Levende Kerststal Sfeerverlichting nog altijd schot in de roos KORTING TOT 75% Parkeren bij kerststal Dondertman Agenda ESPELO - "Het is vooral de sfeerver lichting waarmee onze kerststal zich onderscheidt van an dere. Ik weet zeker dat juist dat element scoort bij de bezoe kers, want nog ieder jaar krijgen we er meer. Vorig jaar ruim 5000." Column DONATEURS GRATIS Openingstijden kinderboerderij Dondertman Kerstmarkt op Radio 350 Dinsdag 18 december 2007 5 SALE i1 E St E rEI ll www.esterel.nl SFARZO KOER WALTER CAMBIO ZU CC HERO OR WELL MARIA GR AZIASEVERI ANNE FONTAINE OI AZU UU JO RAYURE RE NATO NUCCI COTTONAOE 133 Enter Telefoon 0547 - 27 55 70 E-mailinfo@esterel.nl Donderdag koopavond Dinsdag gesloten ESPELO - Gedurende de Leven de Kerststal is de kinderboerde rij uitsluitend bereikbaar via de Raalterwegen Haalmansweg. Alle overige toegangswegen worden afgesloten. Gratis par keergelegenheid is ruimschoots aanwezig. Parkeren is mogelijk op het verlichte parkeerterrein (zo'n tweehonderd auto's) te genover de hoofdingang. Indien nodig kan worden uitgeweken naar een zo'n 200 meter verder op gelegen weiland, hoek Mees ter Bosweg - Rutgersweg. De route daarheen is eveneens ver licht. Uitsluitend mindervaliden mo gen hun auto vlak bij de kinder boerderij plaatsen. Ab Paalman met de speciale sfeerverlichting, waar zijn vrouw Janna zich destijds sterk voor maakte. FOTO: JOHAN BOLISK Aan het woord is Ab Paalman, sinds jaar en dag hét gezicht van Kinderboerderij Dondert man. Zondag 23 en woensdag 26 december houdt Dondert man de tiende Levende Kerst stal. Een evenement waarvan zijn bijna tien jaar geleden overleden vrouw mede aan de wieg stond. Het was vooral Jan na Paalman die zich destijds sterk maakte voor de tegen- Wis en waarachtig doar wördt rechdag e heul'n in de road. Het eene heufd is nog neet op e deent op ne schaale offn n'aandem lig a wier op't hak blok. Gen mèènse die ter nog eene jota van begripp. De ee ne helfte van de gemeente ve- trouwt de börgemeister en de wethöölders neet, de aandere helfte löpp ter met vöt. Moan- denlaank wörd'n der e schreeuwt um een underzeuk. Noe kump det ten lange lest'n. In plaats van det ze blie bint, umdet ze kriegt wat ze woll'n, nee, noe is't wier neet snel ge- nog e goane en hebt aandem in één kèèr spiet. Grööte weu- re. Zóó was't neet e mèind. Noe 't nöss zó good as óón- dem bööm lig wordt de be stuurders in één kèèr wa ver trouwd. Amoal politiek gelul van de boamste plaanke. De börgemeister gif minzaam, bescheed. Van um had det óönderzeuk der neet hoom'n te kömm'n. Hij hef het volste vetrouw'n in ziene metbe stuurders, ma ja, as de halve road van Hoolt'n-Riess'n der in't openbaar umme schreeuwt, dan möi wat Het is good dat det óönderzeuk ter kump. Het volk hef rech op duudelijkheid. Stègeman ók Wie hooft met gen eene bek lach te hemm'n. Zie hebt der amoal, met eur volle ver staand, zellef vuur e keuz'n um in de politiek te goan, ma het rukk stark noar pesterieje. Wie zöllt de uutkömst'n of- wach'n. Tweie bint ter noe al e sneuvelt en op e stapt in't be lang van't algemeen belang zóó at ze det zelf zegt. As de uutsiag der kump, kan't neet aans, as det ter wier dreie bint die't zich of könnt vroag'n of t neet better is um de biele der bie neer te göói'n. Want as ter gezööndheid tou e wèènst wördt, met dartien stemm'n vuur en twaalme tèèg'n, möi oe, met de karsdaag'n vuur de duure, met zien all'n ofvro- ag'n, ój op de goeie weg bint. Stille gedach'n Met de Karsdaag'n vuur de duure, wördt het bienoa neet mèèrlech. Duustere daag'n, was't ma wier vuurjoar, wördt ter al te vaake zeg Met de Karsdaag'n vuur de duure krig het lèèm'n ne war men glood Wat ter in die daag'n gebuurt is, gif zó volle leu wier mood. Met de Karsdaag'n vuur de duure, kump ter iets wat röste breg Wie dèènkt stille an een kèèrl- tje, in ne voorbak neer e leg. Vuur alle mèèns'n, diet zeek bint, höp ik det ze gauw wier better wordt. Iedereene, ieder huuske hef