'Alle aandacht gaat naar eigen gebied' Jo1jTrack.nl 't Betere werk! Dinsdag 7 oktober 2008 25 Primeur na primeur wat wilde ii) uroeger worden? JohTracH.nl Natuur is het hoofdthema van het volgende treffen tussen het publiek en de politici die strijden om een zetel in het nieuwe algemeen bestuur van Waterschap Rijn en IJssel. De lijsttrekkers krijgen aan het begin van verkiezingsavon den telkens enkele inhoudelij ke voorzetten van een of meer deskundigen. Bij het thema Natuur, dat donderdag in Lo- chem het hoofdonderwerp is, zijn ze afkomstig van twee na tuurlijke tegenstanders. Ver tegenwoordigers van de Gel derse Milieufederatie (GMF) en de landbouworganisatie LTO verzorgen de aftrap. De LTO vindt dat de voedsel productie en dus het opper vlak aan landbouwgrond niet mag afnemen. De GMF vindt echter dat ook serieus reke ning moet worden gehouden met de vele andere functies van het buitengebied, zoals natuur en recreatie. Volgende verkiezingsavond: donderdag 9 oktober, 19.30 uur, Golden Tulip Schepers kamp, Paasberg 3 in Lochem. "Opvallend hoe sterk deze politici verbonden zijn met de water-wereld, het water schap en het gebied." Het is de eerste observatie van Mare Mobach (45), sinds kort met zijn gezin woon achtig in Gorssel. Het bijwonen van de eerste campagneavond van het water schap hoort voor Mobach bij zijn verkenning van de nieuwe woonomgeving. Hij verhuisde na een blik op de kaart uit Utrecht. Aan de overkant van de IJssel zocht en vond Mobach meer ruimte en een kortere reistijd richting werk. "Natuurlijk praten alle lijsttrek kers voor hun eigen belang. Maar ze weten wel heel goed wat er speelt", oordeelt hij na afloop. Een punt van kritiek: "Bij het vinden van ruimte voor waterberging richten ze de aan dacht helemaal op het eigen ge bied. Terwijl het vasthouden van water in deze streek vooral grote problemen oplost in lage re, verder weg gelegen streken." Wat de nieuwe Gorsselnaar be treft, is de invoering komst van partijen naar het waterschaps bestuur in elk geval een verbete ring. "Ik denk dat partijen dui delijker kunnen maken waar ze voor staan dan individuele per sonen dat kunnen." De volgende verkiezingsavond is donderdag 9 oktober in Lochem (zie artikel hierboven). De slot- avond is 6 november in Arnhem. ZUTPHEN - Primeur na primeur in de aanloop naar de verkiezingen voor het waterschap in. november. Voor het eerst in de geschie denis van de waterschap pen doen politieke partijen hun intrede. De lijsttrek kers zijn donderdag voor het eerst met elkaar in de bat gegaan. In Oost-Gelderland vond de eerste campagneavond van Waterschap Rijn en IJssel don derdag 2 oktober plaats in een goed gevuld IJsselpaviljoen in Zutphen. Tien van de twaalf partijen presenteerden zich; het Winterswijks Belang en Lokaal Belang Zevenaar ontbraken. De gehele avond werd op inter net via www.kiesvoorwater.nl uitgezonden. "Rijn en IJssel is het enige waterschap dat de kie zers hiermee bedient", aldus de webmaster van het waterschap over deze primeur. Het werkgebied van Rijn en IJs sel omvat maar liefst 22 ge meenten. Om de nieuwe vorm van politiek zo dicht mogelijk bij de kiezer te brengen, is er voor gekozen de locaties van de zes grote campagneavonden goed te spreiden. De uitzending via internet past bij dat streven. Eeuwenlang konden water schapsbestuurders slechts op persoonlijke titel worden geko zen. Tegenwoordig doen partij en mee met een kandidatenlijst, net als bij verkiezingen voor de gemeenteraad of de Tweede Kamer. Bovendien vinden de UUA-lijsttrekker Wilma Winkelhorst neemt het woord op de eerst verkiezingsavond. Henk Wub- bels (Water Natuurlijk) en Ad Bleumink (links, Wijkraad Westervoort) luisteren, foto: jan van den brink verkiezingen voor alle water schappen voor het eerst tegelijk plaats. De nieuw gekozen bestuurders van de waterschappen zijn van af januari verantwoordelijk voor alle nieuwe projecten en uitga ven van het waterschap. Daarbij gaat het om zaken als schoon water, waterafvoer en veilig heid. Maar ook om de hoogte van de belastingaanslag. Geen wonder dus dat de meeste partijen in het IJsselpaviljoen meteen de nadruk legden op kostenbewuste afwegingen en efficiënt werken. Johan Kabout (WD) bepleitte een kritische blik. Hij wil ook bij het voorko men van calamiteiten de kosten voor de burgers en bedrijven in de hand houden. Els Rutting (PvdA) koos voor een tegenge steld uitgangspunt: eerst de vei ligheid garanderen, als het no dig is ook ten koste van flink ho gere uitgaven. Aan het belang van investeren in stevige dijken en andere maatregelen twijfelden de lijst trekkers overigens geen mo ment. Gezien de klimaatveran dering kunnen de burgers en overheden zich beter goed voorbereiden op vaak onver wachte scenario's, had deskun dige Feike Tibben van de lande lijke Taskforce Overstromingen ze gewaarschuwd. Rob van Mierlo (Algemene Wa terschapspartij) bepleitte na de verkiezingen meer werk te ma ken van waterbergingen. "Maar hoe?", was vervolgens de vraag. Jan Spoelstra (Christenunie) suggereerde overdekte wadi's: laaggelegen grond waar het ver zamelde regenwater rustig de bodem in kan sijpelen. Terwijl de ruimte er boven voor andere doelen in gebruik kan blijven.

Holtens Nieuwsblad | 2008 | | pagina 25