t - Winter in Overijssel "Dit jaar hebben we alle soorten gladheid wel gehad" i Omgevingsvisiekaravaan trekt door de provincie Tubbergen Enschede Almelo Deventer Nijverdal Goor Raalte Omgevingsvisie Overijssel Zie Overij Op deze pagina vindt u informatie over uw provincie Overijssel. Zie ook provincie.overijssel.nl Informatiekaravaan Omgevingsvisie Met de OntWerp-Omgevingsvisie geeft de provincie de richting aan voor de ontwikkeling van Overijssel tot 2020 en verder. In februari zijn hierover diverse informatiebijeenkomsten Maandag 2 februari Raadhuisplein 1 Woensdag 4 februari Langestraat 24 Maandag 9 februari Stadhuisplein 1 Donderdag 12 februari Grote Kerkhof 4 Dinsdag 17 februari Willem-Aléxanderstraat 7 Maandag 23 februari De Hdfte 7 Dinsdag 24 februari Zwolsestraat 16 In alle plaatsen bent u van harte welkom tussen 17.00 en 20.30 uur. Meer Informatie over de informatiekaravaan vindt u op www.omgevingsvi5ie.nl Hoorzittingen Provinciale Staten houden in maart een aantal hoorzittingen over de Omgevingsvisie voor de indieners van zienswijzen: 9 maart Hoorzitting voor NW Overijssel 16 maart Hoorzitting voor Salland 18 maart Hoorzitting voor Twente De afgelopen weken moest de provincie Overijssel talloze keren met strooiwagens uitrukken om 645 km hoofdwegen, 170 km parallelwegen en 525 km fietspad begaan baar te houden. En na meer dan tien jaar Werd ijsbreker 'Catharlna 3' op 19 januari van Stal gehaald om kanaal Beukers-Steenwijk ijsvrij te maken, Naftnlng Bulthuis vertelt dat dé strooiwagens tot en met halverwege januari al 34 keer op pad moesten. Hij houdt Zich al bijna deftig jaar bezig met gladheidsbestrijding in de provincie en beaamt dat dit een behoorlijk aantal is. "In het seizoen 2006-2007 kwamen we maar aan 11 acties. Dit jaar gaat het meer richting het record jaar 2008*2006 toen we 62 keer op pad moes ten." Met de maand februari nog voor de boeg Is de verwachting dat er nog zeker een aantal keer gestrooid moet worden, "it zit nog veel vorst In de grond. Als de temperatuur dan net boven nul is, vriest het vanuit de bodem op. Dat Is een verraderlijke gladheid. Zo hebben we dit jaar alle soorten gladheid wel gehad," Meldsysteem De provincie Overijssel beschikt over een eigen gladheidsmeldsysteem, Op 15 plaatsen verdeeld over de provincie staan, op de koudste plek ken, meetpunten opgesteld. Via sensoren in het wegdek kunnen verschillende waarden worden gemeten zoals de wegdektemperatuur, lucht temperatuur, luchtvochtigheid en geleidbaarheid. Om de vijf minuten wordt actuele data naar een centrale computer verstuurd. Bij dalende temperaturen tot 0,5 "C en nat wegdek wordt een alarm uitgestuurd. De dienstdoende coör dinator kan dan aan de hand van genoemde gegevens beslissen tot een strooiactie. Bulthuis: "Na de melding zijn alle routes binnen drie uur gestrooid. Dat proberen we zoveel mogelijk De strooiwagens van de provincie lijn voorzien van moderne GPS-apparatuur. preventief te doen. Dus 's avonds of vroeg in de ochtend, Om zes uur willen we weer van de weg af zijn." Bulthuis geeft aan dat er dit seizoen, ondanks de heftigheid van het weer, betrek kelijk weinig gladheidsincidenten zijn geweest. Toch zijn er situaties waar weinig aan te doen is. "In Twente hebben we een keer gehad dat het halverwege de nacht opklaarde, waardoor de temperatuur opeens zakte van vier graden boven Naast de strooiwagens werd voor het eerst jn ruim tien jaar de ijsbreker 'Catharina 3' van Hebo Maritiemservice BV Ingezet om de weg vrij te maken voor de scheepvaart in kanaal Beukers-Steenwijk. nul, tot onder het vriespunt. Daar kun je bijna niet op inspelen." Agressie Bulthuis^ merkt op dat niét iedereen even blij is met de strooiwagens. "De agressie richting onze mensen neemt echt toe. Met een strooiwagen gaat het toch allemaal wat langzamer en niet iedereen kan dat waarderen." Wat betekent de Omgevingsvisie voor mijn omgeving? Hoe wil de provincie haar ambities gaan uitvoeren? Met deze en andere vragen kunnen inwoners van de provincie Overijssel terecht op infor matiebijeenkomsten over de Ontwerp- Omgevingsvisie. Inmiddels zijn de eerste bijeenkomsten achter de rug. Programmaleider Hennie Schuman kijkt tevre den terug op de eerste informatiebijeenkom sten. "De bezoekers toonden betrokkenheid, waren geïnteresseerd. Op deze manier krijgen de inwoners van Overijssel de kans om te reageren op onze plannen." Mooie basis Jan ten Klooster, bezoeker van de infor matiebijeenkomst en gemeenteraadslid in Steenwijkerland, liet zich op de informatiebij eenkomst in Steenwijk overtuigen. "Ik ben blij dat zoiets als de Omgevingsvisie bestaat. Als elke individuele gemeente zoiets zou moeten doen, dan gaat dat niet werken. Ik vind het goed dat ook allerlei belangenorganisaties in het proces zijn meegenomen. Dat geeft een mooie basis om op verder te gaan." Vragen Hanna van Vonderen, lid van het programma team Omgevingsvisie, vertelt dat er veel vra gen werden gesteld over landbouw en natuur, "Men wil graag weten hoe het bijvoorbeeld zit met de Ecologische Hoofdstructuur. Daarnaast zijn ze ook wel geïnteresseerd in hoe de Omgevingsvisie nou precies werkt.' Met de Ontwerp-Omgevingsvisie geeft de provincie de richting aan voor de ontwik keling van Overijssel tot 2020 en verder. De provincie kan zich voorstellen dat dit vragen oproept en daarom trekt in januari en februari de Omgevingsvisiekaravaan door de provin cie Overijssel. Op een elftal gemeentehuizen richt de provincie een informatiestand in waar medewerkers van de provincie vragen beantwoorden en persoonlijk uitleg geven met behulp van kaarten, film en powerpointpresen-

Holtens Nieuwsblad | 2009 | | pagina 14