De nieuwe Zorgverzekering De betaling van uw zorgverzekering Veelgestelde vragen Heeft u vragen over uw zorgverzekering? Hieronder de adressen waar u daarmee terecht kunt Wat betaalt u voor uw zorgverzekering? De verschil lende posten nog een keer voor u op een rij gezet: Wat kost de zorg verzekering? Hoe krijgt u financiële tegemoetkoming? DECEMBER 2006 MINISTERIE VAN VOLKSGEZONDHEID, WELZIJN EN SPORT Premie ledereen vanaf 18 jaar betaalt voor de zorgverzekering elke maand een vast bedrag aan zijn zorg verzekeraar. Dat is de nominale premie. Kinderen onder de 18 jaar zijn gratis verzekerd. De nominale premie verschilt per verzekeraar. Inkomensafhankelijke bijdrage Daarnaast betaalt u een inko mensafhankelijke bijdrage. Hoe hoger uw inkomen, hoe hoger de bijdrage. Er zit wel een maximum aan. De inkomensafhankelijke bijdrage wordt automatisch ingehouden van uw loon of de uitkering. Maar: de werkgever betaalt u de ingehouden bijdrage terug. Over die vergoeding moet u belasting betalen. De vergoeding geldt ook voor de meeste uitkeringen. Hierin verandert niets in 2007. Meer informatie vindt u op www.belas- tingdienst.nl. In 2007 betaalt u voor de inko mensafhankelijke bijdrage, net als dit jaar, 6,5% of 4,4% over het 'bijdrage-inkomen'. Het bijdrage- inkomen bedraagt maximaal 30.623. Vergoedt uw werkge ver of uitkeringsinstantie deze bijdrage, dan betaalt u 6,5%. Moet u zelf uw bijdrage betalen, omdat uw uitkeringsinstantie de bijdrage niet vergoedt of omdat u niet in loon dienst bent, dan betaalt u 4,4%. AOW-ers betalen wel 6,5% maar krijgen geen vergoeding, omdat de hoogte van de uitkering vorig jaar is aangepast. No-claim Ook in 2007 geldt de no-claimre- geling: bij weinig of geen zorgkos- ten krijgt u geld terug. Maakt u in heel 2007 geen zorgkosten, dan krijgt u 255 terug. Dat bedrag wordt minder als u wel kosten maakt. De kosten van de huisarts, verloskundige zorg en kraamzorg tellen daarbij niet mee. De no-claim geldt niet voor kinderen onder de 18 jaar. Zij zijn namelijk gratis verzekerd. Zorgtoeslag Als u nu al zorgtoeslag ontvangt, hoeft u niets te doen. U krijgt dan automatisch bericht. Uiterlijk 31 december ontvangt u een brief van de Belastingdienst/Toeslagen met het bedrag van uw toeslag voor 2007. Heeft u nog geen zorgtoeslag, maar wilt u voor 2007 wél zorgtoe slag aanvragen? Dan kunt u dat doen bij de Belastingdienst/Toe slagen. Dat kan op twee manieren. U kunt het formulier aanvragen bij de BelastingTelefoon (0800-0543) of downloaden van www.toeslagen.nl. Daar kunt u ook uitrekenen hoeveel zorgtoe slag u ongeveer gaat krijgen. Voor het jaar 2007 kunt u tot 1 april 2008 zorgtoeslag aanvra gen. Zorgtoeslag voor 2006 kunt u nog tot 1 april 2007 aanvragen. Aftrek via uw belastingaangifte Met hoge zorgkosten kunt u bij de belastingen aftrek van ziekte kosten krijgen. Denk daarbij aan uitgaven voor ziekte, invaliditeit, bevalling, adoptie, ouderdom of overlijden, maar ook de premie zelf kunt u aftrekken. Heeft u een laag inkomen en betaalt u weinig belasting? Dan heeft u weinig of geen voordeel van aftrekposten. Voor deze men sen is er de Tegemoetkomings regeling buitengewone uitgaven. Soms zijn de totale premiekosten al voldoende om geld van de Belastingdienst terug te kunnen krijgen. Denkt u dat deze regeling ook voor u geldt? Dan moet u belas tingaangifte doen. De tegemoet koming wordt dan automatisch uitbetaald. Meer informatie over de com pensatieregelingen staat op de website van de Belastingdienst (www.belastingdienst.nl). Ook kunt u