Holtens Nieuwsblad 3 TTA AWARD 2009 - TECHNIEK HELPT! Scholieren Technasium als uitvinders naar Amsterdam Laatste koffieochtend Keet in kerk Column Agenda CONCERT HMV Dinsdag 17 maart 2009 Flessenopener Jessie Muller, Mart Ganzevles, Annelies Pol en Lisanne Bosschloo hebben een speciale flessenopener uitgevonden. HOLTEN - De laatste koffieoch tend van dit seizoen wordt vrij dag 27 maart om 10.00 uur in de ontmoetingsruimte van dorps huis De Boschkamp gehouden. Willemien Grobben zal de aan wezigen die ochtend vermaken met verhalen, afgewisseld met een enkel gedichtje en liedje, in het dialect. Het gaat over alle- i daagse onderwerpen. Soms ontroerend, soms humoristisch maar altijd herkenbaar. Belangstellenden zijn vanaf 9.30 uur van harte welkom om een kopje koffie vooraf te drinken. De toegang voor deze ochten den, die georganiseerd worden door de Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk en de Stich ting Welzijn Ouderen Rijssen- Holten is gratis. HOLTEN - Hoe zou een kerk dienst er nu uit zien als die wordt voorbereid door en voor jongeren van een keet uit Hol ten? Dat vroeg ds. Arjen van der Spek zich af nadat hij een half jaar ge leden kwam wonen in Holten. In navolging van ds. Roozen- boom ging hij op bezoek in een keet en ontdekte daar de gezel ligheid van zo'n keet. Hij werd er hartelijk ontvangen en kwam met hen in gesprek over de vraag; waarom zou je eigenlijk in een God geloven? Zo kwam ook hij er achter dat ook die jon geren heel veel vragen hebben over God. Toen zeiden ze tegen elkaar; eigenlijk zouden we daar een dienst over moeten maken. Aldus gingen ze aan het werk. De jongeren hebben de vragen die ze bij dit onderwerp hebben zelf opgenomen op een camera en die opnames worden ook vertoond in de dienst van zon dag 22 maart om 19.00 uur. Ui teraard zijn de vragen tot in het hart van de keet gefilmd. De gelegenheidsband die alle liederen in die dienst begeleidt heeft de toepasselijke naam ge kregen; Candlelight houseband. Uiteraard zijn niet alleen keet jongeren welkom in die dienst. HOLTEN - Vier scholieren van het Technasium van de Waer- denborch in Holten hebben zich geplaatst voor de finale van een landelijke wedstrijd van bu reau TOP. Annelies Pol, Lisanne Bosschloo, Jessie Muller en Mart Ganzevles maken volgen de maand hun opwachting in het Science center Nemo in Amsterdam. Daar wordt op 17 en 18 april de finale van de wedstrijd gehou den. De opdracht was om een technisch hulpmiddel te ont wikkelen ten behoeve van men sen met een beperking. De leer lingen van klas V2R van het Technasium bedachten een speciale flessenopener. "Ze kwamen op het idee omdat ie mand in de familie een meisje kende die wat moeite had met breurs ne kruudenierswinkel, ne melhaandel, ne bakkerieje en ne melkfabriek. Zien brèur Derk Jan had in 1886 de mölle op'n Beelt e koch (noe service flat 'n Möll'nbeelt). In 1937 kwam den in bezit van Hendrik Jan Waansik, umdet zien brèur, zóönder noazoat'n kwam te starv'n. In zien vrieje tied zat te in de Oranjevereniging, de VW, en de Molenaarsbond. As of det neet genog was, was e 6k nog roadslid en wethoolder. Twei oorloog'n, de bleui van zien bedrief en het vedreet in de femilie, vanalles kwam der op zien pad. Twei wichter störm'n der vlak noa de ge boorte. Johan Theodoor ver leur e in 1928 duur een motor ongeluk, op weg noar de voet bal, nog gen 22 joar ööld. Net vuur de bevrijding störf zien zönne, de bakker, Hendrik Jan, 35 joar ööld, an ne longonstek- king. Ziene vrouwe Harmina Waansik Holterman blèèf ach ter met drei kleine kinder. Het was nog neet genog. Net vuur de bevrijding wörd'n de mölle op'n Beelt ök nog in braand e schött'n. Hij is in 1956 e störm'n, 82 joar ööld. De H.J. het opendraaien van flessen en potten. Ze had een ongeluk ge had, waardoor een zenuw be kneld was komen te zitten", vertelt Arjan van Weenum, do cent en coördinator van het Technasium. "Ze hebben een elektrisch apparaat gemaakt, waarmee flessen en potten heel makkelijk open kunnen worden gedraaid. Het is wel leuk dat het voor één iemand bedoeld was, maar eigenlijk is het een heel handig keukenapparaat gewor den, waarmee je een fles of een dop zo opendraait. Het maakt niet uit hoe breed ze zijn", aldus Van Weenum die niet uitsluit dat er op de uitvinding van de leerlingen patent wordt aange vraagd. Nu is er nog sprake van een prototype, maar de opzet is om voor de finale een professio- Waansikstroate is noar 'm e neumt. Noar 'n oorlog möss'n ziene zöns de brokstukk'n bie mekaa gadder'n en veerder goa. Hendrik Jan kwam op de win kel en Derk Jan op de mölle. 