5HmV. Topscore in li W020nline: toegang tot toen Dichter bij 4 mei Aanmelden herdenking of viering ast Erica Terpstra. Foto Julia de Boer "Kanjers, zijn het in Overijssel!", roept Erica Terpstra. Zij is zo enthousiast omdat in Overijssel zo'n honderd scholen een oorlogsmonument hebben geadopteerd. "Een verdubbeling ten opzichte van vorig jaar. Een topscore", lacht het bestuurslid van het Nationaal Comité. Adopteer een Monument is in 1987 gestart. Het is een landelijk onderwijsproject van het Nationaal Comité 4 en 5 mei. Leerlingen van groep 7, en soms 8, van het basisonderwijs 'adopteren' een oorlogsmonument in hun eigen dorp of buurt. Aan de hand van dit monument leren de kinderen over de lokale geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog. Daarnaast maken ze kennis met de traditie van herdenken en de rituelen die daar bij horen. Ze wonen daarom de herdenking bij het monument bij en leggen er ook zelf een bloem stuk. In sommige gevallen dragen ze gedichten voor. Op een eigen webpagina vertellen de scho len en kinderen over hun monument. Hoe zat dat ook alweer met de Oorlog? En hoe begon die voor Nederland eigenlijk? Antwoord op deze vragen en meer vind je op WO2Online.nl. Dit is een samenwerkingsproject tussen het Nationaal Comité 4 en 5 mei en achttien partners die zich dagelijks met de Tweede Wereldoorlog en oorlog in het algemeen bezighouden. WO2Online.nl is op 16 maart gelanceerd en is een portal naar betrouwbare informatie over de Tweede Wereldoorlog. Daarnaast vind je steeds Screenshot uit de expositie De Eerste Vijf Dagen op WO2Online.nl Beeld: Nationaal Comité 4 en 5 mei rijpende Terpstra: "Als je wilt dat jongeren iets weten van de Tweede Wereldoorlog, bijvoorbeeld dat mensen verdriet hebben om het verlies van dierbaren. Maar dat er ook mensen geknokt hebben voor hun vrijheid, dan moetje zoiets doen. Want zo krijgen we een hele generatie jongeren die erbij betrokken zijn. Machtig." De geadopteerde monumenten hebben betrekking op militaire gebeurtenissen, verzet, vervolgingen burgerslachtoffers in Nederland en Nederlands- Indie. Ze hoeven niet per se naar de Tweede Wereldoorlog te verwijzen. Het kunnen ook beel den zijn die betrekking hebben op oorlogen en vredesmissies daarna, waarbij Nederland officieel betrokken was, en op vrede- en vrijheid- en men senrechten. "Scholen vinden het project Adopteer een Monument zeer waardevol", aldus de ambassa drice. "Het leert kinderen dat het niet vanzelf sprekend is dat we in Nederland in vrede, vrijheid en democratie leven. En dat het goed is om daar tenminste een keer per jaar bij stil te staan." In totaal zijn er ruim 3300 oorlogsmonumenten in ons land. Daarvan zijn er ruim 700 geadopteerd door 1300 scholen. Het is mogelijk dat meerdere scholen eenzelfde monument omarmen. Daarom kunnen er meer adoptiescholen zijn dan geadop teerde monumenten.Terpstra: "Het project is niet eindig. Er is daarom alle ruimte om je ook aan te melden. Hoe het werkt, vind je op de website van het Nationaal Comité 4 en 5 mei." Surf voor meer informatie naar www.4en5mei.nl/educatie. 1 schuil. Negen Overijsselse verhalen zijn vastgelegd op een dvd. Met ondersteuning van een lesbrief kunnen leraren in het voort gezet onderwijs in de klas aandacht besteden aan deze derlandse Antillen en Arut ekje dat vertelt over het belang vrijheid en democratie. Ook wordt in het I uitgelegd waarom het zo belangrijk is dat 1 CC I 1 pUCAICV Scholieren tussen de 15 en 19 j gedicht insturen over herdenk mag zijn of haar gedicht de Nationale Herd Amsterdam. Da finalisten betrokken bij de herdenking rovincie en de herdenkingen in de voormalige ;foort, Vught en Westerbork. ite kun- worden ht. wisselende webtentoonstellingen. 'De Eerste Vijf Dagen' is de titel van de huidige expositie. Die gaat over het begin van de Duitse invasie in ons land. De expositie doet dat met getuigenverhalen, radio fragmenten, krantenberichten en een animatiefilm waarin we vliegtuigen op hun vlucht boven ons land volgen en de invasieroute kunnen volgen. Met dit soort exposities en de portal moet WO2Online.nl de centrale vraagbaak worden voor beschikbare en vooral betrouwbare informatie over de Tweede Wereldoorlog in Nederland op internet. En een plek om steeds weer naar terug te keren. via ae weDsite van net d voor activiteiten aan te melden via www.4en5mei.nl, klik op herdenken herden i Unieke samenwerking De website WO2Online.nl is tot stand gekomen door een unieke samenwerking tussen het Nationaal Comité 4 en 5 mei en achttien partners. Het zijn instanties die zich dagelijks met de Tweede Wereldoorlog in het bijzonder en oorlog in het algemeen bezighouden. We noemen ze hieronder graag: Ministerie van VWS Anne Frank Stichting Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid Joods Historisch Museum Herinneringscentrum Kamp Westerbork Nationaal Archief Nationaal Bevrijdingsmuseum Nationaal Monument Kamp Amersfoort Nationaal Monument Kamp Vught Liberty Park/ Nationaal Oorlogs- en verzetsmuseum Overloon Nederlands Instituut voor Oorlogs-docu mentatie Oorlogsgravenstichting Verzetsmuseum Amsterdam Verzetsmuseum Friesland Verzets museum Zuid Holland Stichting het Veteranen instituut Cogis Nederlands Instituut voor Militaire Historie

Holtens Nieuwsblad | 2009 | | pagina 23