Naar een toekomstbestendig Overijsse Hoe richt je een provincie in? lp Informatie karavaan Omgevingsvisie Steenwijk Kampen Zwolle Hardenberg Tubbergen Enschede Almelo Deventer Nijverdai Goor Raalte In de periode januari-februari 2009 organiseert de provincie in diverse gemeentehuizen informatiebijeenkomsten over de Ontwerp-Omgevingsvisie: Maandag 12 januari Vendelweg 1 Donderdag 15 januari Burgemeester Berghuisplein 1 Donderdag 22 januari Grote Kerkplein 15 Maandag 26 januari Stephanusplein 1 Maandag 2 februari Raadhuisplein 1 Woensdag 4 februari Langestraat 24 Maandag 9 februari Stadhuisplein 1 Donderdag 12 februari Grote Kerkhof 4 Dinsdag 17 februari Willem-Alexanderstraat 7 Maandag 23 februari De Höfte 7 Dinsdag 24 februari Zwolsestraat 16 In alle plaatsen bent u van harte welkom tussen 17:00 en 20:30. Meer informatie over de informatiekaravaan vindt u op www. omgevingsvisie, nl Zie Overi Op deze pagina vindt u informatie over uw provincie Overijssel. Zie ook provincie.overijssel.nl Waar wonen, werken en recreëren de inwoners in het Overijssel van morgen? Waar kan nog gebouwd worden en welke plaatsen moeten bij voorkeur groen en onaangetast blijven? De Ontwerp-Omgevingsvisie, die de provincie Overijssel eind november heeft uitgebracht, geeft antwoord op deze vragen. De provincie formuleert in de Ontwerp- Omgevingsvisie ambities die groei van welzijn en wel vaart mogelijk moeten maken, zonder dat daarbij op onverantwoorde wijze beslag wordt gelegd op ruimte en natuurlijke bronnen. Overijssel gaat daarmee beslist niet 'op slot'. Wel staan bij alle keuzes die de provincie maakt, twee elementen centraal: duurzaamheid en ruimtelijke kwaliteit. Ontwikkelingen zijn mogelijk, maar moeten wel bijdragen aan de duurzaamheid en een aangename leefomgeving. Zo is er bijvoorbeeld ruimte voor schaalvergroting en verbreding van de landbouw, maar wel met behoud en versterking van de ruimtelijke kwaliteit. Hoofdlijnen De provincie zet in de Ontwerp-Omgevingsvisie de hoofdlijnen neer, de partners van de provincie, in het bijzonder de gemeenten, krijgen meer vrijheid bij de lokale uitwerking van deze visie. Overzichtelijk Het bijzondere van de Omgevingsvisie is dat het een brede blik biedt op alle denkbare onderwerpen. Het document vervangt het vroegere streekplan, verkeer- en vervoersplan, waterhuishoudingsplan en milieubeleidsplan. Dat maakt het allemaal wel zo over zichtelijk. En het speelt in op actuele opgaven, zoals bijvoorbeeld het teruglopen van de bevolkingsgroei en verandering van de bevolkingssamenstelling. Daarom zet de provincie in op kwaliteit en herstructurering van woon- en werklocaties. -^venjs: De ambities en keuzes die de provincie in de Ontwerp-Omgevingsvisie maakt, hebben geleid tot een zes tal ontwikkelingsperspectieven. Op deze kaart is de inhoud van de ontwikkelingsperspectieven verbeeld. Inzoomen is mogelijk op www.omgevingsvisie.nl Aantrekkelijk vestigingsklimaat Naast welzijn is ook welvaart een belangrijke insteek. In die zin biedt de Omgevingsvisie randvoorwaarden voor een aantrekkelijk vestigingklimaat voor het bedrijfs leven in al zijn facetten. De bereikbaarheid neemt een belangrijke positie in. Naast ven/oer over weg en spoor, krijgt ook het vervoer over water een sterkere positie en ontwikkelt de provincie fietssnelwegen. Gezonde en veilige leefomgeving Investeren in een gezonde en veilige leefomgeving staat centraal. Niet alleen als het gaat om geluid en externe veiligheid maar ook waterveiligheid. Zeker gezien de klimaatverandering. In dat kader neemt de provincie haar verantwoordelijkheid door bij te drage duurzame energie-opwekking en energiebesparing. De ambitie voor de realisering van de ecologische hoofdstructuur blijft: een voltooide realisatie in 2018 Definitieve Omgevingsvisie Provinciale Staten zullen naar verwachting Gedeputeerde Staten opdracht geven de Ontwerp- Omgevingsvisie vanaf 22 december ter inzage te leggen, ledereen kan dan tot 1 maart mondelinge of schriftelijke zienswijzen indienen. Vervolgens bereidt GS een definitieve Omgevingsvisie voor ten behoeve van besluitvorming door Provinciale Staten op 1 juli 2009. In de Ontwerp-Omgevingsvisie spreekt de provincie de ambitie uit om bij alle (nieuwe) ontwikkelingen de kwaliteit van de leef omgeving te versterken. Maar hoe gaat de provincie daar mee aan de slag? Het motto in de aanpak van de provincie is 'ontwikkelen volgens gebiedskenmerken' Die gebiedskenmerken zijn gekoppeld aan vier lagen: een natuurlijke laag, een laag van het agrarisch cultuurlandschap, een stedelijke laag en een lust leisure-laag. In de 'Catalogus Gebiedskenmerken' die de provincie ontwikkeld heeft staan per laag een aantal landschaptypes omschreven met bijbehorende kenmerken, ontwikkelingen en ambities. Bijvoorbeeld voor het essenlandschap wat veel te vinden is in Noordoost Twente. Dit landschapstype valt onder de laag van het agrarisch cultuurlandschap en bestaat uit een samenhangend systeem van essen (hoger gelegen akkers rond dorpen), flanken, lager gelegen maten en fliergronden, heidevelden en kenmerkende bebouwing rond de Es. Een voorbeeld van een Esdorp is Vasse. Het landschapsbeeld is afwisselend en contrastrijk. Kwaliteitsvoorwaarden De herkenbaarheid van het essenlandschap is echter afgenomen. Het open karakter van de essen wordt bijvoorbeeld bedreigd door toename van de bebouwing. De provincie heeft als ambitie om de es als ruimtelijke eenheid te behouden en de contrasten tussen de verschil lende landschapsonderdelen te versterken. Om dit te bereiken heeft de provincie voor het Essenlandschap drie soorten van kwaliteitsvoor- waarden omschreven: normstellend, richting gevend en inspirerend. De provincie heeft als 'harde eis' (normstellend) dat de'essen een beschermde bestemming krijgen. Als er ontwik kelingen plaatsvinden dan moeten die in de flanken een plaats krijgen (richtinggevend). Op grote essen is er ruimte voor grootschalige grondgebonden landbouw (inspirerend). Op deze manier geeft de provincie voor elk landschapstype in Overijssel aan hoe deze beter uit de verf kunnen komen. De nadruk ligt daarbij op richtinggevende en inspirerende voorwaarden. Alleen die zaken die de provincie echt heel belang rijk vindt worden als 'harde eis' omschreven. Bekijk de 'Catalogus Gebiedskenmerken' op www. omgevingsvisie, nl het zet

Holtens Nieuwsblad | 2008 | | pagina 28