zien kruuske, wèèns ik móóie of gezèèngde karsdaage. De Vèèrkaante Viefkop woordig door velen zo hoog aangeschreven sfeerverlich ting. Iets dat hem goed doet. "Het idee van die bijzondere verlichting speelde al enige tijd bij haar. Als het donker wordt, komt dat natuurlijk steeds be ter tot zijn recht en is het ook heel mooi als je hier over het terrein wandelt, zeker in het bos. Mensen raken er steevast van onder de indruk", aldus Paalman, die er trots aan toe voegt dat de kinderboerderij steeds vaker benaderd wordt voor het huren van de zelf ont worpen kaarslampen. "In sa menwerking met enkele grote horecabedrijven hebben we zo'n vierhonderd blanke wijn flessen verzameld waarvan alle bodems zijn verwijderd. Met behulp van een speciaal daar voor gemaakt blokje en op- hangsysteem kunnen ze zowel staan als hangen. Compleet met waxinelichtje erin functio neert het systeem perfect en is onder alle omstandigheden weerbestendig". Al enige tijd is Paalman met een grote groep vrijwilligers dagelijks in de weer om de kerststal gestalte te geven. "De eerste keer was het nog klein schalig, hielden we het in het huidige Speelhonk. En met succes, want de roep om her haling was direct duidelijk. Het jaar erop bouwden we een gro tere kerststal en opnieuw met succes, want inmiddels is die alweer uitgebreid. Met behoud overigens van de zo kenmer kende sfeer binnen. Al met al is het ieder jaar wel een heel kar wei dat ook het nodige van je vergt. Maar als je dan merkt hoeveel mensen er komen geeft al die inspanning echt wel voldoening achteraf'. Met de voorbereidingen begint Dondertman in augustus. Paal man: "Allereerst gaan we op zoek naar baby's - dit jaar to taal acht - en koren die ons hel pen met de muzikale omlijs ting. Zulke dingen vereisen tij dige aanpak anders vis je ach ter het net. De feitelijke op bouw start in november, direct na de herfstvakantie. Zo heb ben we de kerststal zelf en de grote verlichte sterren al enkele weken staan en wordt onder Wie donateur is van Dondert man mag de kerststal op ver toon van de kaart gratis bezoe ken (maximaal vijf personen per kaart). Iedere extra per soon in het gezelschap is 2 eu ro entree verschuldigd. Daar naast biedt de kinderboerderij nu reeds de mogelijkheid om met aanzienlijke korting een donateurkaart aan te schaffen voor het nog lopende deel van het seizoen 2007. Kosten: 5 euro. Wie er gebruik van maakt heeft volgens dezelfde voorwaarden eveneens recht op gratis entree. De kaarten zijn reeds verkrijgbaar in de kantine en ook aan de kassa van de Levende Kerststal. Niet- donateurs betalen 2 euro per persoon. Kinderen tot 4 jaar mogen kosteloos naar binnen. andere ook hard gewerkt aan een prachtige arrenslee en spe ciale borden. Met publiciteit - ook op internet - wachten we altijd totdat Sinterklaas ver trokken is. Alles op zijn tijd, zeg maar.Om de levende kerststal gestalte te kunnen geven zijn jaarlijks zo'n zeventig vrijwilli gers in touw. Zonder hun inzet zou het allemaal niet zijn uitge groeid tot het thans zo populai re evenement. Net als vorig jaar is de officiële entree van de kerststal bij de stadspoort met twee Romeinse wachters. Vandaar wandelt men over het sfeervolle terrein en komt daar onderweg aarts engel Gabriël en herders tegen die hun schapen hoeden. Om vooral kinderen tegemoet te komen in geval van wachttijd, is de kerstman met zijn arrens lee van de partij. Wie wil mag een gratis ritje met hem maken door de knuffelweide. Boven dien leuk voor de foto. In de stal zijn Jozef en Maria met het kind in de kribbe, de drie wij zen, een paar herders en een vertelster die meerdere malen een verkort kerstverhaal voor leest. Het tafereel wordt ge completeerd door de os en de ezel en (onder voorbehoud) het pasgeboren lam. In een grote legertent in het bos draait permanent de dvd "Kroam- schudd'n in Mariaparochie" van Herman Finkers. Zoals ge bruikelijk wordt het geheel mu zikaal omlijst door koren en