2009 18:30 Lezing Hans de Waard, Kande laar, vrijdag 24 april 2009, 20:00 Oudpapiercontainer, Bos- school Espelo, zaterdag 25 april Meifluitjes maken, Natuurdio- rama Holterberg, zondag 26 april 2009, 13:00 - 1 7:00 Hoe worden koeien gemol ken?, Boerderij De Elshof, Gesk- esdijk 34 Holten, dinsdag 28 april 2009, 18:00 Espelo kreeg met een hoogte van 15,32 meter, een omtrek van 103,20 meter omtrek en een inhoud van 4328 kuub dus de eerste prijs. Dijkerhoek had een hoogte van 12,14 meter, een omtrek van 86,61 meter en een inhoud van 3261 kuub. De hoogte van de Beuseberg was 13,65 meter, de omtrek 70,59 meter en de inhoud 2977 kuub. Holterbroek mat een hoogte van 9,76 meter, een omtrek van 55,86 meter en een inhoud van 1575 kuub. VERVOLG VAN VOORPAGINA ESPELO - Maar hierdoor kwa men de bouwers in de proble men omdat daardoor het aantal geschikte land erg beperkt wordt en niet iedere boer wil een paasvuur op zijn land heb ben. Daardoor zou het kunnen voorkomen dat er geen boake kan worden gebouwd. Koele wijn heeft daarom voor een op lossing gezorgd: "Wij willen ook graag dat deze traditie kan blij ven bestaan. Maar als het te dicht bij bebouwing staat en de wind verkeerd, dan kan dat be tekenen dat de boake niet aan gestoken mag worden. Daar konden de bouwers wel mee akkoord gaan. Want ze bouw den liever wel een boake zodat ze aan de wedstrijd mee konden doen. Ook al mag de brand er op dat moment dan niet in." Wel is het dan mogelijk om de boake op een andere dag in de hens te steken als de wind wel goed staat. "Of ze laten hem staan tot volgend jaar en bou wen dan verder tot een nog gro tere boake", lacht Bort. Op de platte wagen wordt de jury rond de boake van de Beuse berg geleid. Burgemeester Bort Koelewijn kletst even bij met de boakebouwers van Espelo. foto s: iohan bolink

Holtens Nieuwsblad | 2009 | | pagina 3