Eindelijk weer een fokveedag I Zwarte Cross verloopt uitstekend Twee dagen Nordic Walking Holtens Nieuwsblad 7 i Naakte man valt vrouw lastig op Plaggenweg Fokveedag Koeien en kalveren op hun mooist "De laatste twee jaar was er eind augustus steeds wat aan de hand" Oorlogsherinneringen Dinsdag 2 september 21008 ESPELO - Na twee jaar met pro blemen rond veterinaire regels kon er afgelopen zaterdag ein delijk weer eens een Fokveedag Espelo worden gehouden. Het was alweer de 43e editie en volgens organisator Erik Rensen was het een geslaagd evene ment. Rensen was blij dat de Fokveedag dit jaar wel door kon gaan. "De laatste twee jaar was er eind augustus steeds wat aan de hand. Vorig jaar kon het niet doorgaan vanwege mond- en klauwzeer en in 2006 ging het door vanwege blauwtong. Het is nog nooit eerder gebeurd dat het twee keer achter elkaar niet door is gegaan", aldus Rensen die op de locatie aan de Okken- broekseweg zo'n honderdvijftig bezoekers telde. Die kwamen voornamelijk om naar de koei en te kijken, maar ook om de kalverkeuring van de KOC, de Kalver Opfok Club, mee te ma ken. Kinderen moesten een route lopen met de kalfjes, ter wijl ze ook een boekje moesten laten zien hoe ze de kalfjes ver zorgd hadden. Bij de koeien ging het in totaal om 85 koeien die in vijf verschillende rubrie ken waren onderverdeeld. De jury had het er moeilijk mee, maar uiteindelijk konden er wel vijf kampioenen bekend wor den gemaakt. Grote winnaar was Steegink-Boode uit Holten die drie kampioenen van stal bleek te hebben gehaald. Bij de oudere koeien roodbont won Steegink-Boode met Roza 250 de eerste prijs. De reserve kam pioen in die idasse was Willy 707 van Marsman-Bekkernens uit Holten. Bij de vaarzen zwart bont leverde Steegink-Boode met Roza 264 ook de kampioen. Hier werd Erika 27 van Alferink uit Okkenbroek de reserve kam pioen. Bij de vaarzen roodbont werd Mema 38 van Steegink- Boode de reserve kampioen. Kampioen in deze klasse werd Marga 79 van Stevens-Tempel man uit Holten. Bij de oudere koeien zwartbont haalde Ste vens-Tempelman met Setske 3 de titel van reserve kampioen. Kampioen werd Connie 40 van Meijerman-Pinkert uit Holten. Bij de middengroep roodbont werd Heerenbrink Rebekka 15 van Steegink-Van de Berg uit Okkenbroek kampioen. Corrie 142 van Veneklaas uit Holten werd reserve kampioen. ESPELO - Het heeft twee jaar geduurd, maar afgelopen weekend werd aan de Okkenbroekseweg in Espelo weer een fokveedag ge houden. Het weer zat zeer mee, zodat het evenement ook veel kijkers langs de lijn trok. Koeien werden op hun mooist gepresen teerd aan de jury. Grote winnaar was Steegink-Boode uit Holten die drie kampioenen van stal bleek te hebben gehaald. FOTO: JOHAN BOUNK HOLTEN - De politie kreeg dinsdag 26 augustus om 15.00 uur de melding dat er een naak te man rondliep op de Plaggen weg op de Holterberg. Daar had een vrouw een man zien lopen, die geheel naakt was. Zodra de man haar zag trok hij snel een blauw sportbroekje aan. Vervol gens liep hij langs de vrouw heen en daarna trok hij hem weer uit. De vrouw was de man zo'n drie keer tegen gekomen. De man werd zo'n 40 tot 45 jaar geschat. Had een blanke huids kleur en een bruin baardje. HOLTEN - Jong geleerd is oud gedaan. Een gezegde waar het bestuur van de crossclub Het Kromme Wieltje uitstekend mee uit de voeten kan. Want bij het organiseren van een wed strijd komt aardig wat kijken, maar bij Het Kromme Wieltje malen ze daar niet om. Die jon gens zetten gewoon een crosswedstrijd op poten en ha len er nog sponsors bij