Kinderen zijn volop bezig vertrouwd te raken met het verkeer. Maar ze hebben daar natuurlijk wel ondersteuning bij nodig. Ouders hebben alleen bijna geen tijd meer om hun kinderen verkeersveiligheid bij te brengen en ook de reguliere verkeerslessen op school zijn vaak niet voldoende. Hoe leren kinderen dan om veilig deel te nemen aan het verkeer? De ANWB draagt haar steentje bij. f Maak kinderen (wcg)wijs op straat De 'achterbankgeneratie', zo wordt onze huidige jeugd wel genoemd. Ouders brengen hun kinderen van basisschool naar buurthuis en van vriendjes naar sport- training. Dat lijkt prettig en vooral veilig. Je weet waar je kind uithangt en je beschermt het tegen de 'gevaren' van het drukke verkeer. Maar juist dat halen en brengen zorgt voor veel drukte, chaos en het ontstaan van onveilige situaties. Bovendien krijgen kinderen dan nauwelijks de kans zelf ervaring op te doen in het verkeer. Maar dan is daar de middelbare school en gaan de kinderen zelfstandig op weg... ANWB Streetwise Als dé verkeersspecialist van Nederland heeft de ANWB 'Streetwise' ontwikkeld. Een praktisch, ondersteunend en aansprekend programma voor de groepen 3 tot en met 8 van de basisschool. Streetwise bestaat uit drie onderdelen. In 'Blik en Klik' leren groep 3 en 4 hoe je veilig de weg oversteekt en hoe je autogordels gebruikt. Ook doen ze een ogentest. In 'Hallo Auto' leren groep 5 en 6 onder meer de remweg van een auto in te schatten. 'Trapvaardig' - het programmaonderdeel voor groep 7 en 8 - gaat in op fietsbeheersing en het herkennen van gevaren. Kinderen gaan echt zelf aan de slag onder de leiding van professionele instructeurs. Dat maakt iedereen enthousiast. Meer informatie over dit educatieve programma vindt u op www.anwb.nl/streetwise Veilig in de auto Kinderen moeten leren hoe ze veilig kunnen deelnemen aan het verkeer. Voor ouders is het minstens zo belangrijk EfcEH PAP, ZO NIET HOOR! om te weten hoe ze kinderen op een veilige manier moeten vervoeren. De basisregel is dat voor kinderen die kleiner zijn dan 1,35 meter een goedgekeurd en goed passend zitje wordt gebruikt. Het kinderzitje moet passen bij het gewicht en de lengte van het kind en zijn goed gekeurd volgens ECE R 44/03 en R 44/04. Ook mogen kinderen niet in een naar achteren gericht kinderzitje worden vervoerd op een stoel met een airbag ervoor. Als bij een botsing de airbag met kracht naar achteren stoot, dan loopt het kind ernstig letsel op. Kinderen tot 12 jaar zitten veiliger bij een uitgeschakelde airbag. Kan het niet anders, zet dan de stoel zo ver mogelijk naar achteren. Er zijn drie soorten kinderzitjes. Voor de allerkleinsten is er het babyzitje dat tegen de rijrichting in moet worden geplaatst. Daarna volgt het kinderzitje en tenslotte de stoelverhoger, voor kinderen die te groot zijn voor een autostoeltje, maar kleiner zijn dan 1,35 meter. Op dit moment mogen er nog meer kinderen langer dan 1,35 meter en volwassenen in een auto dan er gordels beschik baar zijn, mits alle auto gordels maar worden gebruikt. Vanaf 1 mei 2008 moeten alle inzitten den van een auto altijd in de autogordel. Ook het buitenland kent regels voor het gebruik van kinderzitjes en gordels. Ook daar zijn veiligheidsgordels verplicht. Het kinderzitje moet een (ECE) goedkeuring hebben en zijn aangepast aan de leeftijd en het gewicht van het kind. Maar let op: vaak gelden regels die afwijken van de situatie in Nederland! In Duitsland moeten kinderen tot 1,50 meter in een zitje. Doe het zitje dus niet te snel weg. Om deze reden is het belangrijk dat u zich op de hoogte stelt van de regels van het land dat u bezoekt. Zo voorkomt u onaangename verrassingen. Kijk op www.anwb.nl, vervoer van kinderen. Tot slot Als je kinderen vervoert, doe het dan veilig en volgens de regels. Maar leer kinderen tegelijkertijd ook met het verkeer om te gaan. Ze zijn onervaren en kunnen bepaalde situaties nog niet goed overzien. Verkeersveiligheid is geen aangeboren talent, je ontwikkelt het alleen maar door heel veel te oefenen. Alleen dan wordt een kind een ervaren verkeers deelnemer. Ook Volkswagen en Het Huis Opticiens dragen bij aan het programma in het teken van verkeersveiligheid.

Holtens Nieuwsblad | 2007 | | pagina 29