Veertigduizendste bezoeker Kaarsjes kijken? Buit uit auto - Holtens Nieuwsblad brandende 9 Gr0teroi V00rbi) aansteken kaarsji kaarsjes op Holterberg Bescherm je ogen: draag vuurwerkbril 9 Huisvuil Volg aanwijzingen op wie met auto naar begraafplaats komt Brieven aan een soldaat I HOLTEN - Wie met kerstavond per auto naar de Canadese Begraaf plaats komt om kaarsjes te kijken, doet er goed aan om niets in de auto achter te laten. B HOLTEN - De Canade se Begraafplaats wordt woensdag 24 december, Kerstavond, verlicht door kaarsen die bij elk graf zullen branden. Stichting Viering Nationale Feestdagen hoopt dat het licht van de kaarsen en de warmte van het vuur een ieder tot na denken stemt over de betekenis van saamhorigheid en vrijheid. Vrijheid in ons land is mede te danken aan aal diegenen die hun leven hebben gelaten om ons land van dwingelandij en ti rannie te verschonen. Ze kwamen, vaak op jonge leef tijd, van elke kleur, van elk ge loof, in de hoop op een wereld van vrede en solidariteit. Laten we met elkaar tonen dat we hun offer waard zijn en dat we hen altijd in licht zullen ge denken. Namens bovengenoemde Stichting is men uitgenodigd op 24 december om 16.30 uur hier bij aanwezig te zijn. Gezien de grote opkomst van de laatste jaren is in overleg met de Gemeente Rijssen-Holten het volgende besloten: vanaf 15.00 uur is er slechts een richtingsverkeer mogelijk van en naar de Canadese Begraaf plaats. Men kan via de Molenbelter- weg, de Holterbergweg naar bo ven. De Wullenbergweg (tegen over het Lösse Hoes) is eenrich tingsverkeer. Men kan hier uit sluitend aan de rechterkant par keren. Men dient de aanwijzingen van de verkeersregelaars op te vol gen. Na afloop gaat men via de Eek hoornweg, Nijverdalseweg en je meer dan waard is. g D" geeft Wn zeer sfeervo1 beeld> dat ook later op de avond nog Zij zullen name- een bezoek- FOTO: JOHAN BOLINK DEVENTER - De oogartsen van het Deventer Ziekenhuis gaan ook dit jaar vuurwerkbrillen verkopen. De bril kost slechts 2 euro. De oogartsen in Deventer vinden dat vuurwerk best kan heidsvoorzorgsmaatregelen worden getroffen. Het dragen van de bril is daar 1 van. De vuurwerkbrillen zijn verkrijg baar bij de oogpoli van het Deventer Ziekenhuis. Tussen Kerst Oud en Nieuw verkoopt ook de Spoedpost de bril. HOLTEN-Zeer verbaasd waren iaitig»,,»»,...,.,., HOLTEN - Zeer verbaasd waren opa Herman en oma Alice Huchshom met hun kleinkin deren Iris (6) en Niels (8), toen ze woensdag 17 december bij Natuurdiorama Holterberg wil den betalen voor hun kaartjes. Ineens ging er een sirene door het gebouw. Er bleek toch geen brand, maar ze bleken de 40.000ste betalen de bezoeker van het Natuurdio rama Holterberg van dit jaar te zijn. Zouden de bezoekers meege teld worden van iedereen die al leen maar in en uit komen lo pen, de winkel bekijken en in formatie vragen. Dan zou de teller al zeker op 70.000 staan. De kinderen hebben vanmid- mieis Knjgt uitleg over het museum. Hij werd, met zijn zus Iris en zijn opa en oma, de veertigduizendste bezoeker van Natuur diorama dag vrij, dus leek het ons leuk om hier naartoe te gaan," zei den opa en oma, toen ze van de schrik waren bekomen en het FOTO. SANDER SCHEPERMAN feestje beklonken met cham pagneglazen. De familie komt uit Goor en opa was kort geleden al in Natuurdi orama geweest. "Ik vond het fantastisch mooi en het leek me wel leuk om nu eens met de kleinkinderen erheen te gaan." "Met meer dan 40.000 betalen de bezoekers behoren we tot de top 5 van best bezochte musea van Overijssel en daar zijn wij erg trots op", aldus Regien Schagen-Vincent van Natuurdi orama Holterberg. Natuurdiorama Holterberg is een volledig particulier muse um, dat geen overheidssubsidie ontvangt. Dat is uniek, zeker voor een museum van deze schaal. Het museum biedt op dit mo ment werk aan acht full- en parttime medewerkers. Daar naast is nog een aantal vrijwilli gers actief. De familie Huchshorn kreeg een jaarabonnement aangebo den en een bos bloemen. HOLTEN - De huisvuilinzame- Ung is gewijzigd. Donderdag 25 december 2008 gaat de inzameling naar zater dag 27december 2008 (grijze container); Vrijdag 26 decem ber 2008 gaat de inzameling naar zaterdag 27 december 2008 (grijze