Consultatiebureau voor senioren slaat aan Eerste vuilniswagen op aardgas in gebruik genomen in Overijssel Evenementen kalender Op deze pagina vindt u informatie over uw provincie Overijssel. Zie ook provincie.overijssel.nl 26 juni Europese week, fietstocht/ toertocht motoren, De Brouwerij, Nieuwleusen 28 juni Theatertour door het Reestdal, Balkbrug 26, 27 en 28 juni Ballonfestival, Uiterwaarden van de Vecht, Hardenberg 27 en 28 juni Oostwal Botterrace, Oude Buitenhaven, Kampen 0 29 juni 5e zeilwedstrijd op het Bovenwijde, Smit's Paviljoen, Giethoorn 29 juni Schapendrijven en sagen vertellen, Schaapskooi Twilhaar, Nijverdal 26 t/m 29 juni Zwart, zomerkunstenfestival, diverse locaties, Zwolle 5 juli Zaterdagopening Kruiden hoeve met verhalenvertellers, biologische (kruiden)tuinen De Kruidenhoeve, Balkbrug 5 juli Mediterrane avond langs de Dinkel, Denekamp >5 juli Van Eigen Bodem, Nederlands popfestival. Park de Weezenlanden, Zwolle 6 en 7 juli Smokkelroute, Het Oosten, Enschede 9 juli Blauwvingerdag, Zwolle 11 juli Uit met de brandweerauto, Mölke, Rijssen 12 juli Zwartsluizer zaterdagen, Kinderdag met braderie, Zwartsluis >15 juli Boekenmarkt, Ommen a 16 juli Houtdorp en groen, Kinder/zorgboerderij Teun's hoeve. Balkbrug 16 juli Blauwvingerdag, Zwolle Meer informatie op www.overijsseltoerisme.nl of www.provincie.overijssel.nl Overijssel. Hoe kan ik gezond oud worden? Met deze vraag kunnen ouderen vanaf 60 jaar sinds kort terecht bij het consultatiebureau voor senioren. Een initiatief waar Stichting Icare sinds het begin van dit jaar met succes mee proefdraait. De belangstelling voor de con sultatiebureaus is groot. "Een bezoek aan het bureau is een soort pas op de plaats", vertelt Els Bakker. Als projectleider bij Icare is zij nauw betrokken geweest bij het opzet ten van verschillende consultatiebureaus in Zwolle, Kampen, IJsselmuiden en Genemuiden (gemeente Zwartewaterland). "In een gesprek van 50 minu ten gaan we in op de leefstijl van de bezoeker, het psychisch en sociaal welbevinden en we voeren verschillende gezondheidstesten uit. We proberen een totaalplaatje te maken, waardoor we een goed beeld krijgen van die zaken die goed gaan en wat minder. In principe kijken we vervolgens wat iemand zelf kan verbeteren, maar we verwij zen ook naar andere deskundigen." Opmerkelijke resultaten Het idee voor een consultatiebureau is voort gekomen vanuit het verzoek van een senioren- groep uit Lelystad die graag een periodiek onderzoek wilden. Vervolgens bleek uit een draagvlakonderzoek dat 90% van de doelgroep graag zoiets zou zien verschijnen en de resulta ten zijn tot nu toe opmerkelijk. Bakker: "We krij gen erg veel aanmeldingen vanuit alle lagen van de bevolking. De veelheid van onderwerpen die tijdens de gesprekken ter sprake komt, verrast ons wel. Het valt op dat er veel mensen langs komen die met iets zitten en dit een geschikte plek vinden om dat kwijt te kunnen. Misschien komt dat wel doordat we in het gesprek relatief veel tijd hebben om ook aandacht te geven aan sociale problemen. Bovendien sturen we van tevoren een vragenlijst op, zodat we snel een beeld hebben waar het gesprek over zou kunnen gaan. Daarnaast geven we ook veel voedingsadviezen, die gerelateerd zijn aan de onderzoeksuitslagen." Toekomst De consultatiebureaus in Zwolle, Kampen, IJsselmuiden en Genemuiden worden in de startfase gefinancierd door de provincie Overijssel. Enkele gemeentes hebben al hun bereidheid uitgesproken tot subsidiëring, zodat de consultatiebureaus voor senioren kunnen doorgaan. Ook in Hasselt zal binnenkort een consultatiebureau voor senioren worden geopend. Senioren uit de genoemde gemeentes kunnen zich aanmelden via telefoon 0522 27 92 67 (op werkdagen tussen 09.00 en 14.00 uur). In de binnenstad van Zwolle wordt het huisvuil binnenkort opgehaald met vuilnis wagens die rijden op aardgas. Het voordeel is dat ze vijftig procent minder lawaai maken en dat ze veel minder uitstoot van schadelijk fijnstof hebben. Onlangs nam minister Jacqueline Cramer offi cieel de eerste vuilniswagen op aardgas in gebruik bij de Zwolse vuilverwerker ROVA. Dat gaat met twee aardgasvuilniswagens experi menteren. Het is de bedoeling dat een groot deel van het wagenpark van ROVA op termijn op biogas gaat rijden. In 2009 bouwt ROVA een vergistingsinstallatie voor gft-afval, waardoor het mogelijk wordt om de voertuigen te laten rijden op biogas dat wordt geproduceerd uit gft-afval. Schadelijke stoffen De provincie Overijssel voert een actief energie- en klimaatbeleid om de uitstoot van schadelijke stoffen te reduceren en het aandeel duurzame energie te vergroten. "Onze ambitie is om een reductie van 30% C02-uitstoot te realiseren in 2020. Dit kan de provincie niet alleen. Daarom wordt er intensief samengewerkt met mede overheden en met bedrijven, zoals ROVA", aldus Commissaris van de Koningin Geert Jansen. Vergistingsinstallatie De provincie heeft samen met ROVA, HVC Alkmaar en Salland Olie het project 'Rijden op gft' opgepakt. Dit behelst de bouw van een vergistingsinstallatie voor groente-, fruit- en tuinafval (gft-afval) in Zwolle. Met vergisting wordt gft-afval omgezet in zowel 'groene' transportbrandstof als compost. Hans Groenhuis, directeur ROVA: "De inge bruikname van het aardgasvoertuig past in het beleid van ROVA om de C02-uitstoot van het wagenpark de komende jaren terug te dringen. Doel is dat in de toekomst een groot deel van het wagenpark gebruik maakt van deze groene brandstof." Duurzaam Minister Jacqueline Cramer van Ruimte en Milieu: "Ik heb de afgelopen maanden heel wat duurzame projecten in het land bezocht. Ik ben blij te zien dat ook in Overijssel hard aan duur zaamheid wordt getrokken. Dat doet me goed, want de ambities van het kabinet op het terrein van klimaat en energie zouden niet realistisch zijn, als er niet een breed draagvlak zou zijn onder alle overheden, bedrijfsleven, burgers en kennisinstellingen." De provincie vervult binnen het project een sti mulerende rol en spant zich in om draagvlak en acceptatie te vergroten. ROVA en HVC Alkmaar nemen de bouw en exploitatie van de vergister voor hun rekening. Salland Olie zal een open baar aardgasvulpunt inrichten waar bedrijven en particulieren biogas kunnen tanken.

Holtens Nieuwsblad | 2008 | | pagina 22