Andere KOEK Verbetering huis vooral financieren Elke 2e BH 50% korting 20 -50% korting nu 15,- Alle pyjama's, dusters en nachthemden live life love livera wonenonroerendgoed Iets dikkere portemonnee in Flanel pyjclma's,div.kleuren Extra profiteren t/m zaterdag 29 december Korting op de goedkoopste BH (onafgeprijsd) alleen bij: HISSe Maandag 24 december 2007 13 Een eigen huis is fijn. Maar, moet je je er alles voor ontzeggen, dan wordt dat huis op den duur een last. Een jaartje niet op vakantie gaan en niet meer elke dag vlees of vis eten zijn geen opofferingen. Jarenlang de eindjes aan elkaar moeten knopen om aan de financië le verplichtingen te kunnen voldoen, dat is andere koek. Het afsluiten van een hypotheek heeft belangrijke gevolgen voor het uitgavenpatroon. Niet alleen op het moment van afsluiten, maar ook voor een flink aantal jaren daarna. Het is dus van belang dat de consument zich goed laat informeren over de keuze van de juiste hypotheek. Geldverstrekkers kijken voor de beoordeling van de financiële situatie naar het inkomen en de eventuele financiële verplichtingen zoals leningen, (doorlo pend) krediet of alimentatie. Ook het spaargeld telt mee. Meestal wordt uitgegaan van de zogenoemde woonquote. Dat is het maximale deel van het inkomen dat kan worden gebruikt voor de hypotheeklasten. Naast financieringslasten heeft men immers nog an dere uitgaven. Daarom is het zinvol na te gaan wat de gemiddelde maandelijkse lasten zijn. Een aannemer ver langt meestal termijn betalingen gedurende de werkzaamheden. De huiseigenaar die de verbetering van zijn huis betaalt met een financiering geeft dus meestal het ge leende bedrag in de len uit. Maar, hoe zit het dan met de aftrek baarheid van de rente van de lening? De huiseigenaar mag tot zes maanden na het af sluiten van de lening de rente en de kosten volle dig in aftrek brengen. Of er nu al betalingen zijn gedaan of niet. Wel geldt het zogenoemde oog- merkvereiste. Vertrek punt bij dit vereiste is dat de huiseigenaar op het moment van het afsluiten van de geldlening de be doeling heeft gehad de le ning aan te wenden voor verbetering of onder houd van zijn eigen wo ning. Het oogmerk voor het aangaan van de le ning staat dus voorop. Ook moet hij betalings bewijzen bewaren, bij voorbeeld bonnetjes en afschrijvingen, als bewijs dat hij zijn verbouwing daadwerkelijk heeft be taald. Duurt de verbou wing langer dan zes maanden, dan wordt na deze periode naar de werkelijke verbouwings situatie gekeken. De le ning wordt vanaf dat mo ment alleen als eigenwo- ninglening gezien, als daaruit betalingen voor de verbouwing zijn ge daan. Heeft de huiseige naar bijvoorbeeld 75% van de lening besteed aan de verbouwing, dan kan hij de rente voor 75% aftrekken in box 1. De rente over de eerste zes maanden kan wel volle dig worden afgetrokken. LIVERA RUIMT OP li vera Grotestraat 6 - Rijssen Volgens het Centraal Planbu reau (CPB) hebben Nederlan- j dersin 2008 een iets beter ge- vulde portemonnee, maar de I betere inhoud van de beurs is I wel iets minder dan in 2007. I Het uiteindelijke groeicijfer I van de Nederlandse econo- I mie lag in 2007 op 3%. De ver- I wachting is dat het groeicijfer in 2008 op 2,25% uitkomt.De lonen stijgen, de werkgele genheid is goed en ook de huizenprijzen stijgen, maar daar staat de stelselwijziging I in de zorg, waarbij de no- I claimteruggave wordt ver- vangen door een eigen risico tegenover. Het vertekent de I groei van de particuliere con- sumptie in 2008. Het CPB I heeft in de raming voor 2008 I ook rekening gehouden met I een bescheiden effect met be- I trekking tot de aangekondig- i; de btw-verhoging per 1 janu- I ari2009(van 19naar20%). 2007 met 0,6% gedaald ten opzichte van september. Vergeleken met oktober 2006 steeg de gemiddelde koopsom met 4,6%.De gemiddelde huizenprijs is in het derde kwartaal 2007 licht gestegen (0,8%) tejn opzichte van het tweede kwartaal 2007. De gemiddelde koopsom van huizen lag in september 2007 op €25j.238,-. Het aantal verkochte woningen is in oktober 2007 gestegen met 17% ten opzichte van de maand ervoor. Er werden 16.833 woningen gekocht. Het meest verkochte type huis is een tussenwoning, op de voet gevolgd door een appartement. In Overijssel daalde de gemiddelde prijs voor een huis. In Groningen steeg deze het hardst. Het is misschien nu wel eens sappelen met de woonlas ten, maar aan het eind van de rit heeft de huiseigenaar met zijn eigen woning toch maar mooi een leuk vermo gen opgebouwd. Een appeltje voor de dorst voor later. Terwijl hij in zijn eigen woning blijft wonen, kan hij als aanvulling op zijn pensioen (deels) de bakstenen een voor een opeten. Of, als hij het klussen aan zijn eigen huis moe is, kan hij zijn huis verkopen en een (luxe) huurapparte- ment betrekken. Welke keuze de huiseigenaar die zijn hy potheek heeft afgelost ook maakt, hij kan het geld uit het huis besteden aan de realisatie van welke droom dan ooit.

Holtens Nieuwsblad | 2007 | | pagina 13