midwinterhoornblazers. Zon dag 23 december kan men lui steren naar een kinderkoor van de basisschool uit Dijkerhoek en het jongerenkoor Rythm of Faith. Op Tweede Kerstdag zin gen de kinderkoren Little Lights en het speciaal vanwege het tweede lustrum van de kerststal met oud-leden aange vulde RK kinderkoor Regen boog. Voor dit laatste gezel schap een gedenkwaardig op treden, want het koor werkt al sinds 1998 met veel enthou siasme mee aan het evene ment. Voor de inwendige mens is er weer Glühwein, warme chocolademelk en natuurlijk heerlijke oliebollen. Ter gele genheid van het tweede lus trum is er tenslotte voor ieder een bij vertrek een bescheiden herinnering. ESPELO - In verband met de voorbereidingen voor de Leven de Kerststal is Dondertman zondag 23 december tussen 14.30 en 19.30 uur. Maandag 24 december van 10.00 tot 17.00 uur en dinsdag 25 december (eerste kerstdag) is de kinder boerderij dicht. Woensdag 26 december opent de stadspoort van de kerststal opnieuw pas om 14.30 uur en blijft dat tot 19.30 uur. Met uitzondering van Nieuwjaarsdag (gesloten) kan men tijdens de kerstvakantie al le dagen tussen 10.00 en 17.00 uur terecht. Maandag 1 januari is Dondertman eveneens geslo ten. Meer informatie op www.kb-dondertman.nl DECEMBER NBvP Holten, kerstviering, Zaal Vosman, dinsdag 18 december 2007 Kerstfair met De Hoolter Korha- nen, Haarschool, donderdag 20 december 2007 Kaarsen maken en nieuwjaars rolletjes bakken, Larenseweg 106, donderdag 20 december 2007, 10:00 - 17:00 ANBO Holten: kerstmiddag, Boschkamp, donderdag 20 de cember 2007, 14:30 Kerstmarkt en levende kerst stal, Holterenkschool, donderdag 20 december 2007, 17:30 - 20:00 Festival voor- niet-professionele kunstschilders en expositie, Na- tuurdiorama Holterberg, zater dag 22 december 2007 - zondag 6 januari 2008 Levende kerststal, Kinderboer derij Dondertman, zondag 23 de cember 2007, 14:30 - 19:30 Midwinterhoorn blazen, La renseweg 106, zondag 23 de cember 2007, 19:30 Plaatsen kaarsen, Canadese Begraafplaats, maandag 24 de cember 2007, 16:30 Levende kerststal, Kinderboer derij Dondertman, woensdag 26 december 2007, 14:30 - 19:30 Winterstamppotwandeling, Natuurdiorama Holterberg, don derdag 27 december 2007 Driedaagse Documentaire Festival, Boschkamp, donder dag 27 december 2007 - zater dag 29 december 2007 Keunestatjesoamd, Bierlokal am Bahnhof, zaterdag 29 decem ber 2007, 20:00 Oudejaarstoernooi Dartclub Tik van de Mölle, Bonte Paard, zondag 30 december 2007 Open Holtens kampioen schap carbidschieten, Beuseber- gerweg, maandag 31 december 2007, 15:00 JANUARI Nieuwjaarsreceptie met Die zei, Bonte Paard, dinsdag 1 janu ari 2008, 12:00 - 15:00 Winterstamppotwandeling, Natuurdiorama Holterberg, don derdag 3 januari 2008 Passage Holten: nieuwjaarsbij eenkomst, Kandelaar, donderdag 3 januari 2008, 10:00 Nacht van Huus, Sporthal 't Mossink, zaterdag 5 januari 2008, 20:00 Veldtoertocht 30 en 50 km Beemd en Bergtoer, Holten, zon dag 6 januari 2008, 9:00 - 10:30 Oliebollencross, Meermans kamp, zondag 6 januari, 10:00 Nieuwjaarsreceptie buurtver eniging Schoolkring Dijkerhoek, Bonte Paard Dijkerhoek, dinsdag 8 januari 2008 Nieuwjaarsbijeenkomst Be jaardensociëteit, Irene, dinsdag 8 januari 2008, 14:30 Koffieochtend met harmonica- muziek, Boschkamp, vrijdag 11 januari 2008, 10:00 Prinsenbal, Zaal De Poppe, za terdag 12 januari 2008 V&T Holten: drs. A.M. Wach ters-van der Grinten over para- dijsverhaal in Bijbel, Kandelaar, dinsdag 15 januari 2008, 20:00 OCH speelt Verkeerd Verbun- den, Irene, vrijdag 18 januari 2008 HOLTEN - Radio 350 heeft afge lopen zaterdag een reportage gemaakt over de kerstfair in Holten. Dit zal woensdag 19 december tussen 20.00 en 21.00 uur wor den uitgezonden. Er wordt onder andere een in terview uitgezonden met Bort Koelewijn. Radio 350 is te ontvangen op 105.2 Mhz en op de kabel op 104.1 Mhz. Foto's van de markt zijn te be kijken op www.midweekspe- cial.nl

Holtens Nieuwsblad | 2007 | | pagina 5