(;a ri nova Ventileren voor uw gezondheid dichterbij dan u denkt februari 2007 Ontmoetingsgroepen autistische kinderen Logopedisch advies voor kinderen van 0 tot 4 jaar Jeugdgezondheidsplein Dalfsen: één gezicht voor jeugdzorg 0-19 jaar Bent u benieuwd naar onze diensten? Kijkt u dan op www.carinova.nl of bel met (0900) 8662. Carinova Zorg voor uw welzijn Zorg bij u in de buurt In één op de drie woningen is het binnenklimaat ongezond voor de bewoners. Dot komt omdat er wel goed is geïsoleerd, moor niet voldoende wordt geventileerd. Ook het stook- gedrag speelt een rol. Hoe houdt u het gezond? Carinova geeft u tips. Luchtvervuiling in huis De lucht in uw woning wordt continu vervuild. Stof, kookvocht, sigarettenrook, luchtjes en haren van huisdieren, en niet te vergeten: uw eigen adem. Vol met bacteriën, vocht, kooldioxide en nog veel meer. Deze "luchtvervuiling" moet uw woning ook weer verlaten. Gebeurt dat niet, dan ontstaat een ziekmakende atmosfeer in huis. Vooral allergiepatiënten en mensen met aandoeningen aan de luchtwegen hebben daar last van. U herkent een vervuild binnenklimaat aan een muffe, drukkende of bedompte lucht. Er is dan een tekort aan zuurstof en/of een hoge luchtvochtigheid en/of teveel vocht in uw huis. In al die gevallen: meer ventileren! Cursusprogramma februari en maart 2007 Themabijeenkomst 'Meerlingen is meer (1,5-4 jaar)', van Reeuwijkstraat 50, Ommen, datum: 21 februari 'Omgaan met pubers', van Reeuwijkstraat 50, Ommen, start: 22 februari 'Beter slapen', Zwolseweg 180, Deventer, start: 26 februari 'Borstvoeding, de beste start!', Heemse, Hardenberg, start: 5 maart 'Groep voor kinderen van gescheiden oudërs van Reeuwijkstraat 50, Ommen, start: 6 maart 'Omgaan met sponningen van Reeuwijkstraat 50, Ommen, start: 6 maart 'Borstvoeding, de beste stort!', Zwolseweg Energiebesparen Vooral na de energiecrisis in de jaren zeventig zijn we massaal aan het isoleren geslagen. Energie besparen; dat was de doelstelling. Warme lucht binnenhouden, gas besparen. Maar tegelijkertijd houden we ook alle vervuilde lucht binnen. De "natuurlijke" ventilatie door enkel glas, kieren, niet-geïsoleerde muren en slecht sluitende ramen en deuren vindt niet meer plaats. De radiatoren op de bovenverdieping staan altijd dicht; vocht en schimmel krijgen volop kans. Warme lucht, vochtige lucht Doordat we onze woningen zo goed isoleren en onvoldoende ventileren, blijft de warme lucht in huis hangen. Warme lucht kan meer vocht bevatten dan koude lucht, dus kan er ook veel vocht in huis blijven hangen. Dat zorgt voor een hoge luchtvochtigheid in huis, die muffe lucht en voor condens op koude oppervlakken, zoals ramen en buitenmuren. Ook onge dierte zoals pissebedden en schimmels gedijen goed in een vochtig klimaat. Een hoge luchtvochtigheid is dus slecht voor uw gezondheid. Uit onderzoek blijkt dat bewoners van vochtige woningen vaker last hebben van hoestbuien, allergie en hoofdpijn. Daarnaast heeft het gevolgen voor uw energierekening. Het kost 180, Deventer, start: 7 maart 'Bobymassage De Blekstraat 34, Raalte, start: 7 maart 'BabymassogeBaalderveld, Hardenberg, start: 9 maart Themabijeenkomst 'Eten, slopen, namelijk meer energie om vochtige lucht te verwarmen. Bovendien voelt vochtige lucht minder behaaglijk aan, waardoor u al gauw de neiging hebt de thermostaat een graadje hoger te zetten. Bij isoleren hoort ventileren Ventileren is het belangrijkste wapen tegen vocht. Door voldoende ventilatie wordt de vochtige binnenlucht vervangen door drogere buitenlucht. Die buitenlucht is overigens altijd droger, zelfs als het regent. En