ook. En van de opbrengst gaan ze uit eten bij 't Klavier. Afgelopen zaterdagmiddag om half twee was het weer zover. Op het crossterrein op de Kol was weer een mooi circuit uit gezet. De 45 deelnemers had den allemaal hun fiets versierd en vijftig cent betaald, maar dan konden ze wel de hele middag limonade drinken en was er ook nog chips en een broodje knak worst. De Zwarte Cross kon be ginnen. "De wedstrijd is be doeld voor jongens en meisjes van groep 2 tot en met groep 8", vertelt de elfjarige Kay Pettinga. "Ik zit in het bestuur van de crossclub. Volgens mij is het al de vijfde keer dat we de cross houden. Ik heb het samen geor ganiseerd met Erik Krieger, Ar jan Paalman en Dirk Muller. De deelnemers zijn verdeeld in drie klassen. De kleine klasse is tot Iwintig inch, de grote klasse bo ven de twintig inch en dan heb- hen we nog een skelterklasse. prijzen zijn beschikbaar ge steld door Erik Davids en we worden gesponsord door de kdOOO en Albert Heijn", aldus i Kay die niet alleen over organi- Op een afgezet parcours aan de Slachthuisstraat hield crossclub Het Kromme Wieltje hun Zwarte Cross, foto: sander scheperman satorische kwaliteiten beschikt, maar ook hard kan fietsen. Hij rijdt in de kleine klasse naar de eerste plaats. In de grote klasse gaat de overwinning naar Ton Muller, terwijl de skelterklasse een prooi wordt voor Roy Tem pelman en Arend Jan Brons voort. In de afsluitende afval race gaat de eerste plek naar Luuk Veenstra. "Aan de afval race deed iedereen mee", legt Kay uit. "Je moet zo lang moge lijk op de fiets blijven zitten. Als je valt, dan ben je af." Bea Pettinga, de moeder van Kay, is er trots op dat de jongens al op jonge leeftijd een wedstrijd als deze kunnen organiseren. "Ze doen het echt helemaal zelf. Alle ouders staan langs de kant en zo wordt het een gezellige middag voor de hele buurt. Het is mooi dat dit zo kan." Kay en zijn medebestuursleden boden de bezoekers ook een mogelijk heid aan tot het doen van een vrije gift. Ook dat werkte. "Na de wedstrijd zijn we met het be stuur uit eten geweest bij 't Kla vier. Zonder ouders", aldus Kay die ook in 2009 weer een Zwarte Cross wil organiseren. HOLTEN - Twee dagen Nordic Walking in en rondom Natio naal Park De Sallandse Heuvel rug. Dit kan zaterdag 11 oktober bij café De Biester in Holten en zondag 12 oktober bij De Wil- genweard in Nijverdal. De routes zijn bewegwijzerd en men krijgt een routebeschrij ving mee bij op het startpunt van die dag. Zo'n 98 procent van de routes is onverhard en gaat over de mooiste plekjes van de Salland se Heuvelrug: het karakteristie ke heidelandschap, prachtige uitzichtpunten en kleine paad jes en weggetjes door het bosge bied. Men kan kiezen uit 12 of 18 kilo meter wandelen, maar de rou tes zijn zo samengesteld dat men onderweg nog de keuze in afstand kan aanpassen. Onderweg wordt voorzien van een kopje koffie of thee, water en fruit. Daarnaast komt men in elk geval nog langs één horeca gelegenheid waar men naar wens iets kan gebruiken. Tussen 10.00 en 12.00 uur kan men vertrekken vanaf het start punt en voor 17.00 uur wordt men weer verwacht bij het eind punt. Een dag wandelen kost 7,50 eu ro en voor beide dagen betaalt men: 12,50 euro. Inschrijven kan via de website www.nordic- walkingtweedaagse.nl. DOOR KAREL VAN RIJN Ik keek naar de mensen, die dit riepen en toen ik weer thuis was, vertelde ik Hendrik dat ik had gezien dat het in hoofdzaak de Gereformeerden waren die zo stonden te schreeuwen. Hendrik glimlachte licht en ging er niet op in. Nu ik