'N les'n was ök, algemeen direc teur. De melkfabriek had in' oorlog een good joar stille 'lèèg'n en was veröölderd. Het bedrief wörd'n in nèèng'nvèèr- tig verkoch an de WM. De bak kerieje gung een joar of wat la ter oaver. In Hoolt'n ha'j in die tied volle bakkers. Die bint, op een paar noa, amoal op e go- ane in de centrale bakkerieje "De Halm". In 1965 störf Jan van de winkel, de man van Annie Waansink van den Brink. Zie dèu de win kel nog vedan tut 1971. De dèirde generatie Waansinks stun in de startblukke. De zön ne van Jan en Annie wol leever in de mölle en de zönne van Hendrik Jan, de bakker, en Harmina gung leever noar de winkel. Het kón amoal net, umdet oome Derk, gen kinder had. Jan Martinus kwam in de möl le. De ööle melkfabriek wörd'n neler apparaat in elkaar te zet ten. De scholieren van het Technasi um van de Waerdenborch wa ren één van de twee regionale winnaars. De andere winnaar was een groep van Bonhof die een automatische broodsnijder hadden uitgevonden. Leerlin gen van Reggesteijn, Erasmus en Thorbecke namen ook aan de regionale wedstrijd deel, maar drongen niet door tot de landelijke finale. Het Technasi um plaatste zich vorig jaar ook al voor de finale en ging uitein delijk met de tweede prijs naar huis. Toen was de opdracht een beweeglijk spel maken. "Ik ben er heel trots op dat we voor het tweede achtereenvolgende jaar naar de finale gaan", aldus Van Weenum. "Het Technasium of e brökk'n. Doar kwam ne grööte silo met ne maalderieje. Tut 1968, drèèi'n ze zelfstandig. In det joar gung ze saam'n met de mölle van Dikkers öönder 'n naam van Mengunie. In 1985 vertrok de Mengunie noar Dèimter en gung doar veerder met nog wat aandere be- driem'n as DMC. In 1992 is het gehèèl oaver e goane noar de Coöperatie ABC. In 1971 begun'n Hendrik Jan Waansik en ziene vrouwe Ans an hun avontuur met de win kel. Jan wol niks leever as ne zelfsbedieningswinkel en den kwam der. De "Kroon" super markt. De winkel was vergroot van 70 noar 150 vèèrkaante meter. De verbouwing'n volgd'n mekaa in een rap tem po op. Toen de Mengunie in 1985 vertrok en de maalderieje of was e brökk'n, kon de winkel in 1990 uut wörd'n e breid tut 950 vèèrkaante meter. Jan zien' dreum was dubbel en dwas uut e kömm'n. Van ne winkel met drei man, uutgreui'n tut ne su permarkt met meer as honderd man personeel. Sinds 1984 in een als ma grötter word'nde Al- bert Heijn-winkel. De vèèrde slaat heel erg aan. In de onder bouw hebben we al veertien klassen, terwijl we nog maar drie jaar bezig zijn." Het Tech nasium is een stroming voor Havo en VWO waarbij theorie en praktijk worden samenge voegd. Leerlingen krijgen te ma ken met opdrachten vanuit de gemeente en de bedrijven waarbij het technisch aspect een rol speelt HOLTEN - De Holtense Mu ziekvereniging, HMV houdt vrijdag 20 maart haar Dona teursconcert in de Kandelaar in Holten. Het concert begint om 20.00 uur en de entree bedraagt 5 euro. generatie klop'n an de poorte. Vanof 1994 nam Bert Waansik zö heinig het wark van zien va oaver. Vanof2003 is hij de baas. Het blèèf merakels good goan. Dit joar nog was e winnaar van de Z02Z award, woerduur hij zich leut zeen as best'n zelf standigen ondernemmer van Oaveriessel. En noe stopt te der met. Woerumme? Hij wil wat aans. Hij is meer ne man van de grööte lien'. Hij zat vaste in zien eeg'n formule. Hij is meer ne keerl van de mèèns'n en minder van det pak suuker. Noa good oaverleg met de fe milie nèimp e, met piene in 't harte, ofscheid van zien perso neel en de winkel. Hij hef zien bedrief verkoch en geet zich touw legg'n op aandere dinge zö as, veilig ondenemm'n, an- pak zwarfvuil, het ööndemem- mersfonds