hoe kouder het buiten is, hoe groter het verschil. Maar ook goed stoken is belangrijk, zodat het vocht in de lucht geen kans krijgt om neer te slaan op muren en meubels. Belangrijke tips: Zet de thermostaat in het stook- seizoen nooit lager dan 16-17° C. Het ideale verschil tussen dag- en nachttemperatuur is een graad of drie. Gebruik klepraampjes, ramen in kierstand, roosters in ramen en deuren en het mechanische ventilatiesysteem (nooit uit zetten!). Lucht regelmatig; zet deuren of ramen een 15-3- minuten tegen elkaar open; droge koele lucht van buiten vervangt dan de vochtige warme lucht van binnen. Stook verstandig en overal in huis; geef vocht en schimmels geen kans. Regelmatig en goed ventileren en luchten kost u ongeveer 100 m3 gas per persoon per jaar, maar voorkomt veel (gezondheids)problemen. Doe ook eens De Ventilatietest. Dat kan op www.vrom.nl/ventileren. Daar vindt u ook meer tips en trucs voor een gezond binnenklimaat in uw eigen huis. zindelijkheid', Averbergen 9, Olst, datum: 14 maart 'Leven met diobetes', van Reeuwijkstraat 50, Ommen, start: 19 maart Aromatherapie Zwolseweg 180, Deventer start: 22 maart In april en mei 2007 starten Carinova en Steunpunt Mantelzorg ontmoetings groepen op voor ouders van kinderen met een autistische stoornis en daaraan verwante stoornissen (ASS, POD, PDD- NOS, Asperger). Doel: andere ouders ontmoeten, leren kijken met de "auti- bril", je kind beter leren begrijpen. Bent u geïnteresseerd of wilt u meer informatie, bel dan met Carinova en vraag naar het Steunpunt Mantelzorg. (0900) 8662 In de Carinova consultatiebureaus in Hardenberg, Ommen (najaar) en Dedemsvaart kan het nu al; logopedisch advies krijgen voor kinderen van 0-4 jaar. Een laagdrempelige service die misschien verder wordt uitgebreid naar andere plaatsen. Logopedisch advies helpt peuters bij problemen in dë mondmotoriek. Voor meer informatie neem contact op met Carinova, telefoonnummer (0900) 8662. De zorg voor kinderen van 0 tot 19 jaar in Dalfsen vindt sinds een jaar officieel plaats op één locatie door één team van artsen, verpleegkundigen en assistenten. Met deze tweejarige proef wordt uitvoering gegeven aan de samenwerking tussen consultatiebureau en schoolartsen/verpleegkundigen. Het Jeugdgezondheidsplein is voorlopig ondergebracht in het wijkgebouw van Carinova aan de Ruitenborghstraat 30. Kijk voor inloopspreekuren en alle consultatiebureaus op www.carinova.nl T (0900)8662 I www.carinova.nl Bathmen Looweg 33 C, Bergentheim Burg. Oprelllaan 5-7, Broekland Bouwhuisplein 11, Colmschate Andriessenplein 1, Holterweg 108c, Veldpaperweg 2, Dalfsen Ruitenborghstraat 30, Dedemsvaart Latyrusstraat 12c, Schuttevaer 39, Deventer Zwolseweg 180, Ruijsdaelstraat 33, Enkdwarsstraat 2A, M.G.Gooszenstraat 10, H.J.P Fesevusstraat 7, Karei de Grotelaan 9a, Karei de Grotelaan 361, Spuistraat 48, Leliestraat 27, Diepenveen Molenweg 7, Gramsbergen Gramsberg er State 12, Hardenberg Stationsstraat 2e, Hessenweg 74a, Meteoorlaan 2, Lage Doelen 1, Floralaan 1, Heeten Stevens kamp 1, Heino Markstraat 27, Holten Gaardenstraat 31, Lemelerveld Ds. C. Keerstraat 1, Luttenberg Harmelinkstraat 13, Mariënheem Veenhorst 1, Nieuw Heeten Bathmenerweg 5, Nieuwleusen Burg. Backxlaan 265, Olst Averbergen 3c en 9, Ommen Jhr. Van Nahuysstraat 66, van Reeuwijkstraat 50, Veldkampweg 19, Raalte Arkelstein 2, De Blekstraat 34, Almelosestraat 40a, Kaagstraat 10a, Markstraat 65, Schalkhaar Ganzeboomsweg 9, Slagharen Dr. Willemslaan 150, Staphorst Hoogeweg 30, Wesepe Ds. E. Kreikenlaan 3. Wijhe Oranjelaan 18a.

Holtens Nieuwsblad | 2007 | | pagina 9