dit schrijf, besef ik dat dit zwaar beschuldi gend klinkt, maar ik besef te vens dat het geen objectieve waarneming was over zo'n klein groepje mensen. Wat ik de vol gende dag meemaakte was van een geheel ander gehalte. Opzij van het Gemeentehuis was een wachtmeester van de politie be zig een kerel te knechten door hem heen en weer te laten ren nen, met een gasmasker voor, waardoor hij, zo te zien, moei lijkkon ademen, Onderwijl, riep de wachtmeester commando's, zoals "Vallen! Opstaan! Ren nen!" "Ik laat jou doen, wat wij voor jou in het kamp moesten doen." Ik hoorde van omstan ders dat het de beul van Om men was, die daar tijdelijk in de cel gevangen zat. Hoewel ik angst in zijn ogen zag, had ik met hem totaal geen medelij den. Het was toen al bekend, dat het een ware schurk was ge weest. Terwijl de stoottroepen verder trokken, was er een be zettingsleger gearriveerd, waar van een deel was neergestreken achter het huis van grote Eg- bert. Ik was bijna dagelijks in de buurt van de Canadezen te vin den, vooral als er één op een motor wegreed. Na verloop van tijd wist ik precies hoe je een motor moest starten. Eens trap te een Canadees een aantal ke ren vruchteloos op de kick star ter en zag ik dat een schuif op het stuur anders moest staan. Ik wees er naar en de Canadees keek mij lachend aan, verzette de schuif en bracht de motor met één trap tot leven, stak zijn hand op naar mij en reed weg. Jaren later, toen ik zelf een mo tor had, wist ik dat de schuif de choke was. Omdat ik als 13-jarig jongetje de Canadezen zo idealiseerde dat ik het zelfs voor onmogelijk hield dat er mis schien wel een minder aardige tussen kon zitten, kreeg ik op zekere dag een schok te verwer ken. Het was op het moment, dat ik bij grote Egbert binnen was. We hoorden een vreselijk gevloek buiten, kreten zoals "damnded Jew! I'll kill you!" "Red", zoals hij vanwege zijn ro de haar door de andere solda ten werd genoemd, liep zwaai end met een mes op een andere soldaat af en aan zijn woedende blik was te zien, dat hij het niet bij woorden wilde laten. Aan zijn onvaste gang was duidelijk te zien dat hij te veel had ge dronken. De bedreigde soldaat rende bij ons naar binnen. Hij was lijkbleek en hij kreeg een glas water van Egbert, waardoor hij weer een beetje op verhaal kwam. Het was hem al diverse keren overkomen, vertelde hij ons, dat, wanneer Red te veel had gedronken, hij door de met een mes gewapende Red, schreeuwend en scheldend, werd achtervolgd en hij had alle redenen om bang te zijn omdat Red in de Sahara met de bajonet op het geweer tegen de Duitsers had gevochten. Toen Red zag dat de soldaatdie één van zijn makkers behoorde te zijn, bij ons naar binnen was gevlucht, zag hij van een verdere achter volging af. Dus ook hij, dacht ik, voelde haat jegens de Joden. Het was een nare gewaarwor ding. Omdat jongetjes graag dingen uitproberen, waar vol wassenen niet altijd gelukkig mee zijn, kwam ik op het idee om een jerrycan, waar nog een klein beetje benzine in zat, aan een experiment te onderwer pen. We waren vlak bij het huis van Henkie Soer. Hij begreep wat ik bedoelde en hij bood aan om thuis een paar lucifers te ha len. Ik moest de brandende lu cifer in de jerrycan gooien, om dat ik het had voorgesteld. Het gebeurde iets anders dan ik had gedacht. Op het moment dat ik de brandende lucifer in de jerry can gooide, volgde er een ont ploffing en vloog de jerrycan met een grote steekvlam rich ting een hooiberg die een kleine tien meter verder stond.

Holtens Nieuwsblad | 2008 | | pagina 7