'Daadwerkelijk vrij zijn is niet alleen je eigen ketenen afwerpen, maar leven op een manier die de vrijheid van anderen respecteert en vergroot.' in deze Startkrant Nationale Viering van de Bevrijding Deze woorden van Nelson Mandela raken voor mij de kern van het jaarthema van de 4- en 5-meiviering 2009:'Vrijheid en identiteit'. Vrijheid is een fundamenteel recht van ieder mens. De vrijheid om eigen keuzes te maken, een afwijkende mening te hebben en een eigen identiteit te ontwikkelen. Die individuele vrijheid is het verdedigen waard, maar kan alleen bestaan als we de vrijheid van anderen respecteren. Ik noem dat 'vrijheid in verantwoordelijkheid'. Een land waarin mensen zich verantwoordelijk voelen voor de vrijheid van de ander is een echte samen-leving. Op 4 mei herdenken we de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog en andere gewa pende conflicten. Door hun strijd en hun offers kunnen wij in vrijheid leven. Dat vieren we op 5 mei, in het besef dat over de hele wereld nog miljoenen mensen onvrij zijn door oorlog en verdrukking. Ook daarvoor voelen wij ons verantwoordelijk, zoals we bijvoor beeld laten zien in Afghanistan. In een land dat in een serie opeenvolgende conflicten letterlijk en figuurlijk kapot is geschoten, is iedere kleine stap een grote vooruitgang voor de Afghanen zelf. Met elk nieuw schooltje, elk lokaal democratisch initiatief en elk contact met de buitenwereld komt de hoop op vrijheid in Afghanistan dichterbij. Tegen die achtergrond juich ik het van harte toe dat steeds meer Nederlanders zich betrokken voelen bij 4 en 5 mei. Over generaties en culturele achtergronden heen geeft een groeiende groep mensen ieder jaar uiting aan het besef dat vrijheid gewoon is, maar niet vanzelfsprekend. De 4e mei staat in het teken van stilte, ingetogenheid en respect voor het verleden. Op 5 mei overheerst de blijdschap en uitbundigheid en bezoekt Nederland massaal de Bevrijdingsfestivals en andere evenementen. Vrijheid vraagt erom gevierd te worden. Mijn wens is dat de 4- en 5-meiviering tot in lengte van jaren het moment blijft waarop we stilstaan bij de vrijheid. Die van onszelf, maar vooral ook die van anderen. Het mooiste eerbetoon aan de slachtoffers van toen is dat wij actief onze vrijheid in verantwoordelijkheid beleven. Zo blijven verleden, heden en toekomst op 4 en 5 mei nauw met elkaar verbonden. Mr. dr. Jan Peter Balkenende Minister-president Colofon Deze speciale krant wordt uitgegeven in verband met de Start Nationale Viering van de Bevrijding 5 mei in Overijssel en is tot stand gekomen dankzij bijdragen van het Nationaal Comité 4 en 5 mei, de provincie Overijssel, de gemeente Zwolle en het Bevrijdingsfestival Overijssel. In maart wordt deze eenmalige uitgave huis-aan-huis verspreid in heel Overijssel. Uitgever Wegener Huis-aan-huisMedia BV Redactie Jolanda de Vries Fotografie Frans Paalman, Christian van der Meij Vormgeving Laurien Stam Producent Niek van der Sprong culturele produkties Oplage 497.000 ex. www.4en5mei.nl www.bevrijdingsfestivaloverijssel.nl www.overijssel.nl www.zwolle.nl www.niekvandersprong.nl PAGINA 3 Voorwoord Mr. dr. Jan Peter Balkenende, Minister-president PAGINA 5 Introductie Els Swaab, voorzitter 4 en 5 mei Arjan Duijn, voorzitter Bevrijdingsfestival Overijssel PAGINA 6 en 7 Evenementen in Overijssel Voorwoord Geert Jansen, Commissaris der Koningin in Overijssel Stilstaan onderweg Koren in de open lucht 4 mei: Herdenkings concert 5 mei: Start Nationale Viering van de Bevrijding PAGINA 8 en 9 5 mei Bevrijdingsfestival Voorwoord Henk Jan Meijer, burgemeester Zwolle Plattegrond festivalterrein Loopbrug Via del Mondo 5 minuten voor 5 mei Paal 38 Programma-overzicht PAGINA 11 Nationaal Comité 4 en 5 mei Getuigenverhalen Nationaal aandenken Dichter bij 4 mei Adopteer een monument PAGINA 13 Acties van en door kinderen en jongeren in Overijssel Flessenpost Clips voor Vrijheid PAGINA 1;, Vrijheid identiteit Debat on Tour De Firma op Onderzoek

Holtens Nieuwsblad | 2009 | | pagina 15