Hoolt'n-Riess'n en hij blif zich inzett'n vuur het centrumplan in Hoolt'n. Veer der wil le volg'nd joar nog wier an de studie. Wie bint nog neet van 'm of. De geest van de Waansinks blif boam'n Hoolt'n zweem'n. Wis en waarachtig. De Vèèrkaante Viefkop MAART Expositie cursisten Henk Mul der, Boschkamp, vrijdag 30 janu ari 2009 - donderdag 12 maart 2009 Uilententoonstelling, Natuur- diorama Holterberg, zondag 1 maart 2009 - dinsdag 31 maart 2009 Expositie werken van ZoZijn Boschkamp, vrijdag 13 maart 2009 - donderdag 14 mei 2009 NBvP Holten: thema-avond le ven met beroerte, Irene, dinsdag 17 maart 2009 Uilenbraakballen pluizen, Na- tuurdiorama Holterberg, woens dag 18 maart 2009, 11:00 - 17:00 Boekenweek: kinderboerderij met knuffeldieren, Bibliotheek Holten, woensdag 18 maart 2009, 14:30 - 15:30 Vergadering PvdA Rijssen-Hol- ten/ Wierden, Parkgebouw, woensdag 18 maart 2009, 20:00 Bijeenkomst NBvP Dijker- hoek, Bonte Paard, donderdag 19 maart 2009, 20:00 Holtengroep: Hans Stolp over kinderen van deze tijd, Kandelaar, donderdag 19 maart 2009, 20:00 Donateursconcert HMV met Amazing, Kandelaar, vrijdag 20 maart 2009, 20:00 Miny Kemper Toernooi, Sport hal 't Mossink, zondag 22 maart 2009 Poppenkastvoorstelling over een bekende uil, Natuurdiorama Holterberg, zondag 22 maart Keet in de kerk, Kandelaar, zondag 22 maart 2009, 19:00 Ledenvergadering CDA Rijs- sen-Holten, Poort van Twente, Enterstraat 188 Rijssen, maandag 23 maart 2009, 19:30 jaarvergadering LTO Noord Rijssen-Holten, Museumboerderij De Pothaar, Pothaarsweg 8a Bathmen, maandag 23 maart 2009, 20:00 Kledinginzameling voor Stich ting Paardrijden Gehandicapten Holten en 't Zoekerveld Enter, Holten en Rijssen, maandag 23 maart 2009 - donderdag 26 maart 2009 Uilenbraakballen pluizen, Na tuurdiorama Holterberg, woens dag 25 maart, 11:00 - 1 7:00 NBvP Holten: Dialectmaand A. Geerdink met gedichten en ver halen, Gebouw Irene, woensdag 25 maart 2009, 20:00 jaarvergadering Schoolkring Dijkerhoek, Bonte Paard, don derdag 26 maart 2009 Passage Holten: Gezamenlijke broodmaaltijd en lezing over Kruiswegstaties, Kandelaar, don derdag 26 maart 2009, 20:00 Film Zomerhitte, Boschkamp, donderdag 26 maart 2009, 20:15 Koffieochtend: Willemien Grobben met verhalen, gedich ten en liedjes, Boschkamp, vrij dag 27 maart 2009, 9:45 - 11:45 Toneel COV. Familie Bruinsma in de bocht, Kandelaar, vrijdag 27 maart 2009 - zaterdag 28 maart 2009, 20:00 Fietsenbeurs, Boschkamp, za terdag 28 maart, 13:30 - 15:00 Poppenkastvoorstelling over een bekende uil, Natuurdiorama Holterberg, zondag 29 maart 2009, 11:00 - 1 7:00 Passiecantate, Dorpskerk, zon dag 29 maart 2009, 19:00 Bejaardensociëteit Holten: bij eenkomst, Gebouw Irene, dins dag 31 maart 2009, 14:30 APRIL Oudpapiercontainer, De Hol- terenk, Holterenkstraat 1 Holten, woensdag 1 april 2009 - vrijdag 3 april 2009 WN Caravankeuring, telefoon 0548-366101, Autobedrijf Erik Huzen, vrijdag 3 april 2009 - za terdag 4 april 2009 K&C Holten: Wandelen als beel dende kunst, Boschkamp, maan dag 6 april 2009, 20:00 Oudpapiercontainer, De Re genboog, Schoolstraat 9 Holten, maandag 6 april 2009 - woens dag 8 april 2009 NBvP Holten: Bloemschikken met Frits Hoogerd, Gebouw Ire ne, donderdag 9 april 2009, 20:00 De Waansinks gooit de biele der biej neer Meer as honderd joar zatt'n de Waansinks an 'n Smidsbeelt um de Hoolter te vuurzeen van bosschöpp'n, stoete, botter en melk. De euldem kent nog het ööle Aaltinkshuus, de ööle melkfabriek en de nöuwe stèè- ge tuss'n de bakkerieje en de winkel. Vanuut de winkel kek ie op ne schilderachtigen Smids beelt met Holterman, de gara ge van Pouw en de spöllegood- winkel van de Nölle. In 1805 kwamm'n de èèrste Waansiks vanuut Loar'n noar Hoolt'n. Zie koch'n de boerderieje van Eppink met doarbie de Looker mölle. Op de boerderieje wont vandaage an' dag nog altied ne Waansik. De Looker mölle kwam, via een Waansiksdoch- ter, later in haanne van de Mul- lers. 'N grööndlegger van de bedriem'n in 't darp, Hendrik Jan Waansik, was in Hoolt'n ne hèèl'n vemaam'n keerl. Hij be gun in 1899, saam'n met ziene

Holtens Nieuwsblad | 2009 | | pagina 3