vïaai g5®?2SS Vrijheid www.bevrijdingsfestivaloverijssel.nl HATbWR»DwG maak je met elkaar Geniet van het festival en sta stil bij de boodschap FtankUnO. Roose desnoods ,vaars- J Einstein v SE: j voorzitter Nationaal Comité 4 en 5 mei Arjan Duijn voorzitter Bevrijdingsfestival Overijssel Vrijheid vier je niet alleen, maar met zijn allen gezamenlijk, ledereen, ieder jaar opnieuw. Want vrijheid maak je immers met elkaar. Met het herdenken op 4 mei en de 5 mei-viering is dat extra zichtbaar, door de vele herdenkingen en door de Bevrijdingsfestivals. Maar ook door de vele duizenden vrijwilligers die achter de schermen geweldig werk leveren om dat samen vieren mogelijk te maken. Els Swaab Het besef dat vrijheid geen vanzelfsprekendheid is, heeft in deze nieuwe eeuw niets aan actualiteit ingeboet. Integendeel: het inzicht dat vrijheid de bouwsteen is van onze democratie, maar ook breekbaar is, blijft ook 64 jaar na de Tweede Wereldoorlog overal in ons land aan bewustzijn winnen. Dit zijn de redenen waarom het Nationaal Comité 4 en 5 mei de start van de Nationale Viering van de Bevrijding elk jaar in een andere provincie laat beginnen. Aan dat vieren en herdenken koppelt het Comité ook steeds een thema dat inhoud aan het begrip vrijheid geeft. Dit jaar is dat 'Vrijheid en identiteit'. Vrijheid en identiteit staan op gespannen voet met elkaar. Want als het ene begrip het andere overstijgt, ontstaat er verstikkingsgevaar. Wat gebeurt er als jouw vrijheid die van een ander in de weg staat? Of andersom? Om in vrijheid te kunnen leven is het op zijn minst nodig erachter te komen wie je bent en watje identiteit is. Om te ontdekken bij wie en wat we ons thuis voelen, en bij wie niet, hebben we de spiegel van de ander nodig. Soms verandert die ander dan in een tegenstander of een vijand. In iemand die onze identiteit bedreigt en waar we agressie tegenover gaan voelen. Het is een kunst om daar goed mee om te gaan. Het Nationaal Comité 4 en 5 mei ziet dat vrijheid en de grenzen van vrijheid op veel terreinen zo tot de verbeelding spreken dat steeds meer mensen zich ook echt met het debat hierover bezighouden. In die groeiende betrokkenheid schuilt ook de uitdaging om te omschrijven hoe we vrijheid kunnen onderhouden. Daarover nadenken zijn we niet alleen aan onszelf verplicht, maar ook aan degenen die het schenden van vrijheid ooit bevochten. Dit jaar neem ik afscheid als voorzitter van het Nationaal Comité 4 en 5 mei. Ik vind het fantastisch dat ik mijn laatste Start Nationale Viering van de Bevrijding in Zwolle mag meemaken. Hier wordt al jaren een van de grootste en meest inhoudelijkste Bevrijdingsfestivals georganiseerd. En daar draait het om: een gezellig feest vieren én stilstaan bij de inhoud ervan. Mr Els H. Swaab Voorzitter Nationaal Comité 4 en 5 mei We beschouwen het als heel vanzelfsprekend dat wij in Nederland al ruim zestig jaar in vrijheid leven. We hoeven er ogenschijnlijk weinig moeite voor te doen. Juist daarom is het goed om er één dag per jaar wel bij stil te staan. Dat is het doel van alle Bevrijdingsfestivals in Nederland. Dit jaar verwachten we een recordaantal mensen te bereiken met onze boodschap'Vrijheid maak je met elkaar'. In 2009 is de provincie Overijssel namelijk gastheer van de Start Nationale Viering van de Bevrijding 5 mei. Als gevolg daarvan is het Bevrijdingsfestival Overijssel groter dan ooit en zijn er in maart en april al vele projecten in de gehele provincie. In deze bijlage komt een groot aantal van deze projecten aan bod. U kunt deelnemen of toeschouwer zijn. Geniet van alle activiteiten en sta zo nu en dan eens stil bij de boodschap die erachter zit.

Holtens Nieuwsblad | 2009 | | pagina 17