container); Woens dag 31 december 2008 start de inzameling om 6.00 uur; Don derdag 1 januari 2009 gaat de [inzameling naar zaterdag 3 ia- De politie waarschuwt namelijk heerd staan, kunnen inbrekers makkelijk en snel hun slag slaan. "Zeker wanneer het donker is en er waardevolle spullen in het zicht liggen, is de klus zo ge klaard en kunnen ze in mum van tijd toeslaan", benadrukt de Holtense wijkagente Zorica Ra- jic. niets in de auto ligt, kan er ook niets uit worden gehaald." Bezoekers van de Canadese Be graafplaats en de Holterberg doen er volgens haar zeker in de maand december goed aan om geen waardevolle spullen in de auto te laten liggen en de deu ren op slot te doen. Zorica: "Juist dan is het vaak drukker met bezoekers en is de HOLTEN - Bij een vorige her denking op de Canadese Be graafplaats werden onderstaan de brieven gevonden. Deze zijn vrij uit het Engels vertaald. Sergeant Clive Elbert Steele Ge- row 1919-1945. Toen ik de foto's bekeek van het graf van mijn va der Sergeant Gerow op de Ca nadese Begraafplaats in Holten, Nederland, dacht ik over een reis naar dit land van zijn voor vaderen. Clive Gerow stamt van Hendrick Van Vost (1554-1595 Utrecht) en Anna Conellis Deb- raredochet (1558-1610 Utrecht). De Franse naam Gi- raud werd veranderd in het Ne derlands klinkende naam Ge row in Utrecht na de moord op Prins va£.Oranje door een Fran se Hugenoot in 1585. De naam Gerow komt voor in de lijst van oprichters van de Hugenoten Kerk in Londen GB en op het Hugenoten stand beeld ter herinnering aan de stichting van New Rochelle New York (Nieuw Amsterdam) VS. Vanuit New York verhuisde de familie naar Rossmore, Price Edward County, Belleville Ont ario in de 1790tiger jaren en naar Perry Sound Ontario Ca nada. Sergeant Clive Gerow werd geboren in 1915, Berks Falls, Parry Sound, Ontario. Na de jaren Italiaanse campag ne, de D-day invasie en de be- vrijding van Nederland in maart 1945, had mijn moeder ge schreven geen pakjes meer te sturen, want hij zou spoedig thuis komen. Begin april 1945 was zijn luitenant in een ge vecht gesneuveld en hij bood zich aan voor een leidinggeven de rol. Hij werd tijdens een ge vecht gedood op 10 april 1945 in de buurt van Deventer. deren, soldatendromen, solda tenmoed Kleine bewijzen van toegewijde moed. Boerderijen in de omge ving getuigen van voortgaand leven De afwezigheid van wijsheid en onrecht doordringt alles Nu kwade wolken, met angst en pijn gevulde bomen en droevig gras de wacht houden De inhoud van je gedachten geeft betekenis aan dit decor Lichte en donkere veldslagen verschijnen in werkelijkheid en in herinnering Levens liggen in nauwe rijen en zijn bedekt met de vergevings gezinde stof des tijds Moedige Canadese opoffering bloeien op plot na plot na plot. Wandelend met de herinnering aan hun offer, om hen verheu- Ter ere van mijn vader Clive El- bert Steele Gerow die rust op de Canadese Begraaplaats in Hol ten, Nederland. Vlakke akkers van dampend groen gras. Aarden grafheuvels bewaakt door witte stijlen van het hek gen we ons Bedenkend wat zij gaven toen zij alles gaven Voorstellend welke andere bij- dagen zij hadden kunnen leve ren. Ter hunner herinnering - laat wij hen herdenken, herden ken, herdenken 'De Canadese Begraafplaats Holten bevat de stoffelijke res ten van 1381 soldaten van het Tweede Canadese leger, ge sneuveld in de laatste periode van de bevrijding van Neder land in de Tweede Wereldoor log. Geen massa bezoekers, geen menselijk geluid wordt ge hoord, met uitzondering van vliegtuigen en vrachtwagens in de verte. De "Stone of Remembrance" en vogels verwelkomen je bij de in gang- Verderop de weelderige groene bomen die de eenvoudige witte kmisjes omzomen en de "Cross of Sacrifice" dat op de bezoeker wacht. Rij na rij, kruis na kruis, naam na naam, herinneren ons eraan dat deze Canadese soldaten in Nederland zijn gesneuveld. Deze aantekening, het familie verhaal en het gedicht erkent hun offer en wil bevestigen dat Maandaag 22 decemher 2008 Gelukkig is het de Stichting Wel come Again Veterans ook dit jaar weer gelukt met hun fond senwerving deze gebeurtenis fi nancieel mogelijk te maken., waarvoor onze dank.

Holtens Nieuwsblad | 2008 | | pagina 9