bellen met de Belastingtelefoon (0800-0543). De brochure 'Ik heb wat, krijg ik ook wat?' laat alle compensatiere gelingen voor ouderen en mensen met een chronische ziekte of han dicap zien. Wanneer kunt u geld terug krijgen en hoe werkt dat? U leest daarin welke regelingen er zijn, hoe ze 'werken' en waar u te recht kunt voor meer informatie of een aanvraag. De brochure vraagt u gratis aan bij Postbus 51 (0800- 8051 ofviawww.postbus51.nl). Wat? Bij wie? Hoe? Algemeen Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport www.denieuwezorgverzekering.nl Postbus 51 www.postbus51 .nl of bel 0800-8051 Consumenteninformatie Meldpunt Consument en Zorg Mail naar meldpuntzorg@npcf.nl of bel (030) 291 6777 NPCF www.npcf.nl Verzekeringspolissen Individuele zorgverzekeraars websites van zorgverzekeraars of www.kiesbeter.nl Basispakket, buitenland College voor zorgverzekeringen www.consumenten.cvz.nl Zorgverzekeraars Zorgverzekeraars Nederland www.zorgverzekeraars.nl Zorgtoeslag Belastingdienst/Toeslagen www.toeslagen.nl of bel 0800-0543 Inkomensafhankelijke bijdrage Belastingdienst www.belastingdienst.nl of bel 0800-0543 Klachten over de zorgverzekeraar Stichting Klachten en Geschillen Zorgverzekeringen www.skgz.nl, Postbus 2913700 AG Zeist of bel (030) 698 8360 Ik ga in het buitenland werken. Hoe zit dat met mijn zorgverzekering? Als u woont of werkt in het bui tenland, of uw werkgever is in het buitenland gevestigd, dan gelden er speciale regels. Meer informatie hierover vindt u op www.buitenland.cvz.nl. Ik ga studeren in het buitenland. Wat betekent dat voor mijn zorg verzekering? Als u uitsluitend voor studie naar het buitenland vertrekt en nog geen 30 jaar bent, moet u een zorgverzekering hebben. Kijk voor meer informatie op www.buitenland.cvz.nl. Moet een verzekeraar mij altijd accepteren voor aanvullende verzekeringen? Nee. Een zorgverzekeraar gaat zelf over de aanvullende verzekerin gen. Hij mag de voorwaarden, de premie en het verzekerde pakket zelf vaststellen. Stapt u over: infor meer dan vooraf bij uw verzekeraar of die u accepteert voordat u uw oude aanvullende verzekering opzegt. In het algemeen stellen de verzekeraars alleen acceptatie- voorwaarden aan het grootste aan vullende pakket. Wilt u zo'n pakket hebben, houdt u er dan rekening mee dat de acceptatieprocedure enige tijd kan duren. Kies dus tijdig een nieuwe verzekering. Neemt mijn nieuwe zorgverzeke raar lopende behandelingen en toestemmingen over? Ja. Als u al gestart bent met een medische behandeling of als u daar al toestemming voor hebt gekregen, kunt u die afmaken of beginnen op kosten van uw nieuwe zorgverzekeraar. Ook moet uw nieuwe verzekeraar bestaande toestemmingen, verwijzingen of re cepten overnemen. Dit geldt alleen voor de zorg in het basispakket. Informeer bij uw zorgverzekeraar hoe dit zit voor een behandeling uit het aanvullende pakket. Wordt de inkomensafhankelijke bijdrage altijd vergoed? Niet altijd. Bij een tarief van 6,5% moeten werkgevers altijd vergoe den en uitkeringsinstanties in bijna alle gevallen. Is het tarief 4,4%, dan vindt nooit vergoeding plaats. Krijgt u vergoeding, dan moet u daar belasting over betalen. De vergoedingsregeling blijft in 2007 hetzelfde als in 2006. Mag een nieuwe zorgverzekeraar mij weigeren voor de basisverze kering? Nee. De zorgverzekeraar heeft een wettelijke acceptatieplicht. Hij moet u accepteren voor de basisverzekering. Uw leeftijd of gezondheidssituatie mag daar geen rol bij spelen. •if «Sm

Holtens Nieuwsblad | 2